کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ نشانه هشداردهنده ناراحتی های قلبی که باید بدانید

اگر دچار ناراحتی های قلبی شوید آیا به این موضوع پی می‌برید؟ تمام مشکلات و ناراحتی های قلبی با نشانه های هشداردهنده مشخصی همراه نیستند. همیشه احساس درد و فشار و نشانه هشدار  دهنده چنگ زدن در قفسه‌ی سینه‌تان درکار نیست که پس از آن مانند فیلم‌ها روی زمین بیفتید. برخی نشانه های هشداردهنده ناراحتی های قلبی حتی در قفسه سینه‌تان رخ نمی‌دهند، و گفتن این‌که چه اتفاقی در حال جریان است همیشه آسان نیست.

۱۱ نشانه هشداردهنده ناراحتی های قلبی که باید بدانید

اگر نسبت به نشانه‌ها و دردهای‌تان مطمئن نیستید حتما به پزشک مراجعه کنید. به‌ویژه اگر ۶۰ سال یا بالاتر دارید، اضافه وزن دارید، یا به دیابت، کلسترول بالا یا فشار خون بالا مبتلا هستید. وینسنت بوفالینو، سخنگوی انجمن قلب امریکا  می‌گوید: “هرچه فاکتورهای ریسک بیشتری داشته باشید، باید بیشتر نگران باشید که مشکلی مرتبط با قلب داشته باشید”.

در ادامه ۱۱ نشانه هشداردهنده ناراحتی های قلبی را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. ناراحتی در قفسه سینه

این نشانه متداول‌ترین نشانه هشداردهنده ناراحتی های قلبی است. اگر سرخرگ‌تان مسدود شده باشد یا دچار حمله قلبی شوید، ممکن است در قفسه سینه‌تان احساس درد، تنگی، یا فشار داشته باشید.

چمبرز می‌گوید: “هر شخصی برای بیان این احساس از واژه متفاوتی استفاده می‌کند. برخی مردم می‌گویند انگار یک فیل روی سینه ما نشسته است. برخی دیگر می‌گویند مانن حس نیشگون گرفتن و سوختن است.”

این احساس معمولا بیشتر از چند دقیقه باقی می‌ماند. ممکن است زمانی رخ دهد که در حال استراحت هستید یا زمانی‌که درحال انجام یک کار فیزیکی هستید.

به گفته چمبرز، اگر تنها یکی درد بسیار خفیف است – یا اگر یک نقطه وجود دارد که وقتی آن را لمس می‌کنید یا آن را فشار می‌دهید بیشتر درد می‌گیرد – احتمالا مشکل از قلب‌تان نیست. ولی باز هم باید به پزشک مراجعه کنید. اگر نشانه‌ها شدیدتر هستند و پس از چند دقیقه از بین نمی‌روند، با ۱۱۵ تماس بگیرید.

همچنین، به یاد داشته باشید که ممکن است مشکلات قلبی داشته باشید، یا حتی حمله قلبی داشته باشید، ولی در قفسه سینه‌تان درد نداشته باشید. این مسئله در میان زنان رایج‌تر است.

مطلب مرتبط: ۳۰ راه پیشگیری از سکته قلبی که همه باید بدانند

۲. تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل، یا دردهای شکمی

برخی افراد در زمان حمله قلبی با این نشانه‌ها مواجه می‌شوند. به گفته‌ی چمبرز، آن‌ها ممکن است استفراغ کنند.

این نشانه‌ها در زنان بیشتر از مردان گزارش می‌شود.

البته، ممکن است به دلایل مختلفی با مشکلات شکمی مواجه باشید که هیچ ارتباطی با قلب‌تان ندارند. ممکن است به‌خاطر چیزی باشد که میل کرده‌اید. ولی باید آگاه باشید که ممکن است در طول حمله قلبی نیز این علایم رخ بدهند.

پس اگر چنین احساسی دارید و در خطر مشکلات قلبی هستید، به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما را بررسی کند.

۳. دردی که تا بازوی‌تان کشیده می‌شود

دیگر نشانه هشداردهنده ناراحتی های قلبی که از قدیم‌الایام شناخته شده است دردی است که سمت چپ بدن را فرامی‌گیرد.

چمبرز می‌گوید: “تقریبا همیشه از قفسه سینه شروع می‌شود و به بخش‌های دیگر بدن کشیده می‌شود. ولی بیمارانی نیز داشته ام که عمدتا در بازوی‌شان درد داشته‌اند که مشخص شده از علایم حمله قلبی است.”

مطلب مرتبط: ۲۱ روش پیشگیری از بیماری قلبی

۴. احساس گیجی یا سبکی سر دارید

چیزهای زیادی وجود دارند که می‌توانند تعادل‌تان را برهم بزنند یا باعث شوند احساس غش به شما دست بدهد. ممکن است خوراکی یا نوشیدنی به اندازه کافی مصرف نکرده باشید، یا به سرعت از جای‌ةان برخاسته باشید.

ولی اگر ناگهان احساس عدم تعادل کردید و در قفسه سینه‌تان نیز احساس ناراحتی یا تنگی نفس دارید ، بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید.

بوفالینو می گوید: “ممکن است به این معنی باشد که به‌خاطر ناتوانی قلب در پمپاژ خون، فشار خون‌تان افتاده است”

۵. درد گلو یا فک

ممکن است درد در گلو یا فک به خودی خود به قلب مرتبط نباشد. به احتمال زیاد، به‌واسطه مشکلات عضلانی، سرماخوردگی، یا مشکلات سینوسی ایجاد شده است.

ولی اگر در مرکز قفسه سینه‌تان درد یا فشاری دارید که به گلو یا فک شما کشیده می شود، می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد. بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

۶. به سادگی خسته می‌شوید

اگر به صورت ناگهانی، پس از انجام کاری که قبلا به راحتی آن را انجام می‌دادید، مانند بالارفتن از پله یا حمل خریدهای‌تان از ماشین به درون خانه، احساس خستگی می‌کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بوفالینو می‌گوید: “این نوع تغییرات قابل توجه در مقایسه با دردهای کوچکی که ممکن است تجربه کنیم، مهم‌تر هستند”.

خستگی شدید یا ضعف غیرقابل توضیح، که بعضی اوقات چندین روز در یک زمان رخ می‌دهد، می‌توانند به‌ویژه در زنان، نشانه بیماری قلبی باشند.

۷. خر و پف کردن

وقتی مشغول چرت زدن هستید کمی خر و پف کردن طبیعی است. ولی خر و پف بلند غیرمعمول که مانند نفس نفس زدن و خفه شدن است می‌تواند نشانه آپنه خواب باشد. این حالت زمانی رخ می‌دهد که چندین بار در طول شب وقتی همجنان در خواب هستید، تنفس به مدت چند لحظه متوقف می‌شود. این امر فشار مضاعفی بر قلب وارد می‌کند.

پزشک شما می‌تواند این شرایط را بررسی کند و مشخص کند آیا به دستگاه فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) نیاز دارید یا نه، این دستگاه تنفس شما را در زمانی که خواب هستید بهبود می‌بخشد.

مطلب مرتبط:۸ نشانه حمله‌ی قلبی که به شما هشدار می‌دهند

۸. عرق کردن

عرق سرد کردن که هیچ دلیل مشخصی نداشته باشد مي‌تواند نشانه حمله قلبی باشد. اگر این اتفاق به همراه چند نشانه هشداردهنده ناراحتی های قلبی دیگر بیفتد، باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.به خاطر داشته باشید که خودتان نباید رانندگی کنید و به بیمارستان بروید.

۹. سرفه‌ای که قطع نمی‌شود

در بسیاری موارد، این نشانه مشکل قلبی نیست. ولی اگر بیماری قلبی دارید یا می‌دانید که رد خطر حمله قلبی هستید، به این احتمالا توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اگر یک سرفه طولانی مدت دارید که خلط سفید یا صورتی بیرون می‌دهد، ممکن است نشانه‌ی از کار افتادن قلب باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که قلب نتواند نیازهای بدن را برآورده کند، و به این ترتیب خون به شش‌ها نفوذ می‌کند.

از پزشک‌تان بخواهید علت سرفه تان را بررسی کند.

۱۰. ورم پا، ساق پا و مچ پا

این مورد می‌تواند نشانه این باشد که قلب نمی‌تواند خون را آن‌گونه که باید پمپاژ کند.

وقتی قلب نتواند خون را با سرعت کافی پمپاژ کند، خون در رگ‌ها می‌ماند و باعث تورم می‌شود.

از کار افتادن قلب می‌تواند شرایط را برای کلیه دشوارتر کند و نتواند آب و سدیم مازاد را از بدن دفع کند، که به تورم منجر می‌شود.

۱۱. ضربان نامنظم قلب

وقتی عصبی یا هیجان زده هستید بالا رفتن ضربان قلب‌تان امری طبیعی است.

ولی اگر احساس می‌کنید قلب‌تان بیش از اندازه نامنظم می‌تپد، یا اگر این اتفاق زیاد رخ می‌دهد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوفالینو می‌گوید: “در بسیاری از موارد، ضربان نامنظم به خاطر چیزی رخ می‌دهد که درمان آن ساده است، مثلا کافئین زیادی مصرف کرده‌اید تا خواب ناکافی داشته‌اید”. ولی ندرتا، ممکن است نشان دهنده شرایطی باشد که به آن فیبریلاسیون دهلیزی می‌گویند و مستلزم درمان است. پس حتما به پزشک مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: webmd

۱۱ نشانه هشداردهنده ناراحتی های قلبی که باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی