کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

هورمون چاقی: ۸ هورمون که اگر متعادل نباشند چاق می شوید

هورمون چاقی چیست و چگونه عمل می کند؟ قبل از اینکه به تعریف و بررسی هورمون چاقی بپردازیم باید درباره عدم تعادل هورمون ها و نشانه های این موضوع بیشتر بدانیم. بدن‌مان به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که وقتی برخی چیزها خوب پیش نروند، علائمی را به ما ارسال می‌کند؛ ولی غالبا آن‌قدر سرمان شلوغ است که درخواست توجه‌ بدن‌مان را متوجه نمی‌شویم. بسیاری از انسان‌ها ممکن است هر روز نشانه‌ها و علائمی از عدم تعادل هورمون‌های‌شان را تجربه کنند. تشخیص و درمان نشانه‌های ظریف عدم تعادل هورمونی، مسئله‌ای بسیار ضروری است؛ با این حال بسیاری از انسان‌ها سال‌ها است که دچار عدم تعادل هورمونی هستند و اصلا ذهنیتی راجع به “‌تعادل‌ هورمونی” ندارند.

هورمون چاقی

فارغ از این‌که عدم تعادل هورمونی ممکن از لحاظ بیرونی چه نمودهایی داشته باشد، حقیقت درونی انواع مختلف آن‌ها یکسان است – تمام انواع تعادل‌های هورمونی باعث دشواری در کاهش وزن و افزایش خطر ابتلا به چاقی مفرط می‌شوند. متاسفانه، بیش‌ترِ عدم تعادل‌های هورمونی شایع را نمی‌توان فقط با رعایت رژیم غذایی بر طرف کرد. در واقع، عدم تعادل هورمونی می‌تواند تمام تلاش‌های‌تان را برای کاهش چربی نقش بر آب کند؛ حتی اگر از رژیم غذایی و برنامه‌های فعالیت بدنی بسیار خوبی استفاده کنید.

اگر تاکنون علی‌رغم پیروی از رژیم غذایی و انجام فعالیت بدنی، در کاهش وزن‌تان به هیچ موفقیتی دست نیافته‌اید، باید نگران هورمون چاقی باشید و شاید یک یا چند مورد از عدم تعادل هورمونی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، در این میان مقصر باشند.

مطلب مرتبط: هورمون ها: ۸ هورمون مهم برای سلامت روح و جسم را بشناسید

هورمون چاقی ۱: کم کاری تیروئید

بدون وجود هورمون تیروئید به اندازه‌ی کافی در بدن، تقریبا عملکرد تمام دستگاه‌های بدن با کندی مواجه می‌شود. آدم‌هایی که از کم کاری تیروئید رنج می‌برند،‌ احساس خستگی می‌کنند، تمایل دارند زیاد بخوابند، دچار یبوست می‌شوند، و معمولا دچار اضافه وزن نیز می‌شوند. خشکی شدید پوست، ریزش مو، کند شدن سرعت فرایندهای ذهنی، موهای ضعیف و شکننده، شکنندگی ناخن‌ها، کاهش میزان تعریق در هنگام انجام فعالیت‌های بدنی، ناباروری، ضعف حافظه، افسردگی، کاهش تمایل جنسی، احساس سردی و سرماخوردگی، یا ناتوانی در کاهش وزن نیز از دیگر علائم این بیماری به شمار می‌روند.

اگر گمان می‌کنید دچار مشکل تیروئید هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وی علاوه بر آزمایش خون، بدن‌تان و تمام علائم مرتبط را ارزیابی کند. طبق شواهد علمی، حتی سطوح طبیعی هورمون محرکه تیروئید (TSH، شاخص کارکرد تیروئید) نیز می‌توانند به افزایش وزن شتاب دهند و در سرعت طبیعی متابولیسم (سوخت و ساز) در زنان و مردان اختلال ایجاد کنند.

۲. افزایش بیش از اندازه‌ی انسولین

انسولین ماده‌ی بسیار مهمی است که کارکرد عمده‌ی آن عبارت است از پردازش قند در جریان خون و حمل آن به داخل سلول‌ها جهت استفاده به عنوان سوخت بدن یا ذخیره‌سازی به عنوان چربی. دلایل فراوانی برای بالا رفتن میزان انسولین در بدن وجود دارند، ولی عوامل اصلی آن عبارت هستند از استرس، مصرف بیش از اندازه‌ی کربوهیدرات‌های عاری از مواد مغذی (اعم از انواع خوراکی‌های فرآوری شده، نوشابه‌های گازدار و شیرین، مواد غذایی کم چرب بسته‌بندی شده، و شیرین کننده‌های مصنوعی)، مصرف ناکافی پروتئین، مصرف ناکافی چربی، و وجود فیبر ناکافی در رژیم غذایی.

تپش قلب، تعریق، کاهش تمرکز، احساس ضعف، اضطراب، مغز مه‌آلود، خستگی مفرط، تحریک پذیری، یا اختلال فکری از جمله عوارض جانبی کوتاه مدت افزایش بیش از اندازه‌ی انسولین در بدن هستند. متاسفانه، بدن‌مان معمولا در واکنش به این احساسات ناخوشایند، حس گرسنگی ایجاد می‌کند، و متعاقبا باعث می‌شود به سراغ خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های پر از قند بروید. در نهایت، دچار چرخه‌ی معیوبی از عدم تعادل هورمونی می‌شوید؛‌ وضعیتی که ممکن است به مقاومت به انسولین یا سندرم متابولیسم (سوخت و ساز) ختم شود؛ این وضعیت‌ها نیز به افزایش وزن اضافه و بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی می‌شوند.

مطلب مرتبطراه های افزایش هورمون های شادی: دوپامین سروتونین اکسی توسین و اندورفین

هورمون چاقی ۳: عدم تعادل سروتونین

سروتونین تاثیر قدرتمندی بر خلق و خو، هیجان‌ها، حافظه، ولع و هوس غذایی (به خصوص برای کربوهیدرات‌ها)، عزت نفس، تحمل درد، عادات خواب، اشتها، گوارش، و تنظیم دمای بدن می‌گذارد. وقتی احساس سرخوردگی یا افسردگی می‌کنیم، طبیعتا به منظور تحریک تولید و ترشح سروتونین در بدن، دچار ولع مصرف قند و نشاسته می‌شویم.

سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی می‌کند به زودی افسردگی و اضطراب به شایع‌ترین نوع معلولیت در میان بزرگسالان تبدیل شوند. برای تولید سروتونین به اندازه‌ی کافی در بدن، قرار دادن موارد ذیل در سبک زندگی الزامی است: قرار گرفتن در معرض نور خورشید به اندازه‌ی کافی، رعایت رژیم غذایی سالم غنی از پروتئین و مواد معدنی و ویتامین‌ها، فعالیت بدنی مرتب، و خواب کافی.

وقتی سبک زندگی فعلی‌مان را از لحاظ رعایت تمام موارد لازم برای تولید طبیعی سروتونین در بدن بررسی می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که اپیدمی گسترده‌ی کاهش سروتونین در بدنِ آدم‌های امروزی قطعا تعجب‌آور نیست. اگر استرس مزمن و مسئولیت‌های متعدد خارج از کنترل انسان امروزی – که هر دوی این موارد جزء علت‌های اصلی کاهش تولید سروتونین هستند – را نیز اضافه کنیم، بدون تردید در می‌یابیم چرا بسیاری از آدم‌ها از کمبود سروتونین رنج می‌برند.

عوارض چاقی

۴. کورتیزول بیش از حد

بدن انسان تحت تاثیر استرس مزمن – اعم از استرس بدنی، هیجانی، روانی، محیطی، حقیقی، یا تلقینی – به ترشح مقدار زیادی هورمون کورتیزول می‌پردازد. اگر از اختلالات خلقی نظیر اضطراب، افسردگی، اختلال استرسی پس از ضایعه روانی، یا خستگی هیجانی رنج می‌برید یا اگر به مشکلات گوارشی نظیر سندرم روده‌ی تحریک پذیر مبتلا هستید، احتمال ترشح بیش از حد کورتیزول در بدن‌تان بیش‌تر از سایرین خواهد بود.

تحمل استرس طولانی، از طریق شبکه‌ی پیچیده‌ای از تعاملات هورمونی در بدن، به بروز اشتهای غیر قابل کنترل، کاهش متابولیسم (سوخت و ساز)، چربی شکمی، و از دست دادن توانایی بافت‌های ماهیچه‌ای برای انجام کارهای سنگین و با سوخت و ساز بالا منجر می‌شود. به عبارت دیگر، استرس مزمن باعث می‌شود احساس سستی و رخوت کنید و پیرتر از سن واقعی‌تان نشان دهید!

۵. عدم تعادل هورمونی ناشی از التهاب

اختلالات گوارشی، آلرژی‌ها (حساسیت‌ها)، بیماری خود ایمنی، آرتروز، بیماری آسم، اگزما، آکنه (جوش)، چربی شکمی، سردرد، افسردگی، و اختلالات سینوس، همه و همه با التهاب مزمن در بدن ارتباط دارند؛ به تازگی، التهاب مزمن به عنوان علت ریشه‌ای چاقی مفرط و پیری زودرس تشخیص داده شده است. پژوهشگران در سمپوزیوم دانش ‌آموختگان علوم تغذیه در دانشگاه هاروارد در ۲۰۰۷ از برخی یافته‌های علمی پرده برداشتند که نشان می‌دادند، التهاب و انسولینِ بیش از اندازه علل اصلی افزایش نرخ ابتلا به دیابت نوع ۲ و چاقی همه‌گیر در آمریکای شمالی هستند.

نکته‌ی جالب توجه این است که مصرف مواد غذایی ناسالم یا مصرف مواد غذایی سالم به ترتیب می‌توانند “‌علت‌”‌ یا “‌درمان‌”‌ مشکلات التهابی بدن باشند.

هورمون چاقی ۶: استروژن اضافی

اکنون پژوهشگران دریافته‌اند، استروژن اضافه می‌تواند به اندازه‌ی عادات غذایی ناسالم و عدم انجام فعالیت‌های بدنی به عنوان عامل خطر بزرگی برای ابتلا به چاقی مفرط – هم در مردان و هم در زنان – به شمار برود. استروژن اضافی به دو طریق ممکن است در بدن انباشته شود: مصرف بیش از اندازه‌ي استروژن به صورت آگاهانه، یا دریافت استروژن از طریق محیط یا رژیم غذایی. ما دائما در معرض ترکیبات شبه استروژن موجود در خوراکی‌هایی هستیم که حاوی آفت‌کش‌های سمی، علف‌کش‌ها، و هورمون‌های رشد هستند.

زنانی که در دوره‌ی پیش از یائسگی دچار افزایش استروژن (تسلط استروژن) می‌شوند، به احتمال زیاد در برابر سندرم پیش از قاعدگی،  تجمع چربی زیاد در اطراف باسن، و ناتوانی در کاهش وزن آسیب‌پذیرتر هستند. زنان و البته هم‌چنین مردانِ یائسه ممکن است به کاهش تمایل جنسی، از دست دادن حافظه، پایین آمدن انگیزه، افسردگی، کاهش توده‌ی ماهیچه‌ای، و افزایش چربی شکمی دچار شوند.

رابطه استرس و چاقی

۷. عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی

طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده به وسیله‌ی گزارش‌های مشتریان در ایالات متحده، ظرف یک دهه‌ی آینده ۲۵ میلیون زن در این کشور دچار یائسگی خواهند شد. بر خلاف باور عامه، دوره‌ی یائسگی که از حدود ۴۰ سالگی آغاز می‌شود، تنها به علت کاهش استروژن در بدن ایجاد نمی‌شود. سرچشمه‌ی سایر هورمون‌ها نیز، نظیر پروژسترون، تستوسترون، و دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA) درست مثل قدرت بازیابی پوست، مو، قوه‌ی بینایی، و میل جنسی می‌خشکد.

بسیاری از زنان در آغاز این دوره از زندگی‌شان با مراجعه به پزشک، از بروز تغییرات ناخواسته‌ای در بدن‌شان، به خصوص افزایش آزاردهنده‌ی دور کمر، به شدت احساس ناراحتی می‌کنند. سایر علائم شایع یائسگی عبارت هستند از گر گرفتگی، اختلال خواب، سر درد، تپش قلب، ضعف حافظه و قدرت تمرکز، اضطرار در ادرار یا بی‌اختیاری در ادرار، خشکی واژن، بروز تغییرات در ظاهر پوست و مو، و تغییرات هیجانی نظیر افسردگی، اضطراب، و تحریک پذیری.

هورمون چاقی ۸: کاهش تستوسترون

تستوسترون باعث افزایش میل جنسی، تراکم استخوانی، توده‌ی ماهیچه‌ای، قدرت،‌ انگیزه، حافظه، چربی سوزی، و بهبود رنگ پوست در مردان و زنان می‌شود. با کاهش تستوسترون، حتی با رعایت رژیم غذایی و انجام فعالیت‌های بدنی، ممکن است دچار چاقی و آب شدن ماهیچه‌های‌تان شوید. سطوح تستوسترون معمولا با افزایش سن، چاقی مفرط، و استرس کاهش می‌یابد، ‌ولی امروزه، مردان خیلی زودتر از گذشته دچار کاهش تستوسترون می‌شوند.

مطالعات در این زمینه به یافته‌های هشدار دهنده‌ای دست یافته‌اند؛ طبق این یافته‌ها، کاهش تستوسترون می‌تواند باعث بروز افسردگی، چاقی مفرط، پوکی استخوان، بیماری قلبی،‌ و حتی مرگ شود. دکتر میچل هرمان، متخصص غدد در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه آریزونا، رشد روز افزون کاربرد ترکیبات شبه استروژنِ سرکوب کننده‌ی دستگاه درون ریز را در آفت‌کش‌ها و سایر مواد شیمیایی کشاورزی مقصر اصلی روند کاهش سطوح تستوسترون در مردان می‌داند. ماده‌ی فتالات که معمولا در لوازم آرایشی، صابون‌ها، و بیش‌تر پلاستیک‌ها یافت می‌شود نیز از دیگر علت‌های شناخته شده‌ی کاهش تستوسترون به شمار می‌رود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: rodalewellness

هورمون چاقی: ۸ هورمون که اگر متعادل نباشند چاق می شوید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی