کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نشانه فرسودگی شغلی که حتما باید بدانید

حتی بهترین مشاغل نیز ممکن است شما را فرسوده کنند و از پا در بیاورند و خوب است شما با این ۱۰ نشانه فرسودگی شغلی آشنا باشید. با همه‌گیر شدن تکنولوژی و شکسته شدن مرزهای بین خانه و محل کار، شیوع خستگی و فرسودگی رو به افزایش است. تحقیق جدید انجام شده توسط انجمن روانشناسی امریکا و بخش تحقیقات دانشگاه شیکاگو موارد ذیل را گزارش کرده‌است:

– ۴۸ درصد از امریکایی‌ها در ۵ سال گذشته افزایش سطح را تجربه کرده‌اند

– ۳۱ درصد از شاغلین با مشکل مدیریت شغلی و مسئولیت‌های خانوادگی‌شان مواجه هستند.

– ۵۳ درصد از شاغلین گفته‌اند که کار باعث خستگی بیش از حد آن‌ها می‌شود.

جامعه‌ی مدیریت منابع انسانی امریکا به این نتیجه رسیده‌است که “فرسودگی از شغل کنونی” یکی از بالاترین دلایل استعفای کارکنان بوده‌است.

۱۰ نشانه فرسودگی شغلی که حتما باید بدانید

فرسودگی ممکن است شما را از بهترین حالت‌تان دور کند، حتی با وجود این‌که علاقه‌ی زیادی به کارتان دارید. فرسودگی غالبا از عدم توازن درون‌داد و برون‌داد نشأت می‌گیرد، وقتی دچار فرسودگی می‌شوید احساس می‌کنید بیشتر از این‌که این شغل برای‌تان عایدی داشته باشد انرژی صرف آن می‌کنید. غالبا فرسودگی به‌این خاطر اتفاق می‌افتد که به‌اندازه‌ی کافی از خودتان مراقبت نمی‌کنید.

مطلب مرتبط: ۲۰ راه اجتناب از فرسودگی شغلی در کار

در ادامه ۱۰ نشانه فرسودگی شغلی آورده شده‌است. با ما همراه باشید.

۱. مشکلات سلامتی

فرسودگی تأثیر منفی و مخربی بر سلامت جسمی و ذهنی شما دارد. فرقی نمی‌کند از درد کمر رنج می‌برید یا افسردگی، بیماری قلبی، چاقی، یا این‌که زیاد بیمار می‌شوید، لازم است نقش شغل‌تان را در این مورد بررسی کنید. شما می‌دانید چه زمانی فرسودگی بر سلامت‌تان تأثیرگذار است. پس تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید آیا رویکرد شغلی‌تان ارزش این پیامدها را دارد یا نه.

نشانه فرسودگی شغلی ۲. مشکلات شناختی

تحقیقات نشان می‌دهد استرس بر قشر جلومغزی فشار وارد می‌کند، این بخش از مغز مسئول کارهای اجرایی است. کارهای اجرایی بر حافظه، توانایی تصمیم‌گیری، کنترل عواطف، و تمرکز تأثیرگذار است. وقتی متوجه می‌شوید که تصمیمات احمقانه‌ای می‌گیرید، چیزهای مهم را فراموش می‌کنید، عواطف‌تان به قلیان آمده‌است، یا تصمیمات ضعیفی می‌گیرید، احتمالا دچار فرسودگی شده‌اید.

 ۳: مشکلات مربوط به روابط کاری و فردی

استرس بر تمام کارهایی که انجام می‌دهید اثرگذار است، به‌ویژه نحوه‌ی تعامل شما با افراد. حتی زمانی‌که احساس می‌کنید در محل کار استرس‌تان را تحت کنترل گرفته‌اید، ممکن است چهره‌ی زشت خود را در خانه نشان بدهد. غالبا این روابط شما هستند که بیشترین آسیب را می‌بینند. استرس باعث می‌شود آدم‌ها با خشونت با یکدیگر صحبت کنند، آرامش‌شان را از دست بدهند، و در مشاجرات احمقانه و غیرضروری وارد شوند.

۴. کارتان را با خود به منزل می‌برید.

شما با این احساس ناخوشایند آشنا هستید، در رختخواب دراز کشیده‌اید و مدام به حجم کارهای انجام نشده‌تان فکر می‌کنید و امیدوارید که چیز مهمی را فراموش نکرده‌اید؟ وقتی نمی‌توانید در خانه از فکر کارها و محل کارتان بیرون بیایید، نشانه‌ی قدرتمندی است مبنی بر این‌که به فرسودگی دچار شده‌اید.

نشانه فرسودگی شغلی ۵. خستگی

فرسودگی غالبا به‌خاطر حجم استرسی که بر ذهن و جسم‌تان وارد می‌کند به خستگی مفرط منجر می‌شود. نشانه‌های بارز فرسودگی عبارتند از: بیدار شدن بدون انرژی پس از یک خواب شبانه‌ی خوب، نوشیدن میزان زیادی کافئین در طول روز، یا دشواری در بیدار ماندن در محل کار.

مطلب مرتبط: ایجاد تعلق خاطر بهترین روش برای ایجاد رضایت شغلی در کارکنان

 ۶: منفی‌بافی

فرسودگی می‌تواند به شدت شما را منفی‌باف کند، حتی اگر معمولا یک آدم خوش‌بین هستید. اگر بر نقاط ضعف مسائل متمرکز می‌شوید، دیگران را قضاوت می‌کنید و احساس گناه می‌کنید، مشخص است که منفی‌بافی بر شما مستولی شده‌است و زمان آن رسیده که در این مورد کاری کنید.

۷. کاهش سطح رضایت

فرسودگی معمولا همیشه به غرزدن و نارضایتی منجر می‌شود. کارها و ادم‌هایی که همیشه شما را به وجد می‌آوردند دیگر تأثیری بر شما ندارند. این نارضایتی کار را دشوار می‌کند، مهم نیست چه اندازه در شغل‌تان تلاش می‌کنید، هیچوقت احساس نمی‌کنید که دستاوردی از آن خواهید داشت.

۸. از دست دادن انگیزه

وقتی به وضعیت فرسودگی می‌رسید، تلاش می کنید انگیزه‌ای برای انجام کارتان پیدا کنید. ممکن است وظایف‌تان را به سرانجام برسانید، و حتی آن‌ها را به خوبی انجام دهید، ولی انگیزه‌ای که همواره شما را به پیش مي‌برد از بین رفته‌است. به جای این‌که به‌خاطر نفس کارکردن کارهای‌تان را انجام دهید، انگیزه‌تان از ترس‌تان نشأت می‌گیرد – ترس از دست دادن زمان‌های مقرر، ترس ناامیدکردن دیگران، یا ترس از اخراج شدن.

نشانه فرسودگی شغلی ۹. مسائل اجرایی

غالبا کسانی که دچار فرسودگی می‌شوند افراد بسیار موفق هستند،‌از این‌رو وقتی عملکردشان رو به افول می‌گذارد، دیگران متوجه این قضیه نمی‌شوند. لازم است بر روند افول‌تان نظارت کنید. یک ماه قبل چگونه عمل می‌کردید؟ شش ماه قبل چطور؟ یک سال قبل؟ اگر در عملکردتان تغییری می‌بینید، زمان آن رسیده‌است ببینید آیا به فرسودگی دچار شده‌اید؟

 ۱۰: مراقبت نکردن از خود

زندگی یک کشمکش دائمی در برابر چیزهایی است که در لحظه احساس خوبی به فرد می‌دهند ولی در اصل برای ما خوب نیستند. وقتی فرسودگی را تجربه می‌کنید، کنترل فردی‌تان رو به افول می‌گذارد و می‌بینید که به راحتی به دام وسوسه‌ها می‌افتید. این مورد بیشتر به‌خاطر این است که استرس بر تصمیم‌گیری‌ها و خودکنترلی‌های‌تان اثر می‌گذارد و همچنین به پایین بودن سطح اعتماد به نفس و انگیزه نیز مرتبط است.

در مقاله‌ی بعد ۷ راه مقابله با فرسودگی را به شما معرفی خواهیم کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: flipboard

۱۰ نشانه فرسودگی شغلی که حتما باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی