کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

میگرن و رابطه جنسی: رابطه جنسی سردرد را تسکین می‌دهد یا بدتر می‌کند؟

برای اکثر ما، ایده‌ی داشتن رابطه جنسی در زمانی که درد حاد ناشی از سردرد میگرنی یا خوشه‌ای را تجربه می‌کنیم، مضحک به نظر می‌رسد. با این حال، تعداد زیادی از مطالعات صورت گرفته در مورد میگرن و رابطه جنسی و رابطه ارگاسم و تسکین درد وجود دارد که نتایج خوبی هم به همراه داشته‌اند. آیا رابطه جنسی سردرد را تسکین می‌دهد یا بدتر می‌کند؟ در این نوشتار با ما همراه باشید تا از رابطه بین سردرد و میگرن و رابطه جنسی برای شما بگوییم.

میگرن و رابطه جنسی

این که آیا مقاربت درد میگرن را کاهش می‌دهد یا موجب سردرد می‌شود، واقعا بستگی به شما و شرایط موجود دارد. ممکن است شنیده باشید یا گفته باشید که: «امشب نه عزیزم، سرم خیلی درد می‌کنه!» تصور کردن اعمال و حرکات در طول انجام فعالیت جنسی باعث بدتر شدن شرایط می‌شود. با این حال، در یک مطالعه‌ی آلمانی عده‌ای (اغلب مردان) گزارش داده‌اند که رابطه‌ی جنسی و استمناء به عنوان یک ابزار درمانی برای درد میگرن در آن‌ها عمل می‌کند. و مطالعه‌ی دیگری با استفاده از fMRI (تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی) برای مشاهده‌ی افزایش تحمل درد در طول رابطه‌ی جنسی پشتیبانی می‌کند. بنابراین، دفعه‌ی بعدی که میگرن کم کم به سراغ‌تان آمد، این امکان وجود دارد که رابطه‌ی جنسی بهترین سلاح شما برای مقابله با آن باشد.

رابطه‌ی جنسی چه‌طور به تسکین درد میگرن کمک می‌کند

محققان دانشگاه راتگرز در نیوجرسی از تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) برای شناسایی ارتباط بین تسکین درد میگرن و رابطه جنسی استفاده کردند. محققان با بررسی مغزهای زنان در طول ارگاسم، توانستند نشان دهند که ارگاسم، سبب درگیر شدن همان منطقه‌ای از مغز می‌شود که سروتونین آزاد می‌کند و سروتونین یک ضد درد قدرتمند محسوب می‌شود.

سروتونین یک ماده شیمیایی مخدر- مانند است که با احساس خوشحالی و کاهش درد مرتبط است. بر خلاف داروهای ضد دردی که برای اثرگذاری تا 15 دقیقه زمان نیاز دارند، این مواد شیمیایی فورا تاثیر می‌گذارند و میگرن را پیش از آن‌که بتواند اثرگذاری روی شما را آغاز کند، خاموش می‌کنند. به گفته‌ی محققان در رویترز، تحمل درد در زنان در طول ارگاسم می‌تواند تا 75٪ افزایش بیابد – و همین نشان می‌دهد که سروتونین یک ضد درد بسیار قوی است.

هر گونه رابطه جنسی، به خصوص همراه با ارگاسم، مواد شیمیایی خاصی را در مغز آزاد می‌کند که روی کاهش درد ناشی از میگرن تاثیر زیادی دارند. جالب است که محققان رسیدن به ارگاسم را با تحریک فرد توسط خود و ارگاسم با کمک شخص دوم را مورد بررسی قرار دادند، و دریافتند که نتایج در تسکین درد یکسان هستند. بنابراین، رابطه‌ی جنسی هنگام مقابله با درد میگرنی شیوه‌ی موثر و قدرتمندی است.

مطلب مرتبط: سردرد جنسی: ۲۰ نکته درباره علت، پیشگیری و درمان سردردهای جنسی

رابطه‌ی جنسی چگونه می‌تواند سبب شروع درد میگرن شود

رابطه‌ی جنسی هم مانند ورزش نوعی فعالیت بدنی است، اما در برخی افراد می‌تواند یک حمله را ایجاد کند. در واقع رابطه‌ی جنسی می‌تواند با افزایش فشار خون و ایجاد انقباض عروق خونی مغزی موجب بروز سردرد شود. هر بار که در رابطه‌ی جنسی فشار روی پشت، سر و گردن را تجربه می‌کنید، ممکن است با یک حمله‌ی میگرن روبرو شوید. از دست دادن آب بدن، محرومیت از خواب و احساسات قوی مانند گریه، می‌توانند خطر ابتلا به میگرن را افزایش دهد.

دکتر گرین می‌افزاید: “سردرد در طول رابطه‌ی جنسی اغلب در افرادی که مبتلا به میگرن هستند، دیده می‌شود، زیرا این افراد به لحاظ ژنتیکی مستعد تجربه کردن سردرد هستند.” به گفته‌ی دکتر گرین، رابطه‌ی جنسی می‌تواند باعث بروز سه نوع سردرد ‌شود که همگی می‌توانند منجر به میگرن شوند: سردرد انفجاری، سردرد تنشی و سردرد موضعی.

شایع‌ترین نوع سردرد ناشی از رابطه‌ی جنسی سردرد انفجاری است که در اوج لذت جنسی رخ می‌دهد؛ در واقع می‌تواند علائم مشابهی با خونریزی مغزی داشته باشد. دکتر مارک وات گرین، مدیر پزشکی سردرد در کالج پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا، معتقد است هر کسی که این نوع سردرد را برای اولین بار تجربه می‌کند، بلافاصله بعد از این حادثه باید به یک متخصص مراجعه کند تا احتمال وجود خونریزی یا سایر مشکلات در مغز، به عنوان علت بروز سردرد، رد شود.

سردرد تنشی – معمولا ناشی از استرس است و تنشی را که توسط رابطه‌ی جنسی ایجاد می‌شود، نیز در بر می‌گیرد – فشار بیش‌تری‌ ایجاد می‌کند و معمولا در عرض 20 دقیقه از بین می‌رود.

رابطه‌ی جنسی باعث می‌شود سردرد بهتر شود یا بدتر؟

شما باید بررسی‌های خودتان را انجام بدهید تا به پاسخ این سوال دست بیابید.

در عین حال، محققان آلمانی دانشگاه مونستر، روی 800 بیمار مبتلا به میگرن و 200 بیمار مبتلا به سردرد خوشه‌ای که به طور تصادفی و با شرط عدم اعلام هویت آن‌ها انتخاب شده بودند، بررسی‌هایی را انجام دادند. آن‌ها پرسیدند که آیا در طول یک حمله‌ی سردرد رابطه‌ی جنسی برقرار کرده‌اند و اگر پاسخ بله است، تاثیر آن مثبت بوده یا منفی.

همانطور که نتایج نشان می‌دهند، درد در 60٪ از کسانی که در طول حمله‌ی میگرن رابطه‌ی جنسی برقرار کردند، تسکین یافت. با این حال، افراد مبتلا به سردرد خوشه‌ای نتیجه‌ی خوبی نگرفتند و تقریبا نیمی از آن‌ها گزارش دادند که رابطه‌ی جنسی در واقع درد را در آن‌ها بدتر می‌کند، در حالی که یک سوم از این گروه معتقد بودند دردشان بهتر شده‌است.

اکثر آدم‌های مبتلا به درد شدید ناشی از حمله میگرن یا سردرد خوشه‌ای در طول حمله تمایلی به انجام رابطه جنسی ندارند، اما کسانی که کمی در این زمینه تحقیق داشته‌اند دست به این کار می‌زنند. تحقیقات نشان می‌دهند که تسکین کامل یا جزئی در طول حملات ممکن است، به علت دوز بالای سروتونین ناشی از رابطه‌ی جنسی، یکی از قوی‌ترین مسکن‌های طبیعی مغز باشد.

شما هم نظرتان را درباره میگرن و رابطه جنسی بگویید! ‌آیا تا به حال از رابطه‌ی جنسی به عنوان درمانی برای سردرد استفاده کرده‌اید؟ چه تاثیری روی شما داشت؟


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: میگرن اگین

میگرن و رابطه جنسی: رابطه جنسی سردرد را تسکین می‌دهد یا بدتر می‌کند؟


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی