کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ مهارت هوش هیجانی در افراد موفق

در این نوشتار در باره ۱۰ مهارت هوش هیجانی در افراد موفق بحث می شود. آیا تا به حال به واژه‌ی هوش هیجانی برخورد کرده اید؟ آیا میدانید مهارت های هوش هیجانی چه چیزهایی هستند؟

اخیرا در یک پژوهش بین‌المللی از بالغ بر ۵۰۰ عضو هیات مدیره و مدیر عامل نظرسنجی شد و از آنها پرسیدند چه چیزی کارمندان رهبر یا شما را متمایزمی‌کند؟ پژوهشگران می‌خواستند بدانند چرا برخی افراد در سر کار از برخی دیگر موفق تر هستند، و پاسخ‌ها غافلگیرکننده بود؛ این رهبران “شخصیت” را به عنوان عامل اصلی انتخاب کردند. جالب است ۷۸% پرسش شوندگان  گفتند: “شخصیت”، کارمندان استثنایی و منحصر به فرد را متمایز می‌کند، که این مقدار بیشتر از عامل برازش فرهنگی با ۵۳%، و حتی مهارت کارکنان (۳۹%) بود. حالا به چند مهارت هوش هیجانی که اعضای هیات مدیره و مدیرها معمولا آنها را با ویژگی‌های شخصیتی اشتباه می‌گیرند، نگاهی بیندازید. این‌ها مهارت‌هایی هستند که کارمندان استثنایی را مشخص می‌کنند.

هوش هیجانی

باید مواظب باشیم که از عقل برای خودمان خدا نسازیم؛ هرچند عقل عضله‌هایی نیرومند دارد، ولی اصلا شخصیت ندارد.

 آلبرت انیشتن

 مشکل این‌جا است وقتی اعضاء هیات‌مدیره و مدیران‌عامل می‌گویند “شخصیت”، متوجه نیستند دقیقا به چه چیزی اشاره می‌کنند. شخصیت متشکل از مجموعه‌ی پایداری از ترجیحات و تمایلات است که با آنها به دنیا می نگریم. درون‌گرا یا برون‌گرا بودن مثالی از یک ویژگی شخصیتی مهم است.

ویژگی‌های شخصیتی در سنین پایین شکل می‌گیرند و در اوایل بزرگ‌سالی تثبیت می‌شوند. بسیاری از چیزهای مهم درمورد شما در طول دوره‌ی زندگی‌تان تغییر می‌کنند، اما شخصیت شما از آن موارد نیست.

شخصیت از هوش(بهره‌ی هوشی) متمایز است. این دو به یک معنی به ذهن خطور نمی‌کنند. شخصیت از هوش هیجانی نیز متمایز است و این همان جایی است که بیشتر مدیران در این پژوهش، در تفسیر اصطلاح دچار اشتباه شده‌اند.

مطلب مرتبط : ۲۰ نشانه هوش هیجانی و اهمیت آن کار و زندگی

ویژگی‌هایی که رییس‌ها در این پژوهش آن را شخصیت نامیده ‌بودند، در واقع عبارت از چند مهارت هوش هیجانی هستند. برخلاف شخصیت‌تان، که در وجود شما حک شده است، هوش هیجانی‌تان را می‌توانید تغییر و ارتقاء بدهید.

کارمندان استثنایی ویژگی‌های شخصیتی خدادادی ندارند؛ آنها به چند مهارت هوش هیجانی ساده و روزمره‌ای تکیه می‌کنند که هرکسی می‌تواند در مجموعه‌ی ویژگی‌های خود آن‌ مهارت‌ها را بگنجاند.

رهبران سازمان ها  نیز احتیاجی به جست‌وجوی این مهارت‌ها ندارند(هرچند یافتن‌شان بی‌ضرر است)؛ وظیفه‌ی آنها کمک به همه‌ی اعضای تیم است تا با کنترل این مهارت‌ها به کارمندی استثنایی تبدیل شوند.

مطلب مرتبط : ۹ نشانه‌ی هوش هیجانی بالا

حالا بیاید به ۱۰ مهارت هوش هیجانی که رهبران سازمان ها معمولا آنها را به جای ویژگی‌های شخصیتی می‌گیرند، نگاهی بیندازید. این‌ها در واقع مهارت‌هایی هستند که کارمندان استثنایی را متمایز می‌کنند.

۱.آن‌ها همیشه جشن‌گرفتن را به تعویق می‌اندازند.

چیزی‌که یک کارمند استثنایی هرگز نمی‌گوید این است که: “این جزو شرح وظایف من نیست”. کارمندان استثنایی فراتر از حیطه‌‌ی شرح وظایف‌شان کار می‌کنند. آنها نه مرعوب می‌شوند و نه چهره‌ای محق به خود می‌گیرند؛ به جای آن‌که از اول به فکر تکریم و پاداش خودشان باشند، تلاش می‌کنند در کارهای‌شان جلو بیفتند، و مطمئن هستند که بعدها از آنها تقدیر خواهد شد، اما اگر تقدیری هم نشود اهمیتی نمی‌دهند.

۲.آن‌ها می‌توانند اختلاف‌ها را تحمل کنند.

هرچند کارمندان استثنایی به دنبال اختلاف و تعارض نیستند، اما از آن فرار هم نمی‌کنند. آنها درحالی‌که آرام و منطقی وضعیت‌شان را توضیح می‌دهند، قادر هستند خونسردی شان را حفظ کنند. آنها می‌توانند، در پی هدفی بزرگ‌تر، تعارضات شخصی را تاب بیاورند و خودشان هرگز از این ترفند استفاده نمی‌کنند.

مطلب مرتبط : اهمیت هوش هیجانی برای موفقیت در کسب و کار

 ۳.آن‌ها تمرکز می‌کنند.

اغلب به دانشجویان خلبانانی می‌گویند”وقتی مشکلی پیش می‌آید، نکند راندن هواپیما یادتان برود”. بیشتر سقوط‌های هواپیما وقتی رخ می‌دهند که خلبان سعی می‌کند به حل مشکلی که ذهن‌اش را درگیر کرده است بپردازد، و در نتیجه هواپیما را به زمین می‌کوبد. پرواز ۴۰۱ ایسترن ایرلاین تنها یک نمونه از این موارد است: خدمه‌ آن‌قدر نگران بازشدن چرخ‌های هواپیما بودند که متوجه نشدند دارند ارتفاع‌شان را از دست می‌دهند، تا وقتی که دیگر خیلی دیر شده و چراغ‌های هشدار اتاقک خلبان خاموش شده بود. کارمندان استثنایی معنی جمله‌ی “فقط هواپیما را بران” را می‌دانند. مشتریان بدخلق، جرو بحث‌ها یا تغییر مارک قهوه‌ی اداره، حواس‌شان را پرت نمی‌کند. آنها فرق بین مشکل واقعی و درگیری‌های جزیی را می‌دانند؛ بنابراین، روی چیزی که مهم است تمرکز می‌کنند.

 ۴.آن‌ها به‌طرز معقولانه‌ای شجاع هستند.

کارمندان استثنایی دوست دارند وقتی دیگران ساکت هستند، حرف بزنند چه پرسیدن سوالی دشوار(یا به طرز خجالت‌آوری ساده) باشد، چه به چالش‌کشیدن یک تصمیم اجرایی. اما، با عقل‌سلیم و زمان‌بندی بین این‌ها تعادل ایجاد می‌کنند. آنها پیش از صحبت‌کردن فکر می‌کنند و عاقلانه بهترین زمان و مکان را برای این کار انتخاب می‌کنند.

 ۵.آن‌ها من خود را کنترل می‌کنند.

کارمندان استثنایی هم دارای من هستند و هرچند بخشی از عامل انگیزشی آنها به‌شمار می‌رود، اما هرگز به آن بیش از آن‌چه شایسته است میدان نمی‌دهند. آنها اشتباه‌شان را می‌پذیرند و حاضر هستند به روش شخص دیگری عمل کنند، چه به‌دلیل بهتر بودن روش او باشد، چه به دلیل حفظ هماهنگی تیمی.

مطلب مرتبط : ۷ سوال مصاحبه‌ی شغلی برای تعیین هوش هیجانی

۶.آن‌ها هرگز به وضع موجود رضایت نمی دهند.

کارمندان استثنایی اعتقادات بی‌نظیری دارند مبنی بر این‌که بهتر هم می‌شود کار کرد – و درست می‌گویند. هیچ‌کس هرگز به منتهای رشد نمی‌رسد و وقتی پای پیشرفت شخصی به میان می‌آید چیزی به نام “همین کافی‌ است” وجود ندارد. مهم نیست کارها چه‌قدر خوب پیش می‌روند کارمندان استثنایی همیشه مشتاق پیشرفت هستند، البته بدون آن‌که فراموش کنند نیم نگاهی هم به سلامتی‌ خوشان داشته باشند.

۷.آن‌ها می‌فهمند چه‌وقت چه‌چیزی خراب است و آن‌ را درست ‌می‌کنند.

مشکل، چه میزی پُر از برچسب باشد چه فرآیند ناکارآمد و پرهزینه‌ای که بر گردش مالی کل اداره تاثیر می‌گذارد، کارمندان استثنایی از قید آن مشکل نمی‌گذرند. فقط به این جمله اکتفا نمی‌کنند که “اوه، همیشه همین‌طور بوده”. آنها مشکلات را مواردی می‌دانند که باید بی‌درنگ حل شوند؛ به همین سادگی!

۸.آن‌ها همیشه پاسخ‌گو هستند.

اگر مدیر هستید و دارید سعی می‌کنید از یک گزارش سمبل‌شده سر دربیاورید، شنیدن جمله‌ی “تقصیر من نیست” برای شما رنج‌آورترین چیز خواهد بود. اما کارمندان استثنایی پاسخ‌گو هستند. آنها مسئول کار، تصمیم‌ها، و تمام نتایج‌شان هستند – خوب یا بد. به جای پنهان‌کاری مشکل‌شان را با مدیر مطرح می‌کنند. آنها می‌فهمند که کار مدیران سرزنش کردن کارکنان نیست، بلکه آن‌جا هستند تا کارها را به پایان برسانند.

مطلب مرتبط : اهمیت هوش هیجانی در کار

۹.آن‌ها مقبول هستند.

“مقبول” می‌تواند معنی‌های مختلفی داشته ‌باشد. در یک سازمان به معنای “دوست‌داشتنی” است. همکاران، کارمندان استثنایی را خیلی دوست دارند. این کارمندان مهارت‌هایی در رهبری و اتحاد دارند(حتی اگر در مقام رهبری اداره‌ای نباشند) که دیگران آنها را می‌پذیرند. درظاهر امر به این معنی است که برای عرضه‌ی برند به خوبی قابل‌اعتماد هستند. مدیران می‌دانند که می‌توانند این کارمندان را برای ملاقات با مشتریان و طرف‌های قراردادی آینده بفرستند، بدون آن‌که نگران باشند ‌چه می‌گویند یا چه‌ کاری انجام می‌دهند.

 ۱۰.آن‌ها انرژی‌های آدم‌های سمی را خنثی می‌کنند.

برای بیشتر آدم‌ها سروکله زدن با افرادِ سمی خسته‌کننده و دل‌سردکننده است. کارمندان استثنایی با تحلیل احساسات‌ آن‌ها، تعامل‌شان را با این افراد کنترل می‌کنند. وقتی قرار است با یک فرد سمی روبه‌رو شوند، با این وضعیت معقولانه برخورد می‌کنند. عواطف خود را می‌شناسند و نمی‌گذارند خشم یا عصبانیت به آشفتگی بیشتر دامن بزند. آنها دیدگاه شخص سمی را نیز درنظر می‌گیرند و قادر هستند راه‌حل و زمینه‌ی مشترکی پیدا کنند. حتی وقتی اوضاع حسابی از کنترل خارج می‌شود، افراد دارای هوش هیجانی می‌توانند با کمی مدارا نگذارند آن شخص به کسب و کارشان لطمه‌ای بزند.


 نویسنده: تراویس برَدبری

ترجمه: امیر پوریانسب

منبع: اجندا

هوش هیجانی: ۱۰ مهارت هوش هیجانی در افراد موفق


برچسب ها

بازده

  1. رزا گفت:

    هوش هیجانی بسیار چیز خوبی است. این خصوصیاتی که شما برشمردید هم خوب هسند ولی بیشتر آنها ربطی به هوش هیجانی ندارند. این نوشته پایه و اساس علمی ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی