کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۴ هدف گذاری در زندگی شخصی برای سال جدید

هدف گذاری در زندگی شخصی از آن‌جایی شروع می‌شود که شما مقصدی را برای خودتان در ذهن خودتان تعیین می‌کنید. اگر ندانید که به سمت کدام مقصد در حرکت هستید، پس اصلا چرا به خودتان زحمت بدهید و به سمت جلو حرکت کنید؟ با این کار بیشتر گم می‌شوید و دوباره خودتان را در همان نقطه‌ای پیدا می‌کنید که از آن‌جا شروع کرده بودید.

هدف گذاری در زندگی شخصی برای سال جدید

گربه چشایر در آلیس در سرزمین عجایب می‌گوید، اگر ندانید که به سمت چه مقصدی در حرکت هستید، هر مسیری شما را در خود می‌گیرد تا به آن مقصد برساند.

باید مقصدی برای خودتان تعیین کنید؛ مقصدی که به شما نشان می‌دهد چه کسی می‌خواهید بشوید. در این صورت است که می‌توانید به آن‌جا برسید.

اگر بدانید که می‌خواهید به کجا بروید، انتخاب اهداف شخصی برایتان آسان‌تر می‌شود.

اول باید تعیین کنید که چطور می‌خواهید به آن مقصد برسید و مسیر رسیدن به آن را به گام‌ها و مراحل متعدد تقسیم کنید. در نظر داشته باشید که این مراحل باید واقع‌بینانه باشند.

مقصود ما این نیست که شما نمی‌توانید رویاهای بزرگی در سرتان بپرورانید؛ درحقیقت، شما باید ماه را نشانه بگیرید تا اگر نتوانستید به ماه برسید، به ستاره‌ها دست یابید. آرزوهای بزرگ- مهم نیست چقدر بزرگ- اما واقعی در سر داشته باشید. خودتان را برای مسیری طولانی آماده کنید.

مسیر رسیدن به اهداف عبارت است از: انتخاب اهداف، شناسایی مراحل و گام‌های رسیدن به اهداف، در میان گذاشتن مسیر با یکی از نزدیکان و برنامه ریزی برای هر مرحله.

در این مقاله، شما را با ۱۴ هدف گذاری در زندگی شخصی برای سال جدید آشنا می‌کنیم. با داشتن این اهداف می‌توانید به نسخه‌ای بهتر از خودتان تبدیل شوید.

مطلب مرتبط: ۹ راه موفقیت و رسیدن به هدف ها که فوق العاده اثربخش هستند

هدف گذاری در زندگی شخصی برای سال جدید

۱.در زندگی اصالت داشته باشید

شما آنقدر فرصت ندارید تا شبیه دیگری باشید یا به تقلید از دیگری زندگی‌تان را بگذرانید. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است: خودتان باشید. باید انتخاب کنید که شما واقعا چه کسی هستید. این انتخاب بهترین راه برای زندگی کردن است.

خودتان بودن آنقدرها هم کار ساده‌ای نیست. برای اینکه خودتان باشید، باید خودتان را وقف ارزش‌ها و آرزوهایتان کنید. نمی‌توانید همچنان در ترس از قضاوت‌های دیگران درباره‌ی خودتان به سر ببرید و با اصالت زندگی کنید.

تنها یک راه برای رسیدن به موفقیت در این زندگانی وجود دارد: انتخاب کنید که خودتان باشید. تا وقتی خودتان نباشید، نمی‌توانید رهایی و آزادی را تجربه کنید.

۲. برای خودتان وقت بگذارید و مراقبت از خودتان را در اولویت قرار بدهید

اکثر مواقع ما مراقبت از خودمان را در اولویت قرار نمی‌دهیم. بیشتر ما برای خودمان وقت نمی‌گذاریم و کارهای مورد علاقه‌مان را برای بهتر کردن حالمان انجام نمی‌دهیم. مثلا می‌توانید برای مراقبت از خودتان به متخصص تغذیه مراجعه کنید، غذای سالم بخورید و ورزش کنید تا اوضاع سلامت‌تان بهبود یابد.

به خودتان استراحت بدهید. بیرون بروید. کمی فراغت و آرامش خاطر برایتان لازم و ضروری است. کتابی بخوانید یا با کسی که دوستش دارید به تماشای فیلمی بپردازید. با این کار در واقع به تفریحات و سرگرمی‌های خود می‌پردازید و به خودتان جایزه می‌دهید.

مراقبت از خود به هیچ وجه نشان دهنده‌ی خودخواهی نیست. باید وقتی را برای خودتان در نظر  بگیرید و بر جنبه‌ها و ابعادی از زندگی‌تان تمرکز کنید که نیازمند توجه و تمرکز بیشتری است. شما شایسته و مستحق این کار هستید. به یاد داشته باشید که شما ارزش این را دارید که زمانی را برای رسیدگی به خودتان اختصاص بدهید.

هدف گذاری در زندگی شخصی ۳: همه چیز را به خودتان نگیرید

هر چه تمرکز شما بر دیگران کمتر باشد، قادر هستید بیشتر روی انجام دادن کارهایی تمرکز کنید که برایتان مهم است. آنچه دیگران می‌گویند نشان‌دهنده‌ی خودِ واقعی شما نیست. آنچه آن‌ها می‌گویند تنها نشان‌دهنده‌ی تصورات ذهنی آن‌ها است. شاید تصورات ذهنی دیگران تصویری کامل یا گویای حقیقت محض نباشد.

کسانی که سعی می‌کنند به شما آسیبی برسانند یا شما را آزرده‌خاطر کنند، خودشان آدم‌هایی شاد و خوشحال نیستند. افراد شاد و خوشحال سعی نمی‌کنند تا حال دیگران را بد کنند. برای همین است که اهمیت دادن به حرف‌های دیگران هیچ ارزشی ندارد.

وقتی همه چیز را به خودتان نمی‌گیرید، یعنی خودتان به ارزش وجودی خودتان آگاه هستید.

۴. تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه تصویری را از خودتان نشان بدهید

به دنبال چیزهایی بگردید که عاشق آن‌ها هستید؛ همان چیزهایی که شور و هیجانی را در شما به وجود می‌آورند. شنیده شوید و اجازه دهید دیگران هم شنیده شوند. عضو گروه‌هایی شوید که از عقاید و باورهای شما حمایت می‌کنند.

اگر خودتان نماد چیزی نباشید، مجبور می‌شوید طرفدار یا دنباله‌روی دیگران شوید. پس از ارزش‌های خودتان آگاه باشید. بدانید که می‌خواهید نماد چه چیزی باشید. آن موقع است که می‌توانید هر کاری را انجام بدهید.

مطلب مرتبط: ۱۰ درس موفقیت برای کارآفرینان از مارک کوبان میلیاردر خودساخته

۵. نیمه‌ی روشن اوضاع را دریابید

وقتی نگرش شما این باشد که نیمه‌ی روشن داستان را دریابید، می‌توانید در هر موقعیتی شادی و خوشحالی را پیدا کنید. می‌توانید انتخاب کنید که خیر را در هر چیزی ببینید و به خاطر آن شاد و خوشحال باشید. باید انتخاب کنید که خوبی‌ها و مزایای هر چیزی را در نظر بگیرید.

آدم‌ها اغلب مواقع ابتدا بدی‌ها را می‌بینند و در آن غرق می‌شوند. طبیعت انسان اینگونه است. اما اگر بتوانید به دنبال خوبی‌ها بگردید یا نیمه‌ی روشن را ببینید، خوشحال‌تر خواهید بود.

می‌توانید از هر موقعیتی درس بگیرید یا از هر موقعیتی برای بهتر کردن خودتان یا انسانیت‌تان استفاده کنید. آن موقعیت را دریابید و ببینید که پیروزی از آنِ شما خواهد بود.

۶. در حق کسی کار خیری انجام بدهید

به جای اینکه فقط روی مسائل و مشکلات خودتان متمرکز شوید، برای کسی کار خیری انجام بدهید. با این کار نه تنها ذهن شما از مسائل و مشکلات‌تان منحرف می‌شود، بلکه می‌توانید ببینید شما قدرت انجام دادن کارهای خوب را هم دارید. یادتان باشد که هنوز هم کارهای زیادی هست که شما به خوبی از عهده‌ی آن‌ها برمی‌آیید.

فرصت‌های زیادی برای انجام دادن کار خیر وجود دارد. کار داوطلبانه‌ای انجام بدهید. سراغ دوست یا فامیل خود را بگیرید. در یک کار خداپسندانه و خیرخواهانه شریک شوید.

هر چه کار خیر بیشتری انجام بدهید، احساس بهتر و خوشایندتری را تجربه خواهید کرد.

۷. هر روز گفتگوهای ذهنی مثبت را تمرین کنید

هر روز یک روز جدید است. گفتگوها و مکالمات ذهنی شما با خودتان نشان‌دهنده‌ی بردباری و انعطاف‌پذیری شما در چالش‌های زندگی است. در ادامه نمونه‌هایی از گفتگوهای ذهنی مثبت را می‌خوانیم:

” شاید اوضاع آن طور که من می‌خواهم پیش نرود اما من همچنان می‌توانم خیر و سعادت را در هر موقعیتی دریابم”.

” حداقل من هنوز زنده‌ام. سالم هستم. می‌توانم از سلامتی، توانایی‌ها و فرصت‌هایم برای رسیدن به خیر و سعادت استفاده کنم”.

” من فردی ارزشمند هستم”.

” من قادر هستم این کار را انجام بدهم”.

هر چه گفتگوهای ذهنی مثبت را بیشتر تمرین کنید، قادر خواهید بود به پیروزی‌ها و دستاوردهای بیشتری دست یابید.

۸. در صورت لزوم تسلیم شوید

وقتی تسلیم می‌شوید یعنی خودتان را به دست جریان می‌سپارید، با آن جاری می‌شوید و در برابر آن نمی‌جنگید. تسلیم شدن یعنی شما ارزش صلح درونی را بیش از هر چیز دیگری می‌دانید؛ یعنی شما صلح درونی‌تان را فدای هر چیزی نمی‌کنید. شما ارزش و جایگاه خود را می‌دانید و دوست دارید به لایه‌های درونی یک موقعیت نیز پی ببرید. وقتی تسلیم می‌شوید دیگر بر پیدا کردن راه‌حل هم تمرکز نمی‌کنید.

تسلیم شدن یعنی به جای اینکه به زور به دنبال راه‌حلی بگردید و آن را به کار ببرید، اجازه می‌دهید بهترین‌ها به سراغتان بیاید. می‌دانید که چطور از آنچه دارید استفاده کنید. با اوضاع و شرایط خودتان نمی‌جنگید. در عوض، از موقعیتی که در آن قرار دارید استفاده می‌کنید.

وقتی تسلیم می‌شوید همه چیز را همانطور که هست می‌پذیرید. به این ترتیب، راحت‌تر رو به جلو حرکت می‌کنید.

۹. در یکی از ابعاد زندگی خود از دیگری کمک بگیرید

اغلب به ما گفته شده است کمک گرفتن از دیگران نشانه‌ی ضعف و ناتوانی است اما این کار در اصل نشانه‌ی قدرت است. کمک گرفتن از دیگران یعنی پرورش مهارت‌هایی که شاید تجربه و تخصص کافی در آن‌ها ندارید. کمک گرفتن از دیگران یعنی ایجاد ارتباط مربی- شاگردی با دیگری با هدف موفق شدن در یک حوزه‌ی خاص.

موفقیت موضوعی کاملا خصوصی و فردی است. وقتی خودتان را در مسیر رشد فردی قرار می‌دهید، به اطلاعات دیگران هم نیاز پیدا می‌کنید. در این شرایط، برای تبدیل شدن به کسی که باید باشید، به کمک دیگران نیاز خواهید داشت.

کمک خواستن از دیگران خجالت ندارد بلکه درهایی را برایتان باز می‌کند که شاید خودتان به تنهایی قادر به باز کردن آن‌ها نبوده‌اید.

۱۰. هرگز دست از یادگیری برندارید

یادگیری باید یک فرآیند مادام‌العمر باشد. شما می‌توانید علائق خودتان را دنبال کنید. برای این کار بهتر است بی‌خیال اینترنت شوید. در کلاس یا کارگاهی ثبت‌نام کنید، در مورد موضوع موردعلاقه‌تان مطالعه کنید، سرگرمی‌های جدید پیدا کنید.

نویسنده‌ی کتاب ” به شما راه ثروتمند شدن را یاد می‌دهم” در مجله‌ی موفقیت سه روش را مطرح می‌کند. می‌توانید با استفاده از این سه روش فرایند یادگیرنده بودن را به فرآیندی مادام‌العمر تبدیل کنید:

1.ذهن کودک را الگوی خود قرار بدهید.

  1. خود را در دست یک استاد قابل‌اعتماد قرار بدهید.
  2. بخوانید و بخوانید و بخوانید. و در نهایت، مسئول رشد خودتان در زندگی باشید.

هرگز برای یادگیری یک چیز جدید دیر نیست. همین امروز شروع کنید.

۱۱. حد و مرز تعیین کنید و در صورت لزوم نه بگویید

حد و مرز داشتن ممکن است چندان خوشایند نباشد چون با این کار به دیگران می‌گوییم چه چیزی را نمی‌پذیریم. حد و مرز داشتن لازمه‌ی داشتن ارتباطاتی سالم است. ما از حد و مرزها استفاده می‌کنیم تا از خودمان، قلب‌مان و ذهن‌مان محافظت کنیم.

کسی نمی‌تواند شما را وادار به انجام هر کاری بکند. اگر چیزی خوشایندتان نیست، حق دارید نه بگویید. کسانی که واقعا به شما اهمیت می‌دهند، با نه گفتن شما ناراحت نمی‌شوند. با این کار استانداردهای خودتان را بالا می‌برید یا الگویی برای دیگران می‌شوید؛ مخصوصا برای کسانی که آنقدر ترسو هستند که نمی‌توانند برای خودشان حد و مرزی قائل شوند.

وقتی مرزهای بهتری داشته باشید، قادر خواهید بود انتخاب‌های بهتری هم داشته باشید.

۱۲. خود واقعی‌تان باشید

به شهود و غرایزتان اطمینان کنید. آن‌ها می‌خواهند به شما بگویند به چه چیزی اعتماد کنید.

شاید نخواهید کاری را انجام بدهید اما احساس می‌کنید تحت فشار هستید تا آن را انجام بدهید. خود واقعی شما کسی است که با شما حرف می‌زند، به شما می‌گوید اگر نمی‌خواهید، کاری را انجام ندهید. خود واقعی‌تان از شما در برابر چیزهای زیادی مراقبت می‌کند؛ به عنوان مثال، خود واقعی‌‌تان مانع از انتخاب‌های بی‌فایده می‌شود.

وقتی خود واقعی‌تان هستید، به دنبال علایق خودتان می‌روید و از خودتان محافظت می‌کنید.

۱۳. کاری که دوست دارید را انجام بدهید

آیا همین حالا همان کاری را انجام می‌دهید که دوستش دارید؟ باید پیدا کنید آن چیزی که بدون آن نمی‌توانید زندگی کنید کدام است. آن را فدای هیچ چیز نکنید. زندگی خیلی کوتاه است.

بهترینِ شما زمانی متجلی می‌شود که کار مورد علاقه‌ی خودتان را انجام بدهید. اگر با کاری که انجام می‌دهید خوشحال هستید، خودتان را بیشتر وقف آن کنید.

پس بدون اینکه فکر کنید کاری را انجام بدهید که دوستش دارید.

۱۴. شکرگزار چیزهایی که دارید باشید

شکرگزاری به ما اجازه می‌دهد تا موهبت‌ها و نعمات زندگی خودمان را بشناسیم. تمرکز کردن بر داشته‌ها و نعمات زندگی و دائم قدردان آن‌ها بودن به ما یادآوری می‌کند که چه چیزهای شگفت‌انگیزی اطراف‌مان وجود دارد. شکرگزاری به ما امکان می‌دهد تا ببینیم که منابع آن نعمت‌ها و موهبت‌ها چقدر به ما نزدیک هستند. تمرین شکرگزاری به ما کمک می‌کند تا قدر کسانی که خیر و برکت را وارد زندگی‌مان می‌کنند بدانیم و جایگاه ویژه‌ای را در زندگی خود برای آن‌ها در نظر بگیریم.

در پایان هر روز باید قدردان داشته‌های خودتان باشید و بر نداشته‌هایتان تمرکز نکنید. باید شکرگزاری را نگرش زندگی خود قرار بدهید تا زندگی شادتر و بهتری داشته باشید. در این صورت شما برنده خواهید بود.

هر روز موهبت‌های زندگی‌تان را بشمارید. شمردن روزانه‌ی موهبت‌های زندگی نعمات و موهبت‌های بیشتری را وارد زندگی‌تان می‌کند. شما بی‌نهایت هستید. شما وفور و فراوانی هستید. داشتن نگرش مثبت شکرگزاری در زندگی به شما کمک می‌کند تا بر کمبودهای خود پیروز شوید.

شکرگزاری در برابر داشته‌ها با چیزهای کوچکی که در زندگی داریم شروع می‌شود. قدر چیزهایی که در زندگی‌تان مفید هستند را بدانید. دلیلی برای ادامه‌ی شکرگزاری پیدا کنید. با این کار قادر خواهید بود جهان خود را تغییر دهید.

حرف آخر

هدف‌گزاری یعنی پیدا کردن چیزی که شما را به فردی بهتر از آنچه اکنون هستید تبدیل می‌کند و در نهایت شما را به شادی و خوشحالی می‌رساند. با این کار، وقتی در مسیر صحیح قرار می‌گیرید، صلح و شادی را درون خودتان پیدا می‌کنید.

باید تصمیم‌هایی بگیرید که بهترین نتیجه را در هر شرایطی رقم بزنید. به یاد داشته باشید که چه چیزهایی در زندگی واقعا مهم است. اهداف شما هستند که شما و بقیه‌ی زندگی‌تان را شکل می‌دهند.

بخت یارتان!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع:lifehack

۱۴ هدف گذاری در زندگی شخصی برای سال جدید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی