کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نکته طلایی برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق

برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق توجه به برخی ریزه کاری های ساده اما مهم می تواند راز طلایی شما برای پیروزی بر بیکاری و بازار کار ناهموار باشد. اگر قرار است این روزها به سازمان یا شرکتی جهت مصاحبه کاری بروید از این ۱۰ اصل مهم مصاحبه کاری موفق پیروی کنید و موفقیت خودتان را تضمین کنید.

مصاحبه کاری موفق

نکات طلایی برای مصاحبه کاری موفق

۱. در مورد شرکت مورد نظرتان تحقیق کنید

خوب آماده‌سازی نیمی از آن پیروزی بزرگ است. اگر مردم می‌خواهند بهترین کاندید در مصاحبه‌ها باشند، باید در مورد سطح موقعیت‌ها بدانند، و اصول رهبری، بیانیه‌ی مأموریت، محصولات و ارزش‌های این شرکت‌ها را مطالعه کنند. آن‌ها باید سایت اینترنتی این شرکت را مرور کنند یا آخرین اخبار منتشر شده را در این شرکت‌ها بخوانند. بهترین کاندیداها کسانی هستند که بدانند رقبای اصلی این شرکت‌ها که هستند و از چالش‌های فعلی یا آینده‌ی آن‌ها اطلاع داشته باشند. البته قرار نیست که به یک متخصص در مورد هر شرکت یا نقش مورد نظر تبدیل شوند. اما قبل از هر مصاحبه، باید از قبل اطلاعاتی در مورد شرکت مورد نظر داشته باشند تا بتوانند خودشان را برای صحبت در مصاحبه آماده کنند.

۲. لباس مناسب بپوشید

اگر یک آقایی برای شغل کارگر ساختمان در یک منطقه‌ی آب و هوایی بسیار گرم و در وسط فصل تابستان به مصاحبه شغلی دعوت شده است، یک کت و شلوار تیره‌ی ضخیم بر تن کند، مسئول استخدام گمان می‌برد که او حتما عقل‌اش را از دست داده است. می‌دانید چرا؟ زیرا نه تنها لباس‌اش با شغلی که قرار است در آن فعالیت کند هیچ تناسبی ندارد بلکه از نظر موقعیت آب و هوایی و فصل سال هم شایسته نیست.

یا فرض کنید که یک خانم با یک مانتو شلوار سرمه‌ای و تیره، یک جفت کفش پاشنه تخت ساده، و بدون هیچ زیورآلاتی به یک مصاحبه‌ی شغلی برای استخدام به عنوان یک طراح مد لباس برود. بعید به نظر می‌رسد که این شغل به وی داده شود. احتمالا مدیراستخدام شرکت به دنبال فردی است که تصویری از خلاقیت را به نمایش بگذارد و لباس، نوع آرایش و زیورآلاتش برای یک طراح مد بسیار خوش‌ذوق مناسب باشد.

همان‌طور که از قدیم می‌گویند: عقل مردم به چشم‌شان است. به تصویری بیندیشید که می‌خواهید در طول مدت مصاحبه‌تان از خود نشان دهید و سپس لباس و کیف و کفشی برای خود برگزینید که یک برداشت مثبت و مناسب از شما ایجاد کند، برای انتخاب بهترین شکل آراستگی در روز مصاحبه به فصل، مکان جغرافیایی، شغل، شرکت یا صنعتی که قصد ورود به آن را دارید بیندیشید.

مطلب مرتبط: ۶ راهکار عجیب که در مصاحبه شغلی تاثیرگذار باشیم

۳. به زبان بدن‌تان توجه داشته باشید

زبان بدن چیزی نیست که آدم‌ها بتوانند بر لب بیاورند، بلکه راهی است که مردم می‌توانند با استفاده از آن در مورد هر چیزی حرف بزنند. در طول مصاحبه شغلی، به عقب تکیه ندهید، به زمین نگاه نکنید و دست به سینه نباشید! درعوض باید صاف بنشینید، و سپس تماس چشمی خوب و آرامی را با مخاطب حفظ کنید. علاوه بر این، باید از دستان‌تان استفاده کنید و هنگام صحبت کردن کمی رو به جلو خم شوید. اگر مردم بتوانند در عین حال زبان بدن را کنترل کنند، می‌توانند به راحتی شغل را به دست بیاورند.

۴. سعی کنید از برخی کلمات زیاد استفاده نکنید

مدیرکارگزینی یکی از آن سوال‌هایی را می‌پرسد که حتی بی‌پرواترین داوطلبان را نیز دست‌پاچه می‌کند. نگذارید این سوال شما را دست‌پاچه کند. از کلماتی نظیر “مثلا” یا “اممم” در بین کلمات دیگر استفاده نکنید. زیرا این کلمات بیانگر این موضوع است که شما چندان مسلط نیستید. می‌توان با گفتن جملاتی نظیر “این سوال خوبی‌است” برای خود زمان را بخرید تا بر جواب مسلط شوید.

مطلب مرتبط: مصاحبه‌ کاری :۸ نکته‌ لباس پوشیدن برای موفقیت در مصاحبه‌ استخدامی

۵. چند دقیقه زودتر از زمان مصاحبه به محل مورد نظر برسید

به عنوان یک قاعده برای یک مصاحبه شغلی موفقیت آمیز ، توصیه می‌شود که همیشه سروقت برسید. اما من فکر می‌کنم باید چند دقیقه زودتر از زمان تعیین شده در محل حضور به هم برسانید. تصور کنید ممکن است با ترافیک یا هر وضعیت ناخواسته‌ی دیگری در مسیر مصاحبه مواجه شوید. اگر زود راه بیفتید، مقابله با موقعیت‌های غیر منتظره برای‌تان امکان‌پذیر خواهد بود.

۶. یکی از بزرگترین دستاورد هایتان را در ذهن مرور کنید تا به یادتان باشد

کارفرمایان این سوال را می‌پرسند تا پی ببرند پیروزی‌های بزرگ کاری تان چه بوده‌اند. چیزهای تاثیر گذاری که در طول انجام حرفه‌تان برای شما اتفاق افتاده‌اند چه بوده و دلیل رخ دادن آن‌ها چه چیزی بوده است.

این فرصت مناسبی است تا حسابی از خودتان تعریف کنید. چیزی که باید نسبت به آن آگاه و هشیار باشید نحوه‌ی تعریف ماجرای‌تان درباره‌ی بزرگترین دستاوردی است که داشته‌اید.

در صورت امکان، همیشه گنجاندن هم تیمی‌های‌تان به عنوان بخشی از آن پیروزی بزرگ ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد. کارفرمایان عاشق آن هستند آدم‌هایی را استخدام کنند که باعث رخ دادن اتفاقات مهم می‌شوند و همین طور اهمیت کار تیمی را درک می‌کنند.

۷. آماده و با اعتماد به نفس به نظر برسید

نکته‌ی بعدی برای یک مصاحبه شغلی موفقیت آمیز برای دریافت شغل این است که به مصاحبه‌کننده‌ها نشان بدهید که در طول مصاحبه به طور کامل تمرکز دارید. باید هوشمند، با اعتماد به نفس بالا و آماده به نظر برسید. شما می‌توانید سریع واکنش نشان دهید و سریع پاسخ‌هایی تاثیرگذار بدهید. یاد بگیرید که آرام باشید و قبل از ‌شروع مصاحبه هم کاملا آرام به نظر برسید.

۸. صاف و مرتب بنشینید

تصور کنید که به اتاق مدیر استخدام وارد می‌شوید و مبلمان آنجا اصلا راحت نیست. خوب مراقب باشید که وقتی ازتوانایی‌های خود صحبت می‌کنید  قوز نکنید و خمیده نباشید. خمیدگی شما را فردی شلخته نشان می‌دهد و بدتر این‌که نشان می‌دهد مصاحبه برای شما چندان مهم نیست. هرقدر هم خنده‌دار به‌نظر بیاید باید پیش از مصاحبه صاف نشستن را تمرین کنید تا به وقتش درست بنشینید.

مطلب مرتبط: ۴ سوال در مصاحبه استخدامی که حتما باید از کارجو پرسید

۹. هر چیزی را که فکر می‌کنید درست متوجه نشده‌اید، حتما بپرسید

اگر مصاحبه‌شوندگان در مورد سوالات یا منظور مصاحبه‌کننده‌ها از هر گونه سوال خاصی که پرسیده‌اند مطمئن نیستند، می‌توانند از آن‌ها بخواهند که بیش‌تر توضیح بدهند. در پایان، باید از مصاحبه‌کننده‌ها بپرسند که آیا چیزی وجود دارد که آن‌ها بخواهند بدانند.

۱۰. برای پیگیری نتیجه مصاحبه تان تماس بگیرید

آخرین نکته و البته نه کم‌اهمیت‌ترینِ آن‌ها برای داشتن یک جلسه‌ی مصاحبه‌ی موفقیت‌آمیز این است که منتظر تماس آن شرکت باشید. اگر نه، باید پس از مصاحبه باید برای پیگیری تماس بگیرید. مصاحبه‌کننده ممکن است به شما توجه کند و شما را به عنوان یک مورد خوب مورد توجه قرار دهد. بنابراین، فراموش نکنید و حتما این کار را انجام دهید.


ترجمه: سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع : بیزنس اینسایدر

۱۰ نکته طلایی برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی