کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

هرگز مفهوم جنگ را نفهمیدم

هرگز مفهوم جنگ را نفهمیدم

از زمانی که برای نخستین بار درباره‌ی دنیایی آموختم که در آن در حال رشد بودم هرگز مفهوم جنگ را نفهمیدم. بزرگسالان به من می‌گفتند نهایتاً خواهم فهمید ولی هرگز نفهمیدم و تا به امروز نیز. ولی “دیگر نمی‌خوام درباره‌ی جنگ مطالعه کنم.”

Screen-Shot-2015-08-11-at-7.04.49-PM-468x254.jpg

 

با این‌که بخشی از دنیا مطالعه‌ی جنگ را در تمام عمرشان دنبال می‌کنند، ولی تاکنون به بهبود زندگی نوع بشر نینجامیده است.

“من به خشونت اعتراض دارم چون به نظر می‌رسد خوب انجام می‌شود، خوبی که فقط موقتی است؛ ولی شیطان که آن را انجام می‌دهد همیشگی و دائمی است.” – یوگی برا

بر طبق گزارش انستیتو پژوهش صلح بین‌المللی استکهلم در ۲۰۱۳ مخارج نظامی زیر توسط دولت‌های زیر انجام شد:

۱.ایالات متحد: ۶۱۸ میلیارد دلار

۲.چین: ۱۷۱ میلیارد دلار

۳.روسیه: ۸۴، ۹ میلیارد دلار

۴.عربستان صعودی: ۶۲، ۸ میلیارد دلار

۵.فرانسه: ۶۲، ۳ میلیارد دلار

ژاپن، بریتانیا، آلمان، هند، و برزیل از آنها فاصله‌ی چندانی ندارند و به ترتیب مقام‌های ۶ تا ۱۰ را دارند. افزون بر این، ایالات متحد تقریباً با ۶، ۲۷ میلیارد دلار صادرات سلاح به هم پیمانان خارجی‌اش در مقام دوم صادرات اسلحه قرار داد و روسیه با صادرات ۸میلیارد دلار در مقام اول است.

ایالات متحد هم‌چنین با ۷۵۹ میلیون دلار بزرگ‌ترین واردکننده‌ی اسلحه بود.

جایگزین‌های جنگ

“آموزش قدرتمندترین سلاحی است که می‌توانید برای تغییر دنیا استفاده کنید.” ویل راجرز

اگر پولی را که صرف نظامی‌گری در جهان می‌کنیم برای غذا استفاده می‌کردیم، فکر کنید چه دست‌آورد و نتیجه‌ای می‌توانست داشته باشد. می‌توانستیم فقر را حذف کنیم، استاندارد زندگی همه را بالا ببریم، از قحطی و گرسنگی پیش‌گیری کنیم، جهانیان مراقبت درمانی و بهداشتی رایگان داشتند، آموزش به صورت رایگان عرضه می‌شد، و منابع نامحدود به پیش‌گیری از امراض و بیماری‌ها اختصاص می‌یافت.

“جنگ‌های ملت‌ها ستیزه‌جویی برای تغییر نقشه‌ها است. ولی جنگ‌های علیه فقر جنگ‌هایی برای نقشه‌برداری یا برنامه‌ریزی تغییر هستند.”- مارک تواین

سازمان‌های ضد جنگ و طرفدار صلاح

انجمن مادران دیگران برای صلح، سازمانی است که از ۱۹۶۷ بوده است “تا به زنان آموزش بدهد نقشی فعال در حذف جنگ به عنوان هدف حل منازعات بین ملت‌ها، آدم‌ها، و ایدئولوژی‌ها داشته باشند. احتمالاً شما شعار آنان را شنیده‌اید: “جنگ برای کودکان و موجودات زنده‌ی دیگر ضرر دارد.”

انجمن بین‌المللی فیزیکدانان برای پیش‌گیری از جنگ هسته‌ای در ۱۹۸۰ تأسیس شد. رسالت و هدفشان کمک به ایجاد دنیایی صلح‌آمیزتر و امن‌تر و آزاد از هرگونه تهدید نابودگرهای هسته‌ای است.

پاسخ‌های عملی

پاسخ‌های عملی واقعی برای مسئله‌ی جنگ وجود دارد. ولی این ربطی به گروه امضاءکنندگان کومبا یا(بیا اینجا، آهنگ جنگی) ندارد.

برای مثال، منابع انرژی تقریباً با علت جنگ‌ها مرتبط هستند. انرژی خورشیدی منبعی واقع‌بینانه و ثابت از انرژی پاک است. و اما درباره‌ی ذخیره‌سازی آن و تاریکی‌های شبانه چه باید کرد؟ مسئله‌ای نیست اگر کشورهای جهان در سیستم‌های انباشت نورخورشید در روی سیاره‌ی زمینی با هم همکاری و تشریک مساعی می‌کردند. مسئله حل می‌شد چون خورشید همواره یک جایی در روی کره‌ی زمین می‌درخشد.

“جنگیدین بیش‌تر برای پایان بخشیدن به جنگ، مثل خوردن بیش‌تر برای پایان بخشیدن به مرض چاقی است.” دکتر جی.


نویسنده: احمد مجدیدی

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: کالر وی ابل

هرگز مفهوم جنگ را نفهمیدم


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی