کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

موجودی کالا Inventory

موجودی کالا چیست ؟

موجودی کالا یک اصطلاح مربوط به حسابداری است که به کالاهایی اطلاق می‌شود که در مراحل مختلف آماده شدن جهت فروش هستند، شامل:

  • کالاهای تمام شده(که برای فروخته شدن در دسترس هستند)
  • کالای در جریان ساخت (یعنی در فرآیند‌ی ساخته شدن)
  • مواد خام(که برای تولید کالاهای تمام شده‌ی بیشتر استفاده می‌شوند)

موجودی کالا عموما بزرگترین دارایی جاری است- اقلامی که انتظار می‌رود ظرف یک سال آینده به فروش برسند- که یک شرکت دارد.

موجودی گرفتن یا موجودی سنجی یا انبارگردانی

به منظور حصول اطمینان از این که تمام سوابق حسابداری به روز و دقیق هستند، کسب و کارها در انتهای هر دوره‌ی حسابداری به صورت دستی موجودی می‌گیرند یا انبارگردانی می کنند، که نوعا فصلی یا سالانه است. شرکت‌هایی که هر روز موجودی کالا را می شمارند مدام در حال موجودی گرفتن در نظر گرفته می‌شوند، چون حساب‌شان همیشه جاری است.

هر تفاوتی بین حساب موجودی در ترازنامه‌ی شرکت و آن‌چه در حقیقت موجود است “نقصان” نامیده می‌شود. این موجودی است که، به هر دلیلی، کم است. گاهی موجودی گم می‌شود، گاهی دزدیده می‌شود.

موجودی به موقع

یک روش برای امتحان کردن و کاهش اندازه‌ی موجودی در دسترس‌تان آن است که از یک استراتژی به موقع استفاده کنید. استفاده از یک رویکرد به موقع یعنی آن مواد درست به موقع تحویل داده شوند تا تقاضای جاری مشتری را برآورده کنند. در نتیجه، شما موجودی کمتری در اطراف خود در انتظار تولید یا فروخته شدن دارید.

برای موفق بودن در استفاده از استراتژی به موقع، شما مجبور هستید ایده‌ی درستی از میزان فروش‌تان بین تحویل‌ محصولات داشته باشید. اگر ۲۵۰ جفت کفش در هفته می‌فروشید و هر جمعه دریافت‌هایی دارید، به طور ایده‌آل برای همگامی با تقاضا این جمعه ۲۵۰ مورد خواهید داشت. با وجود این، اگر تقاضا بین تحویل‌ها بالا برود یا کاهش پیدا کند، ممکن است پایان کارتان به مشکلاتی بر بخورید.

داشتن موجودی بیش از حد مخاطره‌آمیز است چون شما در معرض ریسک گیر افتادن با کالاهایی هستید که منقضی شده‌اند یا دوران رواج خود را پشت سر گذاشته‌اند. ممکن است برای فروش آن موجودی، قیمتش را کاهش دهید که از این طریق حاشیه‌ی سودتان کاهش پیدا می‌کند.

اما کمتر از حد موجودی داشتن، یا کم آوردن، نیز یک مسئله است. تمام کردن یک محصول که مشتریان‌تان خواهان آن هستند می‌تواند منجر به نارضایتی و از دست دادن فروش بشود، به خصوص اگر ترجیح بدهند که از یک خرده‌فروش دیگر خرید کنند که آن قلم را در موجودی‌اش دارد. شما پول از دست می‌دهید چون موجودی لازم را ذخیره نکرده‌اید.

در حالی‌که هدف موجودی به موقع کاهشِ نیاز به موجودی فروشگاه است- به طور ایده‌آل، به محض رسیدن محموله تمام آن فروخته خواهد شد- پیگیری درستِ آن چه برای برآوردن تقاضا نیاز دارید چالش‌برانگیز است، چراکه سلایق مشتری می‌تواند به سرعت تغییر کند.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع:shopify

موجودی کالا چیست


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی