کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

معمار افسانه‌ای زها حدید در ۶۵ سالگی درگذشت: برخی از به یادماندنی‌ترین آثار ملکه‌ی انحناها

میشل زها معروف به زها حدید معمار افسانه‌ای در سن ۶۵ سالگی درگذشت. معمار مرحوم زها حدید، که به خاطر طراحی‌های مدرن و پر انحناها، معروف به “ملکه‌ی انحناها” است، پنج‌شنبه در سن ۶۵ سالگی درگذشت.

11pojkgr

حرفه‌ی افسانه‌ای او باعث شد نخستین خانمی باشد که در ۲۰۰۴ برنده‌ی جایزه‌ی معماری پریتزکر شد(جایزه‌ی نوبل رشته‌ی او). او هم‌چنین جوایز و افتخارات پرشمار دیگری نیز دارد، از جمله بانوی فرمانده‌ی رتبه ی امپراتوری بریتانیا در ۲۰۱۲ و مدال طلای موسسه‌ی سلطنتی معماران بریتانیا در ۲۰۱۵- که برای نخستین به یک خانم اهدا شد.
یک نماینده از شرکت معماری زها حدید تایید کرد این معمار انگلیسی، که در عراق متولد شده‌بود، بعد از یک حمله‌ی قلبی در بیمارستان میامی درگذشت. او چندی قبل در این هفته پس از انقباض برونشیت به بستری شدن در بیمارستان رضایت داد.

زها حدید هرچیزی، از ایستگاه مترو در عربستان سعودی گرفته تا مرکز ورزش‌های آبی برای المپیک لندن، تا یک مرکز تجاری در مرکز بلگراد طراحی کرده‌است، که همه‌ی آنها به سبک خاص خودش است.

یکی از جدیدترین ساختمان‌های او به تازگی در نیویورک به پایان رسید-یک مجموعه‌ی ۱۱ طبقه با مالکیت مشترک که از فلز و شیشه ساخته شده‌است و از یک الگوی Vشکل منحصر به‌فرد در آن استفاده شده‌است.

آثار زها حدید با عکس

در ادامه می‌توانید ببینید سبک زها حدید به مرور زمان چگونه تکامل پیدا کرده‌است، و این هنرمند را از طریق پیکره‌ی آثاری که برای دنیا باقی گذاشته‌است به یاد بسپارید.

aegtj

مرکز هنرهای معاصر روزنتال در سینسیناتی که در ۲۰۰۳ تکمیل شد، نخستین پروژه‌ی حدید در امریکا بود. این اثر یک موفقیت عظیم بود.
 بعد از موفقیت مرکز روزنتال، حدید برای چند پروژه‌ی دیگر استخدام شد. ساختمان مرکز ب‌ام‌و در لایپزیگ، آلمان یکی از نخستین پروژه‌ها است. این بنا در مه ۲۰۰۵ تکمیل شد.

6rijkk

 و مرکز علوم فنئو را در ولفسبورگ، آلمان، طراحی کرد که آن نیز در ۲۰۰۵ تکمیل شد. نیویورک تایمز درباره‌ی این بنا می‌نویسد: “نوعی ساختمان که دید ما را نسبت به آینده کاملا دگرگون می‌کند.”

ayjmy

 او پل غرفه را در ساراگوسا، اسپانیا، به عنوان یکی از آثار برجسته‌ی اصلی در نمایشگاه ۲۰۰۸ ساراگوسا طراحی کرد. این پل ۹۱۹ پایی سرپوشیده روی رودخانه‌ی اِبرو قرار دارد.

 زها حدید در ۲۰۱۰ ماکسی، مرکز ملی هنرهای معاصر را در رم طراحی کرد. این یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار حدید است، و در ۲۰۱۰ برنده‌ی جایزه‌ی استرلینگ شد.

ajyf;;k

 زها حدید سفارش ساخت مرکز ورزش‌های آبی لندن را گرفت، حتی قبل از این‌که این میزبان المپیک ۲۰۱۲ شود. این بنا ۲ استخر ۵۰ متری و یک استخر شیرجه دارد.

 مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف در باکو، آذربایجان، به عنوان کتاب‌خانه، موزه، و مرکز همایش ساخته شده‌است.

1hlhj

 او هم‌چنین در ۲۰۱۲ موزه‌ی هنر بِراد را در دانشگاه ایالتی میشیگان به اتمام رساند. نمای زاویه‌ای این بنا از استیل ضدزنگ پله‌پله و شیشه ساخته شده‌است.

1ujhgf

 او هم‌چنین ونجینگ سوهو را طراحی کرد، یک فضای اداری و خرده‌فروشی در حومه‌ی پکن. گفته می‌شودمعماران غارتگر در جزیره‌ی چونگ کینگ در حال کپی کردن این بنا هستند.

1;oj[pl

 حدید در اواخر ۲۰۱۲ از طرح‌هایی برای ساختمان عجیب و غریب بکو در مرکز شهر بلگراد پرده‌برداری کرد. قرار است این بنا مرکزی با فضای مسکونی، خرده‌فروشی، و تجاری باشد.

1tuydu

 در مه ۲۰۱۳ شمایی از ایستگاه متروی آینده‌گرای ریاض، عربستان سعودی، منتشر شد.
مجموعه‌ی مالکیت مشترک ۱‍۱ طبقه‌ی او در پارک های‌لاین نیویورک به همین اندازه چشمگیر است. این بنا ساخته شده‌است تا برای ساکنان مناظر و دسترسی بی‌نظیری به پارک فراهم کند.
 حدید هم‌چنین یکی از استادیوم‌های اصلی را برای جام جهانی ۲۰۲۲ طراحی کرده‌است که در قطر برگزار می‌شود. بعد از گزارش‌های خبری مبنی بر این‌که این بنا با کار اجباری در حال ساخت است، جنجال زیادی درباره‌ی آن به وجود آمد.

 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: اسپیریت ساینس

موضوع محوری:

در گذشت زها حدید

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی