کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا هوش هیجانی در موفقیت افراد تاثیر دارد؟

در گذشته، عواطف و هوش غالباً در تقابل با یکدیگر تلقی می‌شدند. با این حال، در دهه‌های اخیر، محققانی که روانشناسی هیجان را بررسی می‌کنند، به طور فزاینده‌ای به شناخت و تأثیر آن علاقمند شده‌اند. حوزه هوش هیجانی به بررسی چگونگی تاثیر و تعامل عواطف و فرآیندهای شناختی بر روش‌های تفکر مردم می‌پردازد. در نظر بگیرید که چگونه احساسات و خلق و خوی مانند شادی، عصبانیت، ترس و غم و اندوه بر نحوه رفتار و تصمیم‌گیری آدم‌ها و در نتیجه موفقیت آنان تأثیر می‌گذارد. در ادامه نکات جالبی درباره تاثیر هوش هیجانی در موفقیت را می خوانیم.

هوش هیجانی در موفقیت

هوش هیجانی چیست؟

روانشناسان پیتر سالووی و جان دی مایر، دو پژوهشگر برجسته در باب این موضوع، هوش هیجانی را توانایی تشخیص و درک احساسات در خود و دیگران تعریف می‌کنند. این توانایی همچنین شامل استفاده از این درک عاطفی برای تصمیم‌گیری، حل مشکلات و ارتباط با دیگران می‌شود.

به گفته سالووی و مایر، چهار سطح مختلف از هوش هیجانی وجود دارد:

– آگاهی از احساسات

– استدلال با استفاده از احساسات

– درک احساسات

– مدیریت احساسات

مطلب مرتبط: ۴ نکته درباره مسیر رسیدن به موفقیت از زبان یک کارآفرین موفق

چرا هوش هیجانی در موفقیت مهم است

علاقه به روانشناسی هیجانی و مفهوم هوش هیجانی در واقع با انتشار کتاب دانیل گولمن سال 1995 به نام “هوش هیجانی: چرا می‌تواند مهم‌تر از ضریب هوشی” باشد، گل کرد و حسابی مطرح شد. در این کتاب مشهور، گولمن استدلال کرد که هوش هیجانی در پیش‌بینی موفقیت در زندگی، حتی اگر مهم‌تر نباشد، به هر حال اهمیت زیادی دارد. وی معتقد است که این شایستگی‌های احساسی به ویژه نقش مهمی در محیط کار دارند.

این مفهوم به سرعت توجه عموم مردم از جمله مدیران منابع انسانی و رهبران کسب و کارها را به خود جلب کرد. محققان اظهار داشته‌اند که هوش هیجانی بر چگونگی تعامل کارکنان با همکاران‌شان تأثیر می‌گذارد. تصور بر این است که EQ همچنین در نحوه مدیریت استرس و درگیری‌ها و همچنین عملکرد کلی شغل نقش دارد.

* مطالعات نشان داده‌اند کارکنانی که نمره‌ی بالاتری در زمینه EQ به دست می‌آورند، در زمینه اقدامات مربوط به عملکرد بین فردی، توانایی‌های رهبری و مدیریت استرس نیز در سطح بالاتری قرار دارند.

سایر مطالعات، هوش هیجانی بالاتر را با رضایت شغلی بهتر و همچنین عملکرد کلی شغلی ارتباط داده‌اند.

بنا به گفته گولمن، اگرچه هوش کیفیت مرتبط با موفقیت در زمینه‌ی رهبری محسوب می‌شد، اما به تنهایی کافی نبود. افرادی که در کار موفق هستند فقط باهوش نیستند، بلکه هوش هیجانی بالایی نیز دارند.

اما هوش هیجانی چیزی برای مدیران و مدیران ارشد نیست، بلکه کیفیتی است که برای همه آدم‌ها در هر سطحی از حرفه‌شان که قرار دارند، مفید است خواه دانشجوی دانشگاه باشید که به دنبال کارآموزی هستید و خواه یک کارمند مجرب که نقش رهبری را بر عهده دارد.

اگر می‌خواهید در محیط کار موفق باشید و در شغل‌تان پیشرفت کنید، هوش هیجانی برای موفقیت شما اهمیت زیادی دارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: verywellmind

چرا هوش هیجانی در موفقیت افراد تاثیر دارد؟


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی