کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مهارت های زندگی: ۱۸ مهارت مهم زندگی که همین امروز باید بیاموزید

همه آدم ها زندگی خوب، شاد و سرشار از سلامتی و خوشبختی را دوست دارند اما فقط برخی ها هستند که از مهارت های زندگی به خوبی آگاهند و می توانند به آرزوها و خواسته های خود جامه عمل بپوشانند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا پرده از راز ۱۸ مهارت مهم زندگی برای شما برداریم. یادگیری این مهارت های زندگی می توانند از الان تا پایان عمر زندگی شما را سرشار از شادی و موفقیت کنند.

مهارت های زندگی

۱. مفهوم زندگی‌تان را تعریف کنید

همه‌ی ما مشتاقانه به دنبال مفهوم اصلی زندگی‌مان هستیم، ولی هیچ ایده‌ای در مورد آن نداریم. مفهوم زندگی برخی آدم‌ها با باورهای مذهبی‌شان گره خورد است. برای برخی دیگر، مفهوم و معنی زندگی در اشتیاقِ رسیدن به یک هدف یا عشق تعریف می‌شود. زندگی برای شما چه مفهومی دارد؟ و چگونه می‌توانید آن را به بخش اصلی زندگی‌تان تبدیل کنید؟ یکی از اصلی ترین مهارت های زندگی تعریف همین مفهوم است.

۲. ارزش‌های‌تان را تعریف کنید

ارزش‌های‌تان عبارت هستند از آن دسته از اصول بنیادی که تعریف می‌کنند شما “‌که‌”‌ هستید و چگونه می‌خواهید زندگی کنید. شما با تعریف آن‌ها،‌ خط مشی‌های شخصی‌تان را برای تمام تصمیم‌ها و اقدام‌های‌تان ایجاد می‌کنید. بدون آگاهی از ارزش‌ها، به حالت واکنشی زندگی خواهید کرد، و اجازه می‌دهید مقتضیات زندگی و سایر آدم‌ها شما را تعریف کنند.

مطلب مرتبط: هنر زندگی: ۴۵ راهکار که یک زندگی عالی و منحصر به فرد بسازید

۳.  از اشتباهات تان درس بگیرید

ما می‌توانیم شکست‌های‌مان را در مسیر موفقیت قرار دهیم و باید باد بگیریم از شکست‌ها به نفع پیروزی‌های آینده استفاده کنیم.

ما می‌توانیم از شکست‌های‌مان درس بگیریم، نه این‌که توسط ارواح خبیسه‌ی آن‌ها تسخیر شویم. می‌توانیم این تفکر را که یا همه‌چیز یا هیچ‌چیز کنار بگذاریم و به این ترتیب اشتباهات و شکست‌های‌مان به جای  این‌که سد راه‌مان شوند، به پله‌هایی برای موفقیت ما تبدیل خواهند شد. شکست می‌تواند به موفقیت و رشد شما کمک کند.

ما از تاریخ داستان‌های زیادی خوانده‌ایم در مورد آدم‌های معروفی که در ابتدا شکست خورده‌اند اما بعدها به موفق‌ترین آدم‌های این سیاره تبدیل شده‌اند!

۴. اعتماد به نفس داشته باشید

یکی از مهمترین مهارت های زندگی داشتن اعتماد به نفس است. گاهی اوقات شما یک آدم بسیار قوی و کامل هستید اما نداشتن اعتماد به نفس باعث می شود از بسیاری موفقیت ها دور بمانید. سعی کنید ظرفیت خود را بالا ببرید. شما همان بندباز با مهارت و شجاعی هستید که می توانید روی ابرها باشید. به خودتان بایید و موفقیت را بقاپید!

عادت روزانه آدم های با اعتماد به نفس بالا

مطلب مرتبط: ۷ راه عالی برای بهبود مهارت های ارتباطی در زندگی و کار

۵. مهارت‌ها و استعدادهای‌تان را تقویت کنید

وقتی توانایی‌ها و استعدادهای طبیعی‌تان را بشناسید و اصلاح کنید، خود را توانمند خواهید ساخت و فرصت‌هایی را برای موفقیت حرفه‌ای و کامیابی شخصی به وجود خواهید آورد. هم‌چنین، بازشناسایی مهارت‌های‌تان باعث بهبود اعتماد به نفس و امید به تحقق‌پذیری‌تان می‌شود و مهارت های زندگی شما را بالا می برد.

۶. هیچ وقت شوخ طبعی‌ خود را از دست ندهید

شوخ طبعی امری ضروری است – مجلس عروسی را بدون آن ترک نکنید. سوای سلامتی و رفاه حال خودتان و اطرافیان تان هیچ موقعیتی وجود ندارد که نتوان آن را با خنده و مهربانی مدیریت کرد و پشت سر گذاشت. این ویژگی واقعا بهترین دارو است. جنگ و جدل کردن به وقت ضرورت مشکلی ندارد، اما حتما همیشه شوخ طبع و شاد باشید.

مطلب مرتبط: ۹ توصیه که یک رابطه عاشقانه و احساسی درست داشته باشیم

۷. برای خودتان اهدافی را در نظر بگیرید و آنها را یادداشت کنید.

اهداف ماهانه، سالانه، ۵ ساله و ۱۰ ساله برای خودتان در نظر بگیرید. دقیقا بدانید که در هر دوره زمانی از زندگی خود چه می‌خواهید و باید به چه چیزی دست یابید. اطمینان پیدا کنید که به فهرست اهدافتان رجوع می‌کنید و میزان پیشرفت واقعی حاصل شده را برآورد می‌کنید. فهرست اهداف شما بطور مداوم تکمیل خواهد شد و شما به همه اهداف خود دست نخواهید یافت اما نوشتن و مکتوب کردن اهدافتان احتمال دستیابی به آنها را افزایش خواهد داد.

۸. مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید

برخی از افراد بطور طبیعی اصطلاحا ” پروانه‌های اجتماعی” هستند و به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. آن دسته از افرادی که از چنین توانایی هایی برخوردار نیستند لازم است که با تلاش و کوشش خود مهارت‌های اجتماعی شان را ارتقاء دهند. درونگرا بودن و لذت بردن از تنهایی هیچ ایرادی ندارد اما اجازه ندهید که مهارت‌های اجتماعی ضعیف زمانی که به آنها نیاز دارید بازدارنده شما شوند. تقویت مهارت‌های اجتماعی به شما در انتخاب مسیر کار یا فعالیت شما و بهبود مهارت های زندگی نیز کمک می‌کند.

راه برای بالا بردن اعتماد به نفس

مطلب مرتبط : ۶ برترین مهارت زندگی و کار که ارزش سرمایه گذاری را دارند

۹. در زندگیتان نظم داشته باشید

بدیهی است که برقراری نظم در زندگی کلید قدم برداشتن در راه رسیدن به موفقیت و بهبود مهارت های زندگی است. در واقع، هیچ چیز پنهانی و مرموزی در این رابطه وجود ندارد. کسی که ضرورت سر و سامان گرفتن و منظم شدن را در زندگی احساس نکند جزو ما انسان‌ها نیست! برای عده‌ای رسیدن به نظم و انضباط می‌تواند به معنی تغییر سبک زندگی باشد. این کار حقیقتا به تعهد و شکیبایی نیاز دارد، پس عجله نکنید و نا امید نشوید.

۱۰. عادات‌تان را بشناسید

عادات عبارت هستند از رفتار و افکاری که تقریبا به طور ناخودآگاه از ما سر می‌زنند. برخی از عادات‌مان مثبت هستند، ولی برخی دیگر مفید نیستند یا حتی می‌توانند مضر باشند و به خودمان آسیب برسانند. از حالا تصمیم بگیرید و به عادت‌های‌تان توجه کنید، و آن‌هایی را که برای اعتلای زندگی‌تان هیچ سودی ندارند، تغییر دهید.

۱۱. کمی بیشتر بنویسید و بنویسید

نوشتن می‌تواند به شما کمک کند با اعتماد به نفس و دقت بیشتری اعتقادات خود را ابراز کنید. این کار یک نوع آماده سازی است که باعث می‌شود سخنرانی‌های طبیعی داشته باشید. شما همچنین می‌توانید توانایی حفظ کنترل در ارتباطات را نیز در خود ایجاد کنید. یادتان باشد که ارتباط درونی اغلب مقدم بر ارتباط بینافردی است، با این حال تمرین کردن هنر نوشتن به شما کمک خواهد کرد مهارت‌های ارتباطات بینافردی خود را نیز به طرز موثری افزایش دهید.

۱۲.  استرس تان را مدیریت کنید

در زندگی مدرن، استرس بسیار رایج است و به نظر می‌رسد که ما هر روز باید با استرس دست و پنجه نرم کنیم. طیف وسیعی از چیزهایی وجود دارند که می‌توان برای رفع استرس از آن‌ها استفاده کرد، مانند تای چی، یوگا، مراقبه، و تمرین ورزش‌های تنفسی. خودتان سعی کنید بفهمید کدام یک برای شما بهتر جواب می‌دهد و وقتی استرس داشتید چه در زندگی چه در سر کار، از آن استفاده کنید.

۱۳. صبر و تحمل داشته باشید

تحمل یعنی اینکه بتوانید شیوه‌ی عمل یا اعتقاداتی را که ممکن است با طرز اقدام و باورهای شما همخوانی نداشته باشند بپذیرید. هر یک از ما ویژگی ها و نقطه نظرات متفاوت و خاصی دارد. این که بتوانید در کنار آدم‌هایی کار کنید که روش‌های عمل و اعتقادات متفاوتی دارند خودش یک فرصت و مزیت است.

۱۴. مهارت درک و اعتماد به دیگران را در خودتان تقویت کنید

درک کردن این موضوع که آدم‌ها تربیت و فرهنگ خانوادگی متفاوتی دارند بسیار مهم است. بنابراین، لازم است درک کنیم که ما با دیگران فرق داریم و نباید بر مبنای ظاهر و در یک نگاه سایرین را قضاوت کنیم. شما می‌توانید برای کارآمدی و بازدهی بیشتر در عین حال که با شخصی هم نظر نیستید اما همچنان به همکاری‌تان با او ادامه بدهید.

۱۵. صادق باشید

صداقت برای اعتماد سازی میان آدم‌ها از ضروریات است. وقتی که این مزیت (اعتماد) را از دست بدهید به دست آوردن دوباره‌ی آن ناممکن است. در واقع، صداقت پایه‌ی اصلی هر رابطه‌ای، به خصوص در کسب و کار، است.

۱۶. دیگران را خوب قضاوت کنید

قضاوت خوب مهارتی پایه ای در فهرست مهارت ها، فعالیت‌ها، و استراتژی های ارتباطی بینافردی محسوب می‌شود و مستقیما از گوش کردن، یاد گرفتن و مشاهده کردن جهان اطراف‌تان به دست می آید. این مهارت می‌تواند به آدم‌ها اجازه بدهد دوستان و روابط‌شان را خردمندانه انتخاب کنند، پاسخ‌ها و واکنش‌ها را مشخص کنند و تصمیمات عاقلانه بگیرند.

۱۷. خشم خود را کنترل کنید

بسیار حیاتی است که بدانید عصبانی شدن در محل کار ممکن است به مشکلات مختلفی منجر شود و اگر نتوانید این احساسات را به درستی کنترل کنید احتمالا باعث از دست دادن شغل‌تان خواهد شد. همچنین، ضروری است که بدانید چه نوع وضعیتی شما را عصبانی می‌کند تا از قبل بتوانید با احساسات منفی مقابله کنید. بهتر آن است که در محل کار دیگران را مورد خشم خود قرار ندهید چون این کار ممکن است باعث ترساندن دیگران و منجر به بالا گرفتن خشونت در محل کار شود.

وقتی فکر می‌کنید خشم دارد بر شما غلبه می‌کند، برای آرام شدن چند نفس عمیق بکشید و اگر کارساز نبود، فقط کافی است آن محل را ترک کنید. قبل از عصبانی شدن، باید روش‌های درستی را یاد بگیرید که به حفظ آرامش‌تان کمک می‌کنند. کنترل خشم، به ویژه کنترل خشم در محل کار یکی از مهارت های عالی آدم‌ها است که به شما کمک می کند افکار و احساسات‌تان را با آدم‌های دور و برتان به شیوه‌ای درست و معقولانه در میان بگذارید.

۱۸. به حل اختلافات بپردازید

این چیزی است که همراه با کنترل خشم به دست می‌آید و یکی از مهارت های خوبی است که آدم‌ها می‌توانند در سر کار یا زندگی روزمره از آن برخوردار شوند. حل اختلافات شامل شناخت از خود اختلاف و نحوه‌ی تاثیر آن بر شما و اطلاع از دلایل اهمیت این اختلاف برای شما می‌شود. وقتی می‌خواهید اختلافی را بر طرف کنید، باید به طرف مقابل احترام بگذارید و از او نیز درباره‌ی راه‌حل‌های درست برای حل اختلاف نظرخواهی کنید. این مهارت مهمی است که آدم‌ها در محل کار از آن برخوردار هستند چون معمولا در اکثر مشاغل اختلاف نظرها و درگیری‌هایی بر سر موضوعات خاصی رخ می‌دهد. این که بدانید چگونه با یک اختلاف برخورد کنید و به طرف‌های درگیر احترام بگذارید به شما در حفظ روابط خوبی که دارید کمک خواهد کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع: entrepreneur

مهارت های زندگی: ۱۸ مهارت مهم زندگی که همین امروز باید بیاموزید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی