کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ حقیقت جالب و خواندنی درباره مزایا و معایب خوابیدن با جوراب

همان قدر که احتمالا عجیب به نظر می رسد، خوابیدن با جوراب ممکن است به داشتن خوابی بهتر کمک کند. این امر به خاطر آن است که تنظیم دما یکی از ضروریات چرخه‌ی خواب به شمار می‌رود. خواب بخشی حیاتی از زندگی هر انسانی است. بالاخره، آدم‌ها حدود یک سوم از شبانه روزشان را در خواب می‌گذرانند.

مزایا و معایب خوابیدن با جوراب

موسسه‌ی ملی سلامت می‌گوید خواب برای عملکرد عادی مغز و بدن بسیار ضروری است. اکثر آدم‌ها گاه‌گاهی در به خواب رفتن دچار مشکل می‌شوند. یکی از ترفندها برای کمک به داشتن خواب بهتر که ممکن است تا به حال تجربه‌اش نکرده باشید خوابیدن با جوراب است.

برای آنکه مطالب بیشتری درباره‌ی مزایا و معایب خوابیدن با جوراب بیاموزید به خواندن ادامه‌ی این مقاله بپردازید.

مزایا و معایب خوابیدن با جوراب

۱. جوراب به شما کمک می‌کند راحت تر بخوابید

ممکن است به نظر برسد پوشیدن جوراب در رختخواب باعث گرم شدن بیش از حد پاها می‌شود. اما، در واقع، این عادت ممکن است به تنظیم دمای داخلی بدن کمک کند.

طبق گزارش مطالعه‌ای که در ۲۰۰۷ انجام شد بزرگسالانی که موقع خواب جوراب‌های معمولی یا گرم می‌پوشند سریع‌تر به خواب می‌روند.

این به خاطر آن است که دمای بدن هر شخص در طول شب افت می‌کند، و در حدود ساعت ۴ بامداد به پایین‌ترین نقطه‌ی ممکن می‌رسد. متوسط دمای بدن ۳۷ درجه‌ی سانتیگراد است اما این دما در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز ۱ تا ۲ درجه فرق می‌کند.

گرم کردن واها و دست‌ها باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود، واکنش و پاسخی که به آن «رگ‌گشادگی» (اتساع عروق/وازودیلیشن) می‌گویند. این کار گرما را در سطح پوست آزاد می‌سازد و به پایین آوردن دمای بدن کمک می‌کند. این امر، به نوبه‌ی خود، به مغز پیام می‌فرستد که زمان خواب فرا رسیده است.

پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که پوست گرم با سریع‌تر به خواب رفتن در ارتباط است.

۲. خواب و دمای بدن

دمای بدن هر فرد تحت تاثیر ساعت زیستی او قرار دارد، که به آن ریتم شبانه‌روزی نیز می‌گویند. ریتم شبانه‌روزی زمان خواب را کنترل می‌کند، باعث می‌شود فرد شب‌ها احساس خواب‌آلودگی کند و صبح‌ها از خواب برخیزد.

دما بدن در طول روز کم کم افزایش پیدا می‌کند، و در اواخر ظهر که آدم‌ها بیشترین سطح بیداری و هوشیاری را دارند به بالاترین سطح می‌رسد. سپس دمای بدن در طول شب کاهش پیدا می‌کند، که باعث می‌شود به فرد احساس خواب آلودگی دست بدهد.

وقتی فرد شروع به خوابیدن می‌کند، دمای بدنش ۱ تا ۲ درجه کاهش پیدا می‌کند. این می‌تواند به خاطر آن باشد که بدن انرژی را برای فعالیت‌های دیگری ذخیره می‌کند.

اگر کسی با به پا داشتن جوراب بخوابد، این کار ممکن است به تنظیم چرخه‌ی دما بدنش کمک کند.

تنظیم دمای خوب در بدن همچنین توضیحی برای آن است که افراد تخت‌خواب خود را خنک – بین ۱۵ تا 19.5 – نگه می‌دارند.

۳. کاهش علائم سندرم رینود

سرد بودن مداوم دست‌ها و پاها می‌تواند یکی از علائم بیماری رینود باشد.

رینود بیماری است که بر رگ‌های خونی موجود در پوست تاثیر می‌گذارد. وقتی فرد احساس سرما یا استرس می‌کند معمولا حملاتی رخ می‌دهد.

در طول حمله، جریان خون به سمت دست‌ها و پاها کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه، انگشتان دست‌ها و پاها شروع به احساس سرما و کرختی می‌کنند. همچنین ممکن است رنگ آن‌ها به سفید یا آبی تغییر کند.

کسانی که حمله‌ی رینود را برای اولین بار تجربه می‌کنند بهتر است با پزشک مشورت کنند. پوشیدن جوراب در هنگام خواب می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند، و همچنین بدن را در طول روز گرم نگه دارد.

۴. پیشگیری از سرخ شدگی‌های داغ (گر گرفتگی)

بسیاری از زنانی که دچار یائسگی می‌شوند سرخ شدگی یا گرگرفتگی را تجربه خواهند کرد. علائم آن عبارتند از:

– احساس ناگهانی گرمای شدیدی که در سرتاسر بدن پخش می‌شود

– تعریق

– تپش قلب

– سرخ شدن صورت

توانایی جوراب در کمک به پایین آوردن دمای بدن در طول شب می‌تواند به پیشگیری از سرخ شدگی یا گرگرفتگی نیز کمک کند.

این به خاطر آن است که گمان می‌شود گرگرفتگی به خاطر نوسانات هورمونی به وجود می‌آید که بر کنترل دمای بدن تاثیر می‌گذارند.

۵. رابطه‌ی جنسی بهتر

طبق یک ماجرای خبری معروف مربوط به سال ۲۰۰۵، در مطالعه‌ای دریافتند زوج‌هایی که در زمان خواب جوراب می‌پوشند در طول رابطه‌ی جنسی بیشتر احتمال دارد به ارگاسم (اوج لذت جنسی) برسند.

طبق گزارش‌ها در این مطالعه به بررسی واکنش‌های مغز در طول رابطه‌ی جنسی پرداختند و دریافند که داشتن پاهای سرد آدم‌ها را سرد می‌کند. اما، در اخبار گزارش این مطالعه چندان بازتابی نداشت چون در آن تنها بر روی ۱۳ زوج آزمایش صورت گرفته بود.

۶. جایگزین‌هایی برای جوراب در رختخواب

آدم‌هایی که از پوشیدن جوراب در حین خواب بدشان می‌آید می‌توانند موارد زیر را امتحان کنند:

– قرار دادن پاها در آب گرم و شستن آن‌ها پیش از خواب

– پوشیدن یک جفت صندل پیش رفتن به رختخواب

– خوابیدن با قرار دادن یک بطری آب داغ نزدیک پاها

– خوابیدن با قرار دادن پتویی بر روی پاها درون رختخواب

– حمام کردن ۱ یا ۲ ساعت پیش از خواب

اگر از جوراب‌های گرم استفاده می‌کنید، پس مهم است که یادتان باشد بیش از حد آن‌ها را گرم نکنید. اگر بیش از حد گرم بشوند نه تنها ممکن است پوست را بسوزانند بلکه ممکن است به خطر آتش سوزی نیز دامن زده شود.

به رغم آنچه اغلب گفته می‌شود، پوشیدن جوراب در خواب غیر بهداشتی نیست. اما، مهم است که برای این کار جورابی را انتخاب کنید که بیش از حد تنگ نباشد، چون چنین جورابی می‌تواند جریان خون را کاهش دهد.

از پوشیدن جوراب‌های واریس (ساپورت) در حین خواب خودداری کنید، مگر آنکه پزشک چنین چیزی را از شما خواسته باشد.

۷. نکته‌ی کاربردی

بزرگسالان معمولا هر شب بین ۷ تا ۹ ساعت خواب احتیاج دارند. نخوابیدن به اندازه‌ی کافی می‌تواند بر تمرکز، حافظه و خلق و خوی افراد تاثیری منفی بگذارد. کمبود شدید خواب می‌تواند خطر حمله‌ی قلبی، افسردگی، و چاقی را نیز افزایش دهد.

تنظیم دما بخش مهمی از خواب به شمار می‌رود. پوشیدن جوراب در رختخواب جریان خون به سمت پاها و هدررفت گرما از طریق پوست را افزایش می‌دهد که به پایین آوردن دمای بدن کمک می‌کند. به نوبه‌ی خود، این امر به سریع‌تر خوابیدن افراد کمک می‌کند.

به دلیلی مشابه، پوشیدن جوراب در حین خواب ممکن است به پیشگیری از حملات در افراد مبتلا به سندرم رینود و گرگرفتگی در زنانی که یائسگی را پشت سر می‌گذارند کمک کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: medicalnewstoday

۷ حقیقت جالب و خواندنی درباره مزایا و معایب خوابیدن با جوراب


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی