کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ دوره مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری: از هاله نور تا اتهام دروغگویی

گرچه تنها در چهار دوره ریاست جمهوری است که کم یا بیش مناظره انتخاباتی برگزار می‌شود اما تکانه‌های این مناظره‌ها تاثیرعمیقی بر وضعیت جامعه و دولت داشته است. در این نوشتار به مرور آنچه از مناظره‌ها در حافظه‌ها باقی مانده است می پردازیم و نیز تاثیرات این مناظره ها را بر انتخابات رییس جمهوری کشورمان می خوانیم:

مرور ۴ دوره مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری

اولین دور مناظره انتخاباتی بین کاندیدهای دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شد. تاثیر این نوع مناظره انتخاباتی در انتخابات قبلی باعث شد تا در این دوره به فکر “مدیریت” آن باشند. وزیر کشور در دفاع می‌گوید: «پخش مناظره‌های كانديداها به‌صورت زنده ريسک را بالا می‌برد. بايد حق داد كه در برنامه زنده هركسی كه حرفی می‌زند در آن لحظه قابل مديريت نيست. ما شاهد نتايج برنامه‌های زنده سال ۱۳۸۸ در افكار عمومی بوديم.»

مطلب مرتبط : سرگذشت ۷ رئیس جمهوری اسلامی ایران : از عزل تا کلیدداری

 مناظره انتخاباتی با جمهوری اسلامی چه می‌کند؟
در اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری  ۱۳۹۶ کاندیداهایی که همه‌ی آن‌ها سال‌هاست در مقامات عالی‌رتبه فعالیت می‌کنند در مقابل چشم میلیون‌ها نفر همدیگر را بارها به “دروغگویی” ناتوانی، سوء مدیریت و فساد متهم کردند.

مطلب مرتبط : ۱۰ نکته از نامزدی احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری

مناظره انتخاباتی با جمهوری اسلامی چه می‌کند؟
در مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری دوره دوازدهم، قالیباف و جهانگیری به چهره‌های اصلی تبدیل شدند و بازنده بزرگ ابراهیم رئیسی بود. جهانگیری با یادآوری گذشته “گازانبری” و “کتک زدن دست‌فروشان” شهردار تهران را در وضعیت نامناسبی قرار داد.
مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری در  ۱۳۹۲ در سه برنامه و به مدت ۲۱۰ دقیقه بین سعید جلیلی، محمد باقر قالیباف، علی اکبر ولایتی، محسن رضایی، حسن روحانی، محمد غرضی، محمد رضا عارف و غلامعلی حداد‌عادل برگزار شد. حسن روحانی در انتخابات ۱۳۹۲ به پیروزی دست یافت.
در دوره اول این مناظره در کنار سئوال‌های مطرح شده تصاویری نیز به کاندیداها نشان داده و نظرشان پرسیده شد. پس از مناظره کاندیداها و رسانه‌ها به شیوه آن واکنش منفی نشان دادند و روش صدا و سیما را “توهین‌آمیز” دانستند و بسیاری نیز خواستار تجدید نظر در روش برگزاری مناظره‌های انتخاباتی شدند.

مطلب مرتبط : کاندیداهای جمنا : ۵ نامزد جمنا برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ معرفی شدند

مناظره انتخاباتی
در این مناظره‌ها معلوم شد که سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد در مناقشه اتمی، دیپلماسی را با کلاس فلسفه عوضی گرفته بود. محمد غرضی با “بمب‌های همه‌ کَس‌کُش” به تاریخ پیوست. روحانی حقوق‌دان است و “سرهنگ نیست” و قالیباف برای “دانشجویان برنامه گازانبری” داشته است و دیپلماسی ۱۶ ساله علی‌اکبر ولایتی به عنوان وزیر خارجه چقدر و در کجا‌ها ضعف داشته است.
در انتخابات ریاست جمهوری که در خرداد ۱۳۸۸ برگزار شد، اتفاقی جذاب در صدا و سیما رخ داد. رای‌دهنده‌ها شاهد شش مناظره جنجالی تلویزیونی بین چهار نامزد انتخاباتی میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محسن رضایی و محمود احمدی نژاد بودند. مناظره‌هایی که از دوازدهم تا شانزدهم خرداد؛ چهار نامزد را دو به دو روبروی هم قرار داد و مخاطبان را پای تلویزیون نشاند.
جنجال در این مناظره وقتی شروع شد که احمدی نژاد موضوع پرونده زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی را مطرح کرد. موسوی نیز در جواب گفت:« ایشان(احمدی نژاد) خجالت نمی‌کشد در مقابل بنده به صورت بازی مدام عکس خانم من را به من نشان می‌دهد و می‌خواهد بگوید بنده روحیه‌ام خراب است».
مناظره انتخاباتی
در مناظره میرحسین موسوی با محسن رضایی او هنوز از مناظره با احمدی نژاد در رنج بود و متنی را که در ادامه می آید قرائت کرد:« من احساس خطر کردم که کشور دچار بی اخلاقی شده، دچار فقر اخلاقی و مادی شده،‌ دچار مدیریت غیرعقلانی شده است من برای حفظ کرامت انسان، رعایت ارزش‌های اخلاقی در حکمرانی،‌ توقف رشد خرافات و ارائه آمار کذب، شفافیت فعالیت حکمرانان و خلاصه پیشرفت و توسعه پا به این عرصه نهادم».
مهدی کروبی در مناظره با میرحسین موسوی گفت: «پس از ماجرای برخورد شدید من با زندانی کردن آقای لقمانیان نماینده همدان در مجلس، داستان شهرام جزایری را علیه من علم کردند.» وی افزود: «شایع کردند که در عروسی دختر کروبی، سکه‌های طلا بر سر عروس و داماد ریخته‌اند که برخی باور کردند در حالیکه من اصلا دختر ندارم.»
در این مناظره مهدی کروبی گفت که برنامه‌های محسن رضایی با برنامه‌های خود او اختلاف چندانی ندارد. محسن رضایی هم که خواستار تشکیل دولت ائتلافی بود گفت:«آزادی‌های مدنی را تبدیل به قانون خواهم کرد.»
مناظره انتخاباتی
در این مناظره مهدی کروبی دولت احمدی نژاد را دولتی ضعیف و پر مشکل دانست و با اشاره به ادعای “هاله نور” و ماجرای ربودن احمدی نژاد در عراق او را فاقد صلاحیت شخصی دانست و ماجرای ۳۰۰ میلیارد تومان پول گم شده شهرداری را نیز به میان کشید. احمدی نژاد نیز گفت:«چرا شهرام جزایری به شما این پول را داد؟ شما آدم سیاسی هستید، سؤال نکردید که چرا به شما این پول را داد و با چه هدفی؟».
محسن رضایی در مناظره با محمود احمدی نژاد خطاب به او گفت: «احمدی نژاد خود را فوق تخصص همه مسائل می‌دانند. در بحث‌های امنیت ملی فکر می‌کنند فقط ایشان خیلی می‌فهمند. همین باعث شده کسی در اطراف ایشان امنیت نداشته باشد.»
مناظره انتخاباتی
مناظره ۱۳۸۴ را می‌توان نقطه آغاز این گونه مبارزه انتخاباتی دانست. در آن سال نماینده‌های کاندیداها در مناظرات شرکت می‌کردند. در مناظره معروف ۱۳۸۴ مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد با موهای از پشت بسته شده و حرف‌هایی از جنس عدالت اجتماعی، شان ویژه قائل نشدن برای مدیران حکومتی، دیدگاه‌های احمدی نژاد برای آزادی‌های سیاسی و فرهنگی را به گوش مخاطبان رساند.
مناظره انتخاباتی
در مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴مناظره بین حامیان کاندیداها صورت گرفت. حسین مرعشی (برادر همسر) به عنوان نماینده اکبر هاشمی رفسنجانی در بحث‌ها شرکت کرد.

وبگردی سایت کسب و کار بازده

مرور ۴ دوره مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری: از هاله نور تا اتهام دروغگویی

مناظره انتخاباتی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی