کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نشانه حساسیت غذایی که باید جدی بگیرید

حساسیت غذایی شما به برخی مواد غذایی آلرژی زا می‌تواند احساس ترسناکی باشد. درست است که بیش‌تر غذاها برای شما بی‌خطر هستند و حساسیت ایجاد نمی کنند، اما گاهی حساسیت غذایی بیش از حد به یک خوراکی خاص می‌تواند جان‌تان را تهدید کند. در این نوشتار با ۶ نشانه حساسیت غذایی آشنا می شوید که به شما هشدار می دهند از خوردن غذا یا غذاهای خاصی پرهیز کنید.

حساسیت غذایی

یک بررسی بالینی اخیر روی حساسیت های غذایی می‌گوید تقریبا ۱۰٪ آدم‌ها حساسیت غذایی دارند، و تعداد آنها ممکن است رو به افزایش باشد. حساسیت های غذایی می‌توانند مشکلات چشم‌گیری در کیفیت زندگی ایجاد کنند و هم‌چنین به خاطر درمان‌های دارویی، پرهزینه باشند. دلایل حساسیت غذایی احتمالا ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی هستند. به مادران باردار توصیه شده است انواع خوراکی‌ها را به رژیم‌شان اضافه کنند تا به نوزاد فرصت دهند در دوران جنینی آنتی‌ژن‌هایی را ایجاد کند که با آلرژن‌ها (عوامل حساسیت زا) مبارزه می‌کنند.

در حقیقت، مطالعه‌ای نشان داد هیچ مدرکی وجود ندارد که براساس آن، اصلاح رژیم‌ یا مصرف مکمل‌هایی مانند پروبیوتیک ها طی دوران بارداری به زنان توصیه شود تا از حساسیت غذایی در فرزندان‌شان جلوگیری کنند.

هم‌چنین محققان می‌گویند به مادران نوزادانی که ممکن است به دلیل سابقه‌ی خانوادگی مستعد حساسیت غذایی باشند، تغذیه اختصاصی با شیر مادر برای ۴-۶ هفته توصیه می‌شود.

مطلب مرتبط: حساسیت به قارچ: علت، علائم و درمان خانگی حساسیت به قارچ

عوامل خطر حساسیت غذایی طبق یک بررسی بالینی شامل موارد زیر است:

– چاقی- از قبل قرار داشتن در یک وضعیت التهابی

– ژنتیک- ژن‌های خانوادگی ارثی ممکن است خطر ابتلای شما را افزایش دهد

– قومیت- خطر آن برای کودکان مذکر، آسیایی، و سیاه‌پوست در مقایسه با سفیدپوست بیش‌تر است

– خارش‌های پوستی پیشین- داشتن درماتیت آتوپیک یک عامل خطر برای حساسیت‌هایی غذایی است.

– رژیم غذایی نامناسب – مصرف پایین امگا۳، ویتامین دی کم، و آنتی‌اکسیدان ناکافی

وقوع آلرژی غذایی طی دهه گذشته افزایش یافته است. دلیل این افزایش هنوز ناشناخته است. ممکن است به این خاطر باشد آدم‌ها از علائم حساسیت غذایی آگاه‌تر می‌شوند و بیش از گذشته به دنبال مراقبت درمانی هستند. بیایید نگاهی بیندازیم به نشانه‌های هشداردهنده‌ی رایجی که ممکن است نشان دهد حساسیت غذایی دارید.

حساسیت غذایی

مطلب مرتبط: ۸ شایع ترین حساسیت های غذایی که حتما باید بشناسید

در ادامه ۶ نشانه حساسیت غذایی که باید جدی بگیرید آمده است

حساسیت به مواد غذایی آلرژی زا همیشه بلافاصله پس از مصرف غذا نشانه‌های قابل رویت بروز نمی‌دهند. ظهور برخی نشانه‌ها ممکن است تا دو ساعت طول بکشد.

اگر مطمئن نیستید چیزی خورده‌اید که به آن حساسیت دارید، سعی کنید آرام باشید و در خودتان به دنبال علائم زیر باشید. اگر نشانه‌ی شماره‌ی ۶ را داشتید هرچه زودتر به اورژانس مراجعه کنید.

۱. کهیر، خارش پوستی

ظهور قرمزی و برجستگی‌هایی روی سطح پوست که می‌خارند، از نشانه های حساسیت غذایی است. هم‌چنین ممکن است پاسخی آلرژیک به چیزی باشد که با پوست‌تان تماس داشته است، مانند پیچک سمی امریکایی. اگر میتوانید گزینه‌ی پیچک سمی را حذف کنید، تا جایی‌که ممکن است درباره‌ی وعده‌ی پیشین‌تان اطلاعات جمع‌آوری کنید.

۲. احساس خارش در دهان

سعی می‌کنید با کشیدن زبان روی سقف دهان‌تان آن را بخارانید، اما زبان‌تان هم می‌خارد. دهانی که می‌خارد می‌تواند از نشانه های حساسیت غذایی باشد.

۳. تهوع، استفراغ، و درد شکم

اگر بدن‌تان با ایجاد حالت تهوع یا استفراغ، غذایی را که تازه مصرف کرده‌اید پس می‌زنید، مایه‌ی نگرانی است. ممکن است علاوه‌بر حساسیت، مسمومیت غذایی نیز باشد.

مطلب مرتبط: حساسیت به ماهی: علائم، تشخیص و کنترل حساسیت نسبت به ماهی

۴. تورم دهان، زبان، یا صورت

اگر مسیر هوا بیش از حد مسدود شود، تورم گلو می‌تواند جان‌تان را تهدید کند. آماده شوید به اورژانس مراجعه کنید و تا جایی‌که می‌توانید درباره ی وعده‌ی غذایی قبلی‌تان اطلاعات کسب کنید.

اگر یک تورم خفیف بدون هیچ رنگ قرمز روشنی در دهان، زبان، یا گلو است باید غذای مصرفی و هم‌چنین پیشرفت تورم را با دقت در نظر بگیرید. اگر تورم و قرمزی طی ۳۰ دقیقه کاهش یافت، اقدام دیگری نیاز نیست.

حساسیت غذایی

۵. سرگیجه

غش، احساس سبکی سر، یا سرگیجه می‌توانند پس از خوردن غذایی ایجاد شود که نسبت به آن واکنش آلرژیک دارید. رنگ پریدگی و داشتن پوست مایل به کبود همراه با نبض ضعیف نیز به دلیل افت فشار خون محتمل است.

۶. تنفس دشوار

مشکلات تنفسی مانند خس خس، سرفه، یا گرفتگی گلو می‌تواند یکی از دردسرسازترین نشانه‌های یک حساسیت غذایی باشد. یک واکنش آلرژیک شدید که آنافیلاکسی نامیده می‌شود و می‌تواند مرگبار باشد. اگر تنفس دشوار، سرگیجه، نبض سریع، یا احساس برجستگی در گلوی خود داشتید به سرعت به دنبال مراقبت‌های درمانی باشید.

اگر هنوز مشکلات تنفسی ندارید، اما نگران هستید، تا جایی که امکان دارد درباره‌ی غذایی که خورده‌اید اطلاعات کسب کنید. اگر بسته‌بندی آن را دارید که چه بهتر. در غیر این صورت، نام رستوران، زمانی از روز که غذا خوردید، و هر چیز دیگری درباره‌ی محتویات آن وعده که یادتان می‌آید یادداشت کنید. با این کار جزییات مهمی را که در مطب پزشک نیاز است در اختیار دارید.

مطلب مرتبط: ۵ درمان خانگی حساسیت به شیر که بسیار موثر هستند

به جای مقابله با حساسیت به مواد غذایی آلرژی زا از طریق کنار گذاشتن غذاهایی که به آنها مشکوک هستید، از پزشک‌تان بخواهید یک آزمایش پوستی از شما بگیرد تا بفهمید آیا واقعا حساسیت دارید. هم‌چنین پختن غذاهایی که مشکوک هستند می‌تواند ظرفیت حساسیت‌زایی آن‌ها را کاهش دهد.

به گفته‌ی محققان دانشکده آسم، آلرژی و ایمونولوژی امریکا: شدیدترین واکنش آلژیک آنافیلاکسی است، یک واکنش آلرژیک مرگ‌آور که تمام بدن را درگیر می‌کند و می‌تواند به مغز، آسیب برساند، سبب افت چشم‌گیر فشار خون شود و ضربان قلب‌تان را تحت تاثیر قرار دهد. آنافیلاکسی می‌تواند طی چند دقیقه قرارگیری در معرض خوراکی محرک ایجاد شود. می‌تواند کشنده باشد و باید بی‌درنگ با تزریق اپی‌نفرین (آدرنالین) درمان شود. برخی افراد یک اپی‌پن (سرنگ خودکار تزریق اپی‌نفرین) را همراه خود حمل می‌کنند تا در صورت وقوع یک حساسیت غذایی تهدیدکننده‌‌ی جان‌شان استفاده کنند.

آدم‌هایی دارای حساسیت‌های غذایی باید درباره‌ی غذاهای فراوری شده و رستورانی، دورهمی‌های خودمانی محتاط باشند. نکته‌ی مهم دیگر آن‌که والدین باید مطمئن شوند پرستارکودک‌شان اقدامات احتیاطی را می‌داند و به همان اندازه مراقب مواد غذایی است که در دسترس کودک‌شان قرار دارد.


ترجمه: تحریریه نشریه بازده -اسما حسنی

منبع: پاور آف پازتیویتی

۶ نشانه حساسیت غذایی که باید جدی بگیرید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی