کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

متفورمین: ۲۵ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض داروی متفورمین

متفورمین یک داروی تجویزی است که دیابت نوع ۲ را با موفقیت درمان می‌کند. این دارو در عین حال دارای بسیاری از مزایای دیگر و کاربردهای آف لیبل است، از جمله این‌که در درمان سرطان و سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS) مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، متفورمین دارای عوارض جانبی منفی هم است و باید با احتیاط مصرف شود.

مصرف و عوارض داروی متفورمین

متفورمین چیست؟

متفورمین که به عنوان یک بیگوآنید طبقه‌بندی شده‌است، به عنوان داروی اصلی دیابت نوع ۲ استفاده می‌شود، و در عین حال به صورت “آف لیبل” برای مقاومت به انسولین، PCOS و حتی سرطان استفاده می‌شود. این دارو رایج‌ترین داروی ضد دیابتی در جهان است.

مکانیسم عملکرد متفورمین

متفورمین با هدف قرار دادن کبد، جلوگیری از تولید قند (گلکوز) بیش‌تر توسط آن و مهار هورمونی (گلوکاگون) که مسئول افزایش سطح قند خون است، مصرف انرژی سلولی را تنظیم می‌کند. این دارو همچنین جذب گلوکز را در روده کاهش می‌دهد و حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهد.

اثر متفورمین بر سطح قند خون می‌تواند به AMPK نسبت داده شود، آنزیمی که با تنظیم زمانی که سلول‌های عضله باید جذب قند را از خون افزایش دهند، تولید و ذخیره‌ی انرژی را در سلول‌ها کنترل می‌کند.

به تازگی، توجه معطوف مکانیزم‌های غیر AMPK شده که اغلب شامل میتوکندری می‌شوند، بخش‌هایی از سلول‌ها که مسئول تولید انرژی  هستند.

مطلب مرتبط: متوکلوپرامید: ۱۵ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض متوکلوپرامید

کاربردهای متفورمین

۱) درمان و جلوگیری از دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ همسو با مقاومت به انسولین رخ می‌دهد و سطح قند خون در افراد مبتلا به آن بسیار بالا است. این دارو باعث کاهش قند خون می‌شود و از آسیب دیدن دائمی ارگان که در نهایت منجر به اختلال عملکرد و نارسایی می‌شود، جلوگیری می‌کند.

این دارو تاثیر خود را از طریق AMPK می‌گذارد، که جذب قند از خون به عضلات را تحریک می‌کند. ثابت شده‌است که متفورمین باعث افزایش AMPK می‌شود و به این ترتیب باعث می‌شود قند بیش‌تری از خون به بافت‌ها منتقل شود و این امر باعث کاهش غلظت قند خون می‌شود.

از سوی دیگر، میتوكندری مسئول تولید انرژی سلولی است. این دارو ممکن است با مهار تولید گلوکز جدید (نوگلوکززایی) از غیر کربوهیدرات‌هایی مانند لاکتات، گلیسرول و برخی از اسیدهای آمینه، قند خون را کاهش دهد.

یک مطالعه‌ی انجام شده (آزمایش تصادفی کنترل شده) روی افراد مبتلا به پیش دیابت، نشان داد که میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ در بیماران تحت درمان با متفورمین، ۳۱٪ کمتر از گروه کنترل بود. این مطالعه همچنین به این نتیجه رسید که متفورمین در پیشگیری از دیابت در بیماران با BMI و سطح قند خون نسبتا بالا موثرتر بوده‌است.

۲) مقاومت در برابر انسولین را بهبود می‌بخشد

مقاومت به انسولین یکی از عوامل مهم در توسعه‌ی دیابت نوع ۲ است، اما در PCOS نیز دیده می‌شود و به عنوان یک عارضه‌ی جانبی در درمان اچ‌آی‌وی مشاهده می‌شود.

در مطالعات مبتنی بر سلول و حیوان ثابت شده که متفورمین حساسیت انسولین را بهبود می‌بخشد و اثرات مقاومت به انسولین در بیماران دیابتی را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه‌ی تصادفی روی ۲۵ بیمار مبتلا به لیپیدیستروفی، اختلالی که در اثر آن بدن قادر به تولید بافت چربی نیست، نشان داد که متفورمین خطر بالا رفتن غیرعادی انسولین در خون را کاهش می‌دهد.

مطالعات انجام شده روی ۱۰ بیمار نشان داد که متفورمین باعث افزایش حساسیت به انسولین ایجاد شده توسط ورزش شد.

مطالعات دیگر روی موش‌های مقاوم به انسولین نشان داد که ترکیبی از متفورمین و طب سوزنی الکتریکی، از طریق فعال کردن آنزیمی که فعالیت انسولین  را تنظیم می‌‌کند، باعث افزایش حساسیت به انسولین می‌شود.

مطلب مرتبط: سیپروفلوکساسین: ۹ نکته درباره کاربرد، مصرف و عوارض سیپروفلوکساسین

۳) علائم PCOS را درمان می‌کند

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که اغلب با چاقی و مقاومت به انسولین تشدید می‌شود. متفورمین علائم PCOS را (از جمله تخمک‌گذاری یا چرخه‌های قاعدگی نامنظم و افزایش مقدار انسولین در بدن) درمان می‌کند.

همچنین ثابت شده‌است که این دارو با کاهش BMI و سطح تستوسترون علائم دیگر PCOS را درمان می‌کند.

علاوه بر این، متفورمین به افزایش سطح باروری کمک می‌کند و احتمال حاملگی را افزایش می‌دهد و خطر سقط جنین، دیابت بارداری و التهاب همراه با PCOS را کاهش می‌دهد.

۴) می‌تواند به پیشگیری و درمان سرطان کمک کند

متفورمین مانع رشد و گسترش برخی سرطان‌های خاص در بیش از ۳۰۰،۰۰۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ شد. مکانیسم احتمالی این اثر از طریق یک ژن سرکوب‌کننده‌ی تومور (۱LKB) است که AMPK  را فعال می‌کند.

یک تجزیه و تحلیل بزرگ روی حدود ۲۰،۰۰۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ و بیش از ۷۰،۰۰۰ بیمار مبتلا به این بیماری نشن داد که بروز یک نوع سرطان کبد (کارسینوم هپاتوسلولار) برای بیماران غیر دیابتی دو برابر بیش‌تر از افراد مبتلا به دیابتی بود که متفورمین مصرف می‌کردند.

یکی دیگر از متاآنالیزها، کاهش ۶۰ درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد (کلانژیوکارسینوما) را در بیماران دیابتی مبتلا به دیابتی که متفورمین مصرف می‌کردند، نشان داد. این مطالعه همچنین کاهش ۵۰ تا ۸۵ درصد خطر ابتلا به سرطان پانکراس، کولورکتال، پستان و ریه را نشان داد.

متفورمین همچنین خطر ابتلا به سرطان ریه (۲۹٪) و دستگاه تنفسی را (۱۵٪) کاهش می‌دهد. با این حال، عدم تمایز بین بیماران سرطانی که سیگار می‌کشیدند و کسانی که سیگار نمی‌کشیدند، محدودیتی برای این متاآنالیز بود.

فرض بر این است که این دارو همچنین ممکن است نقش مستقیمی روی رشد تومورهای سرطانی داشته باشد، اگر چه برای تعیین مکانیزم عملکرد آن  شواهد بیش‌تر مورد نیاز است.

در یک مطالعه‌ی گذشته‌نگر که شامل ۳۰۲ بیمار مبتلا به دیابت نوع یک و سرطان پانکراس بود که با متفورمین درمان می‌شدند، نرخ بقای طولانی‌تر، شانس بیش‌تری برای دو سال زنده ماندن و ریسک پایین‌تر مرگ و میر ثبت شد.

ترکیبی از متفورمین با داروهای شیمی درمانی به عنوان درمان سرطان پستان پیشنهاد شده‌است، زیرا این دارو مقاومت بدن را نسبت به شیمی درمانی کاهش می‌دهد.

مطالعات بالینی متعدد در مورد انواع سرطان‌ها نشان می‌دهد که این دارو نه تنها اثر پیشگیرانه‌ای بر رشد سرطان دارد بلکه تاثیر مثبتی روی پیشرفت این بیماری دارد.

با این حال، یک مطالعه‌ی گذشته‌نگر که روی بیش از ۸۰،۰۰۰ بیمار مبتلا به دیابت انجام شد، نشان داد که متفورمین با کاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباطی ندارد و این بدان معنا است که مطالعات مشاهده‌ای قبلی سوگیرانه بوده‌اند.

۵) از قلب محافظت می‌کند

اغلب، یکی از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی، عدم تعادل در قند خون است. متفورمین با کاهش مقاومت به انسولین، باعث کاهش سطح قند خون و افزایش جذب آن از خون به عضلات می‌شود.

استفاده از این دارو پس از تجربه‌ی حمله‌ی قلبی بدون خطر است.

در مطالعه‌ای روی ۲۵ بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی، متفورمین میزان BMI، دور کمر و سطح انسولین خون را کاهش داد، و چنان‌چه احتمالا می‌دانید، همه‌ی این‌ها عوامل خطر بیماری قلبی محسوب می‌شوند.

متفورمین بی‌نظمی در ضربان قلب (فیبریلاسیون دهلیزی) را در مطالعه‌ای روی بیش از ۶۴۵،۰۰۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش داد. مطالعات مبتنی بر سلول نیز نشان داد که متفورمین باعث کاهش استرس اکسیداتیو و آسیب کلی به سلول‌های عضلانی قلب می‌شود.

یک مطالعه روی حدود ۲۰،۰۰۰ بیمار دیابتی که روند لخته شدن خون در آن‌ها بالا بود، نشان داد که متفورمین پس از دو سال، نرخ بقا را در مقایسه با گروه کنترل افزایش می‌دهد.

متفورمین همچنین ضربان قلب نامنظم یا مرگ ناگهانی ناشی از عوارض قلبی را در موش‌های دیابتی کاهش می‌دهد.

مطلب مرتبط: قرص ایبوپروفن: ۸ نکته مهم درباره کاربرد، مصرف و عوارض ایبوپروفن

۶) سطح کلسترول را کاهش می‌دهد

متفورمین سطح کلسترول LDL را در بدن کاهش می‌دهد.

یک مطالعه (آزمایش تصادفی کنترل‌شده) روی ۲۴ بیمار غیر دیابتی دارای کلسترول بالا نشان داد که متفورمین میزان کلسترول LDL و کلسترول کلی را در مقایسه با گروه شاهد کاهش داد و این کاهش با دوزهای بالاتر متفورمین قوی‌تر است.

یک متاآنالیز روی بیش از ۳۰۰۰ بیمار نشان داد در حالی که این دارو بر میزان فشار خون، HDL و میزان چربی خون (تری گلیسیرید) در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ تاثیر نمی‌گذارد، اما کلسترول کل و LDL را کاهش می‌دهد.

۷) باعث کاهش وزن می‌شود

در یک مطالعه (یک آزمایش بالینی کنترل شده تصادفی دوسوکور) زنان سالم که انسولین‌شان نسبت به قند خون بالا بود و افزایش وزن داشتند، متفورمین همراه با رژیم غذایی، باعث کاهش وزن شد.

متفورمین همچنین سایز دور کمر و شاخص توده‌ی بدنی (BMI) را در ۱۹ بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی که توزیع غیر طبیعی چربی در بدن‌شان مشاهده شد، (لیپودیستروفی) کاهش داد.

با این وجود یکی دیگر از مطالعات صورت گرفته روی ۱۱۴ زن مبتلا به دیابت (بارداری) نشان داد که این دارو بر کاهش وزن پس از زایمان شرکت‌کنندگان تاثیری نداشت.

۸) می‌تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد

مطالعات مختلف حیوانی و انسانی روی مردان مبتلا به اختلال نعوظ و مقاومت به انسولین، چاقی یا دیابت نشان داد که متفورمین باعث بهبود اختلال نعوظ شد.

۹) می‌تواند روند پیری را کند، کنَد

تعدادی از مطالعات پیشنهاد کرده‌اند که متفورمین ممکن است روند پیری را کند کنَد، که احتمالا بخشی از این فایده‌ی متفورین از طریق فعال شدن AMPK است.

۱۰) می‌تواند از بدن در برابر آسیب‌ جنتامایسین (آنتی‌بیوتیک) محافظت کند

جنتامایسین نوعی آنتی‌بیوتیک است که به کلیه‌ها و سیستم شنوایی آسیب وارد می‌کند.

در مطالعات مختلف حیوانی، متفورمین از بدن در برابر آسیبی که جنتامایسین به کلیه‌ها وارد می‌کند، محافظت کرده و حتی آن را درمان کرد.

سایر مطالعات حیوانی و سلولی نشان دادند که متفورمین در عین حال می‌تواند از بدن در برابر کم‌شنوایی ناشی از جنتامایسین محافظت کند.

عوارض متفورمین

شایع‌ترین عوارض جانبی این دارو عوارضی است که در روده ایجاد می‌کند و شامل ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه یا حس کردن نوعی طعم فلز در دهان می‌شود.

به طور کلی، بیماران مسن‌تر ممکن است بیش از بقیه در معرض خطر برخی از عوارض جانبی مانند اسیدوز لاکتیک یا پایین آمدن قند خون باشند، به دلیل وجود عوامل دیگری که ممکن است خطر ابتلا به این اختلالات را افزایش دهند.

با این حال، عوارض جانبی شدیدتری نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند:

۱) می‌تواند باعث اسیدوز لاکتیک شود

اسیدوز لاکتیک اختلالی است که در اثر آن اسید لاکتیک در بدن تجمع می‌یابد و تعادل pH را تغییر می‌دهد، روندی که به نوبه‌ی خود می‌تواند به عوارض جدی منجر شود.

از آن‌جایی که متفورمین باعث کاهش تجزیه‌ی لاکتات به گلوکز می‌شود، اگر به طور قابل‌توجهی در بدن افزایش بیابد، ممکن است اسیدوز لاکتیک را ایجاد کند. مکانیسم دقیق متفورمین برای ایجاد چنین اثری ناشناخته است. در غالب مواقع ترکیب این دارو و یک اختلال یا بیماری، فرد را در معرض توسعه‌ی اسیدوز لاکتیک قرار می‌دهد.

بیماران مبتلا به اختلالات زیر دارای خطر افزایش اسیدوز لاکتیک ناشی از متفورمین هستند:

عفونت‌ها، جراحی‌هایی که اخیرا انجام شده‌اند، آسیب کلیوی یا کبدی، سابقه‌ی بیماری قلبی، نارسایی تنفسی و مصرف بیش از حد الکل و کم شدن آب بدن و برخی دیگر.

بیماران مسن بیش‌تر از سایرین در معرض خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک هستند.

نشانه‌های اسیدوز لاکتیک عبارتند از درد عضلانی، خواب‌آلودگی و خستگی، لرز، سرگیجه، تنگی نفس، حالت تهوع، اسهال، استفراغ، درد معده، ضربان قلب نامنظم یا آرام، و پوست سرد و آبی رنگ.

۲) ممکن است سبب افت قند خون (هیپوگلیسمی) شود

متفورمین به خودی خود، منجر به حالت بحرانی افت قند خون نمی‌شود. هرچند این دارو در ترکیب با عوامل خطر دیگری مانند خوردن نوشیدنی الکلی قوی، استفاده از داروهای دیگر برای دیابت، دریافت کالری ناکافی یا انجام تمرینات ورزشی سنگین ممکن است شانس ایجاد این اختلال را افزایش دهد.

با این حال، یک متاآنالیز انجام شده روی زنان باردار مبتلا به دیابت نشان داد که متفورمین کم‌تر از انسولین، نوزادان را در معرض خطر بروز افت قند خون یا هیپوگلیسمی قرار می‌دهد.

۳) ممکن است سبب کمبود ویتامین ۱۲B شود

مطالعات مصرف متفورمین را بسته به دوز مصرفی، با رخ دادن کمبود ویتامین ۱۲B ارتباط می‌دهند.

مشخص شد که با افزایش دوز مصرفی متفورمین، احتمال ابتلا به کمبود ویتامین ۱۲B نیز افزایش می‌یابد. یک مطالعه روی ۴۶۵ نفر گزارش داد که ۳۰٪ از افرادی که از متفورمین استفاده می‌کردند، کم شدن جذب ویتامین ۱۲B را تجربه کردند و سطح آن در بدن‌شان ۱۴ تا ۳۰ درصد کم‌تر از افراد معمولی بود.

این کمبود با استفاده از مکمل‌های ویتامین ۱۲B اصلاح می‌شود.

۴) می‌تواند خطر ابتلا به اختلالات شناختی را افزایش دهد

یک مطالعه‌ی موردشاهدی روی بیش از ۷۰۰۰ بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر نشان داد که متفورمین بیش از انسولین، سولفونیل‌اوره و تیازولیدیندیون‌ها، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

با این حال، مطالعه دیگری روی حدود ۱۵۰۰ نفر نشان داد که اختلالات شناختی مرتبط با متفورمین با ویتامین ۱۲B و مکمل‌های کلسیم کاهش می‌یابد.

هشدارهایی در رابطه با متفورمین

۱) X-Ray و سی‌تی اسکن برای بیش‌تر بیمارانی که از متفورمین استفاده می‌کنند، بدون خطر است

اشعه‌ی ایکس و سی‌تی اسکن اغلب از ماده‌ی حاجب پزشکی استفاده می‌کنند که ممکن است سبب ایجاد آسیب کلیه شود و به اسیدوز لاکتیک منجر شود.

مطالعه‌ای روی ۹۸ بیمار مبتلا به متفورمین نشان داد که خطر ابتلا به پوکی استخوان (نفروپاتی ناشی از ماده‌ی حاجب) ناشی از تزریق ماده‌ی حاجب بسیار ناچیز است، مگر این‌که بیمار از قبل دارای نارسایی کلیه باشد که در این صورت توسعه‌ی اسیدوز لاکتیک امکان‌پذیر است.

۲) استفاده از متفورمین در دوران بارداری

بررسی چندین مطالعه نشان داد که متفورمین هیچ تأثیر بدی روی دوران بارداری ندارد. با این حال، شواهد کافی در مورد استفاده‌ی طولانی مدت آن در دوران بارداری وجود ندارد.

علاوه بر این، مطالعات انسانی نشان داده‌اند که متفورمین ممکن است ریسک عوارض حاملگی، سقط جنین، زایمان زودرس را در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک کاهش دهد. اساسا، تنظیم میزان قند و انسولین در دوران بارداری نسبت به پرهیز از مصرف متفورمین، برای زنان اهمیت بیش‌تری دارد.

۳) متفورمین در هنگام شیر دادن به نوزاد احتمالا بدون خطر است

مطالعه‌ای روی هفت خانم که بلافاصله پس از زایمان متفورمین مصرف کردند، نشان داد که اگرچه اثراتی از این دارو در شیر یافت می‌شود، اما بر میزان قند خون نوزاد تأثیری ندارد و در واقع اثرات آن بسیار ناچیز بود.

۴) ممکن است برای کسانی که به سیروز کبدی مبتلا هستند، خطرناک باشد

سیروز جایگزین بافت کبدی سالم با بافت اسکار ناشی از آسیب‌های مزمن است. کاهش غلظت اکسیژن خونی که از قلب به بدن (هیپوکسمیا یا کاهش اکسیژن خون) منتقل می‌شود تقریبا با یک سوم بیماران مبتلا به آسیب مزمن کبدی مرتبط بوده‌است.

از آن‌جایی که این اختلال سبب کاهش جریان خون می‌شود، خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را نیز افزایش می‌دهد، یکی از عوارض جدی و بالقوه‌ی متفورمین که ناشی از تجمع اسید لاکتیک است.

۵) می‌تواند برای بیماران مبتلا به بیماری کلیه خطراتی ایجاد کند

متفورمین ممکن است عملکرد کلیه را در افراد مبتلا به دیابت و بیماری کلیوی، کاهش دهد.

تداخل دارویی با متفورمین 

دوز متفورمین بسته به دلیل استفاده از آن، سن بیمار، و هر گونه اختلال و بیماری‌های قبلی یا عواملی که می‌توانند به طور بالقوه اثر دارو را تقویت کرده یا در آن تداخل ایجاد کنند، متفاوت است. تعدادی دارو وجود دارند که به لحاظ نظری باعث کاهش اثربخشی متفورمین (جذب در روده و جذب در کبد) می‌شوند، اما در واقع تصور بر این است که به لحاظ بالینی تغییر قابل‌توجهی ایجاد نکنند. در زیر برخی از استثنائاتی را که وجود دارند، می‌بینید.

۱) داروهای دیگر دیابت

سیتاگلیپتین (جانوویا)، یک مهارکننده‌ی دیپپتیدیل پپتیداز ۴ (۴DPP-) و رپاگیلیناید (پراندین) یک مگلیتیناید که می‌تواند اثر متفورمین را با مهار جذب آن در روده و جذب در کبد کاهش دهد.

۲) آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک‌ تریموتیپریم نیز ممکن است اثر متفورمین را با مهار جذب آن در روده و کبد کاهش دهد.

۳) داروهای ضد سرطان

داروهای ضد سرطان از قبیل ایماتینیب، نیلوتینیب، جفیتینیب و ارلوتینیب (مهارکننده‌های تیروزین کیناز)، ممکن است اثر متفورمین را با مهار جذب متفورمین در روده و کبد کاهش دهند.

۴) داروهای خوراکی جلوگیری از بارداری

اگر چه آسیب ناشی از ترکیب قرص‌های ضد بارداری و متفورمین اثبات نشده‌است، اما یک مطالعه‌ی گذشته‌نگر روی ۴۱ شرکت‌کننده نشان داده‌است که مصرف قرص‌های ضد بارداری باعث کاهش اثرات متفورمین می‌شود، در مقایسه با زمانی که متفورمین به تنهایی مصرف شود.

۵) داروهای دیگر

داروهای دیگر از جمله دیزوپیرامید، دی پیریدامول، ايمي‌پرامين، تاکرين، اورفینادرين و سايمتيدين باعث مهار جذب متفورمين در روده و کبد می‌شود.

۶) مصرف الکل اثرات متفورمین را از بین می‌برد

مصرف نوشیدنی‌های قوی الکی منجر به کم شدن آب بدن می‌شود و به این ترتیب سطح اکسیژن خون کاهش و خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک که یکی از عوارض جانبی متفورمین است، افزایش می‌یابد. نوشیدن مکرر محصولات حاوی الکل نیز باعث کاهش قند خون می‌شود؛ این نوشیدنی‌ها در صورت ترکیب با متفورمین عوارضی را ایجاد می‌کنند.

فرم‌ها و دوز متفورمین

متفورمین در فرمولاسیون فوری بازشونده و دیر بازشونده در دسترس است. دوزها در محدوده‌ی بین ۵۰۰ تا ۲۵۵۰ میلی‌گرم هستند و نوع زود بازشونده معمولا با غذا دو بار در روز و نوع دیر بازشونده همراه با غذا یک بار در روز مصرف می‌شوند. این دارو همچنین در ترکیب با سایر داروهای ضد دیابت (رویزیگلیتازون و متفورمین – آواندامت، گلیبورید و متفورمین – گلوکووانس)  نیز وجود دارد.

متفورمین در مقایسه با داروهای ضد دیابت دیگر

در مقایسه با انسولین و سولفونیل‌اوره (گلیبورید، گلیمپیراید، گلیپیزاید، کلورپروپامید)، متفورمین کم‌ترین میزان افزایش وزن و موارد کم‌تر افت شدید قند خون را (که ممکن است منجر به عوارض سلامتی شود) نشان می‌دهد.

رزیگلیتازون (آواندیا): در تأخیر شروع دیابت نوع ۲ موثرتر از متفورمین و سولفونیل‌اوره است، اما عوارض جانبی بیش‌تری در مقایسه با متفورمین دارد (از جمله افزایش وزن، افزایش سطح کلسترول بد، تورم در مناطق خاصی از بدن و کاهش گلبول‌های قرمز).

بررسی ۳۴۷ مطالعه‌ی انسانی نشان داد که متفورمین خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را در مقایسه با درمان‌های دیگر برای دیابت یا پلاسبو نشان نمی‌دهد. با این حال، این مطالعه بیمارانی را که در معرض خطر این بیماری بودند، مد نظر قرار نداد.

خطر ابتلا به سرطان در بیماران دیابتی که متفورمین یا سولفونیل‌اوره مصرف می‌کنند، مشابه بقیه است.

سولفونیل‌اوره می‌تواند خطر بیماری پارکینسون را برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ افزایش دهد. این اثر معمولا با افزودن متفورمین به روند درمان خنثی می‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:drugs

متفورمین: ۲۵ نکته درباره کاربرد،مصرف و عوارض داروی متفورمین


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی