کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵۲ نکته مهم از مقایسه لیزر با الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد

برای از بین بردن موهای زائد بدن در سالن‌های زیبایی، کلینیک‌ها، باشگاه‌های ورزشی و مجتمع‌های پزشکی سرتاسر جهان روش‌های بسیاری وجود دارد. مبحث زیر به دو مورد از رایج‌ترین شیوه‌هایی که امروزه مشتریان جویای روش‌های بلند مدت حذف موهای زائد از نواحی خاص بدنشان دنبال می‌کنند می‌پردازد. در این نوشتار درباره مقایسه لیزر با الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد نکات بسیار مهم و قابل توجهی آمده است.

مقایسه لیزر با الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد

در مقایسه لیزر با الکترولیز باید گفت که گزینه‌هایی دائمی برای حذف موهای زائد هستند و بسیاری از مردم ترکیبی از این دو روش را برای دستیابی به نتایج مطلوب مورد نظر خود اتخاذ می‌کنند. به مطالعه‌ی ادامه‌ی این مقاله بپردازید تا پی ببرید از هر دو روش چه انتظاراتی می‌رود و چگونه بفهمید کدام راه حل برداشتن موهای زائد بهترین سازگاری را با نیازهای شما دارد.

از بین بردن موهای زائد با لیزر کردن

لیزر کردن روش محبوبی برای از بین بردن موهای زائد است.

۱. روش کار لیزر

ممکن است برای برداشتن موهای زائد از انواع مختلف لیزر کردن استفاده شود اما ویژگی اصلی آن‌ها که محوریت دارد آن است که این روش‌ها فولیکول‌های مو را با استفاده از فرایند فوتوترمولیز انتخابی از بین می‌برند. این به عبارت ساده یعنی موها گرم و سپس بدون آسیب رساندن به بافت اطراف نابود می‌شوند.

رنگدانه‌ی مو، که ملانین نامیده می‌شود، لیزر را جذب می‌کند که این امر به نوبه‌ی خود فولیکول مو را گرم می‌کند و از بین می‌برد. نور ساطع شده از لیزر در این نوع از برداشتن موهای زائد با دقت قطرسنجی می‌شود تا در طول موج‌های مشخصی که ملانین را هدف قرار خواهند داد عمل کند.

بسته به رنگ پوست و رنگ موهای‌تان، درمان‌های لیزری مختلفی وجود دارند که با نیازهای شخصی شما هماهنگ خواهند شد. در وقت ویزیت، پزشک یا متخصص کلینیک ارزیابی انجام خواهد داد تا رنگ پوست و نوع موی شما را قبل از تهیه‌ی مناسب‌ترین طرح درمانی بسنجد.

لیزر موهای زائد

درمان موهای زائد با لیزر

۲. دوره درمان با لیزر

بسته به چرخه‌ی رشدی که موهای‌تان در زمان ویزیت طی می‌کند، ممکن است به درمان‌های بعدی نیز برای حصول بهترین نتایج نیاز داشته باشید. بهترین فاصله‌ی جلسات بعدی ۴ تا ۶ هفته بعد است تا رشد مو را در مرحله‌های مختلف هدف قرار بدهند.

اگر رویش مجدد موهای درمان شده اتفاق بیفتد، این بار نازک‌تر و تنک‌تر خواهند بود و یک جلسه‌ی دیگر برای حذف کامل آن‌ها کافی است. برداشتن موهای زائد با لیزر به طور اخص برای نواحی بزرگتر مفید است که لیزری با پرتو عریض‌تر استفاده می‌شود تا بتواند به طور همزمان چند فولیکول مو را از بین ببرد.

در مقابل الکترولیز تک تک موها را هدف می‌گیرد. بنابراین، برداشتن موهای زائد با لیزر از منظر زمانی فرایندی موثرتر است، به نحوی که می‌توانید انتظار درمانی سریع‌تر را داشته باشید.

۳. توصیه های قبل از درمان با لیزر

پیش از جلسه‌ی درمانی‌تان در یک کلینیک، مشاوره تان نه تنها برنامه‌ی درمانی‌تان را مشخص خواهد کرد بلکه سابقه‌ی پزشکی برای‌تان تهیه خواهد کرد که برای شناسایی هر هشدار توقف بالقوه‌ای که بر روند درمان‌تان تاثیر خواهد گذاشت به کار گرفته می‌شود.

به شما توصیه خواهد شد از استفاده‌ی موچین، سفید کننده، کرم‌های موبر یا موم قبل از قرار ملاقات‌تان خودداری کنید.

اما، می‌توانید روز قبل از جلسه‌ی لیزر موهای زائد را اصلاح کنید چون این کار حساسیت پوست را کاهش خواهد داد.

۳. توصیه های بعد از درمان با لیزر

مهم است که پس از انجام درمان نواحی از بدن را که با لیزر درمان کرده‌اید در معرض پرتو فرابنفش قرار ندهید و حتما در صورت نیاز به بیرون رفتن دو تا چهار هفته بعد از این درمان از کرم ضد آفتاب استفاده کنبد.

در ۲۴ ساعت بعد از انجام درمان، باید از حرارت دادن بیش از حد پوستتان نیز خودداری کنید، در نتیجه چشمه‌های آب گرم، و سونا کارهای بعدی هستند که باید از انجام آن‌ها اجتناب کرد.

این حرف به معنی آن نیز هست که تعریق زیاد حاصل از فعالیت‌های فیزیکی مانند تمرین‌های شدید ورزشی را تا حد امکان به حداقل برسانید.

نکات بهداشتی مهم درباره لیزر

۵. بعضی از مواد شیمیایی نیز ممکن است پوست را دچار حساسیت و التهاب کنند بنابراین از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در آب استخر و مواد آرایشی دارای بو و رایحه‌ها برای استفاده‌ی فوری بعد از درمان اجتناب کنید.

۶. اصلاح موها با تیغ و یا کندنشان نیز توصیه نمی‌شود چون ممکن است باعث حساسیت پوست بشود.

۷. بعضی از کلینیک‌ها یک لوسین خنک‌کنند‌ی ژل مانند پیشنهاد می‌کنند که می‌توان برای کاهش حرارت در لایه‌ی اپیدرمال و کمک به کاهش ورم کمک می‌کند. بعضی از لوسیون‌ها نیز ضد باکتری هستند و از هر نوع عفونت فولیکول‌های مو که در صورت تمیز نگه نداشتن اصولی سطح پوست می‌تواند رخ بدهد پیشگیری می‌کند.

۸.برای خنک و هیدراته نگه داشتن پوست استفاده از یک کرم بدون رایحه و مرطوب کننده نیز کفایت خواهد کرد.

۹. دستگاه الکترولیز

شایان ذکر است که تمام لیزرها به صورت یکسان درست نمی‌شوند، به همین خاطر دکتر اشلی گرانوت در کلینیک Me توصیه می‌کند اگر به دنبال راه حلی همیشگی برای از بین بردن موهای زائد هستید، به سراغ پزشکانی بروید که از لیزرهای دارای درجه پزشکی استفاده می‌کنند.

اکثر ماشین‌آلات مدرج زیبایی نتایجی بسیار متفاوت خواهند داشت و فقط قادر خواهند بود مو را کاهش بدهند.

در کل از بین بردن مو با لیزر قادر است تا ۹۰٪ حذف مو را به صورت دائمی انجام دهد البته اگر یک سری از درمان‌ها بعد از آن به درستی انجام شوند.

بنابراین، کمی وقت بگذارید تا یک کلینیک پیدا کنید که کارکنان بسیار مجرب و تجهیزات پیشرفته‌ای داشته باشد که بتواند پیشرفته‌ترین گزینه های درمانی را در اختیار شما قرار بدهد.

نکات مثبت استفاده از لیزر

۱۰ – برای نواحی بزرگتری از پوست مانند دست‌ّها، پاها و پشت خوب است چون زمان درمان سریع‌تر است.

۱۱- کلنیک‌هایی که از یک سری لیزر پیشرفته‌ی مدرج استفاده می‌کنند قادر خواهند بود طیفی از انواع مو را در کسانی که رنگ پوست‌هایی متنوع دارند درمان کنند، در نتیجه پول صرف کردن بابت یک درمان با کیفیت ارزشش را دارد.

۱۲- پوستی که با رنگ مو متفاوت باشد بهترین نتیجه‌ را در بر خواهد داشت مثلا موی سیاه بر روی پوست نسبتا روشن.

۱۳- از سایر روش‌های حذف موهای زائد درد کمتری دارد.

نکات منفی استفاده از لیزر

۱۴- روی موهای جو گندمی اثر نمی‌کند و عموما بر روی موهایی که رنگ‌شان شبیه رنگ پوست است اثربخشی کمتری دارد. اما، جدیدترین و مدرن ترین نسل ماشین‌آلات و تجهیزات امروزه قادر به غلبه بر این مشکل هستند.

۱۵- لیزرهای دارای گرید زیبایی فقط کاهش مو را به همراه دارند و رفع موهای زائد توسط آن‌ها دائمی نیست.

۱۶- ممکن است پس از درمان خارش یا ورم پوست رخ بدهد.

۱۷- عوارض جانبی نادر آن شامل عفونت فولیکول‌های مو می‌شود.

از بین بردن موهای زائد با الکترولیز

در مقایسه لیزر با الکترولیز بیاد گفت که الکترولیز به روشی متفاوت با لیزر عمل می‌کند و به عنوان یک درمان موثر برای از بین بردن دائمی موهای زائد نیز به حساب می‌آید. این شیوه می‌تواند بر روی تمام انواع پوست‌ها و موها نتیجه‌بخش باشد و بیش از ۱۰۰ سال است که مورد استفاده بوده است. یک روند الکترولیز موفق به طور کامل مو را ریشه‌کن می‌کند.

۱. روش کار الکترولیز

طریقی که الکترولیز به واسطه‌ی آن به این موفقیت درست می‌یابد استفاده از یک میله است که درون خود فولیکول مو وارد می‌شود و یک جریان الکتریکی ایجاد می‌کند که مو را از بین می‌برد. بنابراین بر خلاف موم انداختن، مو پس از از بین رفتن (کشته شدن) به راحتی با موچین از ریشه کنده می‌شود و هیچ مقاومتی از سوی فولیکول مو وجود نخواهد داشت.

جریان الکتریکی تولید شده توسط این میله سلول‌هایی را که به رشد موها کمک می‌کنند نیز از بین می‌برد که همین دلیل جلوگیری آن از رویش مجدد مو است. نواحی زیادی از بدن را می‌توان با الکترولیز درمان کرد مانند صورت، شکم، ران‌ها، قفسه‌ی سینه، قسمت بیکینی، انگشتان دست، انگشتان پا، و پشت.

درمان موهای زائد با الکترولیز

۲. دستگاه الکترولیز

شایان ذکر است ماشین‌آلاتی که پزشکان (یا متخصصان زیبایی) استفاده می‌کنند با ماشین‌های الکترولیز قابل حملی که برای مصارف خانگی استفاده می‌شود کاملا متفاوت است. در کلینیک یا سالن زیبایی، ماشین آلاتی که استفاده می‌شوند جریان بیشتری تولید می‌کنند و بنابراین گزینه‌ی موثرتری برای کاهش موی دائم هستند.

اما، حتی با استفاده از یک ماشین حرفه‌ای و نیرومند ممکن است همچنان برای از بین بردن موهای زائد در دراز مدت به چند درمان نیاز داشته باشید. این به خاطر چرخه‌های رشد موی متفاوت است.

مطلب مرتبط: ۹ خطرناک ترین عوارض لیزر موهای زائد که حتما باید بدانید

درمان موهای زائد با الکترولیز

۱. درمان اولیه

هرچند بعد از درمان اولیه ممکن است کمی رویش موی مجدد وجود داشته باشد، اما این روش معمولا بهتر و همچنین ملایم‌تر است.

۲. تعداد جلسات درمان

اما اگر، مویی که مورد مداوا قرار می‌گیرد در اولین مرحله‌ی فعال چرخه‌ی رشد خود باشد، این احتمال وجود دارد که حتی بعد از فقط یک جلسه درمان دیگر رشد نکند. اگر درمان در قسمتی از بدن که مو بسیار پرتراکم روییده است انجام شود، معمولا برای پیشگیری از حساسیت بیش از حد پوست که در صورتی رخ می‌دهد که هر فولیکول مو در یک جلسه تحت جریان الکتریکی قرار بگیرد، به جلسات درمانی متعددی نیاز باشد.

۳. حصول نتیجه بهتر

برای حصول بهترین نتایج از درمان الکترولیز، انجام یک سری فعالیت‌های آماده سازی در هفته‌های منتهی به زمان ویزیت‌تان می‌تواند به رویش مجدد کمتر مو و در نتیجه جلسات درمانی کمتر منجر شود. این شامل خودداری از استفاده‌ی موم، موچین، کرم مو بر، یا سایر وسایل مو بر ۲ تا ۴ هفته قبل از درمان‌تان می‌شود.

مطلب مرتبط : موهای زائد صورت: ۲۵ درمان خانگی از بین بردن موهای زائد صورت زنان

نکات بهداشتی مهم درباره الکترولیز

۱. در زمان وقت ویزیت، باید آگاه باشید که لازم است ناحیه‌ای که قرار است مورد درمان قرار بگیرد کاملا تمیز باشد. این یعنی، نباید آرایش، مرطوب کننده، کرم یا لوسیون روی پوست‌تان داشته باشید.

۲. بسته به آستانه‌ی تحمل‌تان، الکترولیز ممکن است برای‌تان معذب کننده نیز باشد، به خصوص اگر در زمان انجام جلسات درمانی پوست‌تان حساس شده باشد. عموما، افراد احساسی را که حین درمان الکترولیز دارند به صورت حس مورمور شدنی که شدت‌های متفاوتی دارد یعنی از احساس ملایم تا متوسط تعریف می‌کنند. اما، ممکن است اصلا احساس ناراحتی نکنید، بنابراین تجربه‌ی فردی افراد از این نوع درمان متفاوت خواهد بود.

۳. اگر پزشک یا متخصص در قسمت کوچکتری از پوست‌تان یک آزمایش اولیه انجام بدهد خوب است چون می‌توانید قبل از انجام درمان کامل احساسی را که حین درمان خواهید داشت از قبل تجربه کنید. از این طریق همچنین می‌توانید بفهمید که آیا پوست‌تان نسبت به الکترولیز واکنشی نشان خواهد داد یا خیر.

احساس درد یا بی حسی در زمان الکترولیز

۱. خبر خوش آنکه با پیشرفت فناوری، ماشین‌آلات کارآمدتر و کمتر دردناک می‌شوند، یعنی اینکه زمان کمتری را به درمان خواهید گذراند و در کل تجربه‌ی خوشایندتری خواهید داشت.

۲. بعضی از کلنیک‌ها و سالن‌های زیبایی استفاده از بی‌حسی موضعی را پیشنهاد می‌دهند که می‌تواند از بعضی ناراحتی‌هایی که ممکن است در هنگام انجام درمان الکترولیز تجربه کنید پیشگیری کند.

۳. بعد از آنکه درمان الکترولیت را تمام می‌کنید مراقبت‌های بعدی از پوست نیز برای به حداقل رساندن عوارض جانبی حائز اهمیت است. ژل‌های تسکین دهنده مانند آلوئه ورا را می‌توان برای تسکین سطح پوستی که ممکن است دچار حساسیت شده باشد استفاده کرد.

۴. ورم و سرخ شدگی نیز ممکن است پس از انجام درمان اتفاق بیفتد که ممکن است تا ۳ روز بعد یا فقط چند ساعت طول بکشد.

۵. علاوه بر لوسیون‌های خنک کننده، ممکن است بخواهید از یک مسکن ملایم یا کمپرس سرد نیز برای تسکین حساسیت ایجاد شده استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید که پوستتان خوب از عهده‌‌ی درمان بر نمی‌آید یا احساس درد دارید، توصیه‌ می‌شود به پزشک یا متخصص مراجعه کنید و از آن‌ها بخواهید پوستتان را معاینه کنند.

مطلب مرتبط: لیزر موهای زائد: ۱۷ نکته مهم درباره انواع، مزایا و هزینه لیزر مو

ملاحظات پس از الکترولیز

۱. سایر ملاحظات بعد از الکترولیز شامل حصول اطمینان از تمیز ماندن ناحیه‌ی درمان شده می‌شود، از این رو تعریق بیش از حد تا ۲۴ ساعت پس از درمان توصیه نمی‌شود چون ممکن است فولیکول‌های مو به خاطر قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها عفونی شوند.

۲. اگر فولیکول‌های مو در اثر تماس پوست با گرد و خاک آلوده شوند نیز احتمال ابتلای به عفونت می‌رود.

۳. به همین طریق، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را برای حفاظت از پوست باید محدود کرد.

۴. همچنین در فاصله‌ی بین درمان‌ها از موم انداختن یا استفاده از موچین پرهیز کنید.

سطح تجربه و مهارت شخص انجام دهنده‌ی درمان بر درمان الکترولیز تاثیرگذار است. عواملی مانند انتخاب اندازه‌ی میله و شدت جریان یا پالس الکتریکی می‌تواند بر نتایجی که عایدتان می‌شود تاثیر بگذارد. بنابراین، به دنبال یافتن درمانگرانی با تجربه و خوش‌نام باشید تا درمانی موثرتر نصیب‌تان شود که هم در پول‌تان صرفه‌جویی شود و هم مدت بیشتری دوام بیاورد.

نکات مثبت استفاده از الکترولیز

۱- برای موهای روشن‌تر بر روی پوست‌های روشن که سایر درمان‌های حذف موهای زائد عموما از عهده‌اش بر نمی‌آیند خوب است.

۲- در مقایسه با سایر روش‌های از بین بردن موهای زائد عوارض جانبی نسبتا کمتری دارد.

۳- برای اکثر قسمت‌های بدن مناسب است.

۴- یک گزینه‌ی موزدایی بلند مدت است به خصوص اگر درمان‌های تکمیلی طبق روال تجویزی انجام شوند.

۵- برای درمان قسمت‌هایی که رشد موی پراکنده دارند مفید است.

مطلب مرتبط: ۱۱ روش از بین بردن موهای زائد مردان که سریع و موثر است

نکات منفی استفاده از الکترولیز

۱- درمان سطح بزرگی از پوست با الکترولیز می‌تواند وقت‌گیر باشد چون باید هر مو را جداگانه مورد پردازش قرار داد. به همین دلیل ممکن است احساس کنید که درمان پاها یا دستان‌تان با این روش بسیار طولانی و در نتیجه پروسه‌ای پر هزینه است.

۲- ممکن است برای برداشتن کامل موهای زائد به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشید، و با افزایش سن فولیکول‌های جدید مو می‌تواند در ناحیه‌ای که قبلا پاکسازی شده است دوباره رشد کند.

۳- ممکن است درمان ناراحت کننده و با احساسی شبیه گزش روی پوست همراه باشد، حتی با استفاده از کرم‌های بی‌حس کننده نیز ممکن است به طور میانگین درد متوسطی برای کسانی که این ناراحتی را تجربه می‌کنند وجود داشته باشد.

۴- ورم و سرخ شدگی ممکن است بعد از چند روز از درمان‌تان اتفاق بیفتد.

۵- نتایج بسته به پزشک یا متخصص انجام دهنده‌ی درمان متفاوت است.

۶- عوارض جانبی غیرمعمول ممکن است اساسا شامل ایجاد زخم و تغییراتی در رنگ پوست بشود.

نتیجه گیری مقایسه لیزر با الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد

۱. به طور خلاصه، در مقایسه لیزر با الکترولیز بیاد گفت که هر دو روش به طور دائم مو را از بدن شما جدا خواهد کرد.

۲. الکترولیز بیش از یک قرن است که وجود دارد و به عنوان درمانی خانگی استفاده می‌شود، اما برای آنکه نتایج بهتری بگیرید بهتر است یک حرفه‌ای عمل درمان را انجام دهد. این روش بر روی تمام انواع موها کارساز است.

۳. چون الکترولیز موها را تک به تک بر می‌دارد، ممکن است برای نواحی بزرگ بدن زمانبر و پر هزینه باشد.

۴. اگر فکر می‌کنید که ممکن است به درد خفیف تا متوسط حساس باشید یا احساس ناراحتی کنید از این که به نواحی حساس‌تان این قدر نزدیک بشوند، الکترولیز بهترین درمان برای شما نخواهد بود.

۵. درمان لیزری فرایندی سریع‌تر است و بنابراین برای از بین بردن موهای زائد نواحی بزرگتر مناسب است .

۶. این درمان به ویژه بر روی موهایی که رنگ‌شان با رنگ پوست متفاوت است کارساز  است، اما موهای جو گندمی را نمی‌تواند از بین ببرد.

۷. حتما برای بهترین نتایج از لیزرهایی که گرید پزشکی دارند استفاده کنید، و مانند الکترولیز، برای دستیابی به نتایج دائمی ممکن است به جلسات درمانی متعدد نیاز باشد.

خب، پس بهترین انتخاب برای شما کدام است؟

این به نوع نتیجه‌ی موزدایی که به دنبال آن هستید بستگی دارد، بنابراین در کلینیک نزدیک محل زندگی‌تان وقت مشاوره‌ای رزرو کنید تا ببینید کدام گزینه‌‌ی مو زدایی دائمی می‌تواند با رنگ پوست، سبک زندگی، و بودجه‌ی شما همخوانی داشته باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: well-beingsecrets

۵۲ نکته مهم از مقایسه لیزر با الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی