کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ روش به کارگیری هوش هیجانی در بازاریابی

هوش هیجانی در بازاریابی به عنوان یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در دنیای کسب و کار به ویژه برای بازاریابان شناخته می شود. بی تردید بازاریابی مدرن بیش از هر عامل دیگری متکی به هوش هیجانی بازاریابان است. در این نوشتار به روش های بهره گیری از هوش هیجانی در بازاریابی پرداخته می شود.

آیا برای شما اتفاق افتاده است که برای مدت ۱۵ دقیقه خودروی خود را ترک کرده باشید و به محض این که دوباره سوار خودروی خود شدید، متوجه شوید یک برگه‌ی تبلیغاتی زیر برف پاک‌کن خودروی شما قرار داده شده است؟ مانند بیش‌تر افراد، احتمالاً آن را از زیر برف پاک‌کن خودرو بر می‌دارید، برگه را مچاله می‌کنید و لعنتی به شرکت تبلیغ‌کننده می‌فرستید.

هوش هیجانی در بازاریابی

متاسفانه، بازاریابی دیجیتال نیز در حال تبدیل‌شدن به رویه‌ای مشابه رویه‌ی فوق است. با افزایش فناوری، بسیاری از بازاریاب‌های دیجیتال، به شکل نومیدانه‌ای مشتریان بالقوه را در مکان‌های اشتباه هدف‌گیری می‌کنند و دوباره هدف‌گیری می‌کنند. و این کار مشتریان را به جنون می‌کشاند.

در واقع، مطالعه‌ای که اخیرا انجام شد نشان می‌دهد تقریباً ۵۰% از مصرف‌کنندگان تصور می‌کنند که برندها یا نمانام‌های محبوب آنان هیچ ذهنیتی از نحوه‌ی دسترسی به مشتریان ندارند. مطالعه‌ای دیگر دریافته است که فقط ۱ نفر از ۳ مشتری باور دارند که نمانام مورد علاقه‌ی آنان، آنان را درک می‌کند.

دریافته‌ام که راه‌حل این مشکل، هوش هیجانی در بازاریابی است: این امر به واقعی‌بودن، معتبربودن و حسی‌بودن بر می‌شود. هوش‌هیجانی به من کمک می‌کند کسب و کار سودآورتری را اداره کنم. و من باور دارم زمان آن فرارسیده است که  بنگاه‌های بازاریابی، از این مهارت‌ها استفاده کنند.

دریافته‌ام که استفاده از هوش هیجانی در بازاریابی دیجیتال بسیار حسی‌تر از آن چیزی است که تصور می‌رود. ساده است و بیش‌تر مواقع، به راه‌حل‌های ساده‌ای منتهی می‌شود که مورد پذیرش است. در ادامه، نحوه‌ی اجرای این تاکتیک را بیان خواهم کرد: برای من که نتیجه‌بخش بوده است.

۱.عمیق گوش کنید

قبل از سرمایه‌گذاری در رسانه‌های دیجیتال ، از هر تعداد ابزار گوش‌دادن اجتماعی از قبیل تاپسی (Topsy)، هوت‌سوت (Hootsuite)، و سوشال مِنشن (Social Mention ) برای درک این امر استفاده کنید که مخاطبان شما به چه چیز توجه دارند. شما هرگز سرزده وارد یک مهمانی شام نمی‌شوید تا تصادفی وارد مباحثه شوید، پس چرا اجازه می‌دهید این ادراک ایجاد شود که برند یا نمانام شما از طریق بازاریابی دیجیتالی این کار را انجام می‌دهد؟ از طریق گوش‌دادن به آن‌چه برای افراد مهم است، می‌توانید راهبرد را خود مبنی بر این که بهترین گام بعدی شما چیست شکل دهید.

مطلب مرتبط : ۲۰ نشانه هوش هیجانی و اهمیت آن کار و زندگی

۲.ابتدا ارزش ایجاد کنید

روش‌هایی پیدا کنید تا به جای الزام دستورات خود به دیگران، برای آنها ارزش ایجاد کنید. اگر از مکانی می‌آیید که به جای گرفتن، می‌دهند، به شکل طبیعی تمایل خواهید داشت به افرادی کمک کنید که تمایل دارید با خدمت یا محصول خود به آنها خدمت‌رسانی کنید. ایجاد ارزش به یافتن راه‌هایی بر می‌شود که زندگی مشتریانی را که دوست دارید، ارتقا و بهبود دهد. مطمئناً، می‌توانید استدلال کنید این امر، هدف نهایی محصول یا خدمت شما است، اما قبل از این که کسی بخواهد از شما محصول یا خدمتی خریداری کند، ابتدا باید بفهمند شما چه کسی هستید، چه چیزی را نمایندگی می‌کنید و چرا باید روی برند یا نمانام شما سرمایه‌گذاری کنند. برای دست‌یابی به این مهم، آنها باید شما را بشناسند. از طریق پیداکردن راه‌هایی برای افزودن ارزش قبل از درخواست برای فروش محصول، کاری کنید که آنها شما را بشناسند.

۳.جاذبه بر دافعه غلبه می‌کند

به جای این که تلاش کنید تا مزاحم مخاطبان خود شوید و آنها را از مسیر اصلی منحرف کنید، بر تمایل و قوانین جذابیت تمرکز کنید تا مخاطبان خود را جذب کنید. هیچ احدی نمی‌خواهد چیزی به او فروخته شود، اما افراد از خرید لذت می‌برند. راوی متخصص داستان شوید. به فراتر از ویژگی‌ها و منافعی فکر کنید که در حال فروش هستید. شرکت و نمانام شما نمایانگر چیست؟ چگونه دنیا را به شکل کوچک اما مهمی، تبدیل به مکان بهتری می‌کنید؟

هوش هیجانی در بازاریابی ۴: وحشت‌آفرین نباشد

بله، می‌توانید از داده‌های بزرگ برای یادگیری بیش‌تر راجع به مخاطبان خود استفاده کنید، اما خط باریکی بین فهیم‌بودن و وحشت‌آفرینی وجود دارد. اگر احساس می‌کنید ممکن است پا را از گلیم خود درازتر کنید، احتمالاً واقعاً پا را از گلیم خود درازتر کرده‌اید. در عوض، درباره‌ی روش‌هایی فکر کنید که می‌توانید فهیم باشید و با دانسته‌های خود را‌جع‌به مخاطبان و عادت‌های آنان، به جای ترساندن آن‌ها، متعجب و خوشحال‌شان کنید.

برای مثال، بسیاری از افراد از اپی‌کیوریس (Epicurious) برای جست‌وجوی دستور غذاهای عالی استفاده می‌کنند و بسیاری از این افراد، این برنامه را دانلود کرده‌اند. با داده‌های بزرگ و فناوری ای‌بیکن (iBeacon)، بازاریاب‌ها می‌توانند به بهترین شکل بفهمند کدام مشتریان به غذاهای مکزیکی علاقمند هستند و پیغامی برای آنها در زمان خرید از خواروبارفروشی ارسال کنند. تا زمانی که مش‌تری درخواست دریافت پیام در اپی‌کیوریس را فعال کرده باشد و از غذای پیشنهاد شده خوشش بیاید، این پیغام شما تجربه‌ی خوبی خواهد بود، خصوصاً اگر شما کاشف باشید و تمایل داشته باشید تا دستورغذاهای جالب را برای طبخ در منزل کشف کنید.

۵.در زمان هدف‌گذاری مجدد، احترام بگذارید

فراوانی اهمیت دارد، اما با هدف‌گذاری مجدد ممکن است بتوانید کار را گسترش دهید. اهداف آگاهی بخشی را با  ریسک‌های آزار و اذیت موازنه کنید. درباره‌ی هدف‌گذاری مجدد مانند یک رابطه‌ی دوستی فکر کنید. صرفاً به این دلیل که یک شخص دعوت شما برای صرف شام را پذیرفت به این معنی نیست که می‌خواهد با شما ازدواج کند. هیچ‌کس   نمی‌خواهد مورد آزار و اذیت قرار گیرد. به این واقعیت که تمام کسانی که می‌خواهید به آنها بفروشید آماده‌ی خریدن از شما نیستند احترام بگذارید.

علاوه بر رشد سریع‌تر کسب و کار، استفاده از راهبردهای هوش‌هیجانی اطمینان بالایی را فراهم می‌کند که با مشتریان دارای هوش‌هیجانی مناسبی روبه‌رو می‌شوید که در عوض به رشد سریع‌تر شما کمک می‌کنند. در نهایت، مشتریان مناسب بنا به دلایل مناسب از شما خرید می‌کنندکه روابط مناسب را تضمین می‌کند و مشتریان بیش‌تری را در آینده نصیب شما خواهد کرد.


منبع: آنترپرینر

ترجمه تحریریه سایت کسب و کار بازده


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی