کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سیپروفلوکساسین: ۹ نکته درباره کاربرد، مصرف و عوارض سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین نوعی آنتی‌بیوتیک است که برای درمان عفونت‌های باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو با مهار تولید مثل و ترمیم مواد ژنتیکی (DNA) باکتری‌ها، از تکثیر آن‌ها جلوگیری می‌کند. FDA در اکتبر ۱۹۸۷ سیپروفلوکساسین را تایید کرد.

عوارض سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین متعلق به گروه فلوروکینولون از آنتی‌بیوتیک‌ها است. نمونه‌هایی از آنتی‌بیوتیک‌های دیگر در کلاس فلوروکینولون عبارتند از:

لووفلوکساسین (لواکویین)

افلوکساسین (فلوکسین)

– گاتیفلوکساسین (تکویین)

– نورفلوکساسین (نوروکسین)

موکسی‌ فلوکساسین (آولوکس)

– ترووافلوکساسین (ترووان)

۱. کاربردهای سیپروفلوکساسین چیست؟

پزشکان و دیگر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی سیپروفلوکساسین  و سیپروفلوکساسین   XR را برای درمان عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌کنند، به عنوان مثال:

– عفونت‌های پوستی

– عفونت‌های ریه یا مجاری هوائی، مثلا TB (سل)، طاعون پنومونی و طاعون سپتی‌سمی ناشی از باکتری یرسینیا پستیس، عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی و برونشیت مزمن

– عفونت‌های استخوانی

– عفونت‌های مفصلی

عفونت‌های دستگاه ادراری (UTI) ناشی از باکتری‌های خاصی نظیر اشریشیا کلی E.coli است.

اسهال عفونی ناشی از E. coli، کامپیلوباکتر ژژونی و باکتری شیگلا.

– بیماران مبتلا به سیاه‌زخم که تب دارند و شمار گلبول‌های سفید خون‌شان پایین است و عفونت‌های داخل شکمی.

– تب تیفوئید یا حصبه

– گنوره‌ی گردن رحم و مجاری ادراری به علت نایسریا گونوره‌آ

پروستاتیت باکتریایی مزمن

سيستيت بدون عارضه‌ی حاد

مطلب مرتبط: قرص ایبوپروفن: ۸ نکته مهم درباره کاربرد، مصرف و عوارض ایبوپروفن

۲. چه عفونت‌هایی نباید با سیپروفلوکساسین درمان شود؟

به علت عوارض جانبی جدی مرتبط با فلوروکینولون‌ها، نباید از آن‌ها برای درمان برخی از عفونت‌های خاص استفاده کرد، مگر این‌که جایگزین دیگری وجود نداشته باشد. این بیماری‌ها عبارتند از:

– عفونت‌های دستگاه ادراری بدون عارضه (UTI)

– تشدید باکتریایی برونشیت مزمن

سینوزیت باکتریایی حاد

هشدار: عوارض جانبی جدی، واکنش نسبت به سیپروفلاکساسین  را به طور منفی تحت تاثیر قرار می‌دهند.

سیپروفلاکساسین  و سیپروفلاکساسین   XR و همچنین آنتی‌بیوتیک‌های دیگر در کلاس فلوروکیولون آنتی‌بیوتیک‌ها با تاندونیت و حتی پارگی تاندون، به ویژه تاندون آشیل، مرتبط بوده‌اند. بعضی از پزشکان و سایر فعالان حیطه‌ی پزشکی به بیماران خود توصیه می‌کنند که هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک‌های فلوروکینولون تمرینات ورزشی سنگین را متوقف کنند.

فلوروکیولون‌ها فعالیت مسدودکننده‌ی عصبی عضلانی دارند و می‌توانند موجب بدتر شدن ضعف عضلانی در افراد مبتلا به میاستنی گراویس شود.

۳. عوارض سیپروفلوکساسین

شایع‌ترین عوارض جانبی سیپروفلاکساسین و سیپروفلاکساسین  XR عبارتند از:

حالت تهوع

استفراغ

– اسهال

درد شکم

– راش پوستی

سردرد

– بی‌قراری

آنافیلاکسی یا شوک یک واکنش آلرژیک نادر به این دارو است. این واکنش آلرژیک یک موقعیت اورژانسی است و در صورتی که این علائم را تجربه کردید،‌ بلافاصله به فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید.

علائم شوک عبارتند از:

– اختلال ناگهانی و شدید در عملکرد قلب و عروق

– تورم صورت یا گلو

– تنگی نفس

کهیر

خارش

مطلب مرتبط: متوکاربامول: ۸ نکته مهم درباره کاربرد، مصرف و عوارض قرص متوکاربامول

۴. عوارض جانبی جدی سیپروفلوکساسین چیست؟

عوارض جانبی جدی سیپروفلاکساسین و  سیپروفلاکساسین   XR عبارتند از:

نوروپاتی محیطی

– تاثیر روی سیستم عصبی مرکزی به عنوان مثال، روان‌پریشی، عصبی بودن، پریشان‌حالی، بی‌خوابی، اضطراب، کابوس، پارانویا، سرگیجه، رعشه، افسردگی و توهم

– هیپرگلیسمی

– اسهال مرتبط با انتروکولیت با غشای کاذب (CDAD)

– ضربان قلب غیر طبیعی

– اختلال در عملکرد کبد

– سکته‌ی مغزی

– تشنج

– نكرولیز اپیدرمی سمی

سندروم استیونز-جانسون

واسکولیت

– پنومونیت آلرژیک

– نفریت بینابینی

– نارسایی حاد کلیه

هپاتیت

– زردی

– نارسایی کبد

کم‌خونی

لکوپنی

سایر عوارض جانبی جدی و اثرات جانبی سیپروفلاکساسین و سیپروفلاکساسین   XR عبارتند از:

– سیپروفلاکساسین و  سیپروفلوکساسین   XR باید در بیماران مبتلا به بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی مانند تشنج با احتیاط مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا در موارد نادر رخ دادن تشنج در بیمارانی که سیپروفلاکساسین  و سیپروفلاکساسین   XR مصرف می‌کنند، گزارش شده‌است.

– کودکان و نوجوانان کم‌تر از ۱۸ سال نباید سیپروفلاکساسین و سیپروفلاکساسین   XR مصرف کنند، زیرا بی‌خطر بودن این دارو در این گروه سنی به اثبات نرسیده‌است.

– بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها، از جمله سیپروفلاکساسین و  سیپروفلاکساسین   XR، می‌توانند باکتری‌های طبیعی در روده‌ی بزرگ را تغییر دهند و سبب رشد بیش از اندازه‌ی نوعی باکتری شوند که باعث ایجاد التهاب روده‌ی بزرگ می‌شود (انتروکولیت با غشای کاذب). بیمارانی که پس از شروع مصرف سیپروفلاکساسین و سیپروفلاکساسین   XR علائم انتروکولیت با غشای کاذب (اسهال، تب، درد شکم و احتمالا شوک) را تجربه می‌کنند باید بلافاصله با پزشک‌شان تماس بگیرند.

ایست قلبی

– نارسایی تنفسی

دوز مصرف سیپروفلاکساسین چیست؟ و در چه فرم‌هایی در دسترس است؟

مطلب مرتبط: مترونیدازول: ۱۲ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض داروی مترونیدازول

۵. دوز سیپروفلوکساسین

– برای اکثر عفونت‌ها، دوزهای خوراکی توصیه شده برای بزرگسالان در هر ۱۲ ساعت ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلی‌گرم (قرص سریع بازشونده) یا ۵۰۰ تا۱۰۰۰ میلی‌گرم (قرص‌های دیر بازشونده) هر ۲۴ ساعت.

– دوز معمول تزریق داخل وریدی ۲۰۰-۴۰۰ میلی‌گرم هر ۸ تا ۱۲ ساعت است.

آماده‌سازی

– قرص: ۲۵۰، ۵۰۰ و ۷۵۰ میلی‌گرم.

– قرص‌هایی که دیر باز می‌شوند (XR): ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌گرم.

– میکروکپسول برای سوسپانسیون: ۲۵۰ میلی‌گرم / ۵ میلی‌لیتر، ۵۰۰ میلی‌گرم / ۵ میلی‌لیتر.

– تزریق یا غلظت تزریق کنسانتره: ۲۰۰ میلی‌گرم / ۱۰۰ میلی‌لیتر، ۲۰۰ میلی‌گرم / ۲۰ میلی‌گرم ، ۴۰۰ میلی‌گرم / ۲۰۰ میلی‌لیتر، ۴۰۰ میلی‌گرم / ۴۰ میلی‌لیتر.

مطلب مرتبط: قرص پلاویکس: ۷ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض داروی کلوپیدوگرل

۶. کدام داروها، غذاها یا مکمل‌ها با این آنتی‌بیوتیک تداخل ایجاد می‌کنند؟

– سیپروفلوکساسین همراه با تئوفیلین می‌تواند منجر به افزایش سطح سمی تئوفیلین در خون شود. تئوفیلین برای درمان بیماری آسم استفاده می‌شود. سطوح سمی تئوفیلین می‌تواند منجر به تشنج و بروز اختلالاتی در ریتم قلب شود. در صورتی که استفاده‌ی همزمان از سایپروفلوکساسین و تئوفیلین قابل اجتناب نباشد، انجام آزمایش خون مکرر برای نظارت بر سطح تئوفیلین توصیه می‌شود.

– سیپروفلوکساسین اثر تیزانیدین (زانافلکس) را که برای درمان اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود، افزایش می‌دهد. بنابراین، این دو دارو نباید به طور همزمان مصرف شوند.

– نمک‌های آهن (به عنوان مثال، سولفات آهن) ممکن است جذب سایپروفلوکساسین را به دلیل تشکیل یک ترکیب سایپروفلوکساسین-آهن که قابل جذب نیست، کاهش دهد. آنتی اسیدها نیز ممکن است جذب سایپروفلوکساسین را کاهش دهند. اگر بیماری باید نمک آهن یا آنتی اسید و سایپروفلوکساسین را همزمان مصرف کند، در این صورت می‌تواند دو ساعت قبل یا شش ساعت بعد از مصرف نمک آهن یا آنتی اسیدها، سیپروفلوکساسین را مصرف کند.

– سیپروفلوکساسین ممکن است اثر رقیق‌کنندگی خون را توسط وارفارین (کومادین، یانوتون) افزایش دهد. دلیل این تاثیر ناشناخته است. فعالیت ضد انعقاد باید پس از شروع یا توقف سایپروفلوکساسین بررسی شود.

– سولامر ممکن است جذب سیپروفلوکساسین را کاهش دهد و احتمالا اثر سایپروفلوکساسین را کم می‌کند. شیر و آب پرتقال نیز ممکن است جذب سایپروفلوکساسین را کاهش دهند. سیپروفلوکساسین، درست مانند آهن و آنتی اسیدها، باید دو ساعت قبل یا شش ساعت بعد از خوردن شیر یا آب پرتقال مصرف شود.

– تجویز سایپروفلوکساسین با داروهای دیابتی (به عنوان مثال گلیبارید [میکروناز، دیابتا، گلیونیز، پرستاب]) ممکن است منجر به کاهش شدید گلوکز خون شود.

– سیپروفلاکساسین ممکن است غلظت سیلدنافیل (ویاگرا) را که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌شود، در خون افزایش دهد. مصرف این دو دارو به طور همزمان در صورت امکان باید اجتناب شود.

– بیمارانی که سیپروفلاکساسین و سیپروفلاکساسین   XR را مصرف می‌کنند، ممکن است  پوست‌شان دچار حساسیت به نور مستقیم خورشید (حساسیت به نور) شود و به همین دلیل باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کنند یا ضدآفتاب بزنند.

– فلوروکینولون‌ها در هنگام ترکیب با سولفونیل‌اوره، به عنوان مثال، گلیبورید (میکروناز، دیابتا، گلیناز، پرستاب)، سطح گلوکز خون را پایین می آورد.

۷. در صورتی که باردار هستم، در حال اقدام برای بارداری هستم یا فرزندم را شیر می‌دهم، می‌توایم سیپروفلوکساسین مصرف کنم؟

پزشکان معتقدند در صورتی که باردار هستید یا به فرزندتان شیر می‌دهید، نباید از این آنتی‌بیوتیک استفاده کنید، زیرا بدون خطر بودن این دارو برای زنان باردار یا شیرده ثابت نشده‌است.

مطلب مرتبط: آتنولول: ۸ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض قرص آتنولول

۸. نکات دیگری که باید در مورد سیپروفلاکساسین بدانیم

شیوه‌ی نگه‌داری سیپروفلاکساسین:

* قرص‌ها باید زیر ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد (۸۶ F) ذخیره شوند.

* قرص‌هایی که دیر باز می‌شوند، باید بین ۱۵ تا ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد (۵۹ تا ۸۶ F) ذخیره شوند.

* میکروکپسول‌ها باید زیر ۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷ درجه فارنهایت) ذخیره شود و از انجماد محافظت شود. داروی تزریقی باید بین ۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد (۴۱ تا ۸۶ F) ذخیره شود و نباید یخ بزند.

– برای مصرف این دارو به نسخه‌ی پزشک یا سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارید.

– سیپروفلاکساسین  نام عمومی برای سیپرو و سیپرو  XR است.

– سیپرو  به صورت ژنریک در دسترس است.

مطلب مرتبط: گاباپنتین: ۲۲ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض قرص گاباپنتین

۹. خلاصه

سیپروفلوکساسین  (نام عمومی)، سیپرو و سیپرو   XR (نام تجاری) نوعی آنتی‌بیوتیک است که برای درمان بسیاری از عفونت‌های پوستی، ریه، مجاری هوائی، استخوانی و مفصلی ناشی از باکتری‌ تجویز می‌شود. برخی از بیماری‌هایی که برای درمان‌شان به این دارو نیاز دارید عبارتند از عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs)، گونوره، پروستاتیت باکتریایی مزمن، تب تیفوئید، برونشیت مزمن، اسهال عفونی ناشی از E.coli، شیگلا و کامپیلوباکتر ژژونی، سیاه‌زخم و سل.

سیپروفلاکساسین به علت عوارض جانبی جدی که ممکن است ایجاد کند، نباید برای درمان UTIهای غیر عادی، برونشیت حاد باکتری مزمن یا سینوزیت حاد باکتریایی مصرف شود.

FDA یک هشدار برای فلوروکینولون‌هایی مانند سیپروفلوکساسین صادر کرده‌است، زیرا آن‌ها با برخی از عوارض جانبی جدی مانند تاندونیت یا پارگی تاندون، به ویژه تاندون آشیل، مرتبط هستند. مصرف این دارو می‌تواند ضعف را در افراد مبتلا به بیماری به نام میاستنی گراویس، نوروپاتی محیطی، مشکلات CNS، مانند عصبی بودن، پریشانی، سرگیجه، پارانویا، توهم، کابوس و اضطراب، بدتر کند.

عوارض جانبی شایع سیپروفلاکساسین عبارتند از درد شکمی، اسهال، سردرد و راش.

سایر عوارض جانبی احتمالی جدی و اثرات جانبی عبارتند از اختلال عملکرد یا نارسایی کبد. قند خون بالا (هیپرگلیسمی)، نارسایی کلیه (نارسایی کلیه)، ایست قلبی، هپاتیت، سکته‌ی مغزی، تشنج، زردی، لکوپنی، انتروکولیت با غشای کاذب، نارسایی تنفسی و شوک.

سیپروفلوکساسین با داروهایی مانند داروهای دیابت، تئوفیلین، وارفارین (کومادین، یانتون)، نمک‌های آهن (سولفات)، سولامر و سیلدنافیل (ویاگرا) تدتخل دارد.

پزشکان نمی‌دانند که آیا سیپروفلوکساسین  در صورت باردار بودن یا شیر دادن به کودک بدون خطراست یا نه. دوز این دارو بستگی به نوع عفونت باکتریایی شما دارد. پروکویین XR نام تجاری منقضی‌شده‌ی این دارو است و دیگر در ایالات متحده موجود نیست.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: medicinenet

سیپروفلوکساسین: ۹ نکته درباره کاربرد، مصرف و عوارض سیپروفلوکساسین


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی