کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ مهمترین مشکلات واژن زنان و دختران که باید بدانند

شما در مورد مشکلات واژن زنان و دختران و اختلالاتی مانند عفونت قارچی و عفونت ادراری اطلاعاتی دارید، اما تعداد زیادی از مشکلات دیگر نیز ممکن است ناگهان پدیدار شوند – از غده و توده گرفته تا ترشحاتی که بوی بد ماهی می‌دهند و یک درد غیر قابل توضیح به همراه دارند. علائم عجیب و غریبی دارید؟ این فهرست مشکلات واژن زنان و دختران را بررسی کنید تا ببیند آیا لازم است به پزشک‌تان مراجعه کنید یا نه.

مشکلات واژن: ۶ مهمترین مشکلات واژن زنان و دختران که باید بدانند

مشکلات واژن ۱: وولوودینیا

درد مزمن و طولانی مدت در ناحیه‌ی تناسلی (ناحیه اطراف واژن) که ناشی از عفونت یا سایر بیماری‌ها نیست، ولوودینیا نامیده می‌شود. هیچ‌کس ۱۰۰٪ مطمئن نیست که چه چیزی باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود، اما ممکن است به هورمون‌ها، التهاب، یا مشکلات عصبی، مانند بروز آسیب یا افزایش در تراکم اعصاب در فرج مربوط باشد. شما ممکن است احساس درد وحشتناکی را تجربه کنید که می‌آید و می‌رود یا شاید سوزش، خارش یا ناراحتی کلی داشته باشید.

درد وولوودینای ممکن است به طور تصادفی نیز عود کند، اما ورزش کردن، داشتن رابطه‌ی جنسی، یا پوشیدن لباس زیر و لباس زیادی تنگ هم می‌تواند منجر به بروز این درد شود. بعضی از زنان، مبتلا به وولوودینای عمومی (GV)  هستند، که در اثر آن درد تقریبا هر جایی در ناحیه‌ی فرج اتفاق می‌افتد. بعضی از افراد مبتلا به سندرم وستیبولیتیس فرج (VVS) هستند، به این معنی که درد به دهانه‌ی وستیبولار (ناحیه‌ای درست در اطراف ورودی واژن) محدود می‌شود.

مطلب مرتبط: درمان بوی بد واژن: ۴۲ علت و درمان خانگی بوی بد واژن که سریع و عالی است

چه کاری باید انجام بدهید؟

به پزشک‌تان مراجعه کنید. تنها راه تشخيص ولوودينيا، این است که احتمال وجود سایر علل ایجادکننده‌ی درد رد شود. هیچ درمان آسان و بدون خطری وجود ندارد، اما اجتناب از هر چیزی که به نظر می‌رسد باعث بروز ناراحتی شده مانند پوشیدن لباس‌های تنگ یا نشستن به مدت طولانی، می‌تواند درد را کاهش دهد. بسته‌های ژل خنک‌کننده نیز می‌توانند درد را کاهش بدهند درست مانند یک بی‌حس‌کننده‌ی موضعی تجویزشده توسط پزشک. برخی از زنان با درمان فیزیکی یا بیوفیدبک تسکین می‌یابند.

مشکلات واژن ۲: تریکومونیازیس

آرلن کلبر، پزشک، و متخصص زنان و زایمان در بیمارستان دانشگاه استونی بروک می‌گوید: شما می‌توانید علت بروز این بیماری منتقله از راه جنسی (گاهی اوقات تریکونوما نامیده می‌شود) را یک ارگانیسم کوچک به نام تریکوموناس واژینالیس بدانید. ممکن است متوجه وجود نوعی ترشح کف‌آلود و زرد رنگ و سوزش واژن شوید. با توجه به مراکز کنترل و پيشگيری از بيماری‌ها، ۳.۷ ميليون آمريکايی داراي این بیماری هستند، اما تنها حدود ۳۰ درصد آن‌ها علائم این بیماری را نشان می‌دهند.

چه کاری باید انجام بدهید؟

با پزشک‌تان صحبت کنید. او ترشح خارج‌شده از واژن شما را برای احتمال وجود انگل بررسی خواهد کرد. تریکومونیازیس به راحتی با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، که شریک زندگی‌تان نیز باید مصرف کند، درمان می‌شود. شما در طول درمان باید از مقاربت خودداری کنید.

مطلب مرتبط: ۲۹ درمان خانگی سوزش و خارش واژن

مشکلات واژن ۳: واژینوز باکتریایی (BV)

BV با سایر عفونت‌ها متفاوت است زیرا دراثر یک عاملی که از بیرون هجوم می‌آورد، ایجاد نمی‌شود. کلبر می‌گوید: این بیماری در واقع رشد بیش از حد باکتری‌هایی که معمولا در واژن شما وجود دارند و رخ دادن تغییر در ترکیب آن‌ها است. هیچ کس دقیقا مطمئن نیست که چرا تعادل باکتری‌های “خوب” و “بد” به هم می‌خورد، اما دوش واژینال یا داشتن یک شریک جنسی جدید ممکن است نقشی در بروز آن داشته باشد. ممکن است علائم ناخوشایندی را تجربه کنید مانند ترشح خاکستری رنگی که بوی ماهی می‌دهد. BV بسیار شایع است و چه از نظر جنسی فعال باشید و چه نباشید، ممکن است به آن مبتلا شوید.

مشکلات واژن زنان و دختران

چه کاری باید انجام دهید؟

به پزشک زنان مراجعه کنید! پیش از هر چیزی، مهم است اطمینان بیابید که به BV مبتلا شده‌اید و نه عفونت قارچی یا عفونت‌های منتقله از راه جنسی. با وجود این‌که BV به خودی خود چندان خطرناک نیست – ممکن است حتی خود به خود درمان شود و از بین برود- احتمالا پزشک شما آنتی‌بیوتیک برای‌تان تجویز خواهد کرد تا این بیماری در شما درمان شود. دلیل چنین درمانی این است که BV می‌تواند سبب شود که شما نسبت به دیگر عفونت‌های خطرناک‌تر، از جمله HIV، آسیب‌پذیرتر شوید. این بیماری همچنین می‌تواند مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند، از جمله زایمان زودرس.

مطلب مرتبط: خشکی واژن: ۴۸ درمان خانگی خشکی واژن

مشکلات واژن ۴: غده‌ها و توده‌ها

آیا متوجه وجود غده‌ای در ناحیه‌ی تناسلی‌تان شده‌اید؟ این غده می‌تواند چیزی ساده مانند یک موی در حال رشد زیر پوست باشد – آیا شما به تازگی شیو کرده‌اید؟ یا می‌تواند نوعی بیماری باشد که به نام کیست بارتولن شناخته می‌شود. شما دو غده‌ی بارتولن در داخل واژن خود دارید؛ آن‌ها مایع مرطوب‌ساز این ناحیه را ترشح می‌کنند ( این در واقع این خوبی است!)، اما می‌توانند مسدود شده و متورم شوند (و گاهی اوقات این تورم می‌تواند عفونی شود). همین امر می‌تواند در مورد یکی دیگر از غده‌های داخلی واژن که غدد شبه‌پروستاتی زنانه نامیده می‌شود، اتفاق بیفتد.

چه کاری باید انجام بدهید؟

اگر مویی که در داخل پوست رشد کرده‌است عامل ایجادکننده‌ی این مشکل باشد، استفاده از یک کمپرس گرم می‌تواند درمان مناسبی باشد. لیندسی اپل، پزشک، متخصص زنان در منطقه‌ی بالتیمور می‌گوید: “اما اگر این ناحیه به سرعت در حال رشد است، بسیار دردناک است یا قرمز و حساس شده‌است، وقت آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید.” اگر به نظر می‌رسد که یک غده‌ی عفونی شده‌ی بارتولن یا شبه‌پروستاتی دارید، ممکن است پزشک مجبور شود آن را با عمل جراحی تخلیه کند.

مشکلات واژن ۵: واریس وریدهای فرج

این بیماری دقیقا همان چیزی است که از نام‌اش مشخص می‌شود: رگ‌های واریسی، که در ناحیه‌ی خارجی واژن یا جاهای دیگر این ناحیه قرار دارند. راکوئل بی. دردیک، پزشک، استادیار بالینی زنان و زایمان در مرکز بهداشت زنان لانگون یوآن اچ. تیش NYU می‌گوید: “برخی از زنان می‌گویند که این رگ‌ها مانند کرم هستند.” شما ممکن است احساس فشار و ناراحتی داشته باشید، یا برآمدگی پر از رگی که تقریبا به رنگ آبی است، مشاهده کنید. واریس رگ‌های فرج اغلب در بارداری رخ می‌دهد (و پس از آن در بارداری‌های بعدی شایع‌تر است)، زمانی که وزن رحم، به علاوه‌ی حجم افزایش‌یافته‌ی خون، می‌تواند استخر خون در رگ ایجاد کند. ایستادن به مدت طولانی می‌تواند این مشکل را تشدید کند.

مطلب مرتبط: ۵۰ حقیقت شگفت انگیز در مورد واژن

چه کار باید انجام بدهیم؟

کلبر می‌گوید، اگر باردار هستید، پاها را بالا بگیرید و تا آن‌جا که می‌توانید ریلکس کنید. اغلب، واریس رگ‌های فرج پس از به دنیا آمدن بچه از بین می‌رود. شنا یکی دیگر از راه‌های مناسب برای از بین بردن فشار رحم روی رگ‌ها است و جریان خون را بهبود می‌دهد. کمپرس سرد نیز کمک‌کننده است. اما اگر باردار نیستید – یا وقتی که کودک به دنیا آمد، باز هم مشکل به قوت خود باقی بود – به پزشک‌تان مراجعه کنید. این رگ‌ها را می‌توان با اسکلروتراپی درمان کرد. اسکلروتراپی شامل تزریق محلول سالین به رگ‌ها می‌شود، و باعث می‌شود که ورم رگ‌ها از بین برود و مشکل ناپدید شود.

مشکلات واژن ۶: واژینیسم (انقباض غیرارادی مهبل)

آیا فقط فکر کردن در مورد این‌که چیزی داخل واژن شما می‌رود (مثلا یک تامپون، اسپکولوم در حین انجام یک معاینه‌ی ساده یا آلت تناسلی …) باعث می‌شود که احساس درد داشته باشید؟ این مشکل می‌تواند واژینیسم باشد، اختلالی که در آن هر دخولی که در واژن رخ می‌دهد – یا حتی فکر کردن در مورد آن- سبب می‌شود که  عضلات واژن و کف لگن دچار گرفتگی و فشار شود. بدیهی است که این اختلال باعث بروز مشکلات جدی جنسی می‌شود. برای برخی از زنان درد و انقباض سبب می‌شود که نزدیکی با شریک زندگی‌شان تقریبا غیرممکن شود. علت بروز این مشکل همیشه مشخص نیست اما ممکن است با سابقه‌ی رابطه‌ی جنسی فرد یا نوعی آسیب‌دیدگی مرتبط باشد.

مطلب مرتبط: ۲۷ درمان خانگی و طبیعی برای تنگ کردن واژن 

چه کاری باید انجام بدهیم؟

دست از خجالت و شرمندگی بردارید ( در واقع پزشکان در مورد این مشکل بارها و بارها شنیده‌اند) و صحبت کنید. اپل می‌گوید: “متخصصین زنان و زایمان جهت کمک به زنان برای مقابله با این مشکل آموزش دیده‌اند تا دوباره بتوانید از رابطه‌ی جنسی خود لذت ببرید.” با این وجود، همیشه راه‌حل این مشکل ساده نیست: برای بعضی از زنان، ترکیب درمان فیزیکی و روانی برای از بین بردن مشکل ضروری است. انجام تمرین کگل – تمرینی که طی آن باید عضلات کف لگن‌تان را فشرده کنید (مثل زمانی که ادرار دارید اما جلوی خود را نگه داشته‌اید) ممکن است برای رفع این مشکل کمک‌کننده باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: prevention

مشکلات واژن: ۶ مهمترین مشکلات واژن زنان و دختران که باید بدانند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی