کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

هشدار چین به آمریکا درباره جنگ تجاری بزرگ

چین درباره یک جنگ تجاری بزرگ به ایالات متحده آمریکا هشدار داد و گفت دستور دونالد ترامپ مبنی بر بررسی رفتارهای تجاری چین نباید به اقدامات تنبیهی علیه این کشور بینجامد.

 اولین اسکناس جهان

وزارت تجارت چین در پکن نگرانی عمیق خود را از اقدامات احتمالی آمریکا در این زمینه بیان کرد و گفت کشورش چنین اقداماتی را بی‌جواب نخواهد گذاشت. به گفته‌ی این وزارتخانه، هر نوع سیاست اقتصادی حمایت‌گرایانه‌ی ایالات متحده آمریکا در این زمینه به منافع هر دو طرف آسیب خواهد رساند. وزارت تجارت چین افزود که بهتر است واشنگتن قدر مناسبات تجاری با چین را بداند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه (۱۴ اوت/۲۳ مرداد) به مسئول ویژه‌ی امور تجاری خود رابرت لایتیزر ماموریت داد که سیاست‌های تجاری چین و به ویژه رفتار پکن در رابطه با “دارایی معنوی” را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهد. اگر دولت آمریکا به این نتیجه برسد که قوانین چین و رفتارهای تجاری این کشور به مخترعان و شرکت‌های فن‌آوری آمریکا واقعا آسیب می‌رساند، تحریم‌هایی علیه چین وضع خواهد کرد.

هنوز پیش از اینکه ترامپ چنین فرمانی را امضا کند، وزارت خارجه‌ی چین نسبت به بروز یک ” جنگ تجاری ” به ایالات متحده آمریکا هشدار داد.

اکنون وزارت تجارت چین نیز اعلام کرده است که “پکن بی‌تردید به همه‌ی اقدامات مناسب دست خواهد زد تا از حقوق قانونی و منافع چین با قدرت دفاع کند”.

نگرانی آلمان

اریک شوایتسر، رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان، در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی آلمانی “نویه اوسنابروکر” نسبت به پیامدهای جنگ تجاری احتمالی میان آمریکا و چین ابراز نگرانی کرده است.

به گفته‌ی او منازعه‌ی تجاری میان این دو کشور که صاحب بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان هستند، بر اقتصاد آلمان نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. آلمان با هر دو کشور مناسبات اقتصادی گسترده‌ای دارد.

حجم مبادلات تجاری میان آلمان با هر یک از دو کشور یادشده حدود ۱۷۰ میلیارد دلار در سال است. این رقم روی هم ۱۵ درصد کل تجارت خارجی را شامل می‌شود. به گفته‌ی شوایتسر، بنابراین یک “جنگ تجاری” میان آمریکا و چین فقط بازنده خواهد داشت.

رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان توصیه کرد که هر دو قدرت اقتصادی قواعد بازی سازمان تجارت جهانی (WTO) را رعایت کنند. به گفته‌ی او به همین دلیل ضروری است که سازمان تجارت جهانی تقویت شود تا در چنین مواردی بتواند اختلافات موجود را حل کند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

هشدار چین به آمریکا درباره جنگ تجاری بزرگ


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی