کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نشانه های اقدام به خودکشی زنان در خون آنان کشف شد

کشف تاثیر یک پروتئین در خون زنانی که سابقه اقدام به خودکشی دارند به ما نوید می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک ابزاری برای پیش‌بینی ریسک خودآزاری در افراد خواهیم داشت و پس از اینکه نشانه های اقدام به خودکشی زنان در خون آنان کشف شد می‌توان گفت دنیا جای قابل تحمل‌تری خواهد شد.

نشانه های اقدام به خودکشی زنان در خون آنان کشف شد

در مطالعات قبلی نشانه‌های بالقوه خطر خودکشی به روش‌های تشخیصی پیچیده‌ای – مثل اسکن مغزی- شناسایی شد اما کشف یک آزمایش خون راحت و سریع می‌تواند جهشی عظیم در جهت کمک به افرادی باشد که در معرض خطر خودکشی قرار دارند.

این پژوهش نشانه های اقدام به خودکشی زنان توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه بینگهمتون انجام شد. این دانشمندان پشتوانه مطالعه خود را تحقیقی قرار داده بودند که به صورت جداگانه روی موضوع افسردگی و اضطراب در کودکان انجام شده بود.

نمونه‌ای متشکل از ۷۳ مادر از این فرزندان در این تحقیق جمع آوری شد و با آنها مصاحبه شد تا اطلاعات مربوط به سلامت، تاریخچه زندگی، عادات و الگوها و وضعیت اجتماعی و اقتصادی آنها فراهم شود.

سپس این نمونه به دو گروه همسان تقسیم شد- ۳۴ نفر از مادرانی که ادعا کردند قبلا درصدد برآمده‌اند و با اعمال صدماتی به خود اقدام به گرفتن جان خود کرده‌اند و ۳۹ نفر از مادرانی که چنین پیشینه‌ای نداشته‌اند. همه شرکت‌کنندگان در ارزیابی سلامت روانی بالینی شرکت کردند و همچنین نمونه خون آنها گرفته شد.

مطلب مرتبط: ۲۵ کشور با بالاترین نرخ خودکشی در جهان

پژوهشگران روی پروتیینی در پلاسمای خون به نام فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز(BDNF) متمرکز شدند- نوعی فاکتور رشد که تاثیری شناخته شده در شکل گیری مدارهای عصبی دارد.

آنالیز کردن این ماده شیمیایی خاص یک تصمیم اختیاری و دلخواه نبود. از قدیم اینگونه تصور می‌شد که پلاستیسیته نورونی تغییریافته‌ای در شکل گیری افسردگی و افکار مربوط به خودکشی موثر است.

این حتی نخستین اقدامی نیست که در آن رابطه‌ای میان BDNF و خودآزاری شناخته شده است. در مطالعات قبلی انجام شده روی کالبدشکافی‌های مغزی افرادی که موفق به خودکشی شده بودند، کمبود وجود پروتیین در محل کورتکس جلوی مغز و هیپوکمپوس دیده می‌شد.

محققان دریافتند سطح BDNF در خون محیطی افرادی که در گذشته‌های دور خود اقدام به خودکشی کرده‌اند نسبتا پایین است، این موضوع نشان دهنده ی این است که این تنزیل یک ویژگی بلند مدت است.

رییس آموزش‌های بالینی دانشگاه بینگهمتون می‌گوید: ” در این آزمایش فهمیدن این موضوع برای ما بسیار مهم بود که زنانی که سابقه اقدام به خودکشی در گذشته خود دارند و درحال‌حاضر در چنین بحرانی به سر نمی‌برند همچنان نشانه‌ای از BDNF اما در سطحی پایین تر را در خود دارند.”

در حقیقت، آخرین اقدام این داوطلبان به خودکشی بطور متوسط به ۱۳ سال قبل از این تحقیق برمی گردد.

وی می‌گوید: ” این نشان می‌دهد که BDNF تنها نشانه‌ای از حال و احوال کنونی فرد یا پرورش افکار خودکشی درحال‌حاضر در ذهن او نیست بلکه نشانه‌ای پایدار است که می‌تواند خطر اقدام به خودکشی زنان در آینده را نیز پیش‌بینی کند.”

مطلب مرتبط: خودکشی :افکار، علائم، درمان ها و پیشگیری از خودکشی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که کاهش نسبی سطوح BDNF بطور کلی نشان دهنده کاهش عمومی پروتئین در بدن یا مقیاسی برای حال و احوال کنونی، اضطراب‌های گذشته یا دیگر فاکتورهای پریشان‌کننده بالقوه نیست.

کاهش نسبی سطوح BDNF آن را به نشانه‌ای قدرتمند تبدیل می‌کند تا پزشکان با استفاده از آن ارزیابی بهتری از سابقه پزشکی بیمار به‌دست آورند. برای مشخص کردن کارایی شاخص BDNF به منظور انجام ارزیابی هایی مشابه در مردان یا دیگر دموگرافیک‌ها لازم است که مطالعات بیشتری صورت پذیرد.

ارزیابی خطر خودآزاری و خودکشی و سپس اقدام بر اساس آن فرآیندی پیچیده و دارای چالش هایی اخلاقی است که در سال‌های اخیر مورد بررسی هایی دقیق قرار گرفته است.

درحالیکه می‌توان مستندات موجود بر سابقه فکر کردن به خودکشی و اقدام به آن را یک متغیر پیشگویی‌کننده تکنیکی دانست اما باید بگوییم که این اقدامات بسیار متداول هستند و تاثیر چندانی هم ندارند.

با وجود اینکه سلامت روانی هنوز هم به شدت لکه دار است اما داشتن مقیاس‌ها و معیارها در شرایطی که می‌توانند پشتوانه‌ای باشند نیز حائز اهمیت است.

با این وجود، یک ابزار سریع و راحت برای ارزیابی خطر درصورتیکه در چارچوب بهداشتی صحیحی بکار برده شود می‌تواند جان تعداد زیادی از افراد را نجات دهد.

آزمایش سطح BDNF را می‌توان با آزمایش خون استاندارد در چکاپ‌های سالیانه ترکیب کرده و آنها را همزمان انجام داد.

بالاخره پزشکان می‌توانند آزمایش هایی را برای ارزیابی سلامت روانی مشخص کنند و با استفاده از آنها خطر خودکشی را شناسایی کنند- درست مثل آزمایش کلسترول که برای تعیین سطح خطر بیماری قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: sciencealert

نشانه های اقدام به خودکشی زنان در خون آنان کشف شد


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی