کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ مهمترین علائم افسردگی در مردان را بشناسیم

افسردگی بالینی-در زنان و مردان- می‌تواند باعث ناراحتی و بی‌علاقگی فرد به انجام فعالیت‌های لذت بخش شود. اما گاهی افسردگی می‌تواند در آدم‌های مختلف به طرق متفاوتی خودش را نشان بدهد. هرچند علائمی که برای تشخیص افسردگی از آنها استفاده می‌شود فارغ از جنسیت یکسان است، اما اغلب شکایت اصلی در بین زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد. از این رو شناختن مهمترین علائم افسردگی در مردان یا زنان به طور جداگانه بسیار اهمیت دارد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا به شناسایی مهمترین علایم این بیماری روحی در مردان بپردازیم.

مهمترین علائم افسردگی در مردان

۱. کلافگی

افراد افسرده ممکن است بر سر چیزهای ساده در زندگی روزمره‌ی خود کلافه شوند. این کلافگی می‌تواند به خاطر پیدا نکردن برنامه‌ای جالب در تلویزیون باشد. یا ممکن است به راحتی از دست خودشان یا عزیزان‌شان کلافه شوند.

مطلب مرتبط: ۱۱ راه که با افسردگی بیکاری کنار بیاییم

۲. خستگی

افرادی که افسرده هستند متحمل یک سری از تغییرات فیزیکی و عاطفی می‌شوند.

آنها ممکن است خستگی، و همین طور کندی روانحرکتی، یا کاهش در حرکات جسمی، تکلم، و فرآیندهای فکری را تجربه کنند.

طبق گفته‌ی دکتر جاش کلاپو، روانشناس بالینی دانشگاه آلاباما در دانشکده‌ی بهداشت بیرمنگام، مردان بیشتر از زنان احتمال دارد خستگی یا دیگر علائم جسمی افسردگی را به عنوان مشکل اصلی‌شان گزارش دهند.

مطلب مرتبط: ۱۱ حقیقت درباره افسردگی که همه باید بدانند

۳. کم شدن میل جنسی

علائم افسردگی

افراد افسرده ممکن است علائم فیزیکی را تجربه کنند که می‌تواند در ناتوانی لذت بردن از رابطه‌ی جنسی خودش را نشان بدهد.

آنها ممکن است دیگر مثل سابق میل جنسی نداشته باشند و از نزدیکی لذت نبرند.

۴. پر خوری

کسانی که افسرده هستند ممکن است به دام پر خوری بیفتند. بعضی از آدم‌ها به اشتباه شکم خود را از هله هوله، بستنی، و فست فود پر می‌کنند. این به علت آن است که خوردن مواد شیمیایی را در مغز آزاد می‌کند و می‌تواند احساس موقتی و باور اشتباه حس و حال خوب را به فرد القا کند. این احساس اغلب خیلی طول نمی‌کشد.

۵. بی‌اشتهایی

علائم افسردگی

بعضی از آدم‌های افسرده بی اشتهایی را هم تجربه می‌کنند. این امر ممکن است به خاطر اضطراب و احساس حالت تهوع باشد.

آنها همچنین ممکن است برای جبران بخشی از این معضل به عادات خوردن بد و مخربی روی بیاورند.

۶. عصبانیت یا خشم

کسانی که افسرده‌اند ممکن است بدون دلیل عصبانی شوند. آنها نمی‌فهمند در ذهن‌شان چه اتفاقی می‌افتد و ممکن است احساس عجز یا درماندگی کنند، که می‌تواند در طغیان‌های خشمگینانه در زمان‌های نامناسب و در رابطه با افرادی که مستحق آن نیستند خودش را نشان بدهد.

۷. معده درد یا کمر درد

مشکلات سلامت مثل یبوست و اسهال، و همچنین سردرد و درد پشت، در آدم‌هایی که افسرده هستند رایج است.

اما طبق گروه‌های کانونی که توسط موسسه‌ی ملی بهداشت روان مدیریت می‌شوند مردان اغلب نمی‌دانند که درد مزمن و اختلالات گوارشی شانه به شانه‌ی افسردگی حرکت می‌کنند.

دکتر نورمان سوسمان، استاد روانپزشکی مرکز پزشکی لانگون NYU، می‌گوید کسانی که افسردگی دارند واقعا از نظر جسمانی احساس بدی دارند.

دکتر سوسمان می‌گوید، “این یک اختلال پزشکی است.”

۸. کمبود انرژی

بعضی از کسانی که افسرده هستند از کمبود انرژی رنج می‌برند. این موضوع می‌تواند فیزیکی باشد که آن وقت فرد از انجام فعالیت‌های عادی دست می‌کشد. همچنین می‌تواند ذهنی و عاطفی باشد که با پس زدن عزیزان فرد خودش را نشان می‌دهد.

۹. استرس

کلاپاو می‌گوید “ممکن است احتمال آن که در مردان افسردگی با بروز علائمی مثل استرس گزارش شود بیشتر است.

این به آن معنی نیست که آنها استرس بیشتری دارند؛ بلکه به معنی آن است که گزارش آن به لحاظ اجتماعی پذیرفته شده‌تر است.”

طبق نظر دکتر کوک، استرس و افسردگی می‌توانند یک وضعیت متقابل نیز باشند. او می‌گوید”گفتن این حرف درست است که احساس استرس می‌تواند نشانه‌ای از داشتن افسردگی بالینی و البته بخشی از علت آن باشد.”

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که به صورت طولانی مدت در معرض استرس بودن می‌تواند به تغییراتی هم در بدن و هم در مغز منجر شود که ممکن است به افسردگی تبدیل شود.

۱۰. مشکل به یاد آوردن چیزها

علائم افسردگی

کسانی که افسردگی دارند ممکن است در به یاد آوردن اطلاعات مهم دچار اشکال شوند. آنها ممکن است قرارهای مهم و تعطیلات یا حتی چیزهای کوچکتر را فراموش کنند. آنها حتی ممکن است یادشان برود غذا بخورند یا به بهداشت فردی خود رسیدی کنند.

۱۱. افکار خودکشی

کسانی که افسرده هستند ممکن است به خودکشی فکر کنند. افکار خود ویرانگر آنها می‌تواند شدت بگیرد. اگر شخصی محرمانه به شما گفت که فکر ارتکاب خودکشی در سر دارد، حتما به یکی از نزدیکان او اطلاع دهید یا آن فرد را مجبور کنید تحت مداوای پزشکی حرفه‌ای قرار بگیرد.

مطلب مرتبط: انواع افسردگی:۶ نوع افسردگی و نشانه های هشداردهنده آن ها

 مهمترین علائم افسردگی در مردان۱۲. بی‌تصمیمی

دکتر کوک می‌گوید”آدم‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌گویند، «توی بانک پول داشتم، ولی تلفن خانه‌ام را قطع کردند چون نتوانستم از پس هزینه‌ی آن برآیم یا به موقع برای پرداخت آن تصمیم بگیرم.» و اوضاع سخت و مقاومت ناپذیر می‌شود.

بعضی از آدم‌ها موقع تصمیم گیری اوضاع سختی را می‌گذرانند، بنابراین عدم توانایی در انتخاب کردن معمولا فقط وقتی آزاردهنده است که مربوط به رفتار جدیدی باشد.

کلاپو می‌گوید “این یک مسئله‌ی مربوط به پردازش اطلاعات است” و افسردگی توانایی تصمیم‌گیری شما را کاهش می‌دهد. و بدین صورت بی تصمیمی نشانه افسردگی در مردان است.

۱۳. فکر کردن به مرگ

بعضی از آدم‌هایی که افسرده هستند نه تنها به مرگ خودشان بلکه به مرگ دیگران هم فکر می‌کنند. آنها ممکن است به قصد هشدار دادن سایرین را تهدید کنند یا فعالیت‌های مخربی از خود نشان بدهند. اگر فکر می‌کنید فردی در خطر آسیب زدن به خودش یا دیگران است، شاید بهتر باشد بلافاصله با پلیس تماش بگیرید.

۱۴. دردهای فیزیکی

افراد افسرده ممکن است درد فیزیکی ناشی از دردهای عاطفی را نیز تجربه کنند. آنها ممکن است به دفعات بیمار شوند، یا احساس مریضی کنند. همچنین ممکن است سردرد یا میگرن را تجربه کنند. احتمال دارد از درد و گرفتگی مداوم عضلات بدن نیز رنج ببرند.

۱۵. مشکل تمرکز

کندی روانحرکتی می‌تواند توانایی یک مرد را برای پردازش اطلاعات کند بکند، و از این طریق تمرکز روی کار یا دیگر امور را مختل کند.

کلاپو می‌گوید، “افسردگی تقریبا به شخص هجوم می‌آورد و او را از افکار منفی پر می‌کند. حرکات شما کند می‌شود و پیوسته به چیزهای منفی در جهان خود فکر می‌کنید. در نتیجه افسردگی تمرکز کردن روی هر چیزی را دشوار می‌کند.”

دکتر سوسمان می‌گوید، “من افسردگی را به عنوان نوعی ناتوانی مغزی برگشت پذیر توصیف می‌کنم. وقتی افسرده هستید انگار CPU شما خوب کار نمی‌کند.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع: activebeat

۱۵ مهمترین علائم افسردگی در مردان را بشناسیم


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی