کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ نکته طلایی برای هدف گذاری در زندگی و کار که باید بدانید

هدف گذاری در زندگی و کار و این‌که چگونه آینده خود را طراحی می‌کنید، یک مهارت فوق‌العاده است. بهترین زندگی را می‌توان با بهترین طراحی ساخت. نه به طور اتفاقی، و نه فقط با سرگردانی و این طرف و آن طرف رفتن و تلاش برای زنده ماندن. اگر بتوانید به زندگی‌تان بعد و طراحی و رنگ و هدف بدهید، می‌توانید به نتایج دست پیدا کنید!

هدف گذاری در زندگی و کار

تنظیم هدف این فرصت را به شما می‌دهد تا قدرت تخیل‌تان را تجربه کنید. در مورد آن فکر کنید! تخیل شهرها را می‌سازد. تخیل بیماری را از بین می‌برد. تخیل شغل و حرفه ایجاد می‌کند. تخیل رابطه‌ها را خلق می‌کند. تخیل جایی است که تمام مقادیر ملموس و ارزش‌های نامشهود آغاز می‌شوند. بنابراین آنچه شما باید یاد بگیرید استفاده از این منبع قدرتمند است.

استفاده از این منبع تخیل برای تعیین هدف شامل فکر کردن در مورد آینده‌تان، فکر کردن در مورد فردا یا باقی روز، فکر کردن در مورد بقیه سال یا پنج سال و ۱۰ سال آینده است. می‌توانید از تخیل خود برای پیش‌بینی و تصویرسازی آینده استفاده کنید، مثلا این‌که چه چیزی می‌تواند برای شما امکان‌پذیر باشد.

۵ چیز که بر شما و هدف گذاری در زندگی تان اثر می‌گذارد

اما قبل از تعیین کردن هدف زندگی‌تان، باید پنج چیز اصلی را که همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بشناسید:

۱. محیط

بد نیست که همه‌ی ما سهمی ساده در محیط زیست داشته باشیم. کمی نقش داشتن در این حیطه، هیچ هزینه‌ای برای ما ندارد. تکه‌ای از زباله را برداشته و آن را درون سطل زباله بیندازید. اگر همه این کار را بکنند، دنیا به مکان زیباتری تبدیل خواهد شد. اگر همه در این جریان مشارکت می‌کردند، چه تفاوتی ایجاد می‌شد!

مطلب مرتبط: ۱۱ تکنیک افزایش انگیزه و قدرت مغز برای دستیابی به اهداف

۲. رویدادها

به هر رویداد بزرگ و با اهمیت محلی، ملی یا جهانی فکر کنید. رویدادهای کوچک، رویدادهای روزانه، رویدادهای خانوادگی و رویدادهای اجتماعی نیز وجود دارند. رویدادها همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند – برخی کوچک، برخی بزرگ، برخی شخصی، برخی ملی، برخی جهانی.

۳. دانش

در این‌جا یک جمله خوب وجود دارد: جهل سعادت نیست. جهل تراژدی است. جهل ویرانی است. جهل باعث عدم وجود می‌شود. جهل بیماری ایجاد می‌کند. جهل زندگی شما را کوتاه می‌کند. جهل زندگی شما را خالی می‌کند و شما را بی‌هیچ تنها می‌گذارد. نه، جهل ابدا سعادت نیست!

نکته دیگری نیز وجود دارد: آن‌چه شما نمی‌دانید به شما آسیب وارد می‌کند. آن‌چه شما نمی‌دانید به طرز غم انگیزی بر زندگی شما تأثیر خواهد گذاشت. آن‌چه نمی‌دانید زندگی شما را خالی می‌کند. آنچه نمی‌دانید شما را بدون رابطه باقی خواهد گذاشت.

ما تحت تأثیر آنچه می‌دانیم و آن‌چه نمی‌دانیم هستیم.

۴. نتایج

همه ما تحت تأثیر نتایج قرار خواهیم گرفت، خواه نتایج کارهای شخصی‌مان باشد و خواه نتایج کسب و کارمان باشد. نظمی که رعایت نشده، در آینده نتایج ضعیفی به ما می‌دهد. نظم و ترتیب درست و اصولی نیز نتایج خوبی به ما می‌دهد.

۵. رویاهای ما

ما از رویاهایمان و دیدی که نسبت به آینده داریم، تاثیر می‌گیریم.

۴ نکته برای هدف گذاری در زندگی قدرتمند

در این‌جا نگاه دقیق‌تری به تعیین هدف و چگونگی اثربخشی آنها خواهیم آموخت:

۱. ارزیابی و تأمل

تنها راهی که می‌توانیم به طور معقول تصمیم بگیریم که قصد داریم در آینده چه کاری انجام دهیم و چگونه به آن‌جا خواهیم رسید این است که بدانیم که درحال‌حاضر کجا هستیم و سطح فعلی رضایت ما چیست. با تمرکز روی تعیین هدف، نخستین مرحله برای هر یک از ما این است که زمانی جدی را برای ارزیابی و تأمل کنار بگذاریم.

۲. رویاها و اهداف

رویاها و اهداف شما چه هستند؟ آنها مربوط به گذشته یا آنچه فکر می‌کنید می‌توانید به‌دست آورید نیستند، بلکه آن‌چه می‌خواهید را در بر می‌گیرند. آیا تا به حال پیش آمده که گوشه‌ای بنشینید، با خودتان در مورد ارزش‌های زندگی‌تان فکر کنید و تصمیم بگیرید که واقعا چه می‌خواهید؟ قرار نیست دیگران به ما بگویند که چه می‌خواهیم یا مطابق با آن‌چه فرهنگ‌مان در مورد آدم‌های موفق می‌گوید رفتار کنیم. اینها رویاها و اهدافی هستند که از قلب و ذهن شما به وجود می‌آیند، اهدافی منحصر به خود شما و برگرفته از کیستی‌تان!

۳. اهداف هوشمندانه

هوشمندانه به معنای مشخص، قابل ارزیابی، قابل دستیابی، واقع بینانه زمان حساس است.

– مشخص: در مورد هدف‌تان مبهم نباشید. دقیقا چه می‌خواهید؟

– قابل ارزیابی: هدف شما باید قابل ارزیابی باشد. چگونه باید بفهمید که به آن دست یافته‌اید یا نه؟

– قابل دستیابی: با توجه به مسئولیت‌های فعلی‌تان در مورد آنچه می‌توانید در این مرحله از زندگی خود انجام دهید، صادق باشید.

– واقع گرایانه: هدف باید عملی، واقعی و قابل انجام باشد.

– زمان حساس: برای هر هدف یک بازه زمانی مشخص کنید. چه زمانی باید هدف را تکمیل کنید؟

۴. پاسخگویی

کلمه پاسخگو به معنای حساب پس دادن است. وقتی کسی می‌داند اهداف شما چیست، کمک‌تان می‌کند مسئولیت‌پذیر و پاسخگو باشید. خواه آن شخص مثل شما در تلاش برای رسیدن به همان هدف باشد یا شخصی که می‌توانید ایده اصلی‌تان را به او بدهید، به هر حال داشتن یک همراه مسئولیت‌پذیر باعث افزایش مسئولیت‌پذیری شما برای تحقق اهداف‌تان خواهد شد.

بنابراین، ارزیابی و تأمل کنید. در مورد آن‌چه که می‌خواهید تصمیم بگیرید. هوشمند باشید. پاسخگو باشید. وقتی این چهار بخش کلیدی را در کنار هم قرار می‌دهید، خود را در موقعیتی می‌گذارید که کمک‌تان می‌کند به اهداف‌تان و آن‌چه در زندگی می‌خواهید، دست پیدا کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: success

۹ نکته طلایی برای هدف گذاری در زندگی و کار که باید بدانید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی