کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۹ روش بهبود مهارت اجتماعی کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان

مهارت‌های اجتماعی برای تمام آدم‌های دنیای امروزی بسیار ضروری هستند. در این مقاله، ما تمام راه‌های موثر برای بهبود مهارت اجتماعی کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان را برای شما تشریح می‌کنیم. پس تا به انتهای این مقاله با ما همراه باشید. امیدوار هستیم که نکات و توصیه‌های مطروحه بتواند شما را در زمینه‌ی مهارت های اجتماعی دست کم یک گام به جلو پیش ببرد.

مهارت اجتماعی کودکان

الف. توصیه های موثر برای بهبود مهارت اجتماعی کودکان و نوجوانان

بهبود مهارت اجتماعی کودکان نکته مهمی است که اکثر والدین باید در اسرع وقت آن را عملی کنند. بسیاری از کودکان بدون هیچ مهارتی در ارتباطات اجتماعی و همچنین در زمینه‌ی قوانین کلی زندگی، بزرگ می‌شوند. کودکان باید درباره‌ی نشان دادن رفتارهای خوب، نحوه‌ی برقراری ارتباط مودبانه با سایرین، نحوه‌ی توجه به احساسات دیگران، نحوه‌ی ابراز احساسات خود، یا ساده‌تر بگوییم، درباره‌ی نحوه‌ی تشکر کردن یا خواهش کردن در زندگی روزمره نکاتی را بیاموزند. در نتیجه، والدین باید تا حد ممکن به بهبود مهارت اجتماعی کودکان و نوجوانان توجه کنند.

۱. مهارت‌های اجتماعی را به کودکان انتقال دهید

کودکان همیشه به تمام فعالیت‌ها یا رفتارهای بزرگسالان علاقمند هستند. در این مرحله، شما باید به خواسته‌ها و نیازهای‌شان توجه کنید. می‌توانید هر روز و هر لحظه با کود‌ک‌تان صحبت کنید. به عنوان مثال، وقتی گریه می‌کند یا می‌خندد با زبان خودتان با او صحبت کنید. می‌توانید بچه‌ها را تشویق کنید به زبان خودشان به شما پاسخ بدهند.

– به آن‌ها توصیه کنید به دیگران اهمیت بدهند: وقتی شما به گریه‌ها، نیازها، لبخندهای آن‌ها پاسخ می‌دهید در واقع به آن‌ها می‌آموزید که به نیازهای دیگران توجه کنند.

– بچه‌ها را دوست بدارید: مهم نیست واکنش آن‌ها چیست، مهم نیست گریه کردنشان سر و صدا ایجاد می‌کند، شما باید به بچه‌ها عشق بورزید. این کلید رشد معمول کودکان شما است. بنابراین، برای یاد دادن مهارت‌های اجتماعی به کودکان، نباید از این شیوه‌ی رفتاری صرف‌نظر کنید.

– برای بهبود مهارت اجتماعی کودکان در برخورد با آنها آرام باشید: بچه‌ها همیشه نیازهایی دارند، و وقتی والدین متوجه منظورشان نمی‌شوند ممکن است شروع به گریه کنند. وقتی بچه گریه می‌کند، ممکن است شما دچار تشویش و استرس بشوید. پیش از در بغل گرفتن کودک نفسی عمیق بکشید و آرامش را در خود ایجاد کنید.

۲. به کودک‌تان بیاموزید چگونه به آدم‌ها و آنچه متعلق به آن‌ها است احترام بگذارد

کودکان نوپا کلمات مشخصی و جملات پایه‌ای دارند که می‌توانند از طریق آن‌ها با سایرین ارتباط برقرار کنند. اما، در مرحله‌ی کودکی، آن‌ها معمولا در نگه‌داشتن تمام عروسک‌های‌شان خودخواهی به خرج می‌دهند و دلشان نمی خواهد که به دوستانشان هم اجازه‌ی بازی با آن‌ها را بدهند.

– محیطی و فضایی اجتماعی ایجاد کنید: از طریق این راه حل، می توانید با دعوت کردن سایر والدین یا بچه‌ها به خانه‌تان فضایی اجتماعی ایجاد کنید. کودک شما با آن‌ها بازی خواهد کرد و یاد خواهد گرفت که چگونه اسباب‌بازی‌ها را با دوستانش سهیم شود.

-برای بهبود مهارت اجتماعی کودکان پاداش‌هایی در نظر بگیرید: شما می‌توانید کودک‌تان را به انجام توصیه‌هایی که به او می‌کنید از طریق اعطای پاداش مشخص تشویق کنید.

– برای بهبود مهارت اجتماعی کودکان به آنها مهارت‌های اساسی را بیاموزید: شما می‌توانید نحوه‌ی سلام، تشکر کردن و سهیم شدن اسباب بازی با دوستان و همین طور مهربان بودن هنگام صحبت با سایرین را به کودک‌تان بیاموزید.

مهارت اجتماعی کودکان

۳. به بچه‌های‌تان در مرحله‌ی پیش دبستانی کمک کنید دوستان بیشتری پیدا کنند

بچه‌های پیش دبستانی عواطف و ابراز احساسات پیچیده‌تری خواهند داشت که اکثر والدین باید به آن‌ها توجه کنند. در این مرحله، باید به آن‌ها یاد بدهید برای پیدا کردن دوستان بیشتر چگونه باید مهارت‌های اجتماعی‌شان را پرورش بدهند. اما چطور می‌توانید به آن‌ها کمک کنید؟

برای بهبود مهارت اجتماعی کودکان اولین کاری که باید انجام دهید آن است که رویدادهایی برای‌شان در نظر بگیرید مثل میهمانی‌ها، بازی کردن در مدرسه، یا رقابت‌های دوستانه، تا با یکدیگر ملاقات داشته باشند و آشنا شوند. از طریق ملاقات کردن با آدم‌های زیاد، آن‌ها مهارت های ارتباطی را خودشان پرورش خواهند داد. کلمات یا جملات اصلی و پایه‌ای را به کودکان‌تان بیاموزید و آن‌ها را تشویق کنید به ارتباط برقرار کردن با سایرین.

۴. مهارت‌های اجتماعی را در کودک مدرسه‌ای‌تان پرورش دهید

در این مرحله از بهبود مهارت اجتماعی کودکان ، تقریبا بچه‌ها محیط اطراف‌شان را درک می‌کنند و خوب و بد را از هم تشخیص می‌دهند. در این مرحله، بزرگسالان باید به تمام رفتارهای خود توجه داشته باشند چون بچه‌ها می‌توانند از آن‌ها تقلید کنند و اگر والدین رفتار بدی داشته باشند ممکن است به کودکان انتقال پیدا کند.

– برای بهبود مهارت اجتماعی کودکان مواظب تمام اعمال‌تان باشید: اگر پدر یا مادر هستید و بچه مدرسه‌ای دارید، باید همیشه سعی کنید رفتار خوبی از خود بروز بدهید. به عنوان مثال می‌توانید به کودکان‌تان احترام به بزرگ‌تر را بیاموزید؛ می‌توانید از آن‌ها بخواهید با مردم مودبانه رفتار کنند، یا می‌توانید درباره‌ی مسائل خصوصی با کودکان‌تان صحبت کنید. کودک شما خودش خوب و بد را از هم تشخیص خواهد داد.

– به آن‌ها یاد بدهید چگونه بر ارزش‌های دیگران بیفزایند: در رقابت‌ها یا آزمون‌ها، کودک شما چیزهای با ارزش بسیاری درباره‌ی ارزشیابی خواهد آموخت. پس به آن‌ها نحوه‌ی احترام گذاشتن و قدرشناسی از توانایی‌ها و قدرت دیگران را یاد بدهید.

– سعی کنید شخصی بی‌طرف باشید: وقتی کودک‌تان با دیگران درگیر می‌شود یا دعوا می‌کند، رفتار شما چگونه است؟ در چنین شرایطی، شما در حکم یک قاضی هستید که به آن‌ها کمک می‌کند تا مشکل را بر طرف کنند. پس باید عادل باشید و از آن کودکان درباره‌ی احساس‌شان، درباره‌ی مشکل پیش‌آمده و علت اختلاف نظرشان سوال کنید.

۵. قواعد کلی برای پرورش مهارت اجتماعی کودکان نوپا

این‌ها بعضی از فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند به کودک نوپا یا بچه‌ی مدرسه‌ای شما کمک کنند زندگی اجتماعی بهتری داشته باشد:

– درباره‌ی موضوعاتی که راجع به تعامل اجتماعی، دوستی و بحث از مولفه‌های اجتماعی تعاملات با سایرین است برای او قصه بخوانید.

– موقعیت‌های مختلف روزانه را مورد بحث قرار دهید، به عنوان مثال مکالمه‌ای با صندوق دار سوپرمارکت یا …

– بگذارید زبان بدن و حالات چهره‌ی بین دو بازیگر را در برنامه‌های تلویزیونی تماشا کند.

– مشکلات اجتماعی را که کودک‌تان با آن‌ها درگیر است شناسایی کنید و به او کمک کنید این مشکلات و معضلات را به خوبی پشت سر بگذارد.

– موقع تماشا کردن تلویزیون به همراه کودک‌تان، به سرنخ‌های اجتماعی اشاره و رفتارهای غیرکلامی یا موقعیت‌های اجتماعی مختلف را با او به بحث بگذارید.

ب. توصیه های موثر برای بهبود مهارت اجتماعی بزرگسالان

بهبود مهارت های اجتماعی نه تنها مسئله‌ای با اهمیت برای بچه‌ها و کودکان است، بلکه بزرگسالان و نوجوانان نیز به یادگیری نحوه‌ی پرورش روزانه‌ی مهارت‌های اجتماعی نیاز دارند.

۱. به سکوت کردن اهمیت بدهید

این یعنی باید حین صحبت کردن مراقب رفتارتان با دیگران باشید. همچنین به این معنی است که باید یاد بگیرید چه وقت و چگونه باید یک شنونده‌ی خوب باشید. گوش دادن به حرف های دیگران به آن سادگی ها که فکر می‌کنید نیست اما می‌توانید آن را قدم به قدم یاد بگیرید.

مهارت اجتماعی کودکان

۲. یاد بگیرید صادق باشید

بزرگسالان به طرقی نسبت به کودکان کمتر صادق هستند. مردم از کسی که همیشه تظاهر یا پر حرفی می‌کند متنفرند. اگر مسئله‌‌ای را می‌دانید، پس درباره‌اش حرف بزنید؛ و اگر نه، باید صادقانه بگویید: «من نمی‌دانم». آدم‌ها همیشه افراد صادق را دوست دارند؛ بنابراین، اگر می‌خواهید همه جا با عزت و احترام با شما برخورد شود پس صادق بودن را یاد بگیرید.

۳. بگذارید دیگران با شما صمیمی شوند

زمانی را که با قطار به زادگاهم بر می‌گشتم خوب به خاطر می‌آورم. وقتی افراد غریبه آنجا درون قطار جمع شده بودند، بین مسافرانی که با هم در مورد مسائل روز گفتگو می‌کردند فاصله‌ی چندانی وجود نداشت. یکی از پرسش‌های رایجی که ما همیشه می‌پرسیدیم این بود که «شما کدام ایستگاه پیاده می‌شوید؟» و از همین جا سر صحبت باز می‌شد. من یاد گرفتم که صمیمی بودن همیشه برای من قدر و منزلت به همراه می‌آورد. مردم همیشه آدم‌های با فکر باز را دوست دارند.

مهارت اجتماعی کودکان

۴. تمرین کنید

با این که می‌دانید مهارت‌های اجتماعی مورد نیاز کدامند، اما اگر آن‌ها را روزانه تمرین و استفاده نکنید قادر نخواهید بود مهارت های اجتماعی‌تان را پروش بدهید. از وقت فراغت خود برای بهبود مهارت‌های اجتماعی‌تان بهره ببرید.

۵. از دیگران بیاموزید

هرکسی در اطراف شما شایستگی آن را دارد که از او چیزی بیاموزید. البته، خودتان باید تشخیص بدهید چه چیزی برای‌تان خوب است و چه چیزی برای‌‌تان بد است.

۶. به مهارت‌های اجتماعی به چشم یک گنج نگاه کنید

اجازه بدهید وقتی نحوه‌ی پرورش مهارت‌های اجتماعی را یاد می‌گیریم جدی باشیم، کاری که می‌تواند برای شما رضایتمندی، شادمانی و موفقیت به همراه بیاورد. شما می‌توانید از این کار به عنوان یکی از اولویت‌های خود در زندگی یاد کنید.

۷. از اشتباهات‌تان درس بگیرید

شما تنها آدمی نیستید که اشتباه مرتکب می‌شود؛ همه می‌توانند در هر موردی دچار اشتباه بشوند. بنابراین، از اشتباه کردن نترسید؛ می‌توانید از اشتباهات‌تان چیزهای زیادی یاد بگیرید.

۸. به سر و وضع و ظاهر خود برسید

وقتی بیرون می‌روید، پوشیدن لباس‌های نا مرتب و کثیف ممنوع است! رسیدن به ظاهر و سر و وضع‌تان یکی از مهمترین چیزهایی است که نشان دهنده‌ی احترام شما به دیگران به حساب می‌آید. وقتی خوب به نظر برسید، احساس بسیار راحت و اعتماد به نفس زیادی هنگام برقراری ارتباط با دیگران خواهید داشت.

۹. بر دانش‌تان بیفزایید

اگر به رویدادهای جاری که در جهان اطراف‌تان اتفاق می‌افتند توجه نداشته باشید به قهقرا خواهید رفت. وقتی نسبت به رویدادهای اجتماعی دانش تمام و کمال داشته باشید، احساس اطمینان بیشتری خواهید داشت، و مردم نیز از شما تمجید خواهند کرد.

۱۰. ریسک کنید

برای تعامل با سایرین ریسک کنید. این به معنی آن است که می‌توانید احساسات و افکار واقعی خود را بیان کنید، و به روشی درست و قابل اعتماد رفتار کنید.

این کار فایده‌های فراوانی برای شما خواهد داشت چون اگر فقط به تعاملات اجتماعیبه شیوه‌هایی که بی‌خطر و خشک و جدی هستند بچسبید، هیچ وقت امکان‌ها و احتمالات ممکن دیگر را کشف و تجربه نخواهید کرد. به علاوه، این کار پرورش و توسعه‌ی ارتباط اجتماعی را نیز دشوارتر می‌کند.

۱۱. از دیگران بازخورد بخواهید

اصلاح و تغییر مهارت‌های بین فردی‌تان کار راحتی نیست، اما اگر نمی‌دانید که دیگران شما را چگونه می‌نگرند؛ از آدم‌هایی که به آن‌ها اعتماد دارید درخواست کنید بازخورد واقعی‌شان را نسبت به شما ابراز کنند. از آن‌ها درباره‌ی جنبه‌های مختلف شخصیت‌تان سوال بپرسید. بازخوردهای آن‌ها به شما کمک خواهد کرد بفهمید زندگی اجتماعی تان چگونه است، آن‌ها از چه چیز شما خوش‌شان می‌آید، و نقاط ضعف و قوت‌تان کدامند. سپس، باید بازخوردهای آن‌ها را جمع بندی کنید و پی ببرید کدام مهارت‌های اجتماعی‌تان را باید پرورش دهید.

سپس، متوجه خواهید شد رفتارتان را چگونه تغییر دهید و چه مهارت‌های اجتماعی جدید بهتری را در خود شکل بدهید که مردم به شما بیشتر احترام بگذارند و بهتر درک‌تان کنند. در نتیجه، تعاملات اجتماعی بهتری خواهید داشت.

۱۲. روی یک هدف مشخص کار کنید

انواع گسترده‌ای از مهارت‌های اجتماعی وجود دارند که می توانید آن‌ها را پرورش بدهید، اما در هر زمان به یک هدف مشخص فکر کنید و آن را خوب پرورش بدهید. به عنوان مثال، اگر موقع ارتباط برقرار کردن در جمع اعتماد به نفس ندارید، به جای صحبت کردن با معلم خصوصی‌تان فرصت‌های بیشتری را برای خود فراهم بیاورید که با آدم‌های زیادی در جلسات، سمینارها، و … صحبت و بحث کنید.

هنگامی که مهارت‌های اجتماعی جدید‌تان شکل گرفت و پرورش یافت، قطعا احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد و به راحتی با آدم‌های بیشتری ارتباط برقرار خواهید کرد. این مهارت‌ها می‌توانند طیف وسیع‌تری از فرصت‌های خوب جهت موفقیت و خوشبختی در زندگی را برای‌تان فراهم آورند. حالا تمام کاری که باید انجام دهید بهره بردن از اهداف مشخص است.

۱۳. با آدم‌هایی که در روابط اجتماعی ماهر هستند تعامل کنید

شما خودتان می‌توانید در بسیاری از حوزه‌های زندگی مطالبی بیاموزید، اما وقتی نوبت به راه‌های پرورش مهارت‌های اجتماعی می‌رسد، باید بتوانید با سایرین تعامل داشته باشید. در واقع، این به معنی آن نیست که می‌توانید با هر آدمی تعامل داشته باشید. مثل انتخاب دوست، باید با افرادی که در مهارت‌های اجتماعی ماهر هستند تعامل کنید که بتوانید از آن‌ها چیزی یاد بگیرید، کسانی که می‌توانند شما را به داشتن زندگی‌ اجتماعی بهتر با فعالیت‌های اجتماعی بهتر تشویق کنند.

۱۴. قواعد رایج برای پرورش مهارت‌های اجتماعی در بزرگسالان

در واقع، شما می‌توانید بسته به هر موقعیتی این قواعد را تغییر دهید. شما نمی‌توانید همیشه و در هر وضعیتی لبخند بزنید، یا نیازی نیست همیشه ناراحت یا دچار استرس باشید، و لازم نیست با تمام آدم‌هایی که می‌بینیدشان دوست شوید چون تمام آن‌ها که مثل هم نیستند، و ممکن است به شما خیانت کنند. گاهی، می‌توانید دروغ بگویید تا مطمئن شوید خطری از جانب دیگران تهدیدتان نخواهد کرد. نیازی نیست بگویید: «آه، تو خیلی چاق و خیلی سنگین وزن به نظر می‌رسی» حتی با اینکه از گفتن این جمله منظور بدی هم نداشته باشید.

دوست شما در این زمینه از مواجه با حقیقت مایوس و ناراحت خواهد شد. اما گفتن «لطفا» و «متشکرم» ثابت می‌کند که شما بسیار مودب هستید. آيا خجالتی و کم رو هستید؟ پس به کلاس‌ها یا باشگاه‌هایی بروید که می‌توانند به شما در پرورش مهارت‌های اجتماعی‌تان کمک کنند. شما می‌توانید یک ایمیل درست کنید و از بودن در اتاق‌های گفتگو لذت ببرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: vkool

۱۹ روش بهبود مهارت اجتماعی کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی