کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

روش جالب و آسان نگهداری برگ مو در فریزر که تازه و نرم و سبز بماند

از برگ‌های تازه‌ی درخت مو یا برگ‌هایی که به روش‌های خاصی به مدت طولانی نگهداری می‌شوند، می‌توان برخی غذاها را درست کرد که معروف‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها دلمه است؛ ترکیبی از گوشت و ادویه و سایر مواد که داخل برگ‌های مو پیچیده و پخته می‌شوند. از برگ‌های می‌توانید به صورت منجمد یا به صورت کنسرو خانگی برای استفاده در سرتاسر سال نگهداری کنید. نگهداری برگ مو در فریزر در مقایسه با کنسرو کردن آن، به مراتب، روش ساده‌تر و امن‌تری برای نگهداری آن‌ها است. برگ‌های درخت مو دارای خاصیت اسید اندکی هستند، و به همین خاطر تهیه کنسرو خانگی از این برگ‌ها می‌تواند خطر بروز بوتولیسم را به همراه داشته باشد؛ در صورتی که نگهداری برگ مو در فریزر چنین خطری را در بر نخواهد داشت.

نگهداری برگ مو در فریزر

مواد مورد نیاز برای نگهداری برگ مو در فریزر

الف. برگ‌های تازه‌ی درخت مو (انگور)
ب. نخ مخصوص آشپزی
پ. قیچی
ت. یک قابلمه‌ی بزرگ
ث. انبر
ج. کاسه‌ی بزرگ حاوی یخ و آب
چ. کیسه‌ی فریزر یا ظرف مخصوص فریزر

چیدن برگ‌های مو

برای پختن دلمه و سایر غذاها، برگ‌های انگور وحشی نیز به خوبی برگ‌های موی معمولی هستند. با این‌که بیش‌تر گونه‌های درخت انگور برای این کار مناسب هستند، برگ‌های درخت انگور بی‌دانه‌ی سلطانی یا شاهانی محبوب‌تر هستند و به عنوان بهترین گزینه برای پخت دلمه به شمار می‌روند؛ زیرا هم به خوبی می‌توانند مواد را داخل خود نگه دارند و هم این‌که انعطاف‌پذیری خوبی نیز دارند. بهترین زمان سال برای چیدن برگ‌های مو، هنگام بهار یا اوایل تابستان است؛ در این زمان برگ‌های مو هنوز لطیف هستند. مراقب باشید برگ‌های درختانی را بچینید که برای پرورش‌شان از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها استفاده نشده باشد. سه برگ اولی را که در انتهای هر شاخه روییده است نچینید؛ زیرا درخت برای تغذیه‌ی خود به آن‌ها نیاز دارد. در هر شاخه دو یا سه برگ بعدی را که در بالای محل رویش میوه‌ی انگور قرار دارند، بچینید.

برگ‌های مویی را بچینید که آن‌قدر جوان باشند که لطیف و خوش‌طعم بمانند، و در عین حال، آن‌قدر بزرگ باشند که بتوانند حداقل یک قاشق پر از مواد دلمه را در خود جای بدهند. دنبال برگ‌هایی بگردید که عرض‌شان ۷ الی ۸ سانتی‌متر یا اندازه‌ی یک کف دست معمولی باشند. برگ‌هایی را انتخاب کنید که سوراخ یا پارگی نداشته باشند.

مطلب مرتبط: ۲ روش نگهداری برگ مو تازه که در تمام فصول سال دلمه بپزید

بلانچ کردن برگ های مو

روشی به نام “‌بلانچ کردن‌”‌ وجود دارد که می‌تواند باعث نرم شدن برگ‌ها و توقف آنزیم‌های موجود در برگ‌ها شود؛ فعالیت این آنزیم‌ها باعث از بین رفتن جوانی و لطافت این برگ‌ها می‌شود. با این‌که خیلی از آشپزها بدون بلانچ کردن، برگ‌های مو را فریز یا منجمد می‌کنند، ولی بلانچ کردن می‌تواند بافت و خاصیت برگ‌های منجمد شده‌ی مو را به خوبی حفظ کند. هم‌چنین، ممکن است بخواهید مدت کوتاهی بعد از منجمد کردن برگ‌ها، از آن‌ها استفاده کنید – و لزوما قصد نگهداری آن‌ها را به مدت طولانی نداشته باشید؛ در این صورت، فریز کردن آن‌ها به تنهایی نمی‌تواند نرمی و لطافت‌شان را حفظ کند.

مطلب مرتبط: طرز تهیه دلمه برگ مو ترش و شیرین مجلسی که محشر است

دستورالعمل نگهداری برگ مو در فریزر

۱. داخل کاسه‌ی بزرگی مقداری آب و یخ بریزید.
۲. داخل یک قابلمه‌ی بزرگ نیز مقداری آب بریزید و بجوشانید.
۳. برگ‌های مو را به خوبی بشویید. تا آن‌جا که ممکن است باقی‌مانده‌ی ساقه‌های چسبیده به برگ‌ها را به طور کامل جدا کنید. اگر رگ‌برگ‌های متصل به ساقه به راحتی جدا نمی‌شوند، از قیچی استفاده کنید و به خوبی ساقه‌ها را از انتها قیچی کنید.

۴. بیست عدد برگ مو را به شکل منظم روی هم بچینید. سپس آن‌ها را به آرامی، شبیه سیگار، بپیچید. با استفاده از نخ مخصوص آشپزی دسته‌های پیچیده‌ شده‌ی برگ مو را به هم ببندید. باید دسته‌ی برگ‌ها را به گونه‌ای سفت گره بزنید که از هم باز نشوند، ولی نباید آن قدر محکم ببندید که برگ‌ها بریده شوند. به علاوه، این دسته‌ها باید به اندازه‌ای آزاد باشند که آب جوش بتواند به تمام نقاط آن‌ها، از جمله داخلی‌ترین برگ‌ها در هر دسته نیز راه یابد.

۵. دسته‌های برگ مو را به مدت یک دقیقه داخل آب جوش بیندازید. با استفاده از انبر، آن‌ها را از آب جوش خارج کنید و داخل کاسه‌ی حاوی آب و یخ بیندازید.
۶. وقتی دسته‌های برگ مو به مدت ۲ دقیقه داخل آب و یخ به اندازه‌ی کافی سرد شدند، آن‌ها را از آب سرد بیرون بیاورید و کمی فشار دهید تا آب اضافه از آن‌ها خارج شود.

منجمد کردن برگ های موی بلانچ شده

دسته‌های برگ‌ موی بلانچ شده را داخل کیسه‌های فریزر یا ظرف‌های مخصوص فریزر قرار دهید. روی هر یک از کیسه‌ها یا ظرف‌ها، برچسبی بچسبانید و محتویات آن، تاریخ انجماد، و تاریخ انقضاء را روی برچسب بنویسید. این برگ‌ها به خوبی می‌توانند به مدت ۶ ماه در فریزر دوام بیاورند.

برای استفاده، دسته‌های برگ مو را گرم کنید، نخ دور آن را با قیچی ببرید، و ادامه‌ی کارهای مخصوص به تهیه‌ی دلمه را انجام دهید؛ درست مثل این‌که از برگ‌های موی کنسرو شده و تجاری استفاده می‌کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب  و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: thespruceeats

روش جالب و آسان نگهداری برگ مو در فریزر که تازه و نرم و سبز بماند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی