کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ نکته درباره نشانه ها و روش افزایش هوش اجتماعی

افراد دارای هوش اجتماعی می‌توانند احساس دیگران را درک کنند، به طور شهودی می‌دانند که در موقعیت‌های اجتماعی چه بگویند و حتی در جمع‌های بزرگ‌تر نیز اعتماد به نفس کافی دارند. ممکن است تصور کنید که این آدم‌ها “مهارت‌های اجتماعی ” دارند، اما آنچه که آن‌ها در واقع از هوش اجتماعی برخوردار هستند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۹ نکته درباره نشانه ها و روش افزایش هوش اجتماعی را بدانید.

نشانه ها و روش افزایش هوش اجتماعی

نظریه هوش اجتماعی برای اولین بار توسط ادوارد توراندیک، روانشناس آمریکایی در سال ۱۹۲۰ مطرح شد. وی این عبارت را اینگونه تعریف می‌کند: “توانایی درک و مدیریت مردان و زنان و پسران و دختران، برای داشتن رفتاری خردمندانه در روابط انسانی.” هیچ کس همراه با هوش اجتماعی متولد نمی‌شود. در عوض، این ویژگی شامل مجموعه مهارت‌هایی است که فرد با گذشت زمان یاد می‌گیرد.

نشانه ها و روش افزایش هوش اجتماعی

نشانه های هوش اجتماعی

افرادی که دارای هوش اجتماعی هستند ویژگی‌های خاصی دارند که به آن‌ها در برقراری ارتباط و گفتگو با دیگران کمک می‌کند.

۱. گوش دادن موثر

شخصی که دارای هوش اجتماعی بالا است فقط برای پیدا کردن پاسخ به حرف‌های مخاطب خود گوش نمی‌دهد بلکه به آن‌چه این شخص می‌گوید کاملا توجه دارد. افرادی که در گفتگو با او هستند، احساس می‌کنند که درک می‌شوند و ارتباط برقرار می‌کنند.

۲. مهارت مکالمه

آیا تاکنون دیده‌اید که کسی “کل مجلس را دست می‌گیرد و با همه گرم صحبت می‌شود؟” این افراد مهارت گفتگو دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد تا با هر کسی گفتگو کنند. آن‌ها در این گفتگوها دارای کیاست، منطق، شوخ طبعی و صمیمیت هستند و جزئیات را در مورد افراد به خاطر می‌آورند، چیزی که اجازه می‌دهد گفتگو معنادارتر و هدفمندتر باشد.

مطلب مرتبط: هوش اجتماعی چگونه کسب و کار و زندگی شما را نجات می دهد

۳. مدیریت شهرت

افراد دارای هوش اجتماعی تصوراتی را که در افراد دیگر ایجاد می‌کنند در نظر می‌گیرند. مدیریت شهرت که یکی از پیچیده‌ترین عناصر هوش اجتماعی به حساب می‌آید، نیاز به تعادل دقیق دارد – یک شخص باید متفکرانه تصور کند و در عین حال اصیل بودن خود را به شخص دیگری القاء کند.

۴. دوری از بحث و جدل

شخصی که دارای هوش اجتماعی بالا است، می‌فهمد که بحث و جدل و تلاش برای اثبات نظر خود به قیمت ایجاد احساس بد در شخصی دیگر، راه درستی نیست. آن‌ها عقاید شخص دیگری را ابدا رد نمی‌کنند، بلکه با یک ذهن باز به آن‌ها گوش می‌دهند – حتی اگر ذره‌ای با عقاید آن‌ها موافق نباشند.

افزایش هوش اجتماعی

هرچند به نظر می‌رسد برخی از افراد بدون اینکه واقعاً تلاش کنند، هوش اجتماعی دارند، اما دیگران باید برای توسعه‌ی آن تلاش کنند. خوشبختانه، برخی استراتژی‌های خاص وجود دارند که می‌توانند به ما در توسعه‌ی مهارت‌های اجتماعی کمک کنند. این تاکتیک‌ها می‌توانند در توسعه هوش اجتماعی شما تاثیرگذار باشند:

۱. دقت کنید که چه چیزی (و چه کسی) در اطراف شماست.

افراد دارای هوش اجتماعی، ناظر هستند و به نکات ظریف اجتماعی آدم‌های اطراف خود توجه می‌کنند. اگر فکر می‌کنید شخصی در زندگی شما مهارت‌های اجتماعی قوی دارد، او را زیر نظر داشته باشید و ببینید که چگونه با دیگران تعامل دارد.

مطلب مرتبط: بهره هوشی اجتماعی چیست؟

۲. برای افزایش هوش هیجانی خود تلاش کنید.

اگرچه هوش هیجانی به هوش اجتماعی شباهت دارد، اما بیشتر مربوط به چگونگی کنترل احساسات و نحوه همدلی با دیگران است. این امر مستلزم تشخیص زمانی است که شما یک احساس را تجربه می‌کنید – که به شما کمک می‌کند آن احساسات را در دیگران تشخیص دهید – و آنها را به درستی تنظیم کنید. فردی که هوش هیجانی بالایی دارد می‌تواند احساسات منفی مانند سرخوردگی یا عصبانیت را در شرایط اجتماعی بشناسد و کنترل کند.

۳.  به اختلافات فرهنگی احترام بگذارید.

بیش از آن، به دنبال تفاوت‌های فرهنگی باشید تا بتوانید آن‌ها را درک کنید. اگرچه بیشتر افراد مهارت‌های اجتماعی را از خانواده، دوستان و جامعه پیرامون خود می‌آموزند، اما یک فرد دارای هوش اجتماعی درک این را دارد که دیگران بر اساس تربیت خود ممکن است واکنش‌ها و آداب و رسوم متفاوتی داشته باشند.

۴. گوش دادن فعالانه را تمرین کنید.

هوش اجتماعی خود را با کار روی مهارت‌های ارتباطی‌تان توسعه دهید – که مستلزم گوش دادن فعال است. حرف‌های مخاطب‌تان را قطع نکنید. وقت بگذارید و قبل از پاسخ دادن به آن‌چه شخص مقابل‌تان می‌گوید خوب فکر کنید. به حرف‌های دیگران گوش بدهید، به این ترتیب می‌توانید درک کنید که واقعا چه منظوری دارند.

۵. از افراد مهم زندگی‌تان قدردانی کنید.

افراد دارای هوش اجتماعی روابط عمیقی با افرادی دارند که برای آن‌ها مهم هستند. به احساسات همسر و فرزندان، دوستان، همکاران و سایر همسالان خود توجه کنید. اگر نزدیک‌ترین آدم‌های زندگی خود را نادیده می‌گیرید، نشانه‌هایی از نحوه برقراری ارتباط با آن‌ها را از دست خواهید داد.

کلام پایانی

داشتن هوش اجتماعی آسان نیست – اگر چنین باشد، هیچ وقت شاهد مکالمه‌های عجیب و غریب در یک مهمانی نخواهیم بود. با این وجود، تمرین کردن برای کسب یک هوش اجتماعی بالا می‌تواند به زندگی پربارتری منجر شود – یا دست کم، سبب می‌شود که زمان بهتری را با دوستان و آشنایان‌تان داشته باشید!

موقعیت‌های اجتماعی را مطالعه کنید. به آنچه مردم به درستی انجام می‌دهند و اشتباهاتی که می‌خواهید از آن‌ها جلوگیری کنید، توجه داشته باشید. پس از آن، به آنچه می‌خواهید به طوری متفاوت در یک وضعیت اجتماعی جدید انجام دهید فکر کنید.

در مورد بهبود مهارت‌های خود پیشگویی کنید. و به یاد داشته باشید که گاهی اوقات اشتباه هم خواهید کرد. از شکست‌ها و همچنین موفقیت‌های‌تان درس بگیرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۹ نکته درباره نشانه ها و روش افزایش هوش اجتماعی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی