کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ دلیل که چرا هنر درمانی محبوبیت دارد

۶ دلیل که چرا هنر درمانی محبوبیت دارد

بر خلاف باور عمومی، لازم نیست برای بهره‌مندی از هنردرمانی هیچ مهارت هنری خاصی داشته باشید. هنر درمانی یک فرآیند است.

۶ دلیل که چرا هنر درمانی محبوبیت دارد

هنر درمانی چیست ؟

انجمن هنر درمانی، چنین تعریفی را ارائه می‌دهد”هنر درمانی یک حرفه‌ی سلامت روان است که در آن مشتریان توسط هنردرمانگر، با استفاده از رسانه‌های هنر، فرآیندهای خلاق، و نتیجه‌ی آثار هنری به منظور کشف احساسات، پالایش درگیری‌های عاطفی، اعتلای خودآگاهی، مدیریت رفتار، توسعه‌ی مهارت‌های اجتماعی، بهبود تشخیص واقعیت، کاهش اضطراب، و افزایش عزت نفس به آرامش می‌رسند.”

هنر درمانی ریشه در نظریه‌های زیگموند فروید و کارل یونگ از ضمیر ناخودآگاه و نیمه‌آگاه دارد، و بر اساس این ایده است که نمادهای بصری و تصاویر، آسان‌ترین اشکال در دسترس برای برقراری ارتباط هستند. هنر درمانی اغلب در ارتباط با درمان‌های سنتی استفاده می‌شود و می‌تواند برای بزرگسالان و به ویژه کودکان با واژه‌ها و بیان محدودتر مفید باشد.

اما چرا هنر درمانی خیلی محبوب است؟ به دلایل بسیاری، از جمله موارد زیر:

۱. شما می‌توانید بدون صحبت در مورد مسائل عاطفی‌تان، احساسات‌تان را بروز دهید.

به عقیده‌ی هنرمند و هنردرمانگر، دنیس بیون، از کارگاه هنری هارت ورک سیتی در کالیفرنیا، “وقتی شما تمرکزتان را در طول مدت انجام کار هنری به نیمکره‌ی راست مغزتان حرکت می‌دهید، شروع به رها کردن تحلیل‌های سمت چپ مغز می‌کنید. این از طریق فرآیند خلاق راست مغز است که ما یاد می‌گیریم منتقد درون‌مان را آزاد کنیم و کارهای خلاقانه انجام دهیم. موضوع، نتیجه‌ی کار نیست. بلکه همیشه مهم این فرآیند است. هنر، بروز احساسات شدید بدون کلام را آسان‌تر می‌کند.”

مطلب مرتبط: با رنگ‌ درمانی شادتر زندگی کنید

۲. شما احساس قدرت بیشتری می‌کنید.

هنر درمانی به نشان‌دادن احساسات صریح فردی و ترس‌هایی که هرگز به طرق متعارف قادر به بیان‌شان نبودیم، کمک می‌کند، و به افراد احساس کنترل روی این قبیل عواطف را می‌دهد.

۳. شما می‌توانید اضطراب‌تان را کاهش دهید.

علاوه بر درون‌بینی، یک درمانگر ممکن است با تماشای شما در هنگام خلق هنر یا علامات موجود در کار نهایی‌تان هر عملی از خلق هنر را که می‌تواند اضطرابتان را کاهش دهد، به‌دست بیاورد. مغز شما روی خلق کردن تمرکز می‌کند و اغلب فعالیت‌های تکراری از قبیل کشیدن خطوط با مداد‌ها یا حرکت رنگ با یک قلم مو باعث شل شدن بدنتان می‌شود. رنگ‌آمیزی در سال‌های اخیر به یک فعالیت خلاق محبوب برای بزرگسالان تبدیل شده است زیرا سمت راست مغز را تحریک می‌کند-جایی که خلاقیت، شهود و تجسم کذب وجود دارند_ درجات اضطراب را پایین می‌آورد و احساس آرامش و شادی را افزایش می‌دهد.

۴. شما احساسات‌تان را با خیال راحت و آزاد ابراز می‌کنید.

در حالی که برخی احساسات قوی به کلام ممکن است خیلی خسته‌کننده باشند، می‌توانند با راه‌های متنوع هنر آزاد شوند. خشم، ترس و رنجش ممکن است با پرتاب رنگ روی بوم یا کوبیدن خاک رس‌رها شوند. برخی دیگر هم ممکن است این قبیل احساساتشان را به شخصیتی منتقل کنند که در یک نقاشی می‌کشند. برخی احساسات بزرگتر از چیزی حس می‌شوند که بتوان در موردش صحبت کرد اما از طریق اشکال مختلف فیزیکی هنر می‌شود رویشان کار و آزادشان کرد.

مطلب مرتبط: ۳۵ روش رایگان برای تقویت خلاقیت

۵. شما در مورد خودتان یاد می‌گیرید.

وقتی می‌گذارید پرچم خلاقیتتان بر افراشته شود، چیزهای جالی می‌بینید. شما شاید ترکیب رنگی بکشید که از قبل در نظر نگرفته باشید یا پی ببرید که دایره‌های خط خطی را به خطوط ساده ترجیح می‌دهید. شناخت این که چه رنگ‌ها، حرکات و ابزاری‌( رنگ، خودکار، مداد و غیره) شما را آرام می‌کند کمک خواهد کرد از هنر به عنوان یک درمان شخصی و تسکین دهنده‌ی اضطراب بهره بگیرید.

۶. شما از هرج و مرج رها می‌شوید و کودک درونتان را می‌یابید.

وندی یانگ، گروه‌های هنری را برای کمک به مردم مدیریت می‌کند تا یاد بگیرند دوباره بازی کنند. او از طریق هنر آنها را تشویق می‌کند تا رویاها و احساسات‌شان را در یک محیط امن و خلاق کشف کنند.

هنر درمانی به دلایل متنوعی در حال مرسوم شدن است. اول، آن‌که توسط جامعه‌ی پزشکی برای فایده‌اش در سلامت روان به رسمیت شناخته می‌شود، که همین وضوع پذیر آن را در جامعه بیشتر می‌کند. اگر فکرتان را رها کنید و بدون قضاوت درباره‌ی نتیجه‌ی نهایی، چیزی خلق کنید، هنر آسان و دسترس پذیر است. وقتی به خودتان اجازه می‌دهید که از جریان کار لذت ببرید و نگرانی در مورد نتیجه را متوقف می‌کنید، هنر راهی سرگرم‌کننده برای خروج از فشار روحی است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: سایکولوژی تودی

۶ دلیل که چرا هنر درمانی محبوبیت دارد


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی