کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ روش برای مقابله با افسردگی بدون دارو

۸ روش برای مقابله با افسردگی بدون دارو

وقتی این روزها به اطراف جامعه‌مان نگاه می‌کنیم تقریبا همه یا داروی ضد افسردگی مصرف می‌کنند یا آدم‌هایی را می‌شناسند که این داروها را مصرف می‌کنند. آدم‌هایی که افسرده هستند از شدت غم، ناراحتی، شکست عاطفی، احساس دلتنگی، عصبانیت، ناامیدی، احساس پوچی، بلاتکلیفی، یا ترکیبی از این‌ها رنج می‌برند. وقتی افسرده هستید اغلب این‌گونه احساس می‌شود چیزی در دنیا نیست که بتواند حال‌تان یا احساس‌تان را بهتر کند. این نوشتار  در خصوص ۸ روش برای مقابله با افسردگی بدون دارو بحث می کند.

افسردگی

داروهای ضدافسردگی به مهار افسردگی کمک می‌کنند، ولی این داروها اغلب فقط نشانه‌ها یا اثرات افسردگی را درمان می‌کنند و نه لزوما علت آن را.

بعضی اوقات شاید نیاز داشته باشید کاری بیش‌تر از خوردن قرص برای بالا بردن روحیه‌تان و غلبه بر افسردگی انجام دهید تا دوباره از خودتان احساس خوبی داشته باشید.

در این‌جا ۸ روش آمده است که به کمک آنها می‌توانید افسردگی را (بدون دارو) مغلوب کنید و دوباره از زندگی لذت ببرید.

۱.موضوع را با کسانی که دوست و اعتماد دارید بگویید.

احساس خجالت نکنید که به یک دوست اعتماد کنند یا از جدال با افسردگی صحبت کنید. حرف زدن راجع به مشکلات یا نگرانی‌های‌تان ترحم‌جویی، مظلوم‌نمایی، خودمحوری نیست. بلکه نشانه‌ی شجاعت است. بهترین کاری است که می‌توانید برای خودتان انجام دهید تا بار افسردگی‌تان سبک شود و فرآیند بازسازی و ترمیم شادی‌تان آغاز شود. آدم‌هایی که با آنها درباره‌ی استرس‌تان حرف می‌زنید قادر نیستند شما را درمان کنند، آنها فقط باید شنوندگان خوبی باشند. گاهی اوقات همه‌ی آن چه نیاز داریم گوش شنوا است.

۲. یک دفتر “ثبت‌ تمام حالات روزانه” را داشته باشید.

هروقت افکار منفی یا انفجار ناگهانی غم را تجربه می‌کنید، افکارتان و آن‌چه را باعث و محرک آنها است تا حد ممکن واضح و مختصر بنویسید. عمل نوشتن نگرانی‌های‌تان آرام‌بخش و درمانگر است. هروقت می‌توانید نوشته‌های‌تان را مرور کنید آنها را با ذهن باز و پذیرنده بخوانید. بررسی کنید که آیا تمام احساسات منفی حقیقتا ثبت شده‌اند. از خودتان بپرسید که آیا روش دیگری برای نگریستن به آن وضعیت مغموم‌کننده وجود دارد. نگرانی‌ها و دودلی‌ها اغلب اوقات با موشکافی و تفحص دقیق حل و فصل می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد، عالی است. ولی، اگر آن نگرانی‌ها مبتنی بر ریسک‌های عمده‌ی واقعی باشند، آن وقت یک روش دیگر را برای مدیریت و مهار آنها انتخاب کنید.

۳.تمرکزتان را به افکار مثبت معطوف کنید.

البته، گفتن این جمله در مقایسه با افسردگی که شما دارید بسیار آسان‌تر است. چون همان‌طور که گفته شده است، مطالعات نشان می‌دهند وقتی مردم توجه بیش‌تری به مثبت‌ها می‌کنند به بهبود روحیه‌شان در اثر افزایش همزمان در میزان سروتونین می‌انجامد. عدم تعادل در سطوح سروتنین می‌تواند به نوعی بر روحیه تاثیر بگذارد که به افسردگی بینجامد. یک تکنیک که می‌توان برای تغییر مسیر دادن توجه‌تان استفاده کنید مراقبه یا مدیتیشن است. ثابت شده است مراقبه میزان دوپامین، میزان سروتونین را افزایش می‌دهد و احساسات شادی‌افزا را بالا می‌برد. استفاده از مراقبه به “روشن کردن” وضعیت خوشحالی می‌انجامد که می‌تواند جایگزین غم و اندوه شود. شما می‌توانید هم‌چنین از ورزش ریاضی قلب (یا ورزش‌های مبتنی بر کنترل ضربان قلب یا سیستم مدیریت استرس) استفاده کنید، که نشان داده است بخش مسئول مغز را برای روشن کردن وضعیت شادی تقویت می‌کند.

۴.بیش‌تر بیرون بروید.

اهیمت دیدن منظم نور خورشید و تماس با نور روز برای بالا بردن روحیه‌تان (و نیز میزان انرژی‌تان) بسیار بالا است. نور روز بهره‌وری و شادی‌تان را افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهند تماس با نور روز می‌تواند هم‌چنین سطوح سروتونین را در مغز افزایش دهد و نشانه‌های افسردگی را فرونشاند. برای این که روحیه‌تان بهتر شود یک برنامه‌ی روزانه‌ی ۱۵ دقیقه‌ای را برای بیرون رفتن و تماس با نور خورشید مقرر کنید. اگر در جایی با نور خورشید زمستانی و اندک زندگی می‌کنید، می‌توانید چند لامپ هالوژن آفتابی را ر محیط کارتان یا چند لامپ آفتابی را در منزل یا محیط کارتان نصب کنید.

۵.نرمش‌های تمدد اعصاب را انجام دهید.

همان‌طور که قبلا خاطرنشان شد، ورزش‌های تمدد اعصاب و آرام‌بخش روزانه مزایای واقعی برای آدم‌های افسرده دارد. آنها میزان دوپامین را افزایش می‌دهند که استرس را کاهش می‌دهند و احساسات شادی‌بخش و آسودگی را افزایش می‌دهند. یک ورزش تمدد اعصاب یا آرام‌بخش می‌تواند به از بین بردن نشانه‌های افسردگی کمک می‌کند. به غیر از مراقبه، فنون دیگر تمدد اعصاب مثل یوگا یا تای‌چی را برای آرام‌سازی ذهن و افزایش انرژی‌تان انجام دهید. شاید افزودن یک عنصر انگیزشی به بعضی ورزش‌ها از طریق تکرار یک سرود یا یک واژه یا عبارت برای خودباوری و خودتاییدی به هنگام حرکات ورزشی مفید باشد.

۶.انواع ورزش‌های درست را انجام دهید.

با مرور انبوه پژوهش‌های موجود می‌توان نتیجه گرفت ورزش برای بهبود روحیه و تسکین نشانه‌های افسردگی موثر است. تا آن‌جا که، بعضی نهادهای دولتی تجویز ورزش را به جای داروهای ضدافسردگی الزامی کرده‌اند، و استدلال می‌آورند “نسبت ریسک به مزایای افسردگی ملایم ضعیف است”. پس ورزش کنید. یک برنامه‌ی ورزش ۳۰ دقیقه‌ای را برای هر روز انجام دهید. مجبور نیستید حتما عرق کنید. شما برای ماراتن بوستون ورزش نمی‌کنید. ورزش‌هایی که مستمر و ریتمیک(در مقایسه با متناوب) باشند انتخاب‌های خوبی هستند. انتخاب‌های بسیار زیادی مثل پیاده‌روی سریع، شنا کردن، و دوچرخه‌سواری ثابت وجود دارند.

۷.نوع و میزان غذای‌تان را تغییر دهید.

این احتمالا موثرترین روش برای جدال با فسردگی و بهبود روحیه‌تان است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف یک رژیم غذایی با اسیدهای چرب امگا۳، چربی‌های اشباع‌شده‌ی پاک، و میزان متعادلی پروتئین حیوانی می‌تواند به بدنتان چیزی را بدهد که برای بهبود روحیه‌تان نیاز دارید. بعضی پروتئین‌های موحود در کشک یا شیر فراوری شده و مزه‌دار می‌تواند واقعا پس از چندساعت روحیه‌تان را بهبود بخشد. در مواردی که افسردگی خفیف تا متوسط وجود دارد، تریپتوفان(یک نوع اسید آمینه‌‌ی موجود در پروتئین‌ها) نیز می‌تواند به بهبود روحیه کمک کند. حتی در افراد سالم که کمی تحریک‌پذیری‌شان از حد معمول بیش‌تر است، مقدار اندکی تریپتوفان می‌تواند تحریک‌پذیری‌شان را کم‌تر و دلپذیری‌شان را بیش‌تر کند

۸. یک حیوان خانگی داشته باشید.

هیچ‌چیز جایگزین خوشی و لذت بردن از تماس و ارتباط انسان با انسان نمی‌شود، ولی حیوانات دست‌آموز شادی و خوشی و نیز همراهی زیادی را به زندگی انسان می‌آورند. آنها کمک می‌کنند احساس تنهایی و انزوای کم‌تری بکنید. مراقبت از یک حیوان خانگی هم‌‌چنین ذهن‌تان را از مشکلات خودتان دور می‌کند، و وادارتان می‌کند بلندشوید و کارهای دیگری را انجام دهید. بیایید امتحانش کنید. همه‌ی این مثال‌ها پادزهرهای نیرومندی علیه افسردگی هستند.

سخن آخر:

اگر فکر می‌کنید افسردگی‌تان بدتر می‌شود، هرچه زودتر از یک پزشک کمک بگیرید. اگر کسی را می‌شناسید که به نظر می‌رسد نشانه‌های افسردگی را بروز می‌دهد، او را تشویق کنید به نزد یک دکتر برود.

افسردگی یک بیماری (و نه فقط یک حالت روحی) است که می‌تواند درمان شود. شما حس بهتری خواهید داشت.

نویسنده: دیوید کی.ویلیام

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: لایف‌هک

۸ روش برای مقابله با افسردگی بدون دارو

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی