کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نکته از نامزدی احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری

بالاخره پس از فراز و نشیب های زیاد نامزدی احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری هم اعلام شد. اتفاقی که البته رخ‌دادن آن چندان هم غیرمترقبه نبود.

۱۰ نکته از نامزدی احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری

احمدی‌نژاد درحالی همراه با بقایی خود را داوطلب حضور در رقابت انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ کرده است که در مهرماه ۱۳۹۵، رهبر معظم ایران به‌صراحت اعلام کرد که در انتخابات شرکت نکند.

احمدی نژاد نیز همان هنگام در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که «در عمل به منویات» رهبری نظام، «برنامه‌«ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی آینده ندارد. اما اینک نامزدی احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است.

مطلب مرتبط: ۲۰ عجیب ترین کاندیدای ریاست جمهوری را بشناسید + عکس

رخداد مهم مزبور از زاویه‌های گوناگون قابل ارزیابی است؛ برخی از موارد در زیر آمده است.

۱. حق احمدی‌نژاد و همفکران

نامزدی احمدی نژاد و فراتر از آن، تأیید صلاحیت وی، حق شهروندی و قانونی او و نیز همفکران و حامیان و علاقمندان وی است. صرف‌نظر از آنچه به روش و منش و بینش سیاسی احمدی‌نژاد و همفکرانش مربوط است، رد صلاحیت احمدی‌نژاد ـ چنانچه بر نامزدی در انتخابات اصرار داشته باشد ـ خدشه‌ای دیگر بر کیفیت انتخابات در ایران خواهد بود.

۲. مشکلی جدید

ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۳۹۶ به‌معنای وجود مشکلی دیگر است. تأیید صلاحیت وی شورای نگهبان را با پرسش‌های جدی روبرو خواهد کرد. رد صلاحیت رییس جمهور هشت سال جمهوری اسلامی نیز اعتبار و آزادی و سلامت انتخابات را بیش از پیش به پرسش خواهد کشید.

۳. حمایت رهبر

اعلام نامزدی احمدی نژاد  آسیبی جدی و جدید از لحاظ روابط سیاست داخلی محسوب می شودچون به توصیه رهبری تمکین نکرده است.

رهبر جمهوری اسلامی پس از انتخابات ۱۳۸۸، جانب احمدی‌نژاد را گرفته بود، و نظر وی را به دیدگاه خود نزدیکتر از آرای هاشمی رفسنجانی توصیف کرده بود. آیت‌الله خامنه‌ای همچنین نزدیک به هشت سال است که مخالفان دولت احمدی‌نژاد و معترضان به نتیجه رسمی انتخابات ۱۳۸۸ رامورد انتقاد قرار داده و «بی‌بصیرت» خوانده است.

۴. آسیبی جدی به اردوگاه اصول‌گرایان

اصرار احمدی‌نژاد به نامزدی در انتخابات، دوشادوش حمید بقایی و رحیم مشایی، و فاصله‌گذاری آنان با دیگر لایه‌های اصول‌گرایان، جایگاه اجتماعی این جریان سیاسی را در ایران امروز ضعیف‌تر خواهد کرد.

هرچند احمدی‌نژاد از این پس همدلی بخش‌های قابل توجهی از اصول‌گرایان را از دست خواهد داد، اما هم‌زمان، بخش مهمی از بدنه اجتماعی حامی اصول‌گرایان را به‌ سمت‌وسوی مطلوب خود خواهد کشاند.

اصول‌گرایان ناگزیرند بیش از سال‌های اخیر ـ به‌خصوص پس از قهر مشهور و ۱۱ روزه احمدی‌نژاد در واکنش به ابقای وزیر اطلاعات ـ با احمدی‌نژاد مرزبندی کنند؛ مواجهه‌ای که چندان خوشایند این جریان سیاسی نخواهد بود و به معنای ریزش و شکاف بیشتر، دست‌کم در میان بدنه حامی آنها است.

۵. لطمه به آرای نامزدهای اصول‌گرا

اگر صلاحیت احمدی‌نژاد یا بقایی مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد، نامزدهای اردوگاه اصول‌گرایان بیش از روحانی متضرر خواهند شد. آن حوزه‌ای که احمدی‌نژاد در آن امکان مانور و تبلیغ و بازیگری دارد، عرصه‌ای است که از نامزدهای اصول‌گرا، حامی و رأی کم خواهد کرد.

چنانچه صلاحیت احمدی‌نژاد و بقایی توسط شورای نگهبان تأیید نشود، کار اصول‌گرایان برای جذب حامیان احمدی‌نژاد، آسان نخواهد بود. افزون بر این، توجیه کردن بخشی از بدنه حامی اصول‌گرایی، کاری دشوار خواهد شد.

۶. پشت بقایی علیه روحانی

هرچند احتمال تأیید صلاحیت بقایی بسیارکم و دور از واقع به نظر می‌رسد، اما این احتمال وجود دارد که احمدی‌نژاد در صورت اطمینان از تایید صلاحیت بقایی، از نامزدی در انتخابات کنار کشد.

در این صورت، حضور آنان در فضای انتخابات، از منظری به سود مخالفان روحانی خواهد بود؛ چراکه انتقاد و فعالیت‌های تبلیغاتی بقایی (بخوانید احمدی‌نژاد ـ مشایی) علیه دولت روحانی متمرکز خواهد شد.

هرچند که تحرک انتخاباتی جناح احمدی‌نژاد ـ مشایی منجر به ریزش آرای اصول‌گرایان نیز خواهد شد؛ اما برای اقتدارگرایان مسلط در کانون مرکزی قدرت، اتفاق مهم ریزش از سبد آرای روحانی است.

گواینکه تایید صلاحیت بقایی که دارای پرونده قضایی است و بازوی مشایی نه تنها دور از ذهن، که در صورت تحقق پرسش‌برانگیز است.

۷. ردصلاحیت احمدی‌نژاد و بقایی

برای شورای نگهبانی که سابقه ردصلاحیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام (هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۱۳۹۲) را در کارنامه نظارت استصوابی‌اش دارد، تایید نکردن صلاحیت احمدی‌نژاد و بقایی کار سختی نیست.

این اما به معنای خاتمه یافتن کار و دنیای بازیگری سیاسی احمدی‌نژاد ـ مشایی نخواهد بود. آنان نشان داده‌اند که برای تعقیب پروژه‌ها و چشم‌اندازهای مطلوب خود، به چه میزان انگیزه و اصرار و جسارت دارند.

این‌چنین، به نظر می‌رسد حتی با ردصلاحیت پرحاشیه احمدی‌نژاد و بقایی، فعالیت ایشان متوقف نخواهد شد. نه تنها آنان در فهرست مهمترین ردصلاحیت‌شده‌های انتخابات قرار خواهند گرفت، بلکه کیفیت انتخابات در جمهوری اسلامی نیز در صورت عدم تایید صلاحیت آنان، با پرسش‌های جدی و جدیدی روبرو خواهد شد.

نامزدی در انتخابات آتی، برای احمدی‌نژادی که به‌نوعی «بازی دو سر برد» است.

۸. سه قطبی جذاب

مستقل از آنچه به پارادوکس‌های شورای نگهبان برای تایید صلاحیت احمدی‌نژاد و حضور وی در انتخابات مربوط است؛ نامزدی رییس جمهور اسبق جمهوری اسلامی و رقابت وی با نامزدهایی چون روحانی، رییسی و قالیباف ـ اگر جملگی نامزد شوند ـ فضای انتخابات ریاست جمهوری آتی را گرم‌تر و پرهیجان‌تر از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ خواهد کرد.

این اتفاق به معنای افزایش مشارکت شهروندان در انتخابات خواهد بود؛ وضعی که بی‌گمان مورد استقبال نظام قرار خواهد گرفت.

از پس  انتخاباتی۱۳۸۸  و در ادامه و راستای سه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ و مجلس و خبرگان ۱۳۹۴، انتخابات رییس جمهوری ۱۳۹۶ می‌تواند به معنای اقدام موثر برای تقلیل بیشتر شکاف جامعه مدنی و حکومت باشد.

۹. سیاست‌ورزی غیراخلاقی

بعض ها نامزدی احمدی نژاد با کارنامه غریب و بس پرسش‌برانگیز هشت سال ریاست جمهوری وی، به سیاسنت ورزی غیر اخلاقی و تناض گویی متهم می کنند.

در سطحی دیگر، نامزدی کسی (احمدی‌نژادی) که پیش‌تر تاکید کرده بود در انتخابات فعال نخواهد شد و یا حمایت وی از بقایی را درحالی‌که زمستان ۱۳۹۵ تاکید کرده بود «از هیچ فرد یا جناح و حزب و گروهی حمایت نکرده و نخواهم کرد»،  مصداق این نوع سیاست ورزی می دانند. این در حالی است که احمدی نژاد دائما در گفته هایش دیگران را به بی اخلاقی متهم می کند.

۱۰. بازیگری برای بزنگاه

مستقل از آنکه ناظر بیرونی چه داوری و ارزیابی‌ای درباره رفتار و گفتار سیاسی احمدی‌نژاد و کارنامه مدیریتی و توان تخصصی وی دارد، به‌نظر می‌رسد که یک واقعیت قابل کتمان نیست: تبدیل شدن احمدی‌نژاد به نماد مهمی از یک جناح سیاسی در ایران امروز.

واقعیتی است: احمدی‌نژاد جذابیتی برای برخی لایه‌های اجتماعی پیدا کرده است.

این‌ وضع وقتی با جسارت و بی‌پروایی وی در کردار سیاسی مورد تأمل قرار گیرد، احمدی‌نژاد را به‌مثابه یکی از بازیگران سیاسی موثر ایران ـ به‌خصوص در «بزنگاه»ها ـ معرفی می‌کند.

چنان‌که همین اعلام نامزدی احمدی نژاد  خود بر پیچیدگی و جذابیت انتخابات آت۱۳۹۶ افزوده است، و علاوه بر این، انتخابات آتی را به بستری برای پاره‌ای رخدادهای سیاسی غیرمترقبه تبدیل کرده است. این‌چنین، بازیگری سیاسی احمدی‌نژاد تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۱۰ نکته از نامزدی احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی