کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۸ نشانه که شما هوش هیجانی دارید:بخوانید و مطمئن شوید

دانستن این که شما یک آدم باهوش هیجانی هستید میتواند واقعا هیجان زده تان کند. وقتی هوش‌ هیجانی(EQ) برا ی اولین بار به میان توده‌ی مردم آمد به عنوان حلقه‌ی گمشده‌ای از یک یافته‌ی عجیب‌‌ پنداشته شد: با داشتن هوش هیجانی “آدم‌های دارای بهره‌ی هوشی متوسط ۷۰% عملکرد بهتر از آن‌هایی دارند که بالاترین بهره‌ی هوشی(IQ) را دارند”. این کشف خلاف قاعده یک موضع‌گیری تند و فریبنده علیه این فرضیه‌ی فراگیر بود که “بهره‌هوشی تنها منبع موفقیت است”. در این نوشتار با ۱۸ مهمترین نشانه هوش هیجانی آشنا می شوید. اگر این نشانه ها را دارید شما دارای هوش هیجانی هستید. بخوانید و مطمئن شوید.

31bb9cf.jpg

 

حالا بیش از دو دهه تحقیق روی هوش‌هیجانی و آدم های باهوش هیجانی ، به عنوان عاملی مهم، نشان می‌دهد آدم‌های دارای عملکرد قوی از بقیه‌ی آدم‌ها متمایز هستند. رابطه و پیوند بین هوش هیجانی و عملکرد قوی آن‌قدر قوی است که نشان می‌دهد ۹۰% افراد دارای عملکرد بالا دارای هوش هیجانی بالا نیز هستند یا به عبارتی باهوش هیجانی هستند.

هوش هیجانی که “چیزی” در وجود همه‌ی ما است یک خورده نامشهود است. هوش ‌هیجانی بر چگونگی مدیریت رفتار، پیچیدگی‌های(عقده‌های) اجتماعی منفی، و گرفتن تصمیمات شخصی برای رسیدن به نتایج مثبت توسط ما اثر می‌گذارد.

به رغم اهمیت هوش هیجانی(EQ)، ماهیت این هوش، شناخت آن را مبنی بر این که چه‌ قدر هوش هیجانی دارید، و اگر فاقد آن هستید چه کار می‌توانید بکنید تا آن را تقویت کنید بسیار سخت می‌کند. همیشه می‌توانید یک آزمایش معتبر و معنی‌دار را، مثل آزمایش مندرج در کتاب “هوش هیجانی ۲”( به قلم نگارنده) انجام دهید. متاسفانه، آزمایش‌های کیفیت هوش هیجانی(اعتبار معنی‌داری) رایگان نیستند.

به همین دلیل، من داده‌های بیش از یک میلیون آدم را که موسسه‌ی تلنت اسمارت آزمایش کرده‌است به منظور شناسایی رفتارهایی که مشخصه‌های یک هوش هیجانی بالا هستند تحلیل کرده‌ام. آن‌چه در ادامه می‌آید نشانه‌های مطمئنی هستند که آیا شما باهوش هیجانی هستید یا خیر.

۱. شما یک واژه‌‌نامه‌‌ی غنی از هیجان‌ها دارید

همه‌ی آدم‌ها هیجان‌ها را تجربه می‌کنند، ولی فقط آدم‌های معدود و منتخب هستند که می‌توانند آنها را وقتی رخ می‌دهند دقیقا به نام‌شان شناسایی کنند. پژوهش ما نشان می‌دهد که فقط ۳۶% آدم‌ها می‌توانند این کار را بکنند، که این بسیار مسئله‌ساز است. چون هیجان‌های شناسایی‌نشده و بدون برچسب اغلب سوء‌تفاهم ایجاد می‌کنند، که به تصمیم‌ها یا انتخاب‌های غیرمعقول، و اعمال ضدبهره‌ورانه می‌انجامند.

آدم‌های باهوش هیجانی بالا بر هیجان‌های خودشان مسلط هستند. چون آنها را می‌فهمند، و می‌توانند از یک واژه‌نامه‌ی پرمحتوا از احساسات برای انجام این کار استفاده کنند. با این که بسیاری از آدم‌ها ممکن است خودشان را این گونه توصیف کنند که فقط احساس”بدی” دارند، ولی آدم‌های باهوش هیجانی می‌توانند توضیح دهند چرا آنها احساس می‌کنند “تحریک”، “مایوس”، “منکوب”، یا “مضطرب” شده‌اند. هر قدر شما واژه‌های خاص‌تری را انتخاب کنید، بینش بهتری دارید که دقیقا چه احساسی دارید، چه چیز باعث آن شده‌است، و چه کار باید در مورد آن انجام دهید.

۲. شما در مورد آدم‌ها کنجکاو هستید

آدم‌های باهوش هیجانی ، چه درون‌گرا باشند چه برون‌گرا، درباره‌ی همه‌ی آدم‌های اطراف خودشان کنجکاو هستند. این کنجکاوی محصول حس همدردی آنها‌ است که یکی از مهم‌ترین دروازه‌های ورود به هوش‌ هیجانی است.

هر قدر شما به آدم‌ها و آن چه را دوست دارند اهمیت بیش‌تری بدهید کنجکاوی بیش‌تری در مورد آنان دارید.

۳. شما تغییر را با آغوش باز می‌پذیرید

آدم‌های باهوش ‌هیجانی انعطاف‌پذیرند و همیشه سازگارند. آنها می‌دانند که ترس از تغییر فلج‌کننده است و تهدید بزرگی برای موفقیت و خوشبختی‌شان است. آنها به دنبال تغییری هستند که در گوشه و کنار در کمین است، و یک برنامه‌ی اقدام را درست می‌کنند که وقتی تغییرات رخ می‌دهند با آنها هم‌گام شوند.

۴. شما ضعف‌ها و قدرت‌های خودتان را دارید

آدم‌های باهوش هیجانی فقط به شناسایی هیجان‌ها بسنده نمی‌کنند، بلکه آنها می‌دانند در چه چیزی خوب هستند و در چه چیزی وحشتناک هستند. هم‌چنین می‌دانند چه کسی کلیدها و دکمه‌های آنان و محیط‌‌‌شان را فشار می‌دهد(هر دو، هم آدم‌ها و هم وضعیت‌ها) و آنها را قادر می‌سازد موفق شوند. داشتن هوش هیجانی بالا به معنی این است شما نقاط قوت خود را می‌شناسید و می‌دانید از آنها چگونه یاد بگیرید و چگونه استفاده کنید که کاملا به نفع خودتان باشد و نیز ضعف‌های‌تان را پس بزنید.

۵. شما قاضی خوبی درباره‌ی منش دیگران هستید

بیش‌تر هوش ‌هیجانی از آگاهی و شعور اجتماعی ریشه می‌گیرد؛ هوش هیجانی یعنی توانایی خواندن ضمیر دیگر آدم‌ها، دانستن این که آنها به چی اهمیت می‌دهند، و درک این که آنها چه کار می‌کنند و چه چیز را تجربه می‌کنند. با گذر زمان، این توانایی شما را به عنوان یک قاضی استثنایی درباره‌ی منش و شخصیت دیگران تبدیل می‌کند. آدم‌ها دیگر برای شما رازآلود و معما نیستند. شما می‌دانید آنها به چه فکر می‌کنند و انگیزه‌شان را درک می‌کنید، حتی اگر در زیر سطوح شخصیت شان پنهان شده‌باشند.

۶. به شما به سختی می‌توان حمله کرد

اگر یک درک قوی دارید که چه کسی هستید، برای دیگری سخت است چیزی بگوید یا کاری بکند که به شما آُسیب بزند یا به شما حمله‌ور شود.

آدم‌های باهوش هیجانی اعتماد به‌نفس و ذهن باز دارند، که پوست آنها را نسبتا کلفت می‌کند. شما حتی ممکن است خودتان مسخره‌بازی درآورید یا اجازه دهید آدم‌های دیگر برای شما جوک بسازند، چون به لحاظ ذهنی قادر هستید بین شوخی و تحقیر فرق بگذارید.

۷. شما می‌دانید چه‌طوری(به خودتان و دیگران) نه بگویید

هوش‌ هیجانی به معنی دانستن این است که چگونه خودکنترلی را اعمال کنید. شما خوشی را به تاخیر می‌اندازید و از اقدام ضربتی حذر می‌کنید. پژوهشی انجام‌شده در دانشگاه سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا نشان می‌دهد که هر قدر جدی‌تر “نه” بگویید، احتمال بیش‌تری دارد که فشار یا فرسودگی شغلی، و افسردگی را تجربه کنید.

نه گفتن واقعا یک چالش خودکنترلی عمده برای بسیاری از آدم‌ها است. “نه” یک واژه‌ی قدرتمند است که نباید بترسید که به‌جا و به وفور به کار ببرید. وقتی باید نه گفته شود، آدم‌های باهوش‌هیجانی از گفتن عبارتی مثل”فکر نکنم بتونم” یا “مطمئن نیستم” اجتناب می‌کنند. نه گفتن به یک تعهد جدید، در واقع احترام‌گذاشتن به تعهدات فعلی شما و فرصت دادن به شما برای ادای موفقیت‌آمیز آنها است.

۸. شما بی‌خیال اشتباهات می‌شوید

آدم‌های باهوش‌هیجانی از اشتباهات خودشان فاصله و درس می‌گیرند.، ولی این کار را بدون فراموش‌کردن آنها انجام می‌دهند. با حفظ اشتباهات‌شان در یک فاصله‌ی سطحی، به اندازه‌ی کافی به آنها دسترسی دارند که با رجوع به آنها قادر هستند خودشان را برای موفقیت‌های آینده سازگار و اصلاح کنند. خودآگاهی با راه‌رفتن روی یک بند آکروبات‌بازی که بین فکر کردن و یادآوری کشیده شده است تزکیه و پالایش می‌شود. فکر کردن بسیار طولانی روی اشتباه‌تان شما را عصبی و نگران می‌کند، در حالی که فراموشی آنها کاملا باعث می‌شود ملزم به تکرار آن شوید. یادآوری کلید موازنه در توانایی شما برای انتقال شکست‌ها به قطعات بهبود است. این امر تمایلی به بازگشت و بهبود را، در هر زمان که شکست می‌خورید، ایجاد می‌کند.

۹. شما می‌دهید و در عوض انتظار ندارید چیزی بگیرید

وقتی یک نفر به شما چیزی را فوری و بدون انتظار چیزی در عوض می‌دهد، این کار یک تاثیر و خاطره‌ی عمیق در ذهن شما‌ به جای می‌گذارد. مثلا، ممکن است با شخصی یک مکالمه‌ی جذاب درباره‌ی یک کتاب داشته باشید، و وقتی شما او را یک ماه بعد می‌بینید، همان کتاب در دست‌تان باشد. آدم‌های باهوش هیجانی روابط قوی را می‌سازند چون دائما به دیگران فکر می‌کنند.

۱۰. شما کینه به دل نمی‌گیرید

احساسات منفی که از کینه نشأت می‌گیرند واقعا یک واکنش استرس‌زا هستند. فقط به رویدادی فکر کنید که بدن شما را به حالت “جنگ” یا “پرواز(گریز)” می‌برد. یک مکانیزم بقاء که شما را وا می‌دارد یا بایستید و بجنگید یا وقتی با یک تهدید جدی رو‌به‌رو هستید دو پا دارید دو تا هم قرض ‌کنید و فرار ‌کنید. وقتی آن تهدید قریب‌الوقوع، باشد این واکنش برای حیات شما ضروری است، ولی وقتی آن تهدید یک داستان قدیمی باشد، نگه‌داشتن آن استرس در درون‌تان نشان‌دهنده‌ی آسیب در بدن‌تان است و می‌تواند با گذر زمان پیامدهای مخربی را برای سلامتی شما داشته باشد.

در حقیقت نیز پژوهشگران در دانشگاه ایموری نشان داده‌اند که نگه‌داشتن استرس در فشار خونی بالا و مرض قلبی نقش دارد. نگه‌داشتن یک کینه به معنی نگه‌داشتن استرس است، و آدم‌های باهوش ‌هیجانی می‌دانند باید از این هیجان با تمام هزینه‌های‌اش اجتناب کنند. خلاصی از یک کینه نه تنها حالا به شما احساس بهتری می‌دهد، بلکه می‌تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

۱۱. شما آدم‌های سمی را خنثی می‌کنید

سر و کله‌زدن با آدم‌های دشوار و بدقلق برای بیشتر ما خسته‌کننده و طاقت‌فرسا است. افراد باهوش‌ هیجانی بالا با بازبینی و مهار احساسات‌‌شان تعامل با آدم‌های سمی را کنترل می‌کنند. وقتی آنها می‌خواهند یک آدم سمی را کنترل کنند، به وضعیت‌های منطقی روی می‌آورند. آنها هیجان‌های خودشان را شناسایی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند عصبانیت یا ناامیدی باعث آشوب و تشویش‌شان شود.

آن‌ها هم‌چنین به نقطه‌نظر‌های شخص دشوار توجه می‌کنند و قادر هستند وضعیت و نقطه‌نظرهای مشترک را بیابند. حتی اگر چیزها کاملا از کنترل خارج‌شوند، آدم‌های باهوش ‌هیجانی قادر هستند یک شخص سمی بدبین را مهار کنند و اجازه ندهند آنها را پایین بکشند یا شکست دهند.

۱۲. شما به دنبال کما‌ل‌گرایی نیستید

آدم‌های باهوش‌ هیجانی کمال‌گرایی را به عنوان هدف‌شان قرار نمی‌دهند چون می‌دانند هیچ چیز بی‌نقصی وجود ندارد. نوع بشر، به خاطر سرشت‌اش خطاپذیر است. وقتی کمال هدف‌تان باشد، همیشه یک حس آزاردهنده‌ی شکست با شما است که وادارتان می‌کند بخواهید تسلیم شوید یا از کوشش‌تان بکاهید. شما به جایی می‌رسید که به جای این‌ که به جلو حرکت کنید و از آن‌چه به‌دست ‌آورده‌اید و آن‌چه در آینده انجام خواهید داد هیجان‌زده باشید وقت‌تان را صرف تاسف‌خوردن از آن‌چه برای رسیدن به آن شکست‌خوردید و آن‌چه باید متفاوت انجام می‌دادید می‌کنید.

۱۳. شما از آن‌چه دارید راضی و شکرگزار هستید

وقت‌گذاشتن برای اندیشیدن به آن‌ چه شما سپاسگزارش هستید فی‌نفسه کار درستی نیست؛ ولی حال روحی شما را بهبود می‌دهد، چون هورمون کورتیزول ترشح می‌کنید که به‌میزان ۲۳% استرس را کاهش می‌دهد. پژوهشی که در دانشگاه دیویس کالیفرنیا انجام شد نشان داد اگر آدم‌هایی که روزانه کار می‌کنند یک نگرش قدرشناسی را ترویج کنند حال روحی، انرژی، و وضعیت فیزیکی بهبودیافته‌ای را تجربه کنند. احتمالا سطوح پایین‌تر کورتیزول نقش مهمی در این امر بازی می‌کرد.

۱۴. شما هر از گاه از کار منفصل می‌شوید

رفتن به یک جای دنج و دور از محیط کار، نشانه‌ی یک هوش ‌هیجانی بالا است چون به شما کمک می‌کند استرس‌تان را تحت کنترل داشته باشید و در لحظه زندگی کنید. وقتی شما خودتان را ۷/۲۴( ۲۴ ساعت در ۷ روز هفته) در استرس قرار می‌دهید، خودتان را در معرض یک رگبار گلوله‌ی ثابت از عوامل استرس‌زا قرار می‌دهید. مجبور کردن خودتان به آف لاین بودن و حتی خاموش‌کردن تلفن‌تان به بدن و ذهن‌تان یک استراحت می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که چیزی به سادگی یک وقت کنترل ایمیل می‌تواند سطوح استرس را کاهش دهد.

فناوری ارتباطات مستمر را فراهم می‌ند و انتظار ایجاد می‌کند که ۷/۲۴ در دسترس هستید. شدیدا سخت است از یک لحظه‌ی بی‌استرس بیرون از کار لذت برد وقتی یک ایمیل خط فکری شما را عوض کند و شما را وادار به فکر کردن(خواند: استرس‌داشتن) در باره‌ی کار می‌کندو بتواند شما را در همان لحظه در تلفن غرق کند.

۱۵. شما کافئین مصرفی را محدود می‌کنید

نوشیدن میزان متنابهی کافئین باعث رها‌کردن آدرنالین می‌شود و آدرنالین منبع واکنش”جنگ” یا “گریز” است.

ساز و کار جنگ یا گریز درواقع گریز از تفکر منطقی برای نشان دادن واکنش سریع‌تر جهت حصول اطمینان از بقاء است. این ساز و کار وقتی عالی است که یک خرس در تعقیب شما است، ولی نه وقتی که به یک ایمیل کوتاه جواب می‌دهید. وقتی کافئین مغز و بدن‌تان را در این وضعیت فوق تحریک شده از استرس قرار می‌دهد، هیجان‌تان بر رفتارتان تاخت‌ و تاز خواهد کرد. عمر طولانی نیمی از کافئین مصرفی اطمینان می‌دهد که کافئین در بدن شما می‌ماند و تا کارش به اتمام نرسد بدن‌تان را ترک نمی‌کند. افراد باهوش‌ هیجانی بالا می‌دانند که کافئین دردسر دارد، و اجازه نمی‌دهند کافئین بهتر از آنها باشد.

۱۶. شما خواب کافی دارید

به سختی می‌توان اهمیت خواب را برای افزایش هوش‌ هیجانی‌تان و مدیریت سطوح استرس‌تان بیش‌برآورد کرد. وقتی خواب هستید، مغزتان عینا دوباره شارژ می‌شود و نیرو می‌گیرد، خاطرات یک روز را به هم می‌زند و آنها را ذخیره‌سازی یا حذف(که رویاها را می‌سازند) می‌کند تا این که هشدار بیدار باشی می‌گیرد و با سر پاک بیدار می‌شوید. آدم‌های باهوش‌هیجانی بالا می‌دانند که خود‌کنترلی، توجه، و قدرت حافظه‌شان همه وقتی کاهش می‌یابد که خواب کافی یا – درست – ندارند. بنابراین، آنها خواب را به عنوان بالاترین الویت قرار می‌دهند.

مطلب مرتبط : ۸ راه باهوش‌ ها برای کنار آمدن با آدم‌ هایی که روی اعصابشان هستند

۱۷. شما خوداندیشی یا مکالمات ذهنی منفی را متوقف می‌کنید

هر قدر بیش‌تر افکار منفی را مرور و نشخوار کنید، به آنها قدرت جولان بیش‌تری می‌دهید. بیشتر افکار منفی ما فقط همان هستند – افکار نه حقایق. وقتی احساس می‌شود چیزی همیشه اتفاق می‌افتد یا هرگز اتفاق نمی‌‌افتد، این فقط گرایش طبیعی مغز شما برای دریافت تهدیدها(متورم‌کردن بسامد یا شدت یک رویداد) است. آدم‌های باهوش هیجانی افکارشان‌شان را از حقایق، برای نجات از چرخه‌ی منفی و حرکت به سوی نگاهی‌جدید و مثبت، تفکیک می‌کنند.

۱۸. شما اجازه نمی‌دهید هیچ‌کس لذت و شادی‌تان را محدود کند

وقتی احساس انبساط خاطر و رضایت‌بخشی از اظهارنظرهای دیگران نشأت بگیرد، شما دیگر بر خوشبختی و شادی خودتان تسلط و احاطه ندارید. وقتی آدم‌های باهوش‌‌ هیجانی احساس می‌کنند چیزی خوب است انجام‌اش می‌دهند، آنها اجازه نمی‌دهند اظهارنظرها یا تذکرات فریبنده‌ی هیچ‌آدمی این را از آنها بگیرد. با این که بی‌تفاوتی یا خاموش‌کردن واکنش‌تان به آن چه دیگران از شما فکر می‌کنند ناممکن است ولی نباید خودتان را با دیگران مقایسه کنید، به علاوه همواره می‌توانید اظهارنظرهای یکی دیگر را با بدبینی نگاه کنید. به این ترتیب، مهم نیست که آدم‌ها دیگر چه فکر می‌کنند یا انجام می‌دهند، ارزش شما از درون‌تان می‌آید.


تحریریه سایت کسب و کار بازده

 امیر پوریانسب

منبع: لینکدین


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی