کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مراقبت از خود: ۱۶ توصیه خودمراقبتی برای سلامتی جسم و جان

مراقبت از خود (خودمراقبتی) چیست؟ برخی می‌گویند خودمراقبتی در مورد اعتماد به نفس است؛ برخی دیگر می‌گویند به معنای انجام کارهایی در راستای مراقبت شخصی است. هر دو درست هستند، اما بهترین معنای مراقبت از خود به این معنا است که آیا اعتماد به نفس، عزت نفس بالا، تفکر مثبت، قدرت، روابط خوب، خاطرات خوب و عزم راسخ دارید یا نه.

مراقبت از خود

اگر یکی از این‌ها در شما وجود ندارد یا کم است، نگران نباشید، زمان آن رسیده که زندگی‌تان را به شیوه‌ای مثبت عوض کنید. استرس نگیرید، بلکه فقط دست به کار شوید!

مراحل مراقبت از خود

۱. با دفتر خاطرات، مداد و کاغذ در اتاق‌تان یا هرجای دیگری که دوست دارید تنها بنشینید.

۲. صادق باشید. در یک صفحه، روز، تاریخ و ساعت را قید کنید. این کار بسیار مهم است زیرا از این طریق می‌توانید متوجه شوید که چه‌قدر طول کشیده تا به نتیجه برسید.

۳. لیست سرگرمی‌ها، بهترین ویژگی‌ها، بهترین دستاوردهای‌تان، بهترین روابط، رنگ‌ها، لباس‌ها و غذاهای مورد علاقه‌تان و بهترین لحظاتی را که داشته‌اید تهیه کنید. این کار باعث می‌شود آرام شوید و احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

۴. لیست موارد بد را در خودتان تهیه کنید. برخی از مردم تمایلی به انجام این کار ندارند، اما سعی کنید تا جایی که می‌توانید صادق باشید. اگر نمی‌دانید چه چیزی در شما بد است، از کسی بپرسید. می‌توانید از مادر، همسر، دوست دختر، خواهر یا دیگران در این مورد سوال کنید. افرادی را انتخاب کنید که شما را خوب می‌شناسند و حتی پاسخ آن‌ها را با افرادی که کم‌تر با شما آشنا هستند (مثلاً یک همکار) مقایسه کنید.

۵. در دفتر خاطرات در مورد کسی که به شما آسیب زده یا به گونه‌ای ناراحت‌تان کرده، بنویسید. به صورت حضوری با او صحبت کنید و سعی کنید او را ببخشید. سپس احساس آرامش خواهید کرد زیرا در این دنیا، خودتان و فقط خودتان مهم هستید. توانایی بخشش مردم به این معنا نیست که کاری که آن‌ها انجام داده‌اند درست بوده‌است. بلکه یعنی تصمیم گرفته‌اید دیگر حس خشم و عصبانیت را که بسیار آسیب‌زننده است، در خودتان نگه ندارید.

۶. بدون بهانه، هر روز ورزش کنید. سعی کنید صبح‌ها و بعد از صرف صبحانه پیاده‌‌روی کنید. پیاده‌روی علاوه بر این‌که برای تناسب اندام و هضم غذا خوب است، لذت بردن از محیط اطراف نیز تاثیر بسیار مثبتی روی آرامش دارد. اگر برای‌تان میسر است در جاهای سبز و میان طبیعت قدم بزنید.

۷. گاهی به آرایشگاه بروید و مدل مو، رنگ موها و سبک‌تان را عوض کنید یا ماساژ بگیرید. اگر پول زیادی ندارید، می‌توانید برخی از این کارها را در خانه انجام بدهید یا راه‌های آسان‌تری برای انجام آن‌ها پیدا کنید. اگر بیش‌تر پول دارید، بیرون بزنید و در دنیای اطراف‌تان حضور داشته باشید و لذت ببرید. خرید کنید، بخورید، فیلم ببینید یا موسیقی گوش بدهید. بشر نیاز به فرهنگ و هنر هم دارد. اگر مشکلات سلامتی ندارید، برقصید یا یک مهمانی ترتیب بدهید.

۸. مثبت صحبت کنید. با خودتان صحبت کنید و در مورد این‌که چه‌طور اعتماد به نفس یا عزت نفس بالاتری می‌خواهید حرف بزنید. مثلا:

– من سزاوار شاد بودن و رسیدن به موفقیت هستم زیرا در این دنیا از هر کس دیگری مهم‌تر هستم.

– من قدرت تغییر خودم را دارم.

– من توانایی بخشیدن دیگران را دارم.

– من خودم را به خاطر اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌ام، می‌بخشم.

– من می‌توانم انتخاب‌ها و تصمیمات خودم را داشته باشم.

– من سزاوار عشق هستم.

– من آدمِ بسیار خاص و با ارزشی هستم.

۹. به آنچه می‌خواهید توجه کنید، به تنهایی بنشینید یا به صدای درونی‌تان گوش بدهید، به آن‌چه بدن، ذهن و قلب شما می‌خواهد گوش دهید زیرا آن‌ها بهترین دوستان شما در این دنیا هستند.

۱۰. همیشه غذای سالم بخورید. از خوردن هله هوله پرهیز کنید. فهرستی از آن‌چه می‌خورید و زمان خوردن غذا را در دفتر روزانه‌تان تهیه کنید و در صورت لزوم تغییراتی در آن ایجاد کنید. همچنین توجه داشته باشید که آیا این تغییرات انرژی بیش‌تری به شما می‌دهند یا باعث می‌شوند احساس شادی بیش‌تری داشته باشید.

۱۱. جلوی آینه بایستید. خود را با عشق ببینید و این کلمات را در ذهن‌تان تکرار کنید.

– من خیلی زیبا هستم.

– همه با من مهربان هستند.

– من شخصیت خوبی دارم.

– من سزاوار احترام هستم.

۱۲. از افرادی که با شما بد رفتاری می‌کنند دوری کنید. در عوض، زمان‌تان را کنار آدم‌های خوب سپری کنید.

۱۳. وقت بگذارید و کارهایی را انجام بدهید که از آن لذت می‌برید‌، مانند آشپزی، هنر، تزئین خانه و غیره.

۱۴. برای خودتان غذاهای خاص درست کنید. میز غذای‌تان را با شمع تزئین کنید یا غذاها را به شیوه‌ای زیبا بیارایید.

۱۵. چیز جدیدی بیاموزید و پیشرفت کنید. یک زبان، مهارت یا یک سرگرمی جدید یاد بگیرید.

۱۶. با صدای بلند بخندید. نفس عمیق بکشید زیرا مغز شما به هوای تازه نیاز دارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:wikihow

مراقبت از خود: ۱۶ توصیه خودمراقبتی برای سلامتی جسم و جان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی