کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

 نحوه مدیریت احساسات ، افکار و رفتارها

مدیریت احساسات به چه معنی است؟

مدیریت احساسات به چه معنی است؟ همه می‌دانیم که کلید موفقیت در مدیریت احساسات قرار دارد. تحقیقات جدید به ارائه‌ی توضیحی در این مورد کمک می‌کنند که چگونه می‌توانیم مغزهای‌مان را مدیریت کنیم و به اهداف‌مان برسیم. تنها چیزهایی که ما می‌توانیم در زندگی کنترل کنیم، افکار، احساسات و رفتارهای‌مان است. اگر بتوانیم آنها را مدیریت کنیم، می‌توانیم به اهداف‌مان برسیم و در زندگی موفقیت کسب کنیم.

مدیریت احساسات

برای داشتن چنین سطحی از کنترل، نیاز داریم در مورد الگوهای مبتنی بر علم، که در پسِ عواطف و افکارمان نهفته است، و این‌که چگونه آنها را مدیریت کنیم، چیزهایی یاد بگیریم. اگر بدانیم ذهن‌مان چگونه کار می‌کند، می‌توانیم در مورد اثرگذاری الگوهای احساسی و فکری‌مان هوشیار باشیم. ما می‌توانیم واقعیت را واضح‌تر بسنجیم، تصمیمات بهتری بگیریم و توانایی‌مان را برای رسیدن به اهداف‌مان بهبود دهیم. بنابراین، اختیار زندگی را به‌دست می‌گیریم و کیفیتِ هدفمند زندگی‌کردن را بالا می‌بریم.

ذهن‌مان چگونه کار می‌کند؟ به طور شهودی، ذهن‌مان یک کلِ منسجم به‌نظر می‌رسد. ما خودمان را متفکران هدفمند و منطقی در نظر می‌گیریم. هنوز هم، پژوهش علم شناختی نشان می‌دهد که در واقعیت، بخش ارادیِ ذهن‌‌مان مانند فیل‌سوار کوچکی است که روی فیلِ بزرگی از عواطف و بینش سوار است.

به طور کلی، ما دو سیستم تفکر داریم. دانیل کاهنمن، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل برای پژوهش‌اش در خصوص اقتصاد رفتاری، آن دو سیستم را، “سیستم ۱ “و “سیستم ۲”می‌نامد. اما من فکر می‌کنم اصطلاحات “سیستم مدیریت خودکار” و “سیستم ارادی” آنها را واضح‌تر و شهودی‌تر تشریح می‌کند.

سیستم مدیریت خودکار مربوط به عواطف و بینش‌مان است. فرآیندهای شناختی‌اش در اصل در آمیگدال و سایر بخش‌های مغز صورت می‌گیرد که در ابتدای تکامل‌مان گسترش می‌یابد. این سیستم عادات روزانه‌ی ما را هدایت می‌کند، به ما کمک می‌کند تصمیمات عجولانه بگیریم و از طریق پاسخ به استرس بمان، بجنگ یا بگریز، به شرایط خطرناک مرگ و زندگی (مانند ببرهای دندان خنجری) بلافاصله واکنش نشان دهیم. اگرچه این سیستم به بقایِ ما در گذشته کمک کرد، پاسخ جنگ یا گریز یک گزینه‌ی مناسب برای زندگی مدرن نیست.

ما استرس‌های کوچک بسیاری داریم که مخاطره‌آمیز نیستند، ولی سیستم مدیریت خودکار با آنها مانند یک ببر رفتار می‌کند. این امر تجربه‌ی زندگی روزمره‌ی پر استرس غیرضروری به وجود می‌آورد که سلامت روان و جسم‌مان را تضعیف می‌کند.

به علاوه، اگر چه ممکن است قضاوت‌های عجولانه‌ی حاصل از بینش‌ها و عواطف و احساسات درست به‌نظر بیایند زیرا سریع و قوی هستند، ولی بعضی وقت‌ها ما را به مسیر اشتباه، به روش‌های سیستماتیک و قابل پیش‌بینی، می‌برند.

سیستم ارادی، تفکر عقلانی‌مان را منعکس می‌کند و پیرامون قشر جلوی مغز متمرکز است: بخشی از مغز است که به تازگی تکامل یافته است. طبق تحقیقات اخیر، این بخش هنگامی گسترش یافت ‌که انسان‌ها زندگی در گروه‌های اجتماعی بزرگ‌تر را آغاز کردند. این سیستم تفکر به ما کمک می‌کند که از پسِ فعالیت‌های ذهنی پیچیده‌تر بر بیاییم، مانند مدیریت روابط فردی و گروهی، استدلال عقلانی، تفکر احتمالی، و یادگیری اطلاعات جدید و الگوهای فکری و رفتاری.

اگر چه سیستم مدیریت خودکار به هیچ تلاش آگاهانه‌ای برای عمل کردن نیاز ندارد، ولی سیستم ارادی، تلاش‌های عامدانه و سنجیده‌ای انجام می‌دهد تا به‌کار بیفتد، و این از لحاظ ذهنی خسته‌کننده‌است. خوشبختانه، با انگیزه‌ی کافی و آموزش مناسب، سیستم ارادی می‌تواند در شرایطی به کار بیفتد که سیستم مدیریت خودکار مستعد خطا است، به خصوص خطاهایی که گران تمام می‌شوند.

در این‌جا مقایسه‌ی بصری از این دو سیستم آمده است:

سیستم مدیریت خودکارسیستم ارادی
خودِ سریع، شهودی، هیجانیخودِ آگاه، استدلالی، متفکر
نیاز به تلاش نداردتلاش آگاهانه‌ای صورت دهد تا به کار بیفتد
تفکر خودکار، احساسات و عادات رفتاریانرژی ذهنی را تخلیه می‌کند
اغلب تصمیات خوبی می‌گیرد ۸۰ درصد مواقععمدتا هنگامی استفاده می‌شود ‌که ما اطلاعات جدید یاد می‌گیریم و هنگامی‌که از استدلال و منطق استفاده می‌کنیم
مستعد بعضی از خطاهای قابل پیش‌بینی و سازمان یافتهمی‌تواند آموزش ببیند تا هنگامی به کار بیفتد که سیستم مدیریت خودکار ممکن است مرتکب خطا شود.

سیستم مدیریت خودکار مانند یک فیل است. این سیستم تا کنون قوی‌ترین و مهم‌ترین سیستم در میان این دو، بوده است.

عواطف ما می‌تواند بر تفکر عقلانی‌مان چیره شود. به علاوه، بینش و عادات‌مان اکثریت عظیمی از زندگی‌مان را تعیین می‌کنند، که ما آنها را در حالت سیستم مدیریت خودکار صرف می‌کنیم. این اصلا چیز بدی نیست. عقلانی فکر کردن درباره‌ی هر عمل و تصمیمی، به لحاظ ذهنی خسته‌کننده است.

سیستم ارادی مانند فیل سوار است. او می‌تواند فیل را عمداً برای رفتن به سوی مسیری هدایت کند که با مسیر اهداف واقعی‌مان یکی است.

مسلماً بخشِ فیل (سیستم مدیریت خودکار) مغز، بزرگ و سنگین است. چرخش و تغییر خیلی کند است و در مواقع تهدید رم می‌کند.

اما ما می‌توانیم این فیل را آموزش دهیم. فیل‌سوار شما می‌تواند نجوا کننده‌ی فیل باشد. به مرور زمان، شما می‌توانید از سیستم ارادی برای تغییر الگوهای تفکر خودکار، احساسی و رفتاری استفاده کنید. در این روش، شما به لحاظ در اختیار گرفتن زندگی‌تان و رسیدن به اهداف‌تان، عمل‌کننده‌ی بهتری خواهید شد.

امیدوارم این اطلاعات شما را بسیار خوش‌بین کند. شما می‌توانید از این راهبردها برای به‌دست آوردن چیزی که می‌خواهید استفاده کنید و در زندگی به موفقیت برسید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: گلب سیپورسکی

منبع: سایکولوژی تودی – psychologytoday

موضوع محوری:

مدیریت احساسات و رفتارها

مدیریت احساسات

بازده

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی