کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مهاجرت به هلند: راهنمای ویزا و مجوزهای هلند

در این نوشتار به شما می‌گوییم که برای مهاجرت به هلند و اخذ ویزا یا مجوزهای ورود به هلند برای بازدید، زندگی، کار یا تحصیل در هلند به چه نوع مجوز یا ویزایی نیاز دارید که با شرایط و وضعیت شما سازگار باشد. با ما همراه باشید.

مهاجرت به هلند: راهنمای ویزا و مجوزهای هلند

اگر می‌خواهید در هلند زندگی، تحصیل یا کار کنید یا به یکی از اقوام یا نامزدتان ملحق شوید، شاید لازم باشد به سازمان مهاجرت و اعطای تابعیت (IND) هلند درخواست ویزا یا مجوز دیگری بدهید. این راهنما لازمه‌ها و شرایط انواع مختلف ویزاها و مجوزهای هلند را توضیح می‌دهد تا کمک‌تان کند تصمیم بگیرید برای وضعیت شخصی‌تان کدام مجوز را انتخاب کنید. عموما ملیت شما و دلیل‌تان برای رفتن به هلند تعیین‌کننده‌ی ویزا یا مجوزی است که نیاز دارید.

اطلاعاتی که در این نوشتار ارائه شده‌است فقط برای راهنمایی است و شما باید به دنبال مشاوره‌ی مخصوص از سازمان مهاجرت و اعطای تابعیت (IND) باشید – جزییات نحوه‌ی تماس در ادامه آمده‌است. این نوشتار را بخوانید تا بدانید برای بازدید، زندگی، کار یا تحصیل در هلند به کدام ویزا یا مجوز نیاز دارید.

مطلب مرتبط: مهاجرت آلمان : ۱۰ نکته برای اقامت آلمان

در این راهنما ما برخی سوالات مهم را درباره‌ی ویزاها و مجوزهای هلند پاسخ می‌دهیم.

چه کسی به ویزا یا مجوز هلند نیاز دارد؟

شهروندان کشورهای اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس

هلند یکی از ۲۶ کشور تشکیل‌دهنده‌ی منطقه‌ی “شنگن” است: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، و هلند. این کشورها یک ویزای مشترک دارند و در مرزهای آنها هیچ کنترلی صورت نمی‌گیرد، بنابراین شهروندان در منظقه‌ی شنگن می‌توانند آزادانه به هلند سفر کنند.

اگر شما شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، منطقه‌ی اقتصادی اروپا (اتحادیه‌ی اروپا به علاوه‌ی ایسلند، لیختن‌اشتاین، و نروژ) یا سوئیس باشید، برای سفر، زندگی، کار، یا تحصیل در هلند نیازی به ویزا ندارید – هر قدر که مدت اقامت‌تان طولانی باشد – مگر این‌که اهل کرواسی باشید، کشوری که عضو جدید اتحادیه‌ی اروپا است (پایین را ببینید).

اگر ملیت (و پاسپورت) دوگانه دارید، نیاز داشتن یا نداشتن به ویزا بستگی به این دارد که برای سفر به هلند از کدام برگه‌ی عبور استفاده می‌کنید (حتی اگر در زمان سفر آن‌جا زندگی نمی‌کنید).

شهروندان اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس باید برای ماندن در هلند بیش از ۴ ماه در دیتابیس سوابق شخصی (BRP) ثبت نام کنند و شماره سرویس شهروندی (burgerservicenummer or BSN) بگیرند، که شماره امنیت اجتماعی و مالیات است.

اگر کم‌تر از ۴ ماه می‌مانید ثبت نام اجباری نیست، اما به هر حال برای تمام امور اداری باید شماره سرویس شهروندی (BSN) بگیرید. از شهرداری منطقه‌تان بپرسید یا (از داخل هلند) با شماره ۱۴۰۰ تماس بگیرید که مرکز خدمات دولتی است.

همسر و اقوام نزدیک شهروندان اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس

اگر می‌خواهید به یکی از اقوام نزدیک (مثلا نامزد، همسر، پدربزرگ یا مادربزرگ یا فرزند زیر ۲۱ سال) با ملیت یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس که در هلند زندگی می‌کند، ملحق شوید (اما خودتان ملیت یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس را ندارید)، شما نیز این حق را دارید که بدون نیاز به مجوز در هلند زندگی و کار کنید.

با این حال، باید طبق قانون اتحادیه اروپا برای دریافت گواهی اقامت قانونی درخواست دهید؛ این مدرکی است که تایید می‌کند شما به‌طور قانونی مجاز هستید بدون مجوز در هلند بمانید و کار کنید.

کسانی که ملیتی به جز کشورهای اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس دارند

اگر شما ملیتی به جز یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس دارید و برای ملحق شدن به یکی از اقوام با ملیت اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس به هلند نمی‌آیید، برای ورود و/ یا مجوز ماندن بیش از ۳ ماه احتمالا به مجوز اقامت موقت (MVV) نیاز دارید. در ادامه اطلاعات بیش‌تری آمده‌است.

مطلب مرتبط: مهاجرت به استرالیا :۵ بهترین مشاغل مورد نیاز استرالیا

مجوزهای کار در هلند: چه کسی می‌تواند در هلند کار کند؟

تمام شهروندان کشورهای اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس، به استثنای شهروندان کرواسی (پایین را ببینید)، می‌توانند بدون محدودیت در تمام بخش‌ها کار کنند. اگر یک کارفرما از شما گواهی ماندن قانونی در هلند خواست، این نامه را از IND به او نشان دهید. این نامه تغییرات شرایط از ۲۰۱۴ را توضیح می‌دهد که طی آن شهروندان اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس دیگر لازم نیست برای اقامت طولانی مدت‌شان در هلند ثبت نام کنند.

درحال‌حاضر برای شهروندان کرواسی محدودیت‌های کاری وجود دارد: شما تنها در صورتی می‌توانید در هلند کار کنید که کارفرمایتان مجوز کار شما را برای ۱۲ ماه اول داشته‌باشد. بعد از ۱۲ ماه اشتغال قانونی و مداوم می‌توانید آزادانه بدون مجوز در هلند کار کنید. این محدودیت‌ها در ۲۰۱۸ بازبینی می‌شود اما ممکن است تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ پابرجا بماند.

اتباع کشورهای ثالث (یعنی کسانی که خارج از اتحادیه‌ی اروپا/ منطقه‌ی اقتصادی اروپا/ سوئیس هستند) معمولا تنها در صورتی می‌توانند در هلند کار کنند که کارفرمایشان به نام آنها مجوز کار گرفته‌باشد. IND هلند اکنون یک مجوز واحد ارائه می‌کند که به‌طور ترکیبی به عنوان مجوز اقامت و کار عمل می‌کند و با عنوان GVVA شناخته می‌شود. این مجوز عموما برای کارمندانی صادر می‌شود که برای بیش از ۳ ماه به هلند می‌روند. معمولا کارفرما برای این مجوز درخواست می‌دهد و مجوز برای مدت ۳ سال صادر می‌شود.

برخی آدم‌ها واجد شرایط مجوز ترکیبی واحد نیستند، و کارفرمایان باید برای مجوز کار جداگانه (TWV) درخواست بدهند.

استثناها: چه کسانی به مجوز کار نیاز ندارند؟

اگر شما با مجوز اقامت به عنوان “مهاجر بسیار ماهر” به هلند بروید، یا به عنوان یک فارغ‌التحصیل یک سال به دنبال کار باشید، می‌توانید بدون این‌که کارفرما برایتان مجوز کار جداگانه فراهم کند، کار کنید. اگر به عنوان یک پژوهشگر علمی به هلند بروید، لازم نیست موسسه‌ی پژوهشی برای شما مجوز کار بگیرد، با این حال اگر هم‌زمان برای یک کارفرمای دیگر کار کنید، کارفرمای دیگر باید مجوز بگیرد.

در برخی موارد، اعضای خانواده از همان حقوق خویشاوندشان که در هلند زندگی می‌کند بهره‌مند می‌شوند؛ بنابراین اگر خویشاوند یا همسرشان قبلا مجوز کار گرفته‌است، آنها نیز می‌توانند کار کنند، بدون این‌که لازم باشد کارفرما به نام آنها مجوز بگیرد. در ادامه درباره‌ی می‌توانید درباره‌ی انواع مجوزها بخوانید تا بفهمید بسته به این‌که کدام مجوز برای شما کارایی دارد آیا به مجوز کار نیاز خواهیدداشت یا خیر.

به کدام ویزا یا مجوز هلند نیاز دارید؟

ویزاهای ماندن به مدت کوتاه در هلند: عبور و ماندن تا ۳ ماه

برای کسانی که توقف کوتاهی در هلند دارند (حتی چند ساعت)، مثلا در مسیر مقصدی دیگر هستند یا تا ۳ ماه در هلند می‌مانند، بسته به ملیت‌شان ممکن است لازم باشد ویزای ماندن به مدت کوتاه بگیرند.

دو نوع ویزای ماندن به مدت کوتاه وجود دارد:

  • ویزای A فقط برای عبور است و مسافرانی با ملیت‌های خاص که در مسیر سفر به کشوری دیگر خارج از منطقه‌ی شنگن، در فرودگاه هلند توقف می‌کنند به آن نیاز دارند.
  • ویزای C (گاهی به آن ویزای گردشگری گفته می‌شود) به شما اجازه می‌دهد در یک بازه‌ی زمانی ۶ ماهه، تا ۳ ماه در هلند (یا هر کشور دیگری در منظقه‌ی شنگن) بمانید. در طول این مدت اگر کارفرمایتان به نام شما مجوز کار داشته‌باشد، می‌توانید کار کنید. اما با این ویزا نمی‌توانید درخواست اقامت بدهید. باید هلند را ترک کنید و از کشور وطن خود درخواست بدهید.

ویزاها و مجوزهای ماندن به مدت طولانی: بیش از ۳ ماه

اگر می‌خواهید بیش‌تر از ۳ ماه در هلند بمانید، باید درخواست ویزای ورود طولانی‌مدت (MVV) بدهید تا وارد هلند شوید و مجوز اقامت بگیرید – به علاوه ممکن است مجبور باشید آزمون integration (آزمونی آشنایی با زبان و فرهنگ جامعه هلند) بدهید.

همه به MVV نیاز ندارند. اگر شما به آن نیاز دارید می‌توانید طی فرآیندی واحد به نام روند ورود و اقامت (TEV) هم‌زمان برای MVV و مجوز اقامت درخواست بدهید. هر دو مجوز به‌طور هم‌زمان داده می‌شود؛ برای شما MVV صادر می‌شود که اجازه می‌دهد وارد این کشور شوید، و در عرض ۲ هفته پس از ورود مدارک اقامت را از یک دفتر IND گردآوری می‌کنید.

اگر به MVV نیاز ندارید، باز هم می‌توانید از بیرون هلند به واسطه‌ی فرآیند TEV درخواست مجوز اقامت بدهید، یا بعد از رسیدن از طریق IND اقدام کنید.

مطلب مرتبط: مهاجرت به کانادا: ۷ سریع‌ ترین و ارزان‌ ترین روش مهاجرت به کانادا

مجوزهای اقامت در هلند برای اهداف مختلف ماندن در این کشور

شما بسته به هدفی که از ماندن در این کشور دارید باید برای یک مجوز اقامت درخواست بدهید. هر مجوز در هلند شرایط، ملزومات، محدودیت و مدت اعتباری خاص خود را دارد.

پیوستن به یکی از بستگان یا همسر که شهروند اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس باشد.

پیوستن به یکی از بستگان یا همسر که عضوی از خانواده غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس باشد.

اجازه اقامت برای کارکنان

اجازه اقامت برای خود اشتغالی / شغل آزاد / کارآفرین

اجازه اقامت برای مهاجران بسیار ماهر

اجازه اقامت برای پژوهشگران علمی

اجازه اقامت برای کارگران فصلی / قراردادی کوتاه مدت

اجازه اقامت برای اهداف مطالعاتی

اجازه اقامت برای سال تعیین گرایش فارغ التحصیلان: فارغ التحصیلان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا

اجازه اقامت برای خدمت تهاتری

اجازه اقامت برای برنامه‌های تبادلی

ویزای بازگشت

اگر شما درحال‌حاضر در هلند هستید و می‌خواهید موقتا این کشور را ترک کنید اما مجوز اقامت فعلی در نبودتان منقضی می‌شود، یا درخواست ویزایتان (فرض کنیم به علت گم شدن مدرک ویزا یا تغییر هدف‌تان از ماندن در این کشور)، در وضعیت انتظار است ممکن است برای برگشتن به هلند به ویزای بازگشت نیاز داشته‌باشید. اعتبار ویزا به شرایط شما بستگی دارد، و مدت آن می‌تواند از ۳ ماه تا ۱ سال باشد.

اقامت دائم

وقتی شما به مدت ۵ سال مداوم در هلند زندگی کردید، می‌توانید درخواست اقامت دائم و مهاجرت به هلند بدهید.

شهروندی هلند

وقتی به مدت ۵ سال مداوم (در صورتی که به مدت ۳ سال همسر یا نامزد هلندی داشته‌باشید، ۳ سال مداوم) در هلند زندگی کردید، از طریق اعطای تابعیت شهروند هلند می‌شوید. شما باید برخی شرایط را احراز کنید. از جمله باید اثبات کنید می‌توانید به زبان هلندی بخوانید و بنویسید، ملیت قبلی‌تان را انکار کنید (با کمی استثنا)، و اگر نوشتن یا تلفظ اسم‌تان در زبان هلندی دشوار به نظر می‌رسد باید آن را عوض کنید.

شما از طریق شهرداری منطقه‌تان درخواست می‌دهید، البته IND هلند درخواست را بررسی می‌کند. این فرآیند حدود یک سال طول می‌کشد.

IND هلند چیست و چرا باید با IND تماس بگیرم؟

تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی درباره‌ی درخواست‌های مجوز اقامت، اعطای تابعیت، و پناهندگی IND هلند است. IND آمستردام، IND روتردام، IND آیندهوون و IND در دیگر شهرهای مهم هلند می‌توانند به وضعیت شخص شما کمک کنند و به روش‌های مختلف می‌توانید با آنها با تماس بگیرید.

مطلب مرتبط: انواع ویزای آلمان و نحوه درخواست ویزای متناسب با وضعیت شما

حامیان مالی

بسیاری از آدم‌ها حامی مالی دارند، یعنی یک شخص یا سازمان که علاقه دارد این آدم‌ها به هلند بیایند (مثلا یک کارفرما، موسسه‌ی تحصیلی، عضوی از خانواده). ممکن است این حامی مالی از طرف شما اقدام کند، درخواست مجوز اقامت بدهد و و اگر درخواستی رد شود اعتراض کند یا تقاضای تجدید نظر بدهد.

دو نوع حامی مالی وجود دارد: رسمی و غیررسمی. فقط سازمان ها، موسسات و شرکت‌ها می‌توانند حامی مالی رسمی باشند (هزینه‌ها اعمال می‌شود). افراد حقیقی نمی‌توانند حامی مالی رسمی باشند. برخی سازمان‌ها باید برای استخدام کارمندان خارجی در IND ثبت نام کنند (رسمی شوند). با این حال برای درخواست‌های مجوز کارمندان پرداختی، کارگران فصلی، کارآموزان یا دارندگان کارت آبی اروپا ثبت نام اختیاری است.

یک حامی مالی رسمی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • حامی مالی رسمی اجباری – برای اهداف مطالعه، تبادل خدمت (از جمله خدمت تهاتری)، مهاجران بسیار ماهر و برخی پژوهشگران علمی.
  • حامی مالی رسمی داوطلب – کارفرمایانی که کارمندان پرداختی تحت استخدام دارند، برای کارگران فصلی، کارآموزان یا دارندگان کارت آبی اروپا می‌توانند داوطلبانه درخواست رسمی شدن بدهند؛ رسمی شدن اجباری نیست بلکه اختیاری است.

 برای شهروندان ترکیه که به عنوان فرد بسیار ماهر مجوز مهاجرت دارند، حامی مالی اجباری لازم نیست.

حامیان مالی رسمی چند تعهد قانونی دارند، از جمله موظف هستند هر تغییری (مثلا تغییر کارفرما) را به IND اطلاع دهند، سوابق اداری را ثبت کنند، و اگر فردی بیش‌تر از مهلت ویزایش بماند مسئولیت هزینه‌های بازگشت او را به وطن قبول کنند.

مطلب مرتبط: کار در سوئیس : انواع و شرایط اخذ اقامت کار در سوئیس

تمدید یا تغییر مجوز اقامت

اگر مجوز اقامت دارید، کمی قبل از منقضی شدن آن IND با شما تماس خواهدگرفت و ممکن است فرصت تمدید آن را داشته‌باشید (البته همه‌ی مجوزها قابل تمدید نیست). اگر نمی‌توانید مجوزتان را تمدید کنید اما می‌خواهید در هلند بمانید، باید برای مجوز اقامت جدید درخواست بدهید – یا این کشور را ترک کنید.

گم شدن یا سرقت مدارک

اگر مجوزتان گم شده یا به سرقت رفته‌است، می‌توانید به IND درخواست ویزای المثنی بدهید. شما باید یک کپی از پاسپورت، گزارش پلیس و یک قطعه عکس پاسپورت را به همراه دیگر مدارک مربوط به وضعیت خودتان ارائه دهید (مثلا تایید استخدام). تمام مدارک خارجی باید ترجمه شود و اعتبار قانونی پیدا کند.

این فرآیند بسته به مدارکی که گم شده یا به سرقت رفته‌است تا ۲۵۹ یورو هزینه دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامت و مهاجرت سایر کشورها نظیر آمریکا ، کانادا، آلمان و استرالیا از اینجا بخوانید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: expatica

مهاجرت به هلند: راهنمای ویزا و مجوزهای هلند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی