کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نشانه ریه کثیف و ۶ روش تصفیه ریه

ما درباره‌ی ریه هایمان چه می‌دانیم؟ “خوب، همان جایی است که برای تنفس هوا ذخیره می‌کنیم… تا زنده بمانیم و، همین؟”بله، ریه ها واقعا این عملکرد حیاتی را انجام می‌دهند، اما اگر به دقت بررسی‌اش کنید، اندامی فوق‌العاده است. بنابراین، قبل از پرداختن به چیزهایی که به این اندام حیاتی آسیب می‌رساند، با بازده همراه باشید تا به فرآیند عملکرد آن نگاهی دقیق‌تر بکنیم. در این نوشتار در باره ۶ نشانه ریه کثیف و ۶ روش تصفیه ریه بحث می شود.

نشانه ریه کثیف

بافت ریه اسفنج‌مانند است و هنگام مصرف و جداسازی اکسیژن، به عنوان اندام تصفیه‌کننده عمل می‌کند. وقتی از طریق بینی یا دهان هوا را وارد ریه می‌کنیم، این هوا از طریق نای به حنجره می‌رسد. سپس هوا به نایژه‌ی چپ و راست می‌رسد، که هوا را به ریه منتقل می‌کند. سپس هوا از طریق نایژک‌ها به کیسه‌های هوایی (آلوئول تنفسی) می‌رود- کیسه‌های میکروسکوپی که اکسیژن هوا را جذب می‌کند. بعد از آن، آلوئول اکسیژن را به جریان خون منتقل می‌کند. نهایتا، پسمانده‌ی دی اکسید کربن، که از هوا گرفته شده‌است، از خون دوباره به آلوئول برگردانده می‌شود، جایی که با بازدم به بیرون از بدن می‌رود.

بسیار خوب، درس زیست‌شناسی تمام شد. ظاهرا این فرآیند فقط دم و بازدم نیست. واقعا جالب توجه است که چنین فرآیند پیچیده‌ای تنها در عرض چند ثانیه انجام می‌شود. متاسفانه، هرگونه خطا در این فرآیند پیچیده معمولا منجر به آسیب مزمن یا حاد ریه می‌شود.

اگر فردی از بیماری ریه رنج می‌برد، معمولا در اثر آسیب دیدن آلوئول (کیسه‌های هوای ریه) یا نایژه (مسیرهای هوای بزرگ ریه) است. ۳ تا از شایع‌ترین بیماری‌های ریه – برونشیت، آسم و آمفیزم- نتیجه‌ی ناهنجاری در نایژه یا آلوئول است.

سیگار سیار آسیب‌رسان است چون مانع از عملکرد عادی ریه می‌شود. بیماری مزمن انسداد ریه، یا COPD، بیش‌تر کسانی را مبتلا می‌کند که سیگار می‌کشند. این آسیب به ریه‌ها سبب دشواری بازدم، و تنگی نفس می‌شود. آمفیزم (نوعی COPD) معمولا نتیجه‌ی سیگار است؛ چون دود تنباکو و توتون به آلوئول آسیب می‌زند، هوا را در ریه‌ها به دام می‌اندازد و تنفس عادی را دشوار می‌کند.

هرچند سیگار قطعا در بسیاری از موارد سبب آسیب ریه‌ها می‌شود، اما تنها عامل نیست- آلودگی هوا ، عفونت و ژنتیک نیز در آسیب ریه نقش دارد. همان‌طور که گفته‌شد، ریه‌ها تنها بخشی از یک دستگاه پیچیده هستند، و آسیب رسیدن به هر بخش از این دستگاه می‌تواند منجر به مشکلات حاد ریوی شود.

خبر مثبت (عاقبت! ) این است که ریه قابل ترمیم است. بدیهی است که میزان درمان‌پذیری ریه به شرایط بستگی دارد. اما ما می‌توانیم با مبادرت به برخی اقدام‌ها به این فرآیند درمان کمک کنیم.

مطلب مرتبط : ۱۰ نشانه سرطان ریه که باید جدی بگیرید

بیایید درباره‌ی ۶ نشانه ریه کثیف صحبت کنیم:

نشانه ریه کثیف ۱: سرفه‌ی مزمن

وقتی سرفه بیش از یک ماه طول می‌کشد، ماهیت آن مزمن محسوب می‌شود. به احتمال خیلی زیاد، درمان دارویی امتحان شده و جواب نداده‌است. این نشانه‌ی آن است که در دستگاه تنفس مشکلی وجود دارد.

نشانه ریه کثیف ۲: تولید مداوم مخاط

وقتی راه هوا ملتهب یا عفونی می‌شود، به عنوان دفاع، مخاط (خلط) تولید می‌کند. اگر این تولید پیوسته‌ی مخاط بیش از یک ماه طول بکشد، ممکن یک نشانه‌ی هشداردهنده از مشکلات ریه باشد.

نشانه ریه کثیف ۳: درد سینه‌ی طولانی

درد سینه که بدون هیچ توضیحی بیش از یک ماه طول بکشد، ممکن است یک نشانه‌ی هشداردهنده باشد. چنین دردی اگر در اثر دم، بازدم، یا سرفه بروز کند یا تشدید شود، نشانه‌ی آن است که ریه دچار مشکل است.

مطلب مرتبط : بهترین خوراکی‌ها برای پاک کردن ریه ها

نشانه ریه کثیف ۴: تنگی نفس

وقتی تنگی نفس رخ می‌دهد، معمولا علت‌اش بیماری قلبی یا ریه است. این علامت را می‌توان به هریک از آنها ربط داد، چون هر دو در انتقال اکسیژن به بافت‌ها و دفع دی اکسید کربن نقش دارند. وقتی هر یک از این مشکلات وجود داشته‌باشد، منجر به تنگی نفس می‌شود.

نشانه ریه کثیف ۵: سرفه‌ی خونی

وقتی سرفه‌ی خونی رخ می‌دهد، همیشه مشکلی در ریه یا دستگاه تنفسی فوقانی وجود دارد. لازم به ذکر نیست که این مشکل نیاز به توجه فوری دارد؛ چون ممکن است نشانه‌ی یک مشکل سلامتی حاد باشد.

نشانه ریه کثیف ۶: خس خس سینه

خس خس سینه یک صدای سوت‌مانند بم است که معمولا هنگام بازدم شنیده می‌شود، اما ممکن است هنگام دم نیز رخ بدهد. این معمولا نشانه‌ی آن است که یک جسم خارجی جریان عادی هوا را در ریه‌ها مسدود یا راه هوای ریه را محدود کرده‌است.

حالا که می‌دانیم چه باید بکنیم، در ادامه ۶ روش برای کمک به تصفیه ریه ها آمده‌است.

تصفیه ریه۱: سیگار نکشید

اگر تا به حال برایتان مشهود نشده‌است، باید بدانید سیگار کشیدن احتملا بدترین کاری است که فرد می‌تواند با ریه‌اش بکند. خوشبختانه، مطالعه درباره‌ی بلایی که این عادت مضر سر ریه‌ می‌آورد کافی است تا یک فرد را وادار به ترک کند؛ اگر کافی نبود، به دنبال حمایت و تجربه‌ی افراد دیگر باشید. منابع فراوان فوق‌العاده‌ای وجود دارد که رایگان است و به صورت برخط می‌تواند کمک‌تان کند. حتی سرویس تماس اضطراری ترک سیگار (سرویسی برای کمک و راهنمایی کسانی که در حال ترک سیگار هستند، م.) هم وجود دارد.

تصفیه ریه ۲: نفس عمیق بکشید

روزی نیم‌ساعت تنفس عمیق می‌تواند به تصفیه‌ی ریه کمک کند. این عمل بسیاری از آلودگی‌ها را، که در ریه انباشته شده‌است، از بین می‌برد. مراقبه و یوگا ۲ شیوه‌ی فوق‌العاده برای این هدف هستند، به جنبه‌ی روانی تصفیه‌ی ریه نیز کمک می‌کنند.

مطلب مرتبط : ۷ مهمترین علائم سرطان ریه که اصلا نباید نادیده گرفت

تصفیه ریه ۳: چای سبز بنوشید

کاتچین آنتی‌اکسیدانی است که ممکن است برای کاهش خطر سرطان ریه مفید باشد، و چای سبز منبعی غنی برای کاتچین است. در پژوهشی که در دانشگاه علوم پزشکی چانگ شان در تایوان انجام شد، پژوهشگران پی‌بردند نوشیدن چای سبز می‌تواند خطر سرطان ریه را تا ۵ برابر کاهش دهد. دکتر آی-شین لین می‌گوید: “ممکن است این آنتی‌اکسیدان‌ها رشد تومور را مهار کند، و بر اساس گفته‌ی رهبر پژوهش، چای سبز می‌تواند آدم‌ها را از خطر ابتلا به سرطان حفظ کند (نوشیدن روزی یک فنجان یا بیش‌تر توصیه شده‌است.)”

تصفیه ریه ۴: مقدار زیادی آنتی اکسیدان مصرف کنید

ظاهرا خوردن آنتی‌اکسیدان در پژوهش‌های این مقاله مضمونی تکرارشونده است. منبع دیگری نشان می‌دهد نوشیدن ۴۰۰ میلی‌لیتر آب‌میوه‌ی آناناس یا کرنبری قبل از خواب برای مبارزه با باکتری‌های عفونت‌زای ریه مفید است.

تصفیه ریه ۵: از اوکالیپتوس استفاده کنید

اوکالیپتوس حاوی ترکیب اکسپکتورانت (ضد احتقان) طبیعی است که برای پاکسازی سموم از ریه مفید است. ظاهرا، این گیاه برای تسکین گلودرد و مشکلات سینوسی فوق‌العاده است. روشی عالی برای بهره‌مندی از این تاثیر این است که ۵ تا ۱۰ قطره اسانس اوکالیپتوس را در یک ظرف آب داغ بریزید، سرتان را روی آن بگیرید و با یک حوله بپوشانید. این کار قطعا به مجرای تنفسی‌تان طراوت می‌بخشد!

تصفیه ریه ۶: کمی پونه‌ی کوهی بگیرید

یک ضداحتقان طبیعی دیگر پونه‌ی کوهی است، که حاوی خواص آنتی‌هیستامینی (ضد حساسیت) نیز هست. در مجموع، این عناصر برای پاکسازی مسیرهای بینی و کمک به عملکرد دستگاه تنفسی مفید هستند. برای بهره‌مندی از این فواید فوق‌العاده، به سادگی کمی پونه‌ی کوهی در بریزید یا روزانه دمنوش آن را بنوشید.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_ مینا بنادکوکی

منبع: powerofpositivity

۶ نشانه ریه کثیف و ۶ روش تصفیه ریه


برچسب ها

بازده

  1. امير گفت:

    مقاله مفیدی بود،همیشه تندرست باشید.

  2. Majid گفت:

    Mochakeram kheyli khob bod man khodam sigari hastam kheyli aziyat misham ino ke khondam omidi dobare peyda kardam

  3. رضا ممتاز گفت:

    بسیار عالی، مفید و کاربردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی