کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

هنر زندگی: ۴۵ راهکار که یک زندگی عالی و منحصر به فرد بسازید

آیا فکر می‌کنید که تمام زندگی تان همچون خوابی پشت سر گذاشته شده است؟ آرزو دارید که ای کاش آزادی بیشتری داشتید؟ آیا آرزو دارید که ای کاش ماجراهای بیشتری را در زندگی تجربه کرده بودید؟ آیا آرزو دارید که ای کاش زمان بیشتری در اختیار داشتید؟ آیا آرزو دارید که ای کاش عشق بیشتری داشتید؟ آیا از صبح نخستین روز هفته در هراس هستید؟ پس باید هنر زندگی را بیاموزید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۴۵ راهکار که یک زندگی عالی و منحصر به فرد را بسازید فرا بگیرید.

هنر زندگی

” انسان،

سلامتی خود را فدای به‌دست آوردن پول می‌کند.

پول را صرف بازگرداندن سلامتی‌اش می‌کند.

پس از آن بیم و هراس و اضطراب از آینده مانع از لذت بردن او در لحظه اکنون می‌شود؛

نتیجه این می‌شود که او نه در حال زندگی می‌کند نه در آینده؛

او آنچنان زندگی می‌کند که گویی قرار نیست روزی بمیرد و از این جهان رخت ببندد، و در حالی می‌میرد که هرگز زندگی واقعی را تجربه نکرده است “.

دالایی لامای چهاردهم

آیا همچنان در تلاش هستید تا بفهمید که چگونه کامل‌ترین شکل زندگی را تجربه کنید؟ اگر چنین است باید بدانید که شما تنها نیستید. خبر بد این است که بیشتر مردم زندگی را به گونه‌ای پشت سر می‌گذارند که گویی مفهوم واقعی زندگی را هرگز تجربه نکرده‌اند.

آنچه شما باید درک کنید این است که هرآنچه که شما را اسیر و محدود به آن نوعی از زندگی کرده است که شما در واقع خواهان آن نیستید زندانی است که توسط ذهن خود شما خلق شده است. این به معنای آن نیست که شما فقط می‌توانید آرزو کنید که زندگی جدیدی را تجربه کنید بلکه درواقع به این مفهوم است که شما می‌توانید برای تجربه کامل‌ترین شکل زندگی عمل کنید.

مطلب مرتبط:نظم در زندگی: ۱۴ راهکار ساده ایجاد نظم در خانه، مدرسه و محل کار

در این مقاله شما با ایده هایی آشنا می‌شوید که می‌توانید آنها را برای ساختن یک زندگی بهتر به کار ببرید.

ممکن است که برخی از این ایده‌ها را قبلا جایی دیگر شنیده باشید و یا برخی از آنها را شنیده و فراموش کرده باشید. شما قادر خواهید بود که بعضی از این ایده‌ها را بلافاصله در عمل مورد استفاده قرار بدهید و برخی دیگر از آنها بذر ایده هایی را در ذهن شما می‌کارند که در آینده آنها را مورد استفاده عملی قرار خواهید داد. با این وجود، بقیه ایده هایی که مطرح می‌شود را می‌توانید در حرکت رو به جلوی زندگی خود بکار ببرید.

بدون هیچ حرف و سخن دیگری این ۴۵ روش برای زیستن کامل‌ترین شکل زندگی را با هم می‌خوانیم:

۱. فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه کنید.

این فهرست را تهیه کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید. بدون شک شما یک روز از این دنیا خواهید رفت اما قبل از آن باید تا جاییکه می‌توانید چیزهای بیشتری از این دنیا را تجربه کنید.

۲. برای خودتان اهدافی را در نظر بگیرید و آنها را یادداشت کنید.

اهداف ماهانه، سالانه، ۵ ساله و ۱۰ ساله برای خودتان در نظر بگیرید. دقیقا بدانید که در هر دوره زمانی از زندگی خود چه می‌خواهید و باید به چه چیزی دست یابید. اطمینان پیدا کنید که به فهرست اهدافتان رجوع می‌کنید و میزان پیشرفت واقعی حاصل شده را برآورد می‌کنید. فهرست اهداف شما بطور مداوم تکمیل خواهد شد و شما به همه اهداف خود دست نخواهید یافت اما نوشتن و مکتوب کردن اهدافتان احتمال دستیابی به آنها را افزایش خواهد داد.

۳. هنر زندگی این است که برای دیگران زندگی نکنید

مسیر زندگی خود را براساس انتظاراتی که دیگران از شما دارند، انتخاب نکنید. فرقی نمی‌کند که این افراد والدین شما هستند یا دوستانتان یا بطور کلی جامعه شما. مسیر زندگی خودتان را انتخاب کنید.

هنر زندگی ۴: برای دیگران زندگی کنید

به دیگران اجازه ندهید تا مسیر زندگی شما را برایتان انتخاب کنند اما مسیری را انتخاب نکنید که به اطرافیانتان صدمه خواهد زد. گرفتار شدن در زندگی خودتان کار آسانی است اما اگر به کسانی که دوستشان دارید اهمیتی ندهید، در نهایت زندگی چه ارزشی خواهد داشت؟

۵. یک منبع کنترل درونی داشته باشید

۲ گروه از افراد وجود دارند: افرادی که بر آنچه می‌توانند کنترل کنند تمرکز می‌کنند و افرادی که بر آنچه نمی‌توانند کنترل کنند تمرکز می‌کنند. برای شکست‌های خودتان دیگران را سرزنش نکنید. همیشه آن بیرون کسی وجود دارد که حتی کاری را بدتر از شما و در بدترین حالت ممکن انجام داده است.

هنر زندگی ۶: شکایت نکنید

اگر از چیزی در زندگی خود راضی و خوشحال نیستید یا می‌توانید در مورد آن گله و شکایت کنید یا می‌توانید آنچنان فعالانه تلاش کنید تا آن وضعیت را تغییر دهید. شما کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

مطلب مرتبط: خودشناسی: ۳۰ کار مهم که شاد و موفق و درست زندگی کنید

۷. حسود نباشید

نه به این دلیل که حسادت از نظر اخلاقی کاری غلط و اشتباه است بلکه به این دلیل که حسادت یک احساس مخرب است. همچنین حسادت نشانه‌ای است از اینکه شما کامل‌ترین شکل زندگی خود را زندگی نمی‌کنید. افراد راضی و خوشحال می‌توانند موفقیت دیگران را جشن بگیرند. افرادی که از موفقیت دیگران خوشحال نمی‌شوند، فضای احساسی و عاطفی خود را با عواطف و احساسات منفی پر می‌کنند.

۸. خرچنگ داخل سطل نباشید

حتما اصطلاح ” خرچنگ داخل سطل ” بودن را شنیده اید. خرچنگ‌ها درست هنگامی که خودشان در حال بالا رفتن از دیواره سطل هستند، تلاش می‌کنند تا دیگر خرچنگ‌ها را به سمت پایین پرتاب کنند. هنگامی که شما از هنجارها و قوانین تخطی می‌کنید از جانب عزیزان خودتان طرد خواهید شد. این کار آنها حسادت نیست بلکه آنها واقعا نگران ما هستند. اما کسانی که به زندگی دیکته شده از طرف جامعه تن می‌دهند، وقتی شاهد تلاش دیگران برای رسیدن به اهداف‌شان هستند دچار ترس می‌شوند. حتی اگر آنها این کار را ناخودآگاه انجام دهند، بازهم مضر و زیان بار است و فرهنگی متشکل از هنجارطلبی، حد وسط بودن و افسردگی آرام و خاموش را به‌وجود می‌آورد. خرچنگ درون سطل نباشید.

۹. شکست خوردن هیچ اشکالی ندارد

تنها راهی که با استفاده از آن مانع از شکست خوردن می‌شوید این است که هیچ چیزی را امتحان نکنید. از شکست خوردن نترسید. این همان راه رسیدن به موفقیت است. بعلاوه، متوقف کردن سعی و تلاشتان خود یک شکست واقعی است.

۱۰. با تجسم بدترین حالت ممکن بر ترس از شکست غلبه کنید

یک روش عالی برای غلبه بر ترس از شکست روبه‌رو شدن با بدترین کابوس و تصویر ذهنی احتمالی خودتان از آن است. اگر تلاش کنید و شکست بخورید، بدترین چیزی که برای شما اتفاق می‌افتد چه خواهد بود؟ تصویر ذهنی خود از بدترین حالت احتمالی را بنویسید. سپس بنویسید که باید چه کاری انجام دهید تا به همین جایی که الان هستید برگردید.

۹۹% مواقع خواهید دید که بدترین حالت ماجرا تقریبا آنطور که فکر می‌کردید هم ترسناک نبوده است و تنها مانعی که برای شما وجود داشته تصویر ذهنی شما از آن بوده است. ۱% باقی مانده مربوط می‌شود به حالتی که به واسطه آن شما به نقطه‌ای می‌رسید که راه بازگشتی برایتان وجود ندارد (که اساسا دربردارنده مرگ یا آسیبی جسمانی است که زندگی شما را تغییر می‌دهد). شما تنها باید در چنین مواردی اوضاع را دوباره بررسی و تصمیم گیری کنید.

۱۱. غیبت نکنید

بدون شک غیبت کردن در همان لحظه باعث می‌شود که احساس بهتری داشته باشید اما عواقب و تاثیرات منفی درونی و بیرونی خود را به همراه خواهد داشت.

۱۲. چیزهایی که نمی‌توانید یا نمی‌خواهید تغییر بدهید را فراموش کنید

آیا تابحال توجه کرده‌اید که اظهار نظرهای افراد در شبکه‌های اجتماعی تا چه اندازه هیجانی است؟ مردم آنچنان به نظرات و عقیده هایشان وابسته هستند که گویی این‌ها شاهراه و خط مشی زندگی آنها است. اما باید آگاه باشید که این‌ها همواره تنها نظراتی در مورد چیزهایی است که واقعا هیچ تاثیری بر زندگی روزانه آنها ندارد. بله! اساسا مسائل و موضوعات بی‌اهمیت زیادی در این دنیا در جریان است. اگر برنامه‌ای برای انجام کاری در مورد این قبیل چیزها ندارید، آنها را فراموش کنید و بر چیزهایی در زندگی خودتان متمرکز شوید که قابلیت و توانایی تغییر آنها را دارید.

۱۳. اوضاع را تغییر دهید

هنگامی که نادیده گرفتن خودتان را کنار بگذارید می‌توانید تغییرات بزرگی را به‌وجود آورید. با این تصویر ذهنی با چالش‌های خودتان روبه‌رو شوید: ” چطور می‌خواهم این کار را انجام دهم؟ “. تصویر ذهنی ” من چه کار ممکنی می‌توانم انجام بدهم ” را دور بیندازید. اما اگر قصد ندارید که کاری برای تغییر چیزی انجام دهید، می‌توانید راهکار قبلی را به کار ببرید. بهتر است که آن را کنار بگذارید یا درموردش هیچ حرفی نزنید.

۱۴. از بدن خود مراقبت کنید

هروقت می‌توانید غذای سالم بخورید، خواب شبانه کافی و مناسبی داشته باشید و ورزش کنید. این ساختار گوشتی که آن را بدن می‌نامیم تنها راه ارتباطی ما با این جهان است. از آن بخوبی مراقبت کنید.

۱۵. از ذهن خود مراقبت کنید

بعد از این دیگر ذهن خود را با جریان خروشانی از یاوه‌ها و آشغال‌ها تغذیه نکنید. از کار افتادگی موقتی قابل قبول است اما تمامی وقت آزاد خود را به تماشای مستندها، اراجیف بلاگ ها، کنترل کردن امتیازات مسابقات ورزشی و انجام کارهای بیهوده دیگری که نیازمند صرف انرژی ذهنی است، هدر ندهید. حتی اخبار هم می‌توانند با تمرکز بر مجموعه‌ای از حوادث و اتفاقات منفی و جانب داری‌های مغرضانه و متعصبانه مغز شما را فاسد کنند.

مطلب مرتبط: ۵۰ روش منحصربه فرد افزایش عزت نفس که معجزه می‌کند

۱۶. برای آینده برنامه داشته باشید اما در زمان حال زندگی کنید

وام مسکن ۲۵ ساله، بازنشستگی با حقوق کامل بازنشستگی، سخت کار کردن برای بهره‌مندی از پاداش و مزایا و صرف نظر کردن از تعطیلات اصلی هرسال به امید داشتن تعطیلات سال آینده که همگی نشان دهنده برنامه‌ریزی شما برای آینده است، بسیار حائز اهمیت است اما تمام زمان حال و لحظه اکنون خود را فدای آینده نکنید. همانطور که به سمت چیزهای بزرگ تر و بهتر حرکت می‌کنید، راهی برای لذت بردن از زندگی کنونی خود نیز پیدا کنید.

۱۷. آگاهانه و هوشمندانه زندگی کنید

همه ما در روال عادی و عادت‌های روزانه خود غرق می‌شویم اما هرکدام از ما فقط روزهای محدودی را در این دنیا زندگی می‌کنیم. زندگی را در حالت ” پرواز خودکار یا ناخودآگاه ” قرار ندهید. هوشمندانه و آگاهانه زندگی کنید. همیشه از خودتان بپرسید ” چرا من این کار را انجام می‌دهم؟ “. اگر صبح‌های متمادی و پشت سرهم زیادی بدون داشتن پاسخ خوبی به این سوال از خواب بیدار می‌شوید، پس آگاه باشید که زمان تغییر فرا رسیده است.

۱۸. بر ترس هایتان پیروز شوید

همه ما در زندگی خود چیزهایی داریم که ما را از انجام کارهایی که حقیقتا خواستار انجام آنها هستیم، باز می‌دارند؛ فرقی نمی‌کند که این چیزها شرایط و محیط ما هستند یا عیب و نقص‌های شخصی ما. ما می‌توانیم آنها را بپذیریم، می‌توانیم آنها را با استدلال‌های خود توجیه کنیم یا اینکه می‌توانیم با ترس هایمان روبه‌رو شویم. انتخاب شما کدام است؟

۱۹. مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید

برخی از افراد بطور طبیعی اصطلاحا ” پروانه‌های اجتماعی” هستند و بخوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. آن دسته از افرادی که از چنین توانایی هایی برخوردار نیستند لازم است که با تلاش و کوشش خود مهارت‌های اجتماعی شان را ارتقاء دهند. درونگرا بودن و لذت بردن از تنهایی هیچ ایرادی ندارد اما اجازه ندهید که مهارت‌های اجتماعی ضعیف زمانی که به آنها نیاز دارید بازدارنده شما شوند. تقویت مهارت‌های اجتماعی به شما در انتخاب مسیر کار یا فعالیت شما نیز کمک می‌کند.

۲۰. کاری را انجام دهید که عاشق آن هستید

لازم نیست که همه مردم برای امرار معاش خود فوتبال بازی کنند یا نوازنده موسیقی پاپ باشند. اما این به معنای آن هم نیست که شما نمی‌توانید کاری را پیدا کنید که به آن عشق بورزید و هر روز صبح با عشق و علاقه برای انجام آن کار از خواب بیدار شوید. به جست و جوهای خودتان ادامه دهید و تا زمانی که چنین کاری را پیدا نکرده اید، دست از تلاش و جست‌وجو بر ندارید. زندگی آنقدر کوتاه است که وقتی برای ترسیدن از غروب جمعه‌ها نداریم.

هنر زندگی ۲۱: پشتکار داشته باشید

یکی از کلید‌های موفقیت مارک کیوبن ( سرمایه‌دار امریکایی) نیروی پشتکار و ادامه تلاش هایش بود نه عشق و علاقه. اگر شما به هیچ چیز عشق و علاقه خاصی ندارید، کاری را انتخاب کنید و آن را به عنوان بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید. اغلب اوقات عشق و علاقه از خوب انجام دادن کاری حاصل می‌شود.

۲۲. خود را برای برنده شدن آماده کنید

یکی دیگر از رازهای موفقیت مارک کیوبن آن است که همه افراد آرزوی برنده شدن را دارند اما تعداد کمی از آنها خواستار انجام کاری هستند که آنها را برای برنده شدن آماده می‌کند. اگر شما هم دوست دارید که برنده باشید، کاری که باید را انجام دهید.

هنر زندگی ۲۳: قرار نیست که همیشه برنده باشید

از طرف دیگر، زندگی همیشه برد و پیروزی نیست. مهم نیست که شما چقدر قوی، ثروتمند، زیبا، باهوش، بااستعداد یا دوست داشتنی هستید. باید بدانید که همیشه فردی بهتر از شما هم وجود خواهد داشت. در نهایت، همه ما در یک جا کنار هم جمع خواهیم شد- هرکجا که باشد.

۲۴. به پدر و مادرتان عشق بورزید و آنها را گرامی و عزیز بدارید

اگر پدر و مادرتان هنوز در قید حیات هستند، تمام عشقی که از آنها دریافت کرده‌اید را به آنها بدهید. اگر شما آنقدر خوشبخت هستید که پدر و مادری صمیمی و بامحبت دارید، برخوردار شدن از محبت آنها کار بسیار آسانی است چون آنها همیشه برای شما و پاسخ گوی شما بوده و هستند. اما یادتان باشد که وضعیت همیشه اینگونه نخواهد بود.

هنر زندگی ۲۵: لذت را با شادی و خوشحالی یکسان ندانید

لذت حاصل وضعیت‌های آنی و فوری است که احساس خوشی و سرور را در ما به‌وجود می‌آورد؛ مثلا خرید کردن، دیدن عزیزان‌مان، گوش دادن به موسیقی خاص، مشاهده یک زیبایی شگفت‌انگیز. از طرف دیگر، خوشحالی، شادی و رضایت نتیجه خودشکوفایی و معناگرایی است. لذت برای داشتن یک زندگی شاد بسیار مهم است اما لذت به تنهایی کافی نیست.

هنر زندگی ۲۶: لبخند بزنید

اگر شما لبخند بزنید بدون شک خوشحال تر و شادتر خواهید بود.

۲۷. وضعیت ظاهری خودتان را بهتر کنید

آیا می‌دانستید که وضعیت ظاهری و زبان بدن شما نه تنها تصویر ذهنی دیگران از شما را شکل می‌دهند بلکه احساسات شما نسبت به خودتان را نیز به‌وجود می‌آورند؟

۲۸. زمانی را برای انجام هرآنچه که دوست دارید انجام دهید پیدا کنید

تعداد بسیار زیادی از ما دائما در حال شکایت دراین مورد هستیم که زمان کافی نداریم یا اینکه سرمان آنقدر شلوغ است که نمی‌توانیم کارهایی که می‌خواهیم را انجام دهیم. آنچه که ما باید بفهمیم آن است که اول از همه ما خودمان هستیم که خود را در چنین موقعیت هایی قرار می‌دهیم. اگر شما احساس کنید که در کاری گیر افتاده‌اید آیا فعالانه در جهت خلاص کردن خودتان از آن وضعیت گام برمی دارید؟ اگر اینگونه است پس نباید وقت خودتان را با گله و شکایت هدر بدهید. اما اگر پاسخ شما به این سوال منفی است، دقیقا از چه چیزی شکایت می‌کنید؟

۲۹. بخاطر پول دنبال پول نگردید

داشتن پول و ثروت در زندگی بسیار مهم است اما تنها به این دلیل که پول به ما آزادی و اختیار می‌دهد تا آنچه که واقعا در زندگی می‌خواهیم را دنبال کنیم. شما تنها یک بار زندگی می‌کنید و زمانی که زیر خروارها خاک آرمیده‌اید دیگر پول به دردتان نمی‌خورد.

هنر زندگی ۳۰:” بر تنبلی غلبه کنید

آیا شما اهداف و آرزوهای بزرگی دارید؟ آیا گام هایتان در جهت تغییر را متوقف می‌کنید، آن هم به این دلیل که تماشای تلویزیون را ترجیح می‌دهید؟ آیا بعد از چند بار تلاش کردن اهداف خود را رها می‌کنید؟ اندکی تعویق در چنین وضعیتی طبیعی است اما اگر به سال‌هایی که یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته‌اید نگاهی بیندازید و هیچ تغییری را مشاهده نکنید احتمالا لازم است که کاری انجام دهید تا بر تنبلی خود غلبه کنید.

۳۱. ضعف‌های خود را تحلیل کنید

هنگامی که نوبت به ضعف‌های انسان می‌رسد، یکی از سخت‌ترین کارها برای افراد واقع گرا بودن در برابر ضعف هایشان است. ما بطور طبیعی تمایل داریم تا خود را در برابر چیزهایی که در آنها خوب نیستیم توجیه کنیم یا معتقد هستیم که ما بهتر از آنچیزی هستیم که دیگران می‌بینند. هنگامی که شما بتوانید ضعف‌های خود را شناسایی کنید و بفهمید که ضعف هایتان چطور بازدارنده و مانع از حرکت و موفقیت‌های شما می‌شوند، آن موقع می‌توانید گام هایی در جهت خودسازی بردارید.

هنر زندگی ۳۲: دائما روی تقویت خودسازی خودتان کار کنید

اگر شما هر روز کاری برای ارتقاء خودتان انجام نمی‌دهید، پس مطمئنا به اهدافتان نخواهید رسید.

۳۳. هنر تشویق و متقاعدسازی را فرابگیرید

این هنر را نه برای حکمرانی بر دیگران بلکه برای کنترل سرنوشت خود یاد بگیرید.

هنر زندگی ۳۴:تلاش نکنید که همه را از خودتان راضی نگه دارید

تلاش برای اینکه همه را راضی نگه داریم دلیلی محکم بر آن است که شما هرگز کار قابل توجهی انجام نمی‌دهید.

۳۵. آگاه باشید از اینکه ویژگی‌های شخصیتی همواره ثابت و بدون تغییر نیستند

اگرچه هر کدام از ما با توجه به ژنتیک خود و محیطی که در آن پرورش یافته‌ایم دربردارنده برخی موهبت ها، تمایلات و گرایش‌های طبیعی هستیم اما هرچیزی قابل تغییر است. اگر ویژگی‌های شخصیتی شما از جمله تنبلی، ناتوانی‌های اجتماعی یا هوش متوسط بازدارنده شما باشند، باید بدانید که همه این‌ها چیزهایی هستند که اگر بخواهید – به جای آنکه آنها را به عنوان ویژگی‌های شخصیتی تغییر ناپذیر خودتان بپذیرید- می‌توانید روی آنها کار کنید و آنها را تغییر دهید.

هنر زندگی ۳۶: ساده باشید

هرچه نیازتان به شاد بودن کمتر باشد، شادتر خواهید بود.

۳۷. اطراف خود را با آدم هایی پر کنید که می‌خواهید یکی از آنها باشید

یک جمله معروف می‌گوید ” شما میانگین ۵ دوستی هستید که با آنها بیش از بقیه معاشرت دارید “. اگرچه شاید چنین چیزی از نظر علمی واقعیت نداشته باشد اما می‌توان آن را تمرین فکری مفیدی دانست. اگر شما دائما وقت خود را با افراد منفی بگذرانید، شما نیز مثل آنها منفی خواهید شد. اگر وقت خود را با افرادی بگذرانید که هیچ آرزویی ندارند، خواهید دید که آرزوهای شما نیز محو و ناپدید می‌شوند. از طرف دیگر، اگر خود را در میان افرادی قرار دهید که خواسته‌های مشترکی از زندگی دارید، شاهد گام‌های خود به سمت موفقیت خواهید بود.

هنر زندگی ۳۸: زندگی ایده آل خود را طراحی کنید

اگر شما نمی‌دانید که از زندگی چه می‌خواهید، دنبال کردن یک زندگی ناآگاهانه کار ساده‌ای خواهد بود. نخستین گام برای شما آن است که بدانید از زندگی چه می‌خواهید و خواسته‌های خود را شناسایی کنید.

۳۹. برای رسیدن به زندگی ایده آل خود برنامه‌ریزی کنید و آن را اجرا کنید

هیچ چیزی تقدیم شما نخواهد شد. اگر شما منتظر بمانید تا ” مسیر زندگی خودتان را پیدا کنید ” در نهایت خود را در حالی پیدا می‌کنید که برای دیگری مشغول به کار شده‌اید و کاغذی در دست از این اتاق به آن اتاق می‌روید. اتمام تحصیلات دانشگاهی شما دلیل بر این نیست که بی‌هدف پرسه بزنید و زندگی خود را رها کنید.

هنر زندگی ۴۰: رها کردن را متوقف کنید

آیا تابحال داستان مردی که در بیابان گم شده بود را شنیده اید؟ او در نیم مایلی حومه شهری بزرگ پیدا شد. پیام این داستان تصویرسازی خطر رها کردن است. اوضاع قبل از آنکه بهتر شوند همیشه بسیار سخت هستند اما اگر شما قبل از تحقق یافتن اهداف خود آنها را رها کنید، هیچ وقت نخواهید دانست که تا چه اندازه به آنها نزدیک شده بودید.

۴۱. کینه توزان را از زندگی خود حذف کنید

انتقاد سازنده چیز دیگری است اما آگاه باشید! اگر شما در تلاش هستید تا کارهای بزرگی را به انجام برسانید بدون شک کینه توزان و منتقدانی را به خود جذب می‌کنید که می‌خواهند برای نشان دادن نقد و سرزنش خود شما را به باد انتقاد و نکوهش بگیرند. وقتی که نظرات مخاطبان خود را در شبکه‌های مجازی می‌خوانید یا پیام‌های دریافتی خود را مرور می‌کنید، با تعداد بسیار زیادی از کینه توزان و منتقدان روبه‌رو می‌شوید. نظرات آنها را شخصی قلمداد نکنید و در این درگیری‌ها غرق نشوید.

هنر زندگی ۴۲: پذیرای انتقاد سازنده باشید

از طرف دیگر حضور منتقدان شما ویژگی مثبتی هم دارد. ممکن است که حق با آنها باشد. منقدان نقاط ضعف ما را به ما نشان می‌دهند. هنگامی که شما درد ناهماهنگی شناختی را احساس می‌کنید، می‌توانید انتقادات مشروع را شناسایی کنید. ممکن است بخواهید چنین اندیشه‌ای را نادیده بگیرید زیرا از جانب یکی از منتقدان و نکوهش گران به شما وارد شده است اما در چنین مواقعی هیچ راهی ندارید مگر اینکه پذیرای اندیشه منتقدانه باشید. بجای تلاش برای دفن کردن و پنهان کردن چنین احساسی، بپذیرید که شاید شما در اشتباه بوده‌اید و برای بهتر کردن خودتان عمل کنید تا دیگر چنین اشتباهی را در آینده مرتکب نشوید.

۴۳. قهرمان داستان خودتان باشید

آیا زندگی از نظر شما بی‌ارزش، غم انگیز یا ناامیدکننده است؟ آیا احساس می‌کنید که در دره‌ای گرفتار شده‌اید و هیچ راه نجاتی ندارید؟ همین حالا شما راه رهایی و خروج از این دره را می‌دانید- قهرمان داستان خودتان باشید. آنچنان وانمود کنید که گویی شما یکی از قهرمانان فیلم‌های هالیوودی هستید. در روند داستان هر فیلم نقطه‌ای وجود دارد که در آن قهرمان داستان به قعر ماجرا فرو می‌رود و به نظر می‌رسد که هیچ راهی برای خروج او از این مخمصه وجود ندارد.

با این وجود، او همیشه راهی برای غلبه و پیروزی بر تمامی احتمالات و انتظارات پیدا می‌کند. همچون قهرمان یک داستان رفتار کنید؛ گویی که در تنگنایی گرفتار شده‌اید و اکنون وظیفه شما رهایی از آن و صعود به قله است چرا که این در متن فیلم نامه آمده است و وظیفه شما بازی کردن چنین نقشی است. وانمود کنید که گروه ضبط و فیلمبرداری همه جا همراه شما هستند و روزی فرزندان شما کاری که انجام داده‌اید را خواهند دید. آیا می‌خواهید که فرزندانتان قهرمانی را ببینند که به تمام سختی‌ها و مشقت‌ها فائق آمده است یا بازنده‌ای را ببینند که نقش قربانی را در این فیلم بازی کرده است؟ هرآنچه که باید را انجام دهید، هرچقدر هم که سخت باشد شما می‌توانید.

هنر زندگی ۴۴: بخورید، بیاشامید و شاد و سرمست باشید

در این زندگی چه چیزی بهتر از غذاهای خوشمزه و خارق العاده، دوستان و همراهان عالی و معاشرت‌های جالب و جذاب می‌تواند وجود داشته باشد؟ قدردان این لحظه‌های پربرکت زندگی خود باشید و تا آنجا که می‌توانید آنها را تکرار کنید.

۴۵. به یاد داشته باشید که روزی خواهید مرد و از این دنیا خواهید رفت

استیو جابز در مقدمه سخنرانی معروف خود در سال ۲۰۰۵ در استنفورد در این مورد سخنرانی کرد. همانطور که دالایی لاما نیز می‌گوید: ” آیا ما چنان زندگی می‌کنیم که گویی هرگز نخواهیم مرد و سپس بدون آنکه زندگی کرده باشیم، می‌میریم”.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: keepinspiring

هنر زندگی: ۴۵ راهکار که یک زندگی عالی و منحصر به فرد بسازید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی