کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ نشانه که چهارمین انقلاب صنعتی نزدیک است

سرعت و میزان تغییرات فناوری چنان جنون‌آمیز است که برخی‌ها پیش‌بینی می‌کنند ما در حال‌گذار به چهارمین انقلاب صنعتی هستیم؛ انقلابی نیروگرفته از هوش مصنوعی، اتصال چیزهای گوناگون به اینترنت و داده‌های کلان. بی‌شک این تغییرات چنان گسترده و پرشتاب هستند که دشوار می‌توان فرصتی برای نگاه کلی به آنها و تلاش برای درک‌شان داشت. کلاوس شواب، موسس و رییس شورای اجرایی مجمع جهانی اقتصاد، شرایط مذکور را به سونامی تشبیه‌کرده‌است: “نشانه‌های کوچکی در ساحل می‌بینید و ناگهان موج از راه می‌رسد”. امواج تغییرات چنان درهم‌شکننده هستند که به‌جای سوار شدن بر آنها می‌گذاریم مغلوب‌مان کنند.

۱۳ نشانه که چهارمین انقلاب صنعتی نزدیک است

اما اکنون زمان سر بیرون‌آوردن از زیر موج‌ها است. ما با ۸۰۰ متخصص کارکشته و مدیر اجرایی حوزه‌ی فناوری ارتباطات و اطلاعات صحبت‌کردیم تا ببینیم به‌نظر آنها جهان دیجیتال ما در آینده چگونه خواهد بود. کدام گرایش‌ها آن را تعریف‌ خواهند کرد؟ چه موقع شاهد این تغییرات خواهیم‌بود؟ و این‌ها چه تاثیراتی بر روی جامعه‌ی ما خواهند داشت؟ در زیر ۱۳ نشانه فهرست‌شده‌اند که نشان می‌دهند چهارمین انقلاب صنعتی چندان هم با ما فاصله ندارد.

۱. فناوری‌های کاشتنی و پوشیدنی

خاطرتان هست تلفن‌های همراه در دهه‌ی ۱۹۸۰ و حتی ۱۹۹۰ چقدر بزرگ بودند؟ ممکن است تا ۲۰۲۵ شما همین حرف را درباره‌ی گوشی‌های هوشمند کنونی‌تان بزنید. اکثریت این متخصصان (۸۲ درصدشان) اظهارکردند تا ۱۰ سال آینده، نخستین تلفن همراه کاشتنی به بازار عرضه خواهد شد. حتی بیشترشان (۹۱ درصدشان) عقیده داشتند ۱۰ درصد افراد لباس‌هایی خواهند پوشید که به اینترنت متصل‌می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۲۰ کشور برتر در شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات

۲. حضور ما در دنیای دیجیتال

تا همین ۱۰ سال پیش حضور دیجیتال به معنای داشتن یک حساب ایمیل بود. اما حالا حتی پدربزرگ‌ها هم صفحه‌ی فیس‌بوک، حساب توییتر و وب‌گاه شخصی دارند. ۸۴ درصد متخصصانی که از آنها نظرسنجی صورت‌گرفت اظهارکردند تا ۲۰۲۵، ۸۰ درصد مردم جهان در دنیای دیجیتال حضور خواهند داشت.

۳. عینک در مقام رابط کاربری جدید

اگر شما هم مانند من آن‌قدر شوربخت بوده‌اید که از کودکی باید عینک می‌زدید، قطعا متلک‌های بی‌امان همکلاسی‌هایتان را به‌خاطر دارید. اما تا ۲۰۲۵ شاید ما افراد عینکی به باحال‌ترین آدم‌های محله بدل‌شویم؛ ۸۶ درصد کسانی که از آنها نظرسنجی صورت‌گرفت اذعان‌داشتند ۱۰ درصد عینک‌های مطالعه به اینترنت متصل ‌خواهند شد و به کاربران‌شان اجازه ‌خواهند داد همه‌جا به نرم‌افزارها و اطلاعات بی‌شماری دسترسی‌داشته‌باشند.

۴. پردازش در همه‌جا

برای کسانی که سعادتِ زندگی در مکان‌هایی با دسترسی همیشگی به اینترنت را داشته‌اند شاید همه‌چیز آنلاین آنلاین شده‌باشد، اما هنوز ۵۷ درصد مردم جهان به اینترنت دسترسی ندارند. تقریبا ۸۰ درصد پاسخ‌دهندگان اظهارکردند در دهه‌ی آینده، ۹۰ درصد جمعیت جهان دسترسی معمول به اینترنت خواهد داشت و مزایای بی‌شمار انقلاب دیجیتال به‌طور یکسان میان همه تقسیم‌خواهدشد.

مطلب مرتبط: حکمرانی فناوری بر آینده وحشتناک است

۵. ابرکامپیوتری در جیب‌تان

سال گذشته میزان نفوذ تلفن‌های همراه در میان مردم در سطح ۵۰ درصد باقی‌ماند. ۸۱ درصد کسانی که از آنها نظرسنجی انجام‌شد اظهارکردند تا دهه‌ی آینده ۹۰ درصد مردم جهان از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده ‌خواهند کرد. نه‌تنها نرخ نفوذ تلفن‌های همراه افزایش پیدا خواهد کرد، بلکه خود این دستگاه‌ها هوشمندتر خواهند شد و با ابرکامپیوترهای پیشین قابل‌مقایسه خواهند بود.

۶.فضای ذخیره‌سازی برای همه‌چیز

عاشقان وسایل دیجیتال، خوشحال باشید؛ می‌توانید بدون نگرانی از وجود فضای کافی برای ذخیره‌سازی به تولید محتوا بپردازید. ۹۱ درصد متخصصانی که با آنها مصاحبه‌داشتیم عنوان‌کردند بیشتر مردم (۹۰ درصد آن‌ّها) تا ۲۰۲۵ از فضای دخیره‌سازی نامحدود و رایگان برخوردار خواهند بود.

۷. اینترنت روی همه‌چیز و برای همه‌چیز

عینک، لباس و تجهیزات جانبی – با افزایش روزافزون قدرت رایانه‌ها و کاهش قیمت سخت‌افزار، تقریبا می‌توان هرچیزی را به اینترنت متصل‌کرد. ۸۹ درصد پاسخ‌دهندگان ما اظهارکردند تا دهه‌ی آینده یک میلیارد حسگر به اینترنت موجود بر روی دستگاه‌ها متصل‌خواهند بود. فرصت‌هایی که این پیشرفت فراهم‌خواهد کرد بی‌شمار خواهند بود: حسگرهای متصل به اینترنت سلامت (همه‌چیز، از گیاهان گرفته تا غذا) را بهبود خواهند بخشید، بهره‌‌وری را افزایش خواهد داد و کمک‌مان خواهند کرد منابع را موثرتر و پایاتر مدیریت کنیم.

۸. شهرهای کوچک و خانه‌های کوچک‌تر

بسیاری از ما درحال‌حاضر آن‌قدر خوش‌شانس هستیم که چند وسیله‌ی متصل به اینترنت در خانه‌مان داشته‌باشیم، مثلا یک سیستم صوتی بی‌سیم با برند Sonos و یک تلویزیون هوشمند. اما ۷۰ درصد کسانی که در نظرسنجی شرکت‌کردند عقیده‌داشتند تا ۲۰۲۵، ۵۰ درصد ترافیک اینترنت منازل برای وسایلی چون یخچال‌های هوشمند، دماپا (ترموستات) و سیستم‌های امنیتی استفاده خواهد شد. شهرهای ما از این حیث کمی از خانه‌هایمان عقب‌تر هستند؛ تنها ۶۴ درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی ما اظهارکردند شهری ۵۰ هزار نفری و بدون چراغ راهنما خواهیم‌داشت. اما ۷۹ درصد افرادی که از آنها نظرسنجی‌کردیم معتقد بودند ۱۰ درصد اتومبیل‌هایی که پشت چراغ قرمز نگه‌داشته‌اند بدون راننده خواهند بود.

مطلب مرتبط: ۲۰ قدرتمندترین غول فناوری جهان

۹. داده‌های کلان برای نگرش‌های کلان

نخستین سرشماری دولتی در حدود ۶۰۰۰ سال پیش انجام‌شد و از آن زمان تابه‌حال، تغییرات اندکی در شیوه‌ی سرشماری پدید آمده‌اند. در بسیاری از کشورها، مردم همچنان فرمی کاغذی در صندوق پستی‌شان برای سرشماری دریافت می‌کنند. اما با وجود این همه اطلاعاتی که ما درحال‌حاضر تولید می‌کنیم، چنین چیزی احتمالا به تاریخ خواهد پیوست. بیشتر افرادی که در نظرسنجی ما شرکت‌کرده‌بودند (۸۳ درصدشان) عقیده‌دارند تا ۲۰۲۵، دست‌کم یکی از کشورهای جهان از داده‌های کلان به‌جای سرشماری استفاده‌خواهدکرد.

۱۰. روبات‌ها، تصمیم‌گیری و جهان کار

همگی از مزایای تفاوت اعضای هیات رییسه با یکدیگر اطلاع داریم، اما آیا این قضیه در مورد روبات‌ها هم صدق‌می‌کند؟ شاید نه، اما تقریبا نیمی از پاسخ‌دهندگان (۴۵ درصدشان) عقیده‌داشتند تا ۲۰۲۵ ما شاهد نخستین ماشین با هوش مصنوعی در هیات مدیره‌ی شرکت خواهیم بود. این سخن بدین معنی نخواهد بود که ما در ۱۰ سال آینده هیچ روباتی را در محل کار نخواهیم‌دید: ۷۵ افرادی که در نظرسنجی ما شرکت‌کرده‌بودند عقیده‌داشتند ۳۰ درصد حسابرسی شرکت‌ها توسط روبات‌ها صورت‌خواهدگرفت، و ۸۶ درصد آنها نیز از به‌کار گفته‌شدن نخستین داروساز روبات در ایالات متحده سخن می‌گفتند.

۱۱. ظهور واحدهای پولی دیجیتال

امروزه تنها بخش ناچیزی از درآمد ناخالص ملی جهان – چیزی در حدود ۰.۰۲۵ درصد – بر روی بلاک‌چِین نگهداری می‌شوند. بلاک‌چین یک دفتر کل مجازی است که تراکنش‌های واحدهای پولی نظیر بیت‌کوین در آن‌جا نگهداری می‌شوند. تنها ۵۸ درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی عقیده‌داشتند این رقم تا ۲۰۲۵ افزایشی ۱۰ درصدی خواهد داشت. در عین حال ۷۳ این افراد اظهارکردند تا آن زمان دست‌کم یکی از دولت‌ها امکان پرداخت مالیات به‌وسیله‌ی یکی از بلاک‌چین‌ها را فراهم‌خواهندکرد.

 ۱۲. اقتصاد مشارکتی

هنگامی‌که آپریل رینه یکی از متخصصان اقتصاد مشارکتی دو سال پیش در اجلاس داووس حاضر شد، افراد بسیار کمی با این مفهوم آشنا بودند. او می‌گوید: “از هر کسی می‌پرسیدم آیا تابه‌حال این اصطلاح را شنیده‌اند یا نه، با نگاه‌های خیره مواجه می‌شدم”. امروزه اما اوبر و ایربی‌ان‌بی، از مشهورترین شرکت‌های حوزه‌ی اقتصاد مشارکتی، به‌ترتیب نخستین و سومین نوبنیاد ارزشمند جهان هستند. به‌نظر می‌رسد رشد این شرکت‌ها ادامه‌داشته‌باشد: ۶۷ درصد پاسخ‌دهندگان معتقدند تا ۲۰۲۵ سفرهای بیشتری با خودروهای اشتراکی انجام‌خواهدشد تا با خودروهای شخصی.

۱۳. چاپ سه‌بعدی

ما در یکی از مقالات اخیر خود از چاپ سه‌بعدی به‌عنوان “یکی از پایه‌های آینده‌ی صنعت تولید جهان” نام‌برده‌بودیم. متخصصانی که در نظرسنجی ما شرکت‌کرده‌بودند هم با ما هم‌عقیده‌اند: ۸۴ درصدشان اظهارکردند تا ۱۰ سال آینده نخستین اتومبیل جهان که به‌صورت سه‌بعدی چاپ‌شده‌است به مرحله‌ی تولید خواهد رسید؛ ۸۱ درصد این افراد نیز عقیده‌داشتند ۵ درصد محصولات مشتریان به‌صورت سه‌بعدی چاپ خواهند شد. اما فناوری تنها صنعت تولید را تغییر نخواهد داد: ۷۶ درصد پاسخ‌دهندگان اظهارکردند تا ۲۰۲۵ متخصصان حوزه‌ی پزشکی نخستین کلیه‌ای که به‌صورت سه‌بعدی چاپ‌شده‌است را پیوند خواهند داد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: استفانی توماسون

منبع: weforum

۱۳ نشانه که چهارمین انقلاب صنعتی نزدیک است


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی