کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مضرات روغن هیدروژنه: ۵ عارضه جانبی مصرف روغن جامد هیدروژنه

شاید تا به حال شنیده باشید که روغن هیدروژنه خطرات زیادی برای سلامتی دارد. اما قبل از آنکه به این مضرات روغن هیدروژنه بپردازیم، آیا تا به حال در مورد مشکلاتی که این روغن‌ها ایجاد می‌کنند چیزی شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید روغن هیدروژنه چیست؟ آیا واقعاً خطرناک است؟ چگونه از مصرف آن پرهیز کنیم؟

مضرات روغن هیدروژنه

روغن‌های هیدروژنه اغلب با چربی ترانس در ارتباط هستند. چرا؟ به این دلیل که روغن‌های هیدروژنه توسط چربی‌های اصلاح‌شده به لحاظ شیمیایی تولید می‌شوند. لازم است بدانید که چربی‌های ترانس می‌توانند سطح کلسترول خون را افزایش دهند، و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مشکلات قلبی عروقی را بالا ببرند. اما فقط چربی ترانس تولید شده توسط انسان می‌تواند بدترین نوع چربی برای مصرف باشد. برخی از چربی‌های ترانس به طور طبیعی در برخی مواد غذایی وجود دارند.

ظاهراً گزارشاتی از طرف FDA (اداره غذا و داروی آمریکا) در مورد ممنوعیت استفاده از PHO (روغن‌های نسبتا هیدروژنه) در مواد غذایی وجود دارد. به علاوه، یک ماه بعد از آن‌که FDA منع استفاده از PHO را اعلام کرد، انجمن قلب و عروق اروپا نیز دست به همین اقدام زد.

خطرات روغن هیدروژنه برای سلامتی قلب یکی از مهمترین مواردی است که باید به خاطر بسپاریم. اگر در مورد این روغن سؤالات زیادی در ذهن‌تان است، نوشتار حاضر را با دقت بخوانید.

مضرات روغن هیدروژنه

۱. خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد

چنان‌چه در بالا گفتیم، یکی از اولین دلایل این‌که باید از PHO اجتناب کنیم این است که می‌تواند منجر به بیماری قلبی شود. مطالعات مشاهده‌ای و آزمایشات بالینی نشان داده‌اند که چربی ترانس سطح کلسترول بد (LDL) را به طور قابل‌توجهی بالا می‌برد و سطح کلسترول خوب (HDL) را پایین می‌آورد. در حالی که چربی‌های ترانس باعث افزایش کل کلسترول HDL می‌شوند، بر لیپوپروتئین‌ها نیز تأثیر منفی می‌گذارند. این دو آسیب می‌توانند عوامل اصلی افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی باشند.

۲. خطر دیابت را افزایش می‌دهد

تحقیقات و مطالعاتی که بین چربی ترانس و خطر ابتلا به دیابت انجام شده‌اند، نتایج مغایری به دست آورده‌اند. برخی از مطالعات آسیب‌های بالقوه‌ای را نشان می‌دهند، برخی دیگر تاثیر منفی این روغن‌ها را روی احتمال ابتلا به دیابت نشان نمی‌دهند. اما باز هم این احتمال وجود دارد که چربی‌های ترانس باعث مقاومت به انسولین و رخ دادن دیابت نوع ۲ شوند.

۳. التهاب را افزایش می‌دهد

از میان سه آزمایشی که در جستجوی ارتباط بین خطر التهاب بیش از حد و چربی‌های ترانس صورت گرفته‌است، دو مورد ثابت می‌کنند که چربی‌های ترانس مانند IL-6 و TNF آلفا هنگام جایگزین شدن با سایر مواد مغذی در رژیم غذایی، خطر التهاب را افزایش می‌دهند در حالی که مطالعه‌‌ی سوم همین نتیجه را زمان جایگزینی کره با مارگارین نشان می‌دهد. مطابق با این شواهد، ثابت شده‌است که چربی‌های ترانس منجر به افزایش التهاب می‌شوند. و به طور بالقوه بیش‌تر برای کسانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، رخ می‌دهد.

۴. احتمال آسیب دیدن رگ‌های خونی را افزایش می‌دهند

رگ‌های خونی یک سیستم گسترده از لوله‌های الاستیک هستند که از عضله ساخته شده‌اند و خون را به همه‌ی قسمت‌های بدن شما منتقل می‌کنند. اگرچه رگ‌های خونی می‌توانند صدمه ببینند و با گذشت زمان و به دلیل بالا رفتن سن تغییر کنند، اما این آسیب در سنین پایین‌تر نیز می‌تواند شروع شود. چاقی و فشار خون بالا می‌توانند شریان‌ها را ضخیم‌تر کنند. انجمن قلب آمریکا گزارش می‌دهد که یک نوجوان با فشار خون بالا و چاقی، ممکن است تا ۳۰ سالگی علائم ضخیم شدن شریان‌ها را نشان دهند.

۵. خطر بروز سرطان را افزایش می‌دهد

مطالعاتی وجود دارند که شواهدی را برای وجود ارتباط میان اسید چرب ترانس و سرطان پستان پیدا کرده‌اند. یک مطالعه‌ی مورد-شاهدی، ارتباط مثبت قدرتمندی را بین سطح ترانس در بافت‌ها و خطر ابتلا به سرطان پستان نشان داد.

اگرچه شواهدِ حاکی از وجود ارتباط بین مصرف چربی‌های ترانس و سرطان پستان کم‌تر مشخص است، اما چربی ترانس باز هم می‌تواند به پوشش داخلی رگ‌های خونی شما آسیب برساند و باعث ایجاد یک اختلال اندوتلیال شود.

چگونه از مصرف چربی ترانس پرهیز کنیم؟

در غذاهای فرآوری‌شده‌ی امروزی از روغن‌های هیدروژنه استفاده می‌شود. چرا؟ به این دلیل که ارزان هستند و ماندگاری بالایی دارند. اگرچه قوانینی وجود دارد که استفاده از روغن هیدروژنه را در برخی کشورها ممنوع اعلام کرده‌اند، اما هنوز هم کشورهایی وجود دارند که توجه کافی در این مورد به خرج نمی‌دهند. به طور کلی میزان مصرف این روغن در سال‌های اخیر کاهش یافته‌‌است.

در برخی از کشورها مانند ایالات متحده، محصولات می‌توانند “بدون چربی ترانس” باشند. تا زمانی که کم‌تر از نیم گرم چربی ترانس در هر وعده از محصولی وجود داشته باشد، ممکن است دارای برچسب “بدون چربی ترانس” باشد. بنابراین انتخاب مواد غذایی سالم آسان‌تر خواهد بود. علاوه بر این، راه‌های بیش‌تری برای پرهیز از مصرف چربی‌های ترانس وجود دارد که در این‌جا می‌بینید:

۱. حتماً برچسب روی محصولات را بخوانید. اگر کلمات “هیدروژنه” یا “نیمه هیدروژنه” را در فهرست مواد پیدا کردید، آن را خریداری نکنید و حتی مصرف نکنید.

۲. به جای روغن‌های گیاهی مضر از روغن‌های گیاهی غیر هیدروژنه مانند روغن زیتون استفاده کنید.

۳. میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب، ماهی و آجیل را به عنوان الگوی رژیم غذایی‌تان انتخاب کنید.

۴. گوشت قرمز، و غذاها و نوشیدنی‌های شیرین را در برنامه‌ی غذایی‌تان محدود کنید.

۵. اگر دونات، کلوچه، کراکر، مافین، کیک و پای دوست دارید، حتماً مقدار مصرف‌تان را محدود کنید، زیرا این مواد غذایی حاوی چربی‌های ترانس هستند.

۶. از غذاهای سرخ شده و پخته شده تجاری که توسط روغن‌های گیاهی نسبتا هیدروژنه تهیه می‌شوند دوری کنید.

۷. چربی ترانس را با چربی‌های چند غیراشباع یا تک غیر اشباع در منوی رژیم غذایی‌تان جایگزین کنید.

۸. بهترین کار این است که همیشه غذاهای سالم خانگی تهیه کنید.

۹. به برچسب‌های روی هله هوله‌ها و روغن‌های گیاهی فرآوری شده بیش از حد اعتماد نکنید. واقعیت این است که بسیاری از محصولات “بدون چربی ترانس” باز هم حاوی چربیهای ترانس هستند.

۱۰. موارد قید شده را به درستی رعایت کنید. به جز خودتان هیچ کس نمی‌تواند شما را در برابر چربی‌های ترانس محافظت کند.

روغن‌های هیدروژنه ممکن است در بسیاری از محصولات کارخانه‌ای وجود داشته باشند زیرا ماندگاری بالا دارند و ارزان هستند. برای افرادی که وقت کافی برای تهیه غذاهای خانگی سالم ندارند، پرهیز از روغن هیدروژنه کار دشواری خواهد بود. حتی اگر بر اساس توجهی که اخیر معطوف مضرات چربی‌های ترانس شده‌است، قوانینی در مورد این روغن‌ها وجود داشته باشد، این واقعیت تغییر نمی‌کند که تولیدکنندگان چربی‌های ترانس را به این زودی‌ها کنار نمی‌گذارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید و خوردن غذاها، فهرست مواد مغذی و مواد تشکیل‌دهنده را چک کنید. زیرا مسئولیت مراقبت از سلامتی‌تان، بر عهده‌ی خودتان است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: دکتر هبن

مضرات روغن هیدروژنه: ۵ عارضه جانبی مصرف روغن جامد هیدروژنه


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی