کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مشاوره خودکشی :اگر قصد خودکشی دارید ابتدا این ۵ توصیه را بخوانید

اگر درحال‌حاضر به خودکشی فکر می‌کنید، لطفا به اندازه‌ی خواندن این مقاله دست نگه دارید. این کار تنها حدود پنج دقیقه طول خواهد کشید. نمی‌خواهم با شما درباره‌ی احساسات بدتان صحبت کنم. من یک درمانگر یا متخصص در زمینه‌ی سلامت روان نیستم – فقط کسی هستم که می‌داند درد و رنج کشیدن چه معنایی دارد. این یک مشاوره خودکشی کاملا دوستانه اما درست و عالی است.

مشاوره خودکشی

در این مشاوره خودکشی من شما را نمی‌شناسم، و نمی‌دانم که چرا در حال خواندن این صفحه هستید. فقط می‌دانم که درحال‌حاضر، مشغول خواندن آن هستید، و این خوب است. من می‌توانم فرض کنم که شما به این دلیل این‌جا هستید که مشکل دارید و به فکر پایان دادن زندگی‌تان هستید. اگر ممکن بود، ترجیح می‌دادم در این لحظه کنار شما باشم، تا بنشینیم و رو در رو صحبت کنیم، و با هم درد دل کنیم. اما از آن‌جا که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست، باید با همین بسازیم.

من با آدم‌های زیادی آشنا شده‌ام که قصد خودکشی داشته‌اند، بنابراین تا حدی می‌دانم که چه احساسی دارید. می‌دانم که ممکن است در شرایطی نباشید که یک مطلب طولانی را بخوانید بنابراین می‌خواهم موضوع را به طور مختصر بیان کنم. در حالی که ما تا پنج دقیقه دیگر با هم خواهیم بود، من پنج نکته ساده و عملی دارم که می‌خواهم با شما در میان بگذارم. نمی‌خواهم در مورد این‌که باید خودتان را بکشید یا نه بحثی داشته باشم. اما فرض می‌کنم که اگر شما به خودکشی فکر می‌کنید، حتما احساس خیلی بدی دارید. این مشاوره خودکشی مخصوص شما است. ادامه مطلب را بخوانید.

مطلب مرتبط: خودکشی:افکار، علائم، درمان ها و پیش گیری از خودکشی

خوب، شما هنوز هم دارید این مطلب را می‌خوانید، و این بسیار خوب است. می‌خواهم از شما درخواست کنم که تا آخر صفحه با من و این بحث مشاوره خودکشی بمانید.

امیدوارم که ماندن شما به این معنا باشد که در جایی عمیق در درون خود، حداقل کمی تردید دارید در مورد اینکه آیا زندگی خود را پایان بدهید یا نه. اغلب مردم این احساس را دارند، به ویژه وقتی که در تاریک‌ترین و عمیق‌ترین حس ناامیدی غوطه‌ور هستند. مطمئن نبودن در مورد مرگ خوب و طبیعی است. واقعیت این است که وقتی هنوز در این دقیقه زنده هستید بدین معنا است که شما هنوز هم کمی تردید دارید. به این معنی که حتی در همان زمانی که می‌خواهید بمیرید، بخشی از وجود شما هنوز هم می‌خواهد زنده بماند. بنابراین بیایید به همان بخش از شما متوسل شویم، و چند دقیقه دیگر هم به خواندن ادامه دهیم.

با خواندن گفته‌ی زیر شروع کنید:

خودکشی جزو ترجیحات آدمی نیست؛ این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که درد و رنج بیش‌تر از آنی می‌شود که بتوانیم تحمل کنیم.

کل موضوع همین است. این‌که می‌خواهید خودکشی کنید دلیل نمی‌شود که شما آدم بد یا دیوانه، و ضعیف یا ناقصی باشید. خودکشی حتی به این معنی نیست که می‌خواهید بمیرید – تنها معنای خودکشی این است که درد و رنج شما به حدی است که توانایی تحمل آن را ندارید. اگر من کم کم وزنه‌هایی را روی شانه‌های‌تان بگذارم، شما در نهایت سقوط خواهید کرد اگر وزن باری که روی دوش‌تان است بیش از توان‌تان باشد… مهم نیست که خودتان تا چه حد می‌خواهید ایستادگی و مقاومت کنید. اراده هیچ ربطی به آن ندارد. البته شما می‌توانید خودتان را تشویق کنید اگر برای‌تان امکان‌پذیر است.

اگر کسی به شما بگوید، “مشکل شما در حدی نیست که بخواهید به خاطرش خودکشی کنید، ” قبول نکنید. انواع بسیاری از دردها وجود دارند که ممکن است منجر به خودکشی شوند. این‌که دردی قابل تحمل است یا نه، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. آن‌چه برای کسی قابل‌تحمل است، ممکن است برای شما قابل تحمل نباشد. نقطه‌ای که درد در آن غیر قابل‌تحمل می‌شود بستگی به منابعی دارد که شما برای مقابله با مشکلات استفاده می‌کنید. ظرفیت آدم‌ها برای مقاومت در مقابل درد تا حد بسیار زیادی متفاوت است.

هنگامی که درد بیش از توانایی ایستادگی فرد باشد، تمایل به خودکشی پا به میدان می‌گذارد. خودکشی نه اشتباه و نه درست است؛ و نه حتی یک نقص شخصیتی؛ خودکشی به لحاظ اخلاقی خنثی است. وجود عدم تعادل میان میزان درد و رنج و توانایی برای مقاومت در برابر آنها منجر به خودکشی می‌شود.

بخش اول مشاوره خودکشی من به شما این است که می‌توانید در مقابل وسوسه خودکشی دوام بیاورید، اگر یکی از این دو کار را انجام بدهید:

(۱) راهی برای کاهش دردتان پیدا کنید یا (۲) راهی برای افزایش توانایی مقاومت خودتان پیدا کنید. هر دو ممکن است.

مطلب مرتبط: به فردی که قصد خودکشی دارد این ۱۰ چیز را نگویید

حالا من می‌خواهم ۵ نکته را با شما در میان بگذارم تا در موردشان فکر کنید…..

۱. شما دوست دارید بشنوید که آدم‌ها در مقابل فکر خودکشی ایستادگی کرده‌اند و دوام آورده‌اند – حتی آدم‌هایی که به اندازه‌ی شما حس و حال بسیار بدی داشته‌اند. به لحاظ آماری، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما زنده‌ بمانید. من امیدوارم که این اطلاعات به شما کمی امید بدهد.

۲. به خودتان کمی فرصت بدهید. مثلا به خودتان بگوئید، ” ۲۴ ساعت صبر می‌کنم و بعد اقدام می‌کنم.” یا یک هفته. به یاد داشته باشید که احساسات و اقدامات دو چیز متفاوت هستند – این‌که به فکر کشتن خودتان می‌افتید، به این معنا نیست که باید دقیقا همین الان این کار را انجام بدهید. کمی فاصله بین فکر خودکشی و اقدام به آن تعیین کنید. حتی اگر فقط ۲۴ ساعت باشد. تا همین جا که مقاله را خواندید، ۵ دقیقه فاصله انداختید. و اگر همچنان به خواندن این صفحه ادامه بدهید، می‌توانید ۵ دقیقه‌ی دیگر هم کارتان را عقب بیندازید. ادامه بدهید، و متوجه شوید در حالی که همچنان به خودکشی فکر می‌کنید، اما هنوز و در این لحظه، آن را عملی نمی‌کنید. این موضوع برای من بسیار دلگرم‌کننده است، و امیدوارم برای شما هم همین‌طور باشد.

۳. آدم‌ها اغلب به خودکشی رو می‌آورند به این دلیل که می‌خواهند از درد و رنج‌شان رها شوند. به یاد داشته باشید که تسکین یک احساس است. و برای حس کردن این احساس باید زنده باشید. اگر بمیرید، آن‌ احساس آرامشی را که شدیدا طالب‌اش هستید، حس نخواهید کرد.

۴. برخی آدم‌ها به شدت در برابر تمایل شما به خودکشی واکنش نشان می‌دهند، مثلا وحشت‌زده می‌شوند یا عصبانی. در واقع ممکن است علی‌رغم نیت واقعی‌شان با حرف‌ها یا رفتار غیرعاقلانه به جای کمک به شما دردتان را افزایش دهند‌. شما باید درک کنید که واکنش‌های بد آنها در مورد ترس‌های خودشان است، نه درباره‌ی شما.

اما آدم‌هایی وجود دارند که می‌توانند در این زمان وحشتناک کنارتان باشند؛ آنها شما را قضاوت نمی‌کنند، با شما جر و بحث نمی‌کنند، و شما را راهی بیمارستان نمی‌کنند، یا سعی نمی‌کنند با شما در مورد احساسات بدی که دارید صحبت کنند. آنها به سادگی از شما مراقبت خواهند کرد. یکی از آنها را پیدا کنید. حالا از ۲۴ ساعت یا هفته‌تان استفاده کنید، و با آن شخص در مورد مشکلات و درد و رنج‌تان صحبت کنید.

اما بار اضافی روی خودتان نگذارید و سعی نکنید که به تنهایی با این مشکل مقابله کنید. فقط صحبت کردن در مورد این‌که چه‌طور شد به این‌جا رسیدید، فشار زیادی را از روی دوش‌تان برمی‌دارد، و این ممکن است درست همان منبع اضافی مقاومت باشد که جهت بازیابی تعادل‌تان نیاز دارید.

۵. فکر کردن به خودکشی به خودی خود آسیب‌زا است. پس از آن‌که این افکار فروکش کنند، باید مراقبت از خودتان را ادامه بدهید. درمان یک ایده‌ی واقعا خوب است. بنابراین از گروه‌های کمک مختلفی که هم در محل زندگی‌تان و هم در اینترنت در دسترس هستند، کمک بگیرید.

مطلب مرتبط: علت خودکشی :۶ دلیل که چرا افراد خودکشی را انتخاب می‌ کنند

خوب، حالا چند دقیقه از این مشاوره خودکشی گذشته‌است و شما هنوز با من هستید من واقعا خوشحالم.

حالا که تا این حد دوام آورده‌اید، مستحق پاداش هستید. من فکر می‌کنم شما باید به خودتان هدیه بدهید و به این ترتیب از خودتان قدردانی کنید. هدیه‌ای که به خودتان می‌دهید خود یک منبع مقابله است. بالای همین صفحه را به یاد دارید که گفتم، مفهومی که به شما کمک می‌کند این است که مطمئن شوید منابعی که برای مقابله دارید بیش‌تر از درد و رنج‌های‌تان است. بنابراین بیائید به خودتان یک، دو یا ده منبع دیگر برای مقابله بدهید! تا زمانی که تعدادشان از تعداد دردهای‌تان بیش‌تر شود.

حالا و در حالی که این صفحه ممکن است کمی آرامش در شما ایجاد کرده‌ باشد، بهترین منبعی که برای مقابله می‌توانیم به شما پیشنهاد بدهیم، صحبت با یک انسان دیگر است. اگر بتوانید کسی را پیدا کنید که حرف‌های‌تان را گوش می‌دهد، و به او بگویید که چه احساسی دارید و چه‌طور شد که به این‌جا رسیدید، یک منبع دیگر به منابع مقابله‌تان اضافه کرده‌اید. امیدوارم نخستین کسی که انتخاب می‌کنید، آخرین نفر نباشد. آدم‌های زیادی وجود دارند که واقعا دوست درند حرف‌های شما را بشنوند. زمان آن فرا رسیده که دور و برتان را نگاهی بینازید و یکی از آنها را پیدا کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: metanoia

مشاوره خودکشی :اگر قصد خودکشی دارید ابتدا این ۵ توصیه را بخوانید


برچسب ها

بازده

 1. MEHRAN گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون امیدوارم خیلیارو نجات بده اما من همین الانشم یه مرده متحرک هستم.

 2. عسل گفت:

  من خیلی وقته از زندگی بریدم از بچگی دعوای مامان بابام الانم خودخواهی و تحقیر شوهرم خیلی وقتا به خودکشی فکر میکنم اگه تا الانم اینکارو نکردم فقط بخاطر مادرمه اگه خدایی نکرده طوریش بشه صددر صد اینکارو میکنم چون هیچکسو دیگه ندارم خیلی خسته ام دلم یه خواب عمیق میخواد
  احساس میکنم هیچی نیستم خیلی حس پوچیو بی ارزشی میکنم.

 3. الیهسگگنسقستقتیوپپ گفت:

  من الان با چشمای اشک آلود خوندم
  خوددمم گیج و منگم فقط میدونم من حال به هم زن ترین آدم روی زمینم که هیچ کس دوسش نداره
  حتی جنایت کارترین و کثیف ترین آدمای دنیا روزای بچگی پاکی داشتن که من حتی اون رو هم نداشتم و همیشه آدم بدی بودم و بدترین کارا رو انجام دادم
  یه چیزی خیلی اذیتم میکنه و همش مانعم میشه ناراحتی خدا و اشکای پدرو مادرم بعد از مرگمه

 4. وحید گفت:

  امام علی میفرماید بزرگترین کناه نا امیدی است?????

 5. ناشناس گفت:

  دیدگاه من اینه
  من که نمیدونم بعد مرگ قراره چی بشه برای چی زنده بمانم اخر که میمیرم
  درد رنج بی پولی به کنار دلیل من هیچ یک از این ها نیست دلیل من دنیا هست که به آخر رسیده هیچ چیز مثل قبل نیست
  دلیل من خداست که نه تاحالا دیدمش نه صدایی ازش شنیدم بعضی وقتا ارزو میکنم ک خدایی هم کاش بود و صدامو میشنید
  دلیل من زندگیه ک دلیل نداره مسخره و پوچ
  و درد و رنج بی پولی مشکلات تنهایی آدمای گرگ رو هم بزار کنار این… خودت قضاوت کن :)
  امید وارم اینارو کسی ببینه و ی جوابی بده

 6. زهرا گفت:

  ممنون از مطلب خوبت
  دو سه بازی که حالم خیلی بد بود، مطلبتون خیلی آرومم کرد.
  حیف که هیچ کس نیست باهاش بتونی حرف بزنی

 7. یک دوست دلسوز گفت:

  سلام؛

  من حرفم به کسی که می خواد خودکشی کنه اینه:

  حال همه ما انسان ها گاهی خوبه، گاهی بد؛ درسته؟

  الان حال تو بده! درسته؟

  پس حتما به زودی حالت عوض میشه.

  چرا؟

  تجربه خودت و همه آدم های دیگه ( چونسخت ترین شرایط از جنگ جهانی گرفته تا چیزهای دیگه ابدی نیست)

  نتیجه:

  1- هر تصمیمی که در حالت بد بگیری متاثر از حال بد توست که خودت هم اون تصمیم رو دوست نداری

  2- صبر کن حالت خوب بشه، بعد تصمیم بگیر چون تصمیمت در حال خوب، بیشتر به دلت می چسبه.

  چه بسا وقتی حالت خوب شد، مثل کسی که خواب بد دیده و بعد از خواب بلند شده از صمیم دل خوشحال بشی که آن تصمیم بد را اجرا نکردی.

  وقتی حالت خوب شد، بهتر می تونی به این فکر کنی که دیگه اجازه ندی حالت دوباره اینقدر بد بشه و اینطور احساس تنگنا بهت دست بده

  اما اگر دوباره حالت تا این حد بد شد باز هم عقل و تجربه بهت می گه مراحل بالا را تکرار کن

  مطمئن باش این حالت خیلی بد مقطعیه و ابدی نیست و بالاخره ازت دور می شه

  دلیل؟

  دوست من!
  تجربه صدها نسل از بشریت

  حال بد الانت رو مقایسه کن با تمام حالاتی که در طول زندگی داشتی

  خودت شهادت می دی که این حال بد تو با این شدت یا برای اولین باره که برایت اتفاق افتاده یا در کنار سایر حالات دیگه تو خیلی کمتر اتفاق می افته

  من کسی هستم که با دلیل قابل قبول، برای زندگی تو (ولو خودت فکر می کنی بدترین آدم روی زمین هستی) ارزش قائلم بیشتر از آنکه فکرش را بکنی

  امیدوارم حالت خوب بشه و این حرفها به دلت بنشینه!

  امیدوارم.

 8. هيشكيي گفت:

  من چ دليلي پيدا كنم ن پول ن سلامتي من هيشكيو ندارم به اندازه همه آدمايي كه دنيان تنهام و پردرد ..خدا ديگه تحمل م تمومهه كمكم كن

  • مدیر سایت گفت:

   سلام و وقت به خیر
   ما فقط این مطالب را انعکاس می دهیم. چنانچه با درمان خانگی به نتیجه نرسیدید لطفا به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید.

 9. ندا گفت:

  هيچ چيز به اندازه خودخاهي ادماي كه دوسشان داريم مارا وادار به خودكشي نميكنه چون تا ادم خودخاه هست رنج هست عذاب هست درد هست
  اين درد براي ادم سالم كه قصد خودكشي دازره يه دليل محكمه اين درد با داروهاي ضد افسردگي كه ادم رو بيخيال ميكنه كمي فروكش ميكنه اما موقتيه
  خودخاهي عامل همه بدبختيهاي بشره
  عامل جنگ فقر مرگ

 10. وحيد گفت:

  خيلى از افرادى كه اقدام به خودكشى ميكنند به خاطر مشكل مالى هست ميخام همينجا خدمتشون بگم كه شيرينترين مشكلى كه يه زندگى ميتونه داشته باشه مشكل ماليه ? قدر سلامتيتون رو بدونيد كه سرمايه ى بدون جايگزينه

 11. سبحان گفت:

  همین که این مطالبو میزاری به من امید و میفهمم آدمایی هستن که بتونن کمک کنن

 12. مستوره گفت:

  ببخشید لطفا دیدگاه من رو حذف کنید
  میترسم روی خواننده لثر بد بگذاره

 13. Rei گفت:

  متنِ مقالت طولاني بود? ايشالايكي ديگرو نجات ميده ..كوتاه تر بنويس تا بخونه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی