کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نگهداری از دراسنا: ۱۰ نکته درباره پرورش و نگهداری گیاه دراسنا

گیاه دراسنا ، نوعی گیاه آپارتمانی محبوب بومی ماداگاسکار و دیگر جزایر اقیانوس هند است. منشا نام این گیاه از کلمه یونانی دراکانیا یا “اژدهای ماده” است به این دلیل که صمغ قرمزی از ساقه‌ی این گیاه خارج می‌شود و به خون اژدها شباهت دارد. قرن‌ها پیش این صمغ به عنوان خمیر دندان و دارو و برای رنگ کردن استفاده می‌شد. امروزه این گیاه، هنوز هم برای جلا دادن و امور دیگر استفاده می‌شود. گیاه دراسنا همچین به عنوان آهنگ هند شناخته می‌شود.

نگهداری از دراسنا

مراقبت و نگهداری از دراسنا نسبتا ساده است و حتی می‌تواند در برابر کمی بی‌توجهی نیز مقاومت خوبی از خود نشان دهد. مهم‌تر از همه این‌که، دراسنا به پاکسازی هوایی که تنفس می‌کنیم، کمک می‌کند.

مروری بر گیاه دراسنا

گیاه دراسنا یک گیاه آپارتمانی محبوب است که هم در فضای داخلی و هم خارج از منزل در آب و هوای نیمه گرمسیری رشد می‌کند. این گیاه می‌تواند تا ارتفاع حدود ۹۰ سانت در داخل ساختمان رشد کند و ظاهری حسابی پرپشت و بته‌مانند دارد. برگ‌های براق آن می‌توانند تا ۳۰ سانت طول و یک سانت عرض داشته باشند.

این سرده شامل حدود ۴۰ گونه است. محبوب‌ترین نوع آن، گونه‌ای چند رنگ با لبه‌های زرد است که آهنگ هند نام دارد. یک واقعیت جالب در مورد دراسنا این است که مریستم ثانویه (بافتی که به رشد گیاهان کمک می‌کند) دارد. مریستم ثانویه‌ی این گیاه اجازه می‌دهد تا ریشه‌هایی گسترده، ضخیم و شاداب داشته باشد.

نه تنها شاخ و برگ فوق‌العاده‌ زیبای آن با الگوهای رنگی جذاب، در هر فضایی یک نقطه‌ی کانونی عالی درست می‌کند، بلکه می‌تواند به بهبود کیفیت هوا نیز کمک کند. پاک کردن سطح رویی و زیرین برگ‌ها به طور مرتب و با استفاده‌ از یک پارچه‌ی مرطوب باعث می‌شود این گیاه به راحتی هوا را بهبود بدهد.

انواع دراسنا

* دراسنا رفلکسا یا گلبانگ هند

دراسنا رفلکسا به طور معمول به عنوان گلبانگ هند یا پلومل نیز شناخته می‌شود، رایج‌ترین گونه از این گیاه است. برگ‌های این گیاه اصلی‌ترین جذابیت این گیاه آپارتمانی پر طرفدار و جذاب است. شما نمی‌توانید نوارهای زرد را در کناره‌های این برگ‌های نوک تیز نادیده بگیرید. این گیاه آپارتمانی سازگار با محیط، هم در فضاهای داخلی و هم در فضای باز، مانند پاسیو، رشد می‌کند.

دراسنا مارگیناتا

دراسنا مارگیناتا به طور معمول به نام دراسنای لبه قرمز یا درخت اژدهای ماداگاسکار شناخته می‌شود، درختی همیشه سبز است که اگر به خوبی مورد مراقبت باشد، می‌تواند از ۲.۵ تا ۴.۵ متر ارتفاع و ۹۰  سانت تا دو و نیم متر عرض داشته باشد. این درخت برگ‌های قرمز – بنفش سفت و ساقه‌های باریک و منحنی دارد. از آن‌جایی که نور کم را تحمل نمی‌کند اما نسبت به سرما هم مقاوم نیست، اغلب در فضاهای داخلی نگهداری می‌شود. این گیاه به واقع یک گیاه آپارتمانی فوق‌العاده است؛ زیرا در برابر خشکی و کمبود آب مقاومت بالایی دارد و یکی از بخشنده‌ترین گیاهان در میان انواع دراسنا است.

دراسنا درمنسیس

دراسنا ماسانگینا یا دراسنا درمنسیس معمولا به عنوان درخت ساقه‌ذرتی نیز شناخته می‌شود و یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب است. در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی ارزان قیمت است و در واقع ارزان‌ترین گونه در میان انواع دراسنا است. ویژگی‌های درخت ساقه‌ذرتی عبارتند از ساقه‌های توخالی ضخیم و چوب مانند و برگ‌های بلند نوار مانند. اگر چه برای این گیاه نور طبیعی متوسط، ایده‌آل است، اما در شرایط نور کم نیز مقاومت خوبی دارد. دراسنا ماسانگینا به آرامی رشد می‌کند، بنابراین می‌تواند در یک فضای خاص به مدت طولانی بدون نیاز به نگهداری زیاد بماند.

نگهداری از دراسنا

اگر در این فکر هستید که چگونه باید از دراسنا مراقبت کنید، نکاتی که در ادامه‌ی مطلب قید شده‌اند را با دقت بخوانید. به طور کلی مراقبت از دراسنا نسبتا ساده است.

۱. نور خورشید

نور: نور فیلتر شده‌ی فضای داخلی (از جمله یک پرده‌ی نازک روی یک پنجره آفتابی) یا یک نقطه نیمه سایه در فضایی از خانه ایده‌آل است. هرگز یک گیاه دراسنا را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا اشعه شاخ و برگ آن را می‌سوزانند.

۲. آبیاری

آبیاری: دراسنا در مقایسه با بسیاری از گیاهانی که در محیط داخلی نگهداری می‌شوند، به آب کم‌تری نیاز دارد. با آب‌پاشی برگ‌ها گیاه را هیدراته نگه دارید، خاک را کمی مرطوب کنید (هرگز آن را بیش از حد شل نکنید) و در عین حال یادتان باشد که گلدان به خوبی آب را عبور بدهد. همیشه قبل از آبیاری صبر کنید که سطح رویی آب خشک شود. بیش از حد به این گیاه آب ندهید، زیرا این کار ممکن است باعث پوسیدگی ریشه شود.

برگ‌های خشک یا زرد رنگ ممکن است در اثر آب دادن بیش از حد به گیاه یا عدم خروج آب از گلدان باشد، اما نگران نباشید اگر برگ‌های پایینی کم کم زرد شوند و بریزند. برای دراسنا طبیعی است که برگ‌های قدیمی‌اش بریزند تا در عوض آن‌ها برگ‌های جدید رشد کنند.

این گیاه نسبت به فلوراید که ممکن است در آب شیرین یافت شود، حساس است، لذا استفاده از آب خالص هنگام مراقبت از این گیاه ضروری است. برگ‌هایی که دارای قسمت‌های قهوه‌ای تیره و مرده با لبه‌های زرد هستند، می‌توانند نشان دهن+د که گیاه در اثر فلوراید آسیب دیده‌است.

۳. دما

دما: دراسنا در طول روز دمای ۶۵ – ۷۸ درجه‌ی فارنهایت را ترجیح می‌دهد. دمای شبانه می‌تواند حدود ۱۰ درجه سردتر شود، اما هوای سرد و درجه‌ی حرارت کم‌تر از ۵۵ درجه به گیاه آسیب می‌رساند. اطمینان حاصل کنید که دراسنا را از دستگاه‌های گرمایشی یا سرمایشی دور نگه می‌دارید. رطوبت طبیعی فضا کافی است چرا که دراسنا یک گیاه آپارتمانی مقاوم محسوب می‌شود، اما به هر حال این گیاه به دلیل خاستگاه طبیعی‌اش رطوبت بالا را ترجیح می‌دهد. شما می‌توانید رطوبت فضا را با یک دستگاه بخور افزایش بدهید. روش دیگر برای افزایش رطوبت گیاه استفاده از سینی سنگریزه است، به این ترتیب که گلدان را داخل سینی قرار می‌دهید و زیر سنگ‌ها را آب می‌ریزید.

۴. آیا گیاه دراسنا سمی است؟

این گیاه در صورتی که به صو+رت خوراکی مصرف شود، برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی است. گربه‌ها ممکن است مردمک‌گشادی را تجربه کنند و هم گربه‌ها و هم سگ‌ها ممکن است علائمی مانند استفراغ، افزایش بیش از حد بزاق و بی‌اشتهایی داشته باشند. در صورتی که حیوان خانگی دارید، مهم است که گیاهان آپارتمانی خود را به دقت انتخاب کنید و در مورد گیاهانی که دارید خوب تحقیق و بررسی کنید تا برای آن موجودات پشمالوی دوست‌+داشتنی ضرری نداشته باشند.

۵. آفات و مشکلات

آفات و مشکلات: گیاهان دراسنا به طور کلی از سوی حشرات آسیبی نمی‌بینند و دچار مشکلات جدی نمی‌شوند. با این حال، باید نسبت به شپشک آردی، کنه‌ی تار عنکبوتی و شپشک مراقب باشید. شپشک آردی و شپشک هر دو با یک حشره‌کش حاوی پیرترین درمان می‌شوند.

دراسنا گیاهی سازگار است که نگهداری از آن در خانه راحت است و در فضاهای داخلی و خارجی و در محیط نیمه سایه عالی رشد می‌کند. حالا که در مورد این گیاه اطلاعاتی دارید و می‌دانید که مراقبت از آن کار آسانی است، و در صورتی که تمایل دارید یک گیاه آپارتمانی داشته باشید، دراسنا می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شما باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -سارا فیضی

منبع: پرو فلاورز

نگهداری از دراسنا: ۱۰ نکته درباره پرورش و نگهداری گیاه دراسنا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی