کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ مشکل که ممکن است با شیردهی مادر به نوزاد ایجاد شود

شیردهی مادر به نوزاد نه برای نوزاد و نه مادر هیچ ضرری ندارد. با این حال، مادر ممکن است با کمی درد مواجه شود و یک سری چالش‌های اجتماعی داشته باشد. توجه داشته باشید هیچ گونه شواهد علمی ثابت نمی‌کند که آن‌ها عوامل مضر قدرتمندی برای جلوگیری یا متوقف کردن شیردهی مادر به نوزاد هستند. اما بد نیست نسبت به آن‌ها نیز اطلاعاتی داشته باشیم.

شیردهی مادر به نوزاد

برخی مشکلات شیردهی مادر به نوزاد

۱. درد، سوزش و خشکی نوک پستان

مادران ممکن است درد و سوزش را در ده روز اول شیردهی تجربه کنند. علاوه بر این، نوک پستان ممکن است خشک شود و ترک بخورد که این حالت ناراحتی بسیار زیادی ایجاد می‌کند. درد در هنگام شیر دادن به نوزاد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله درست نگرفتن نوک پستان توسط نوزاد و عفونت باشد. مشکل اول را می‌توان از طریق مشاوره با یک متخصص تغذیه حل کرد.

۲. محدودیت در رژیم غذایی مادر و داروهایی که مصرف می‌کند

هنگامی که به نوزادتان شیر می‌دهید باید مراقب چیزهایی که می‌خورید، باشید. به عنوان مثال، نباید الکل مصرف کنید و همین‌طور بهتر است مقدار مصرف کافئین را تا جای ممکن کاهش دهید. تغییرات غذایی می‌توانند مدیریت شود، اما برخی داروهای مهم ممکن است مشکل ایجاد کنند. با پزشک‌تان در مورد بدون خطر بودن داروهایی که در حال مصرف آن‌ها هستید، مشورت کنید.

۳. پستان ممکن است شل شود

بعضی از زنان در زمان شیر دادن به نوزادشان متوجه تغییر بزرگی در شکل سینه می‌شوند. در حالی که شیردهی به طور مداوم می‌تواند بافت پستان را از بین ببرد، اما این تغییر غیر قابل برگشت نیست. با توجه به AAP، پستان زنان پس از قطع شیردهی به نوزاد، دوباره شکل قبلی خود را به دست خواهد آورد، و البته احتمال شل شدن سینه‌های زنان بعد از شیردهی پایین است.

۴. ممکن است در کارتان اختلال ایجاد کند

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها انتخاب میان شیر دادن به نوزاد و کار است. این سناریو به کارفرمایان و قوانین محلی بستگی دارد که امکانات شیر دادن به کودک را در محل کار فراهم کنند. یونیسف و سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده‌اند که تامین منابع برای شیردهی، مادران شیرده را ترغیب می‌کند تا به این کار ادامه دهند، روندی که باعث افزایش بهره‌وری آن‌ها می‌شود و در نتیجه به سود کارفرمایان است. اگر شما یک مادر شیرده هستید، با کارفرمای خود در مورد گزینه‌های ممکن برای ادامه دادن به تغذیه‌ی فرزندتان با شیر مادر صحبت کنید.

۵. زمانی که کودک دندان درمی‌آورد ممکن است سینه‌ی مادر را گاز بگیرد

کودکی که در حال دندان درآوردن است، به دلیل خارش لثه ممکن است سینه‌ی مادر را گاز بگیرد. مادران ممکن است زمان تغذیه با شیر خودشان را کاهش دهند و هنگامی که نوزاد دندان درمی‌آورد، به شیر خشک، روی بیاورند. با این حال، گاز گرفتن سینه توسط نوزاد قابل پیشگیری است. AAP توصیه می‌کند که نوزاد را با گفتن “نه” و در آوردن نوک سینه از دهان او هنگام گاز گرفتن، متوجه حرکت‌ اشتباه‌اش بکنید. کودک می‌داند که گاز گرفتن برابر است با توقف خوردن شیر مادر و به این ترتیب دست از این  کار برمی‌دارد.

۶. شیر دادن به نوزاد در میان عموم می‌تواند ناخوشایند باشد

تغذیه با شیر مادر می‌تواند در هر جایی انجام شود، اما شما باید با تغذیه‌ی نوزاد در میان عموم راحت باشید. در حالی که برای بعضی از زنان این موضوع اهمیتی ندارد اما برخی دیگر ممکن است به دنبال یک مکان خصوصی برای تغذیه‌ی نوزاد خود باشند. کسانی که چنین مشکلی دارند می‌توانند شیرشان را بدوشند و آن را در یک بطری حمل کنند. روش دیگر این است که می‌توانید از یک شنل شیردهی استفاده کنید و به این ترتیب به راحتی در میان جمع به فرزندتان شیر بدهید.

این چالش‌ها با مداخلات و اقدامات مناسب برطرف می‌شوند. اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که پزشک از مادر بخواهد به فرزندش شیر خودش را ندهد. چنین توصیه‌ای به این دلیل نیست که شیر مادر برای نوزاد بد است، بلکه واقعیت این است که برخی اختلالات سبب می‌شوند که شیر مادر برای نوزاد خوب نباشد.

اختلالاتی که سبب می‌شوند، کودک با شیر مادر تغذیه نشود

تغذیه با شیر مادر ممکن است در شرایط و اختلالات زیر گزینه‌ی مناسبی نباشد:

* گالاکتزومی

گالاکتزومی یک اختلال ارثی نادر است که در اثر آن سیستم گوارشی کودک قادر به هضم قندی به نام گالاکتوز که در شیر تمام پستانداران از جمله انسان موجود است، نباشد. این نوزادان اصلا نمی‌توانند از شیر مادر تغذیه کنند. شیر خشک بدون شیر مانند شیر خشک‌هایی که با سویا تهیه شده‌اند تنها جایگزین برای این نوزادان هستند.

*HIV

از مدت‌ها قبل ثابت شده‌است که مادر مبتلا به HIV می‌تواند ویروس را از طریق شیر خود به نوزاد سالم‌اش منتقل کند. در حقیقت، حدود ۳۰٪ نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به HIV مثبت احتمالا در طول زایمان یا شیردهی به این ویروس مبتلا می‌شوند. داروهای موجود برای مادران باردار مبتلا به HIV می‌توانند به کاهش احتمال ابتلا به کم‌تر از ۱٪ کمک کنند. عدم تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر تنها و موفقیت‌آمیزترین اقدام برای کاهش شانس ابتلای کودک به HIV از مادر HIV مثبت است.

*شیمی درمانی

به زنانی که تحت شیمی درمانی (برای درمان سرطان) هستند، توصیه می‌شود که به کودک‌شان شیر ندهند زیرا داروها ممکن است از طریق شیر به کودک منتقل شود. زنانی که سابقه ابتلا به سرطان سینه و سایر موارد را داشته‌اند، اما درمان شده‌اند بدون هیچ گونه وقفه ممکن است به فرزندشان شیر بدهند.

* سل و هپاتیت B و C

کسانی که مبتلا به سل و هپاتیت B و C هستند، باید شیردهی را متوقف کنند. برای هپاتیت B و C، یک نوزاد باید واکسن بزند که حتی برای نوزادان تازه به دنیا آمده هم امکان‌پذیر است. پس از انجام این واکیناسیون، کودک می‌تواند با شیر مادر تغذیه شود. مادرانی که به سل مبتلا می‌شوند باید دست کم دو هفته درمان را کامل کنند و قبل از شروع دوباره‌ی تغذیه‌ی کودک‌شان با شیر مادر، تاییدیه‌ی پزشک را دریافت کنند.

در مواردی که کودک ابدا نمی‌تواند شیر مادر مصرف کند، شیر خشک، تنها گزینه است. متخصص اطفال می‌تواند یک شیر خشک را که برای نیازهای تغذیه‌ای کودک شما مناسب است توصیه کند.

تغذیه با شیر مادر همیشه مفید است حتی زمانی که کودک واکسینه شده‌است. شیر مادر  به دلیل آنتی‌بادی‌هایی که دارد سیستم ایمنی کودک را به خوبی تقویت می‌کند. تغذیه‌ی کودک با شیر مادر بدون خطر است و در حین این‌که کودک‌تان به خوبی تغذیه می‌شود،‌ خودتان هم فوایدی دریافت می‌کنید. هنگامی که پای غذا خوردن کودک‌تان به میان می‌آید، شیر مادر قطعا بهترین است تا حدی که حتی نیازی نیست دو بار به آن فکر کنید!

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: مام جانکشن

۶ مشکل که ممکن است با شیردهی مادر به نوزاد ایجاد شود


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی