کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۱ نکته مهم درباره بهداشت روان را بدانید

توجه دقیق به بهداشت روان باعث جلوگیری از بیماری ها و مشکلات شدید روحی و روانی می‌شود و با رعایت اصول سلامت و بهداشت روان می‌توانید یک زندگی همراه با آرامش و سلامتی داشته باشید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۳۱ نکته مهم درباره بهداشت روان را بدانید.

۳۱ نکته مهم درباره بهداشت روان را بدانید

۱. می‌دانم اشکالی ندارد که الان خوب نباشم.

به خودتان اجازه بدهید حس کنید بی‌مصرف هستید، احساس گناه نکنید. هیچ کس انتظار ندارد هر لحظه در پوست خودتان نگنجید.

ـ کلر ویکتوریا چنی

مطلب مرتبط:۵ پندار که به سلامت روانی تان لطمه می‌‌زنند

۲. با نگرانی نمی‌توانی اوضاع را تغییر دهی.

بیش از حد فکر کردن درباره‌ی چیزی که نمی‌توانید در موردش کاری بکنید، نتیجه را تغییر نمی‌دهد. پس هیچ فایده‌ای ندارد.

ـ نانا سیتراپ

۳. همیشه به صدای درون سرت گوش نده.

داشتن یک فکر منفی فلج‌کننده در مورد خودتان دلیل نمی‌شود که حقیقت داشته باشد.

ـ سارا لیلا کاتالانو

۴. از حواس‌ات استفاده کن تا در لحظه بمانی.

روانشناسم به من گفت وقتی حس کردم یک حمله‌ی هراسی در راه است، با حواس پنجگانه‌ام شمارش معکوس انجام دهم؛ به پنج چیزی که می‌بینم توجه کنم، چهار چیزی که حس می‌کنم، سه چیزی که می‌شنوم، دو چیز که استشمام می‌کنم، و یک چیزی که می‌چشم. این کار واقعا کمک کرد به واقعیت برگردم و در لحظه بمانم.

ـ کیلین آرنولد

۵. تو لایق دریافت کمک هستی.

من با این احساس دست و پنجه نرم می‌کردم که مشکلات بهداشت روانم واقعا چندان وخیم نیستند و این احساس تا حد زیادی زمان و چگونگی دریافت درمانم را تحت تاثیر قرار داده بود. درمانگرم گفت افسردگی من، صرف نظر از شدتش، اهمیت دارد و شایسته‌ی درمان است. به من گفته شد لیاقت کمک گرفتن را دارم، و همین جمله تمام نگرش من به بهداشت روانم را تغییر داد.

ـ ربکا تیلور

۶. به خاطر نیاز به دارو احساس ضعف یا خجالت نکن.

اگر دیابتی بودید، به خاطر استفاده از انسولین احساس ضعف می‌کردید؟ البته که نه. اگر به داروهای روان‌پزشکی نیاز دارد،به خاطر یک مشکل پزشکی واقعی است که فقط در مغزتان اتفاق می‌افتد، نه در پانکراس‌تان. احساس خجالت یا ضعف یا گناه نکنید، فقط آن‌چه برای حفظ سلامتی‌تان لازم است انجام دهید.

۷. بدون مشورت با پزشک مصرف داروهایت را قطع نکن.

داروهای لعنتی‌ات را بخور. اغلب فکر می‌کنم این نسخه‌ی بی‌صدای من خیلی خسته‌کننده است و می‌خواهم از شر داروهایم خلاص شوم. همیشه خوب شروع می‌شود. ایده‌ها و انگیزه‌ی بیش‌تری دارم، اما بعد از چند هفته به افکار کنترل نشده‌ای تبدیل می‌شوند که نمی‌توانم جلویشان را بگیرم و ذهنم شروع می‌کند همه چیز را اشتباه تفسیر کند و دچار پارانویا می‌شوم و صداهایی می‌شنوم که توهمات پارنویایی مرا تایید می‌کنند. در نهایت به بیمارستان روانی ختم می‌شود و باید دوباره مصرف داروهایم را شروع کنم. پس باید یادم باشد، فقط آن داروهای لعنتی را بخورم.

ـ هیثر گلس

مطلب مرتبط: روانشناسی تنبلی :چرا بعضی آدم ها تنبل هستند؟

۸. داده‌ها را دنبال کن تا الگوهای احساسی هر روزت را شناسایی کنی.

من خودم را تحت نظر دارم: غذا، خلق و خو، فعالیت، داروها، ناراحتی‌های جسمانی، و رویدادهای قابل توجه. این کار کمک می‌کند ارتباط بین وضعیت روحی و دیگر متغیرهای زندگیم را پیدا کنم، و اجازه می‌دهد انتخاب‌هایی انجام دهم که برای بهداشت روانم بهتر است یا تاثیر این تغییرات را شناسایی کنم.

ـ کلارا مارشال سکریدر

۹. فکر نکن خودت باید همه چیز را درست کنی.

اگر مشکلی وجود دارد، به آن اعتراف کنید و تصمیم بگیرید آن را درست کنید. لازم نیست حتما اسم آن مشکل یا راه‌حلش را بدانید، اما تصمیم بگیرید برای بهتر شدن تلاش کنید.

ـ آماندا ترنر

۱۰. برای شادی تلاش کن، نه برای کمال.

وقتی در نوجوانی اولین افسردگی شدیدم را تجربه کردم، به مادر دوستم اعتماد کردم که به من گفت: سعی کن خوشحال باشی، نه بی‌نقص. من هنوز هم با افسردگی مبارزه می‌کنم اما این جمله ده سال گذشته همراهم بوده است.

ـ سمی کاولا

۱۱. یا حتی همین الان نگران شاد بودن نباش؛ فقط روی خوب بودن تمرکز کن.

بهترین توصیه‌ای که من شنیدم این بود که روی شاد بودن تمرکز نکن، فقط روی خوب بودن تمرکز کن. چون اگر خوب باشی، شاد هم خواهی بود.

۱۲. سپاسگزاریت را ابراز کن.

وقتی به چیزهایی فکر کنی که به خاطرشان سپاسگزاری، غیرممکن است که ۱۰۰٪ احساس منفی داشته باشی. حتی اگر نتوانی به چیزهای زیادی فکر کنی، عمل جستجو برای آن‌ها باعث می‌شود حس بهتری داشته باشید.

۱۳. یادت باشد هیچ‌کس به اندازه‌ی خودت تو را قضاوت نمی‌کند.

هیچ کسی آن‌قدر که تصورش را می‌کنید به شما فکر نمی‌کند، چون همه مشغول نگرانی درباره‌ی خودشان هستند. مراقب خودتان باشید، نه آن خودی که فکر می‌کنید دیگران می‌بینند.

ـ شانون لی‌بلانک

۱۴. یادداشت‌نویسی روزانه را شروع کن.

یادداشت نویسی در طول دوره‌ی بهبودی به من کمک کرد چگونگی احساساتم را در لحظه‌ی نوشتن دنبال کنم. یادآور خوبی بود که با هر چیزی در لحظه رو به‌رو شوم.

ـ ملانی تانگ

۱۵.لازم نیست برای گرم کردن دیگران خودت را به آتش بکشی.

ـ کیتی کورپس

۱۶. مراقبت‌های بهداشت روان یک نسخه‌ی همگانی ندارد.

زمانی شنیدم ۵۰٪ موفقیت به خاطر داروی مناسب است، اما نمی‌توان فقط به دارو متکی بود. ۵۰٪ دیگر به تلاش روانی و تفکر مثبتی برمی‌گردد که باید هر روز انجام دهید، چه شکت در جلسات مشاوره باشد یا اداره‌ی فعال انتخاب‌ها و افکار زندگی‌تان. این امر باعث شد بفهمم فقط با نشستن و دارو خوردن موفق نمی‌شوم. برای موفقیت و سلامت روان باید هر روز تلاش روانی انجام دهم.

ـ ملیسا رکس

۱۷. بگذار دیگران کمکت کنند.

بدانید با اینکه ممکن است دیگران درک‌تان نکنند، اما کسانی که دوست‌تان دارند سعی می کنند تا حد ممکن به شما کمک کنند. به آن‌ها اعتماد و تکیه کنید، نباید به تنهایی بارش را به دوش بکشید.

ـ ناتی روونر

مطلب مرتبط: حقیقت های روانشناسی :۷ حقیقت دیوانه کننده که درباره خود نمی‌دانستید

۱۸. و به آن‌ها یاد بده چطور کمکت کنند.

کمک خواستن هیچ اشکالی ندارد و فکر خوبی است که دقیقا به دیگران بگویید چطور شما را تسلی دهند (بغلم کن، به من گوش بده، نصیحتم کن).  خیلی راحت می‌توانید نگران باشید که تسلی‌شان واقعی نیست چون خودتان از آن‌ها خواسته‌اید، اما تسلی گرفتن به روشی که می‌خواهید خیلی خارق‌العاده است و بیش‌تر افراد تمایل دارند دقیقا همان کاری را انجام دهند که از آن‌ها می‌خواهید. این کار آن‌ها را هم برای کمک به شما در آینده مشتاق‌تر می‌کند، زیرا می‌دانند باید چه کاری انجام دهند.

ـ کارن لیو

۱۹. یاد بگیر بتوانی تشخیص دهی چه زمانی صدای درون سرت به افسردگی‌ات تعلق دارد.

گاهی اوقات بهترین کاری می‌توانم برای کمک به خودم انجام دهم، جدا کردن افکار خودم و افکاری است که به افسردگی یا اضظطراب تعلق دارند. برای مثال، ممکن است فکر کنم: چرا به خودم زحمت بدهم و به جلسه‌ی باشگاه بروم؟ به هر حال هیچکس نمی‌خواهد من آن‌جا باشم.

اولین کاری که می‌کنم آن است که این فکر را به افسردگی نسبت دهم. این فکر طبیعی ذهن من نیست؛ افسردگی است که صدای من را تقلید می‌کند و در گوشم زمزمه می‌کند. این کار کمک می‌کند خودم را از هر احساس منفی ناشی از این فکر جدا کنم.

ـ سارا آدریانس

۲۰. نگذار اندوه دیگران به اندوه تو تبدیل شود.

من در زمینه‌ی بهداشت روان کار می‌کنم و سرپرستم به من این توصیه را کرد. من در محل کار و زندگی شخصی‌ام از آن استفاده می‌کنم تا به خودم اجازه دهم از فکر اتفاقات عاطفی و دیگر موارد اورژانسی خسته‌کننده و غیرضروری دیگران بیرون بیایم.

ـ l401ddeb9b

۲۱. ناامنی‌هایت را با ماژیک روی بدنت بنویس و بعد آن‌ها را بشور.

وقتی افسرده می‌شوم، ناامنی‌ها و مشکلاتم را با ماژیک قابل شستشو روی بدنم می‌نویسم، دوش می‌گیرم و آب واقعا آن‌ها را می‌شوید و می‌برد.

ـ alinae4452de4db

۲۲. برای بهداشت روان و مقابله با اضطراب از برنامه‌ها استفاده کن.

من از حملات اضطراب رنج می‌برم و روانپزشکم به من گفت هنگام شروع ان‌ها نفس عمیق بکشم، به نظر ساده می‌رسد اما تفاوت زیادی ایجاد کرد و از شدت حملات اضطرابم کاست. من از برنامه‌ی ReachOut Breathe استفاده می‌کنم. این برنامه در عین انجام تمرینات تنفس چیزی به شما می‌دهد که رویش تمرکز کنید.

ـ erinm115

۲۳. به خودت اجازه بده احساساتت را حس کنی.

بهترین توصیه‌ای که طی تجربه‌ی یک دوران واقعا سخت شنیدم این بود که احساسم را حس کنم؛ روی آن سرپوش نگذارم یا سعی نکنم قوی باشم، بلکه فقط به خودم اجازه دهم حسش کنم. حتی اگر درد داشته باشد، حتی اگر نخواهم با آن روبه‌رو شوم، اما بگذارم اتفاق بیفتد. این یک راه درمانی و طبیعی برای مقابله با مشکلات بهداشت روان یا هر چیز دشواری است که سر راهتان قرار می‌گیرد. بگذارید حسش کنید.

ـ kennedyk43bf49c50

۲۴. اگر واقعا لازم است فقط بگو ” نه” !

گاهی اوقات اشکالی ندارد که به تخت‌تان عقب‌نشینی کنید و زیر لحاف‌تان قایم شوید. می‌توانید مدت‌ها سخت تلاش کنید تا در دنیا دوام بیاورید پس اشکالی ندارد که به خودتان استراحت دهید. هم‌چنین اشکالی ندارد هر از گاهی نه بگویید.اگر متوجه شدهید خیلی وقت است با موقعیت‌های اجتماعی روبه‌رو می‌شوید لازم است باتری‌هایتان را دوباره پر کنید.

ـ kirstinpeter82

۲۵. آفتاب همیشگی بیابان می‌سازد.

این نقل قول به من یادآوری می‌کند باید در طوفان‌های زندگیم به پیش بروم تا رشد کنم.

ـ crystalg423

۲۶. فکر کن یک مورچه هستی.

بعد از آن که به طرزی وسواسی فکر می‌کنم مبادا در یک موقعیت اجتماعی چیز اشتباهی گفته باشم یا وقتی سر کار خرابکاری می‌کنم، این جمله را به خودم می‌گویم. تو فقط یک مورچه‌ای، دنیا به خاطر یک اشتباه تو تغییری نکرده است. با این کار می‌فهمم که روی زمین به این عظمت با میلیاردها آدم، من تنها یک نفر هستم، مثل مورچه‌ای روی پیاده‌رو ـ خیلی من را آرام مي‌کند.

ـ Piecesofalice

۲۷. همان جوری که دوستت را آرام می‌کنی، به خودت تسلی بده.

درمانگرم این را به من پیشنهاد کرد. فکر کردن از دید سوم شخص همیشه برای من مفید بوده است. پس اگر دوستی احساس حماقت یا بی‌ارزش بودن کند، آیا به او می‌گویم ” بله، تو کاملا احمق و بی‌ارزشی” یا برعکس؟ اغلب اوقات با خودمان بیش‌ از دیگران بدرفتاری می‌کنیم.

ـ Addie25

۲۸. پیروزی‌های کوچک را جشن بگیر چون به تدریج اضافه می‌شوند.

پدرم نگرش جشن گرفتن و لذت بردن از پیروزی‌های کوچک را به من داد، وقتی که گفت : اگر به بالا رفتن از صخره‌های کوچک ادامه دهی، در نهایت به کوهستان غلبه خواهی کرد.

ـ Gmiller426

۲۹. چیزهای استرس‌زا را جدا کن و در محفظه‌های خود نگهدار.

یک بار مشاوری به من گفت طبقه‌بندی کنم: جدولی با چندین خانه بکش و استرس‌زاها یا دلایل اضطراب را در هر خانه بنویس. جدا کردن استرس ناشی از مدرسه، کار، روابط و … به صورت ملموس می‌تواند به احساس شدید پردازش یکباره‌ی آن‌ها در ذهن کمک کند. همه‌ی خانه های جدول را مرور کنید و راه‌های بهبود هر موقعیت، یا حقایقی را یادداشت کنید که ثابت می‌کند این مسئله ارزش مضطرب بودن را ندارد. مقابله‌ی تک به تک با هر نقطه‌ی استرس روی کاغذ من را آرام می‌کند و باعث می‌شود احساس کنترل بیش‌تری داشته باشم.

ـ mamiel

۳۰. هر بار فقط ۱۰ ثانیه تحمل کن.

برای مثال، من یک پیشخدمت هستم و گاهی همه‌ی میزها را یکباره قاطی می‌کنم و انگار دنیا به آخر رسیده است. اما بعد در گیر و دار آن لحظه به خودم یادآوری می‌کنم این احساس، این میزها، گورشان را گم می‌کنند و  و این استرس کاملا از بین می‌رود. فقط کافی است هر بار ۱۰ ثانیه آن را تحمل کنم تا از بین برود.

ـ m4fc7553f6

۳۱. و در آخر، به بالا انداختن قرص “گور پدر همه چیز” فکر کن.

ـ mariajafalian

لطفا توجه داشته باشید که این موارد، توصیه‌های درمانی نیستند. قبل از شروع هر گونه درمانی حتما با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: buzzfeed

۳۱ نکته مهم درباره بهداشت روان را بدانید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی