کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مونث یا مذکر ؟ چرا مهم است؟

مونث و  مذکر زبانی چرا وجود دارد و اساسا اهمیت دارد ؟ امروزه دیگر تردیدی وجود ندارد که جنسیت در زبان بر فرآیند درک و شناخت آدم ها تاثیر می‌گذارد.

این نوشتار اساسا به اهمیت جنسیت یا مونث و مذکر در زبان می پردازد.

مونث یا مذکر

 

اگر تاکنون سعی کرده باشید یک زبان خارجی یاد بگیرید، می‌دانید در بسیاری از زبان‌ها، اسم‌ها – حتی اسم اشیای بی‌جان – از لحاظ دستوری جنسیت دارند. روسی، فرانسوی، اسپانیولی و عربی از جمله‌ی این زبان‌ها هستند. در فرانسوی، شراب و شکلات مذکر هستند. در عربی، سوپ و سالِ تقویمی مونث هستند. سخنوران این قبیل زبان‌ها باید دقت کنند این اسامی را با ضمایر و حروف تعریفِ متناسب با جنسیت‌شان به کار ببرند. هم‌چنین باید صفات و افعال را به گونه‌ای تغییر دهند که از لحاظ جنسیت با این اسامی سازگار باشند.

طبق نتایج پژوهش‌گران، جنسیت در دستور زبان می‌تواند تاثیرات قابل‌توجه و شگفت‌آوری بر فرآیند ادراکی و شناختی داشته باشد. به عنوان مثال در یک مطالعه، از سخنوران روس خواسته شد برای روزهای هفته شخصیت‌پردازی کنند. همه‌ی آنها به اتفاق، روزهایی را که از لحاظ دستوری مذکر بودند (دوشنبه، سه‌شنبه، و پنج‌شنبه) در هیبت مردانه و روزهای مونث (چهارشنبه، جمعه، و شنبه) را به شکل زنانه توصیف کردند. وقتی از آنها دلیلِ این نوع توصیف پرسیده شد، قادر به توضیح این مسئله نبودند.

بنابراین جنسیتِ زبان‌شناختی می‌تواند به فرآیندهای روانیِ دیگری گسترش یابد، و باعث شود اسامی انتزاعی و بی‌جان را درست مانند یک موجود زنده‌ای که دارای جنسیت است تحلیل و طبقه‌بندی کنیم؛ هر چند در حقیقت از لحاظ منطقی می‌دانیم این‌گونه نیست. ولی در این پژوهش، زبان روسی به عنوان زبان مادریِ سوژه‌های مطالعه مورد آزمایش قرار گرفت. ولی آیا جنسیت در دستور زبان می‌تواند فرآیندهای شناختی را در سخنورانی که زبانی غیر از زبان مادری‌شان را صحبت می‌کنند، تحت تاثیر قرار دهد؟

در ۲۰۰۲ پژوهش‌گران تصمیم گرفتند به این پرسش پاسخ دهند. آنها فهرستی را از ۲۴ شی تهیه کردند که در زبان‌های اسپانیولی و آلمانی جنسیت‌های مخالف دارند؛ در هریک از این دو زبان، نیمی از این اشیا مونث و نیمی دیگر مذکر بودند. پژوهش‌گران از گروه سخنوران اسپانیایی و همین‌طور از سخنوران آلمانی – که هر دو گروه به زبان انگلیسی مسلط بودند – خواستند برای هر یک از کلمه‌های آن فهرست، سه صفت به زبان انگلیسی انتخاب کنند.

جنسیتِ آن اشیا بر تحلیل و قضاوت شرکت‌کنندگان – در همه‌ی آنها و بدون استثنا – تاثیرگذار بود. برای مثال، کلمه‌ی “کلید” در زبان آلمانی مذکر و در زبان اسپانیولی مونث است. سخنوران آلمانی در این مطالعه کلید را با صفات سخت، سنگین، خشن، فلزی و کارآمد توصیف کردند. ولی از سوی دیگر، سخنوران اسپانیایی هنگام توصیف کلمه‌ی کلید از صفاتی نظیر طلایی، پیچیده، کوچک، دوست‌داشتنی، و ظریف استفاده کردند. کلمه‌ی “پل” در زبان آلمانی مونث و در زبان اسپانیولی مذکر است. بر طبق انتظار، سخنوران آلمانی پل را به صورت موجودی زیبا، برازنده، شکستنی، دلپذیر، و ظریف توصیف کردند، در حالی که اسپانیایی‌ها معتقد بودند پل موجودی بزرگ، خطرناک، قوی، محکم، و قدرتمند است.

در پژوهشی مشابه، از سخنوران آلمانی و اسپانیولی خواسته شد به یک سری از عکس‌های جفت‌شده نگاه کنند. هر جفتِ عکس شامل تصویر یک شخص و تصویر یک شی بود. شرکت‌کنندگان باید نسبت به شباهتی که میان دو تصویر احساس می‌کردند، عددی تخصیص می‌دادند. هیچ نوشته‌ای زیر عکس‌ها وجود نداشت، و شرکت‌کنندگان در طول انجام این کار نباید حرف می‌زدند. سخنورانِ هر دو زبان بالاترین عدد را از لحاظ شباهت به جفت عکس‌هایی دادند که در آنها جنسیت شی با جنسیت شخص در هر دو تصویر یکسان بود. برای مثال، از نظر یک اسپانیایی “پل” و “مرد” خیلی شبیه هم بودند ولی از نظر یک آلمانی هیچ شباهتی میان آنها وجود نداشت.

همان‌گونه که این مطالعات نشان دادند، جنسیت در دستور زبان می‌تواند بر نحوه‌ی تفکر سخنوران یک زبان تاثیر بگذارد؛ حتی وقتی آنها به زبان دیگری سخن می‌گویند که بر خلاف زبان مادری‌شان به اشیا جنسیتی نسبت داده نمی‌شود – و حتی وقتی که به طور کلی به هیچ زبانی صحبت نمی‌کنند، باز همان جنسیت بر نحوه‌ی تفکرشان تاثیرگذار است!

بسیاری از آدم‌ها مایل هستند فکر کنند در جهان پساجنسیتی (جهان پس از تبعیض جنسی) زندگی می‌کنند، در جهانی که دیگر تبعیض جنسیتی وجود ندارد. ولی اگر سنت‌های جنسیِ زبانی بتوانند بر تفکرات‌مان تاثیر بگذارند – و باعث شوند کلید زیباتر یا پل محکم‌تر به نظرمان برسند – پس به نظر می‌رسد هنوز از کلیشه‌های جنسیتی‌مان رها نشده‌ایم. ویژگی‌های کوچک و دور از نظر در دستور زبان‌مان گاهی اوقات می‌توانند تاثیرات بسیار بزرگی بر تفکرات‌مان بگذارند. بر همین اساس، می‌توان تصور کرد چگونه زبان‌ها، فرهنگ‌ها و جوامع می‌توانند بر تفکرات، احساسات و رفتارهای‌مان تاثیر بگذارند. حیرت‌انگیز است، این‌طور نیست؟

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: سایکولوژی تودی
نویسنده: استیون بی. جکسون
//بازده//

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی