کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ روش عالی مدیریت استرس در دانش آموزان و دانشجویان

محصلین، دانشجویان و دانش‌آموزها، استرس بسیار زیادی را تجربه می‌کنند و از این رو کنترل و مدیریت استرس در دانش آموزان و دانشجویان از اهمیت زیادی برخوردار است. این استرس تاثیری مشهود بر اوضاع سلامت، خلق و خوی و نمره‌های آنها دارد. به عنوان مثال، مطالعه‌ای توسط انجمن روانشناسی آمریکا انجام شد و نشان داد میزان استرس نوجوانان مشابه با میزان استرس افراد بزرگسال است. به این ترتیب، می‌توان گفت نوجوان‌ها از استرسی مزمن رنج می‌برند. سطح استرسی که این گروه احساس می‌کنند معمولا بیشتر از مهارت مدیریت موثر استرس در آنها است. در میان ۳۰ درصد از نوجوان هایی که مورد مطالعه قرار گرفتند، احساساتی نظیر غرق شدگی، افسردگی، غم و اندوه ناشی از استرس مشاهده شد.

مدیریت استرس در دانش آموزان و دانشجویان

استرس می‌تواند رفتارهای مرتبط با سلامتی را تحت تاثیر قرار بدهد؛ الگوی خواب، رژیم غذایی و ورزش برخی از رفتارهایی هستند که با استرس ارتباطی مستقیم دارند.

در تحقیق دیگری مشاهده شد که استرس دانش‌آموزان دبیرستانی ناشی از مدرسه و فعالیت‌های آن است. طبق نتایج این تحقیق، این استرس مزمن می‌تواند تا سال‌های دانشگاه ادامه یابد و منجر به بی‌انگیزگی، عدم فعالیت دانشگاهی و مشکلات سلامت ذهنی شود.

علت‌های استرس در دانش آموزان

رایج‌ترین علل استرس در دانش آموزان عبارت است از:

  • مدرسه
  • تکالیف
  • فعالیت‌های فوق برنامه
  • چالش‌های اجتماعی
  • جابه‌جایی‌های ناشی از تغییر مقطع تحصیلی، تغییر منزل، تنها زندگی کردن
  • روابط
  • کار

دانش‌آموزان دبیرستانی در زمان انتخاب رشته‌ی تحصیلی خود رقابت شدیدی را تجربه می‌کنند. کوهی عظیم از برنامه‌های فوق‌برنامه، مطالعه و آماده شدن برای آزمون ورودی دانشگاه، تصمیم‌گیری بر سر دوراهی‌ها و انتخاب‌های مهم و تاثیرگذار در زندگی، دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های اجتماعی، همگی، از ویژگی‌های اصلی تجربه‌های دوران دبیرستان به شمار می‌روند.

بالاخره دانش‌آموز دبیرستانی در دانشگاه رویاهایش قبول می‌شود( یا هر دانشگاهی که خوشحالش می‌کند). با این حال، استرس همچنان دست از سر او بر نمی‌دارد؛ او باید در این جامعه‌ی جدید دوستانی جدید پیدا کند، بار کارها و فعالیت‌های سنگین‌تری را مدیریت کند، در بسیاری از لحظات و شرایط بدون حضور و حمایت پدر و مادرش گلیمش را از آب بیرون بکشد، استقلال بیشتری داشته باشد، بدون وابستگی به دیگران استرس را مدیریت کند و انتخاب‌هایی کند که در حالتی خوش‌بینانه شغلی مفید را برایش فراهم کند. رابطه‌ها هم که همیشه قابلیت اضافه کردن یک لایه استرس مضاعف را دارند.

بسیاری از دانشجوها و دانش‌آموزان این نیاز را در خود احساس می‌کنند که باید استرس خود را کاهش دهند. اما فعالیت‌ها و مسئولیت‌هایی که در برنامه‌ی روزانه‌ی آنها ورود پیدا می‌کند، پیدا کردن روش‌های جدید مدیریت و کاهش استرس را برای آنها سخت می‌کند.

به همین خاطر ما فهرست زیر را مخصوص محصلین دانشگاهی و دبیرستانی تدارک دیده‌ایم؛ همان چیزهایی که استرس محصلین را کاهش می‌دهد. کارهای پیشنهادی ما بسیار آسان است، سریع انجام می‌شود و مرتبط با زندگی و نوع استرس محصلین است. این کارها به شما کمک می‌کنند بهترین عملکردتان را نشان بدهید، مهارت‌ها و توانایی‌هایتان را ارتقاء بدهید و از دوران تحصیل خود لذت ببرید.

۱.خواب

محصلینی که برنامه‌های درسی فشرده دارند، خواب‌شان محدود یا بی‌کیفیت می‌شود. متاسفانه، وقتی دانش‌آموز یا دانشجو دچار کم‌خوابی می‌شود، اشکالاتی مشخص در کارهایش بروز می‌کند. بازدهی و اثرگذاری او کم می‌شود، یادگیری برایش سخت و اصلا به نوعی فلج می‌شود.

از برنامه‌ی خواب خودتان غافل نشوید. حداقل شب‌ها ۸ ساعت بخوابید و در طول روز هم هر وقت لازم داشتید چرت بزنید.

۲. تصویرسازی

شما می‌توانید به راحتی از تصویرسازی‌های هدایت شده استفاده کنید. این هم یک شیوه‌ی موثر دیگر در کاهش استرس است. تصویرسازی به شما کمک می‌کند تا آرام شوید، از آنچه به شما استرس می‌دهد فاصله بگیرید و پاسخ بدن‌تان به استرس را خاموش کنید.

بعلاوه، می‌توانید از تصویرسازی استفاده کنید و خودتان را برای ارائه‌ها و کسب نمره‌ی بالاتر در امتحانات آماده کنید. می‌توانید خودتان را تجسم کنید و به روشنی شاهد عملکردی مطلوب و دلچسب از خودتان باشید.

مطلب مرتبط: دانش آموز موفق: ۲۰ راز دانش آموزان موفق که کسی به شما نمی‌گوید

۳. ورزش

یکی از سالم‌ترین روش‌ها برای دور کردن استرس ورزش مداوم و همیشگی است. یوگای صبحگاهی، پیاده روی و دوچرخه‌سواری را به برنامه‌ی هفتگی‌تان اضافه کنید. می‌توانید با یکی از دوستان خود به باشگاه بروید و همزمان که روی تردمیل کالری می‌سوزانید، مطالب درسی‌تان را با هم مرور کنید.

همین حالا شروع کنید. از ورزش مداوم و منظم در زندگی خود غافل نشوید. با این کار، عمرتان درازتر می‌شود و بیشتر از زندگی لذت می‌برید.

۴. نفس عمیق

وقتی استرس به بدن‌تان وارد می‌شود، اغلب قادر نیستید به وضوحِ قبل فکر کنید. یک روش سریع و آسان برای اینکه استرس خودتان را کم کنید این است که دم و بازدم عمیق را تمرین کنید. هر جایی که دچار استرس شدید، می‌توانید از دم و بازدم عمیق استفاده کنید و استرس خود را در عرض چند دقیقه کاهش دهید. دم و بازدم عمیق روشی موثر برای کاهش استرس قبل از امتحان یا در هنگام امتحان هم به شمار می‌رود.

۵. آرامیدگی پیش‌رونده عضلانی

پی اِم آر یا آرامیدگی پیش‌رونده‌ی عضلانی روش موثر دیگری برای کاهش استرس است. در هنگام امتحان، قبل از خواب یا هر وقتی که نمود فیزیکی استرس را در بدن خود مشاهده کردید، از این روش استفاده کنید. در این روش باید تمام عضلات بدن را منقبض و بعد رها کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا آرامش بطور کامل در بدن برقرار شود.
با تمرین این روش، یاد می‌گیرید تا در عرض چند ثانیه استرس را کاهش دهید. لازم است در این باره بیشتر مطالعه کنید. پی ام آر قبل از خواب به تجربه‌ی خوابی عمیق‌تر کمک می‌کند. محصلین می‌توانند همواره از این روش بهره ببرند یا با استفاده از این روش استرس ناشی از امتحان را قبل از امتحان یا در هنگام امتحان مدیریت کنند.

۶. موسیقی

موسیقی فواید شناختی فراوانی در کاهش استرس دارد. موسیقی به شما کمک می‌کند استرس خود را کاهش دهید، به شما آرامش می‌دهد و در موقعیت‌های مناسب، مغز شما را تحریک می‌کند. اجرای موسیقی کلاسیک در هنگام مطالعه، استفاده از موسیقی شاد برای بیدار کردن ذهن یا آرام کردن خودتان با کمک ملودی‌های ملایم و موردعلاقه‌تان به شما محصلین کمک می‌کند تا از فواید شگفت‌انگیز موسیقی بر ذهن و کاهش استرس برخوردار شوید.

بعلاوه، می‌توانید هنگام پیاده روی، قدم زدن یا قبل از امتحان به موسیقی گوش بدهید و تاثیر آن را مشاهده کنید.

۷. نظم و ترتیب

حقیقت این است که به هم ریختگی و شلختگی استرس‌زا است، بهره‌وری و راندمان کاری شما را کاهش می‌دهد و حتی بهای مالی هم برایتان به بار می‌آورد. دانش‌آموزان فراوانی هستند که در محیطی شلخته و شلوغ و نامرتب زندگی می‌کنند و حتی فضای مطالعه‌ی آنها هم نامرتب و برهم‌ریخته است. فضای نامرتب تاثیراتی منفی روی نمره‌ها دارد. یک راه برای کم کردن میزان استرسی که شما به عنوان یک محصل تجربه می‌کنید این است که فضای مطالعه‌ی خود را آرامش‌بخش و مینیمالیست کنید؛ عاری از هر گونه به هم ریختگی و شلختگی و هر چیزی که حواس‌تان را پرت می‌کند.

این کار به شما کمک می‌کند که در هنگام مطالعه استرس خود را پایین نگه دارید، زمان خودتان را صرف پیدا کردن چیزهایی که گمشده‌اند نکنید و روابط خوشایندی با هم‌اتاقی‌های خودتان داشته باشید. محیط پاکیزه و مرتب پیرامون شما به شما احساسی خوشایند می‌دهد، مطالعه را برایتان جذاب می‌کند، درس خواندن و آماده شدن برای امتحانات برایتان راحت می‌شود. امتحان کنید، ارزشش را دارد.

۸. تغذیه‌ی سالم

شاید خودتان ندانید اما رژیم غذایی شما هم می‌تواند قدرت مغزتان را افزایش دهد و هم می‌تواند شیره‌ی انرژی ذهنی شما را بکشد. تصور می‌شود رژیم غذایی سالم تاثیری بر مدیریت استرس یا فایده‌ای در درس خواندن ندارد. اما این تصویری غلط است و رژیم غذایی سالم بر هر دوی این‌ها موثر است.

بهبود رژیم غذایی به شما کمک می‌کند تا نوسانات خلق و خوی مرتبط با رژیم غذایی، خواب‌آلودگی و کرختی و موارد مشابه متعدد را مدیریت کنید.

۹. تلقین به خود

معمولا محصلین احساس می‌کنند بیشتر وقت‌ها خواب‌آلود هستند. تلقین به خود روشی موثر برای مدیریت استرس و افزایش بازدهی و بهره‌وری محصلین است. محصلین با استفاده از این روش قادر هستند فشار را از بدن‌شان و استرس را از ذهن‌شان دور کنند و بذر موفقیت را در ذهن ناخودآگاه خود بکارند.

۱۰. تفکر مثبت و عبارت‌های تاکیدی مثبت

آیا می‌دانستید افراد مثبت‌نگر شرایط بهتری را در زندگی خود تجربه می‌کنند؟ علت این است که روش فکری این افراد به آنها کمک می‌کند تا شرایط بهتری را در زندگی خود خلق کنند. عادت به مثبت‌نگری و مثبت‌اندیشی موجب بهبود اوضاع سلامت، روابط و موفقیت‌های تحصیلی شما می‌شود.

مثبت‌نگری و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید. به مغز خودتان آموزش دهید تا گفت‌وگوهای ذهنی مثبت را با خود تکرار کند. با استفاده از عبارت‌های تاکیدی مثبت و دیگر ابزارهای موثر آینده‌ای درخشان‌تر را برای خودتان رقم بزنید. خودتان را رصد کنید و ببینید درحال‌حاضر چه طرز تفکری دارید: مثبت نگرید یا منفی نگر؟


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -فاطمه یحیی

منبع: سایکالاجی تودی

۱۰ روش عالی مدیریت استرس در دانش آموزان و دانشجویان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی