کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نکته مهم از مصرف دارو در ماه رمضان که حتما باید بدانید

توصیه های مصرف دارو در ماه رمضان نکته بسیار مهمی است که افراد مبتلا به برخی بیماری ها مثل دیابت، اختلالات کلیوی، کبدی و زخم‌های گوارشی فشارخون، چربی خون، بیماری های قلبی عروقی، روده تحریک‌پذیر، بیماری‌های اعصاب و روان و آسم و یا بانوان باردار و شیرده پیش از اقدام به روزه‌داری باید حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند، چراکه تغییر یا کاهش دوز مصرفی دارو می‌تواند منجر به عدم کارآیی دارو، بروز اثرات جانبی و تشدید بیماری شود.

۱۰ نکته مهم از مصرف دارو در ماه رمضان که حتما باید بدانید

در ادامه ۱۰ نکته مهم از مصرف دارو در ماه رمضان در زمان روزه‌داری آمده است:

۱. قبل از هرچیز و توجه به هر توصیه ای بهتر است این بیماران درباره روزه‌داری و نحوه مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان با پزشک خود مشورت کنند. بیماران نباید بدون مشورت با داروساز یا پزشک معالج خود، اقدام به قطع دارو، تغییر یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف دارو کنند. عدم رعایت این اصول می تواند منجر به عدم کارآیی دارو، عدم دستیابی به اثرات درمانی، بروز اثرات جانبی و تشدید بیماری شود.

۲. تغییر نحوه مصرف برخی از داروها (از شکل خوراکی به شکل پوستی) با تجویز پزشک ممکن بوده و در صورت وجود این شکل دارویی، به جای مصرف برخی از داروهای خوراکی، پزشک معالج می‌تواند، آنها را به شکل زیست چسب (چسب پوستی دارو در صورت موجود بودن) تجویز کند.

۳. بیماران مبتلا به صرع در معرض خطر تغییر دوز دارو در ایام روزه داری هستند. پزشکان باید به بیماران صرعی که با قطع دارو دچار بازگشت حملات تشنجی می شوند، مشاوره دقیق بدهند.

۴. بیماران مبتلا به آسم یا COPD که با قطع داروهای استنشاقی و افشانه‌های تنفسی دچار حملات آسمی می شوند، قبل از اقدام به روزه داری با پزشک خود مشورت کنند.

مطلب مرتبط:اثرات روزه بر مغز از دیدگاه یک عصب شناس

۵. مطالعات به عمل آمده روی داروهای ضد فشارخون و ضد انعقاد خون نشان می دهد، روزه داری تأثیر خاصی بر اثربخشی این داروها ندارد. البته گاهی اوقات لازم است در مورد داروهای مدر (ادرار آور)، برای جلوگیری از، از دست رفتن آب بدن، پزشک اقدام به کاهش دوز این داروها در بیماران روزه دار کند.

۶. برخی از داروهای ضد التهاب این قابلیت را دارند که دو بار در روز مصرف شوند. مصرف این‌گونه داروها را می‌توان با مشورت پزشک و داروساز به زمان افطار یا سحر موکول کرد.

۷. در بیماری‌های عفونی پزشک معالج، به منظور درمان عفونت می‌تواند اقدام به تجویز آنتی‌بیوتیک‌هایی کند که به جای چند بار مصرف در طی روز، یک یا دو بار در روز مصرف شود.

۸. برخی از داروها نیز به شکل آهسته رهش در بازار دارویی موجود هستند. در مورد این داروها به جای مصرف سه تا چهار بار در روز، پزشک می تواند داروی آهسته رهش را که یک بار در روز تجویز می شود، توصیه کند.

مطلب مرتبط:یافته‌های عصب‌شناس مشهور دنیا : روزه عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد

۹. همچنین درخصوص بیماران دیابتی، هرچند روزه داری برای برخی از مبتلایان به دیابت بنا به تشخیص پزشک معالج می تواند مفید باشد، ولی تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی در برخی دیگر می تواند بسیار خطرناک باشد. بیمارانی که انسولین مصرف می کنند قبل از اقدام به روزه داری باید با پزشک معالج خود مشورت کنند. همچنین در تمامی بیماران دیابتی، تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم است. بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک تحت بررسی پزشکی قرار گیرند.

بیماران باید از نظر سطح قند خون، فشار خون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی های کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش شوند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه مبارک تعیین شود.

۱۰. بیماران دیابتی و خانواده آنان باید در خصوص خطرات احتمالی تهدید کننده فرد بیمار در ایام روزه داری مورد مشاوره قرار گیرند. همچنین در مورد علائم افزایش و کاهش قند خون، اندازه گیری قند خون، تنظیم وعده های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف داروها در ماه مبارک رمضان باید آموزش لازم را دریافت کنند. علاوه بر این، روش درمان و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل باید به همراه بیمار آموزش داده شود.


وبگردی کسب و کار باده

۱۰ نکته مهم از مصرف دارو در ماه رمضان که حتما باید بدانید

مصرف دارو در ماه رمضان

د اسپریت ساینس


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی