کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مهاجرت آلمان : ۱۰ نکته برای اقامت آلمان

از سال ۲۰۰۵ آلمان تلاش فراوانی را به کار بسته است که نیروی کار ماهر را برای اقامت و مهاجرت به آلمان تشویق کند. هرچند نیروی کار دارای مهارت کم هنوز هم برای کسب اجازه کار و مهاجرت آلمان با دشواری‌هایی روبه‌رو است، اما قوانین برای نیروی کار ماهر تا حدی آسان شده‌است. حرفه‌هایی که با بیش‌ترین استقبال روبه‌رو می‌شوند عبارتند از: متخصصان آی‌تی (IT)، دانشمندان علوم طبیعی (زیست شناس‌ها، شیمی‌دان‌ها، فیزیکدان‌ها) مهندسان، اساتید و کارکنان علمی در حوزه‌های فناوری سطح بالا (یا بالافن‌ها). به دلیل دشواری زیادی که اخذ مجوز کار برای کارگران غیر ماهر دارد، این مطلب تنها نیروی کار ماهر را پوشش می‌دهد.

مهاجرت آلمان

قانون مهاجرت آلمان برای دریافت اجازه کار

برطیق قانون مهاجرت آلمان ، که در یکم ژانویه‌ی ۲۰۰۵ اجرایی شد، در بین متقاضیان اقامت آلمان و نیز مهاجرت به آلمان به افراد دارای مهارت بالا از همان ابتدا اقامت دائم و اجازه‌ی کار اعطا می‌شود، به جای مجوز کار ۵ ساله که قبلا اجرایی بود. آنها باید یک پیشنهاد کاری معتبر داشته باشند و از آژانس استخدام آلمان کسب مجوز کنند. این قانون همچنین قصد دارد بوروکراسی را کاهش دهد. بیشتر متقاضیان باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کنند و برای دریافت کار و اجازه‌ی اقامت درخواست بدهند.

در ادامه ۱۰ نکته برای درخواست اقامت آلمان و نیز نحوه و شرایط مهاجرت آلمان آمده است:

۱. انواع تقاضای مهاجرت آلمان

الف) خانواده

بر اساس قانون سال ۲۰۰۵، اگر اعضای خانواده‌ی نیروی کار ماهری که ویزا دریافت کرده‌است، همزمان با او یا پس از او وارد خاک آلمان شوند، می‌توانند در آلمان حق کار داشته باشند؛ این باعث می‌شود که تصمیم برای اقامت و مهاجرت آلمان برای خانواده‌ها آسان‌تر باشد.

مطلب مرتبط: انواع ویزای آلمان و نحوه درخواست ویزای متناسب با وضعیت شما

ب) دانش‌جویان

فارغ‌التحصیلان خارجی از دانشگاه‌های آلمان، در صورت تمایل برای ماندن در این کشور ۱۸ ماه فرصت دارند که به دنبال کار باشند، در حالی که دارندگان مدرک از دانشگاه‌های غیرآلمانی می‌توانند به مدت حداکثر ۶ ماه و با اخذ ویزای کاریابی در آلمان حضور داشته باشند و در جست‌وجوی کار باشند. با توجه به مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ توسط اداره‌ی فدرال آلمان برای امور مهاجرت و پناهندگان انجام شد، حدود ۵۴٪ از دانشجویان خارجی ترجیح می‌دهند پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان اقامت کنند و در همین کشور به کار بپردازند. بسیاری از دور‌ه‌های دانشگاهی در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، و در آلمان هزاران جای خالی در رشته‌های آی‌تی (IT) تا پژوهش‌های علمی برای کسانی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، وجود دارد.

ج)خوداشتغالی

گزینه‌های خوداشتغالی در آلمان شامل ویزای کارآفرینی می‌شود، که به مهاجرانِ دارای طرح کسب و کار مناسب و سرمایه‌ی قابل‌توجه برای ایجاد یک کسب و کار جدید در آلمان، اختصاص دارد. برای این نوع ویزا نیاز به سرمایه‌گذاری ثابت وجود ندارد، اما معمولا حداقل ۲۵۰،۰۰۰ یورو توصیه می‌شود.

۲. ویزای شنگن برای مهاجرت آلمان

همچنین باید توجه داشت که آلمان یکی از اعضای موافقت‌نامه‌ی شنگن است. با ویزای شنگن، می‌توانید وارد یکی از کشورهای شنگن شوید و به سایر کشورهای عضو شنگن آزادانه سفر کنید. اطلاعات تکمیلی و بسیار کامل و جامع از نحوه دریافت ویزای آلمان (ویزای شنگن آلمان) را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.

۳. شرایط دریافت ویزای کار در آلمان

برای این‌که واجد شرایط اخذ مجوز کار در آلمان باشید، ملزوماتی اساسی برای کارمندان و شرکت آلمانی وجود دارد که به شرح زیر است:

– کارمند بالقوه باید طبق شرایط برابر با یک کارمند آلمانی به کار گرفته شود.

– اتباع آلمان یا دیگر کشورهای اروپا برای پر کردن موقعیت کاری مورد نظر در دسترس نباشند.

– معمولا کارمندان باید دارای مدرک دانشگاهی و یا مدرک تحصیلی مشابه باشند. برای برخی از مشاغل شرایط خاصی وجود دارد.

– شرکت آلمانی باید در اداره‌ی امور کار در آلمان ثبت نام کند و برای دریافت شماره‌ی ثبت شرکت درخواست خود را تسلیم کند.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین کشور برای مهاجرت کاری

۴. ویزای کارآفرینی

شرکت حسابداری ارنست‌اند یانگ از ۵۰۰ بازرگان در سراسر جهان خواست مکان‌هایی را که بیش از هر جای دیگری برای سرمایه‌گذاری خواهان دارند، معرفی کنند. در پژوهش آن‌ها، آلمان رتبه‌ی اول را در اروپا و رتبه‌ی سوم سراسری را بعد از چین و ایالات متحده امریکا کسب کرد.

شرایط صدور این ویزا به ترتیب ذیل است:

– باید برای خدمات شما در آلمان تقاضا وجود داشته باشد.

– کسب و کار مورد نظر باید تاثیر مثبتی روی اقتصاد آلمان داشته باشد.

– شما باید منابع مالی کافی برای راه‌اندازی کسب و کار داشته باشید. هیچ مبلغ ثابتی برای این منظور وجود ندارد، اما معمولا حداقل ۲۵۰، ۰۰۰ یورو توصیه می‌شود.

برخی از مزایای این نوع ویزا

– شما حقوقی برابر با حقوق شهروندان آلمانی خواهید داشت، فرقی نمی‌کند چه نوع شرکتی راه‌اندازی کنید.

– به شریک یا ضامن آلمانی نیازی ندارید.

– پس از گذشت سه سال از تاسیس کسب و کارتان، شما و خانواده‌تان مجوز اقامت نامحدود دریافت خواهید کرد. بر اساس این مجوز تا هر زمان که بخواهید می‌توانید در آلمان اقامت داشته باشید.

مطلب مرتبط: مهاجرت به کانادا: ۷ سریع‌ ترین و ارزان‌ ترین روش مهاجرت به کانادا

۵. فرزندان و همسر

برخی از افراد می‌توانند آزادانه در حرفه‌ای مشغول به کار شوند، بدون این‌که نیاز باشد برای دریافت مجوز کار درخواست بدهند. اتباع خارجی ازدواج کرده با یک شهروند آلمانی که در آلمان زندگی می‌کنند در این دسته جای می‌گیرند.

به طور کلی، زن و شوهرها در آلمان از حقوقی که به همسرشان داده می‌شود، برخوردارند. بنابراین، اگر فردی در آلمان حق کار دارد، همسرش که در آلمان به او ملحق می‌شود نیز حق کار خواهد داشت.

کودکان تا قبل از شانزده سالگی می‌توانند به پدر و مادرشان در آلمان ملحق شوند اگر هر دو والدین (یا یکی از والدین که حضانت فرزندان را دارد) دارای اجازه‌ی اقامت باشند. افرادی که سن‌شان بالاتر از ۱۶ سال است، نیز حق پیوستن به پدر و مادر خود را در آلمان دارند اگر به زبان آلمانی صحبت می‌کنند یا اگر مسئولان ذی‌ربط بر این باورند که کودک قادر به تحصیل در آلمان خواهد بود. همین قانون اعمال خواهد شد در صورتی که کودک همراه با پدر و مادر خود یا یکی از آن دو که حق حضانت دارد به آلمان مهاجرت کند، و والدین هر دو (یا یکی از آن دو که حق حضانت دارد) دارای اجازه‌ی اقامت باشند.

در آلمان زوج‌های همجنس می‌توانند پیوند یا اتحاد مدنی شبیه به ازدواج شکل دهند. دو فرد خارجی که طبق چنین رابطه‌ای با هم زندگی می‌کنند حقوقی مشابه با حقوق افراد متاهل دارند.

۶. ویزای “van der elst” آلمان

حکمی در دادگاه اروپا وجود دارد به این صورت که شرکت حاضر در منطقه‌ی اقتصادی اروپا حق دارد خدمات خود را در سراسر منطقه‌ی اقتصادی اروپا (EEA) بدون نیاز به اخذ مجوز دیگری برای کار، ارائه کند. این حکم با عنوان “van der elst” شناخته می‌شود، و روادیدی که بر اساس این حکم صادر می‌شوند اغلب ویزای van der elst نامیده می‌شود.

برخی از کشورهای منطقه‌ی اقتصادی اروپا این حکم را به اجرا در نیاورده‌اند. اما آلمان آن را تایید کرده و پذیرفته‌است.

این حکم بدین ترتیب است که هر کارمندی که تبعه‌ی کشورهای EEA نیست اما بیش از ۱۲ ماه در منطقه‌ی اقتصادی اروپا در استخدام ارائه دهنده‌ی خدمات بوده‌است، ملزم به اخذ مجوز کار دیگری نیست، و فقط باید برای ویزای van der elst درخواست بدهد.

مطلب مرتبط: ۱۸ کشور با بهترین کیفیت زندگی برای مهاجران

۷. اقدام برای دریافت اقامت دائم

مهاجران آتی، به منظور کار در آلمان تنها باید مجوز اقامت در آلمان را کسب کنند. بر اساس این مجوز آنها حق کار و زندگی را در این کشور دارند، و نیازی نیست که مجوز اقامت و کار را به طور جداگانه دریافت کنند. شهروندان ایالات متحده، استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزیلند، سوئیس و چند کشور دیگر می‌توانند زمانی که به عنوان میهمان در این کشور حضور دارند، برای دریافت مجوز کار و اقامت اقدام کنند. هر چند شهروندان این کشورها، تا زمانی که درخواست آنها برای دریافت مجوز کار و اقامت تایید نشده‌است، اجازه‌ی کار در آلمان را ندارند.

شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر باید قبل از ورود به آلمان در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود برای دریافت مجوز کار یا اقامت اقدام کنند.

فرآیند درخواست به شرح زیر است:

مرحله‌ی ۱: درخواست اجازه‌ی اقامتِ (که دسترسی به بازار کار را نیز فراهم می‌کند) درخواست‌کننده توسط سفارت آلمان در کشور محل زندگی او دریافت می‌شود.

مرحله‌ی ۲: سفارت، درخواست را برای تایید اولیه به اداره‌ی مهاجرت در محلی که این شغل مورد نیاز است، ارسال می‌کند. دفتر مهاجرت، در همکاری با اداره‌ی کار محلی که مجوز را صادر می‌کند، تصمیم‌گیری نهایی را اتخاذ می‌کند.

مرحله‌ی ۳: اگر درخواست فرد تایید شده باشد، سفارت به درخواست‌کننده ویزای ورود می‌دهد.

مرحله‌ی ۴: پس از ورود به آلمان، اتباع خارجی و اعضای خانواده‌ی آنها باید برای مجوز کار و اقامت در ادارات اتباع خارجی محلی اقدام کنند.

مطلب مرتبط: ۹ بهترین کشور برای مهاجرت با خانواده

۸. تحصیل در آلمان

آلمان به دلیل شهریه‌ی پایین و مدرک‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد شناخته شده‌ی بین‌المللی، مکان جذابی برای تحصیل دانشجویان خارجی است. دانشجویان می‌توانند به مدت حداکثر نه ماه در این کشور بمانند. هرچند دانشجویان خارجی می‌توانند کار کنند، اما باید مهارت زیادی در زمینه‌ی زبان آلمانی داشته باشند و می‌توانند تا ۹۰ روز در سال یا ۱۸۰ نیم روز کار کنند. دانشجویان خارجی می‌توانند تا ۱۸ ماه پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور کار کنند، با این حال شغل‌شان باید با رشته‌ی تحصیلی‌شان مرتبط باشد.

۹. دریافت پذیرش تحصیلی برای مهاجرت آلمان

روند دریافت پذیرش تحصیلی به شرح زیر است:

۱. اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، نخستین قدم این است که از یک دانشگاه آلمانی پذیرش بگیرید. در طول این زمان دانشجویان آتی می‌توانند برای دریافت ویزای دانشجویی درخواست بدهند. این ویزا به آنها اجازه می‌دهد که برای آزمون پذیرش و سایر ملزوماتِ درخواستی که به دانشگاه داده‌اند، وارد آلمان شوند. این ویزا برای یک دوره‌ی اولیه‌ی ۳ ماهه صادر می‌شود اما قابل تمدید است.

۲. دانشجویانی که در دوره‌ای در یک دانشگاه آلمانی پذیرفته می‌شوند جهت اخذ ویزای دانشجویی به سفارت آلمان در کشور خود درخواست می‌دهند. شما همچنین باید تاییدیه‌ای از دانشگاهی که به شما پذیرش داده‌است، ارائه بدهید.

۳. سپس سفارت آلمان درخواست ویزا را برای نظرخواهی به اداره‌ی اتباع خارجی در شهری که دانشگاه در آن واقع شده‌است، ارسال می‌کند.

۴. پس ار آنکه اداره‌ی اتباع خارجی تاییدیه‌ی خود را ارئه داد، سفارت آلمان ویزا را صادر خواهد کرد.

۱۰. ویزای کار و تعطیلات

آلمان توافقنامه‌ای دو جانبه در زمینه‌ی ویزای کار و تعطیلات با استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ژاپن، هنگ کنگ، کره‌ی جنوبی و تایوان منعقد کرده‌است. این برنامه به جوانان بین ۱۸ تا ۳۰ سال فرصت می‌دهد تا با فرهنگ و زندگی روزمره در آلمان آشنا شوند. آنها می‌توانند تا ۱۲ ماه در این کشور بمانند. این جوانان می‌توانند جهت تامین هزینه‌های مالی سفرشان عهده‌دار مشاغلی شوند، اما بیش از ۹۰ روز نمی‌توانند مشغول به یک حرفه باشند. لطفا توجه داشته باشید که برای ویزای کار و تعطیلات باید قبل از سفر اقدام کنید. برای دریافت این ویزا می‌توانید در سفارت آلمان در کشور خود اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامت و مهاجرت آلمان می توانید از مطلب انواع ویزای آلمان و نحوه درخواست ویزای متناسب با وضعیت شما استفاده کنید همچنین اطلاعات بیشتر پیرامون سایر کشورها نظیر آمریکا ، کانادا، و استرالیا را از اینجا بخوانید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: workpermit

مهاجرت آلمان : ۱۰ نکته برای درخواست اقامت آلمان

راهنمای مهاجرت و اقامت آلمان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی