کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مدل پنج عاملی شخصیت : شما کدام نوع شخصیت را دارید؟

به محض آن‌که تیپ شخصیتی خود را بشناسید، تشخیص تیپ‌های شخصیتی دیگران نیز آسان می‌شود. در این مقاله مدل پنج عاملی شخصیت را برای شما میگوییم تا شما تشخیص دهید کدام نوع شخصیت را دارید.

مدل پنج عاملی شخصیت

شخصیت شما بر هر چیزی اثر می‌گذارد، از دوستانی که انتخاب می‌کنید گرفته تا کاندیدایی که در یک انتخابات سیاسی به او رای می‌دهید. با این حال بسیاری از افراد زمان واقعا زیادی را به فکر کردن درباره‌ی خصوصیات شخصیتی‌شان سپری می‌کنند.

درک شخصیت‌تان می‌تواند بینشی درباره‌ی نقاط ضعف و قوت‌تان به شما بدهد. هم‌چنین می‌تواند کمک کند بینشی از نحوه‌ی نگرش دیگران نسبت به خود کسب کنید.

بیش‌تر روانشناسان مدرن اتفاق نظر دارند که پنج تیپ شخصیتی اصلی وجود دارد. در این مدل که از آن با نام ” مدل پنج عاملی شخصیت ” اشاره می‌شود، هرکسی مقداری از هر مورد را دارا است.

مطلب مرتبط: تست شخصیت شناسی :شما صداقت‌تان را چند می‌فروشید؟

۱. وظیفه‌شناسی

آدم‌هایی که بالاترین میزان وظیفه‌شناسی را دارند، باکفایت، به خوبی سازمان‌یافته، قابل اتکا، و خودبسنده هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند از قبل برنامه‌ریزی کنند و به دنبال دستاوردهای عظیم هستند. آدم‌هایی که کمترین میزان وظیفه‌شناسی را دارند ممکن است این خصوصیت شخصیتی را سمج و وسواسی بدانند.

حقیقت جالب

مطالعات نشان داده است ازدواج با فردی که وظیفه‌شناسی بالایی دارد، احتمال موفقیت در محل کار را افزایش می‌دهد. یک همسر وظیفه‌شناس می‌تواند بهره‌وری‌تان را بالا برده و کمک کند بیش‌ترین موفقیت را کسب کنید.

۲. برون‌گرایی

آدم‌هایی که بالاترین میزان برون‌گرایی را دارند از فعالیت‌های اجتماعی انرژی کسب می‌کنند. پرحرف و خوش‌مشرب هستند و با قرار گرفتن در کانون توجه راحت هستند. دیگران ممکن است آن‌ها را سلطه‌گر و توجه‌طلب بدانند.

حقیقت جالب

حواس‌تان به دست دادن‌های محکم باشید. مطالعات نشان داده است مردانی که محکم دست می‌دهند بیش‌تر احتمال دارد برون‌گرایی زیادی داشته باشند و احتمال روان‌رنجوری آن‌ها کمتر است.

۳. تطابق‌پذیری

کسانی که تطابق‌پذیری بالایی دارند قابل اعتماد، مهربان، و با دیگران با محبت هستند. آن‌ها به به رفتار جامعه‌پسندشان شناخته می‌شوند و اغلب به انجام کارهای داوطلبانه و فعالیت‌های نوع دوستانه متعهد هستند. دیگران ممکن است آن‌ها را ساده و بیش از حد منفعل بدانند.

مطلب مرتبط: شخصیت و رابطه جنسی :۱۶نوع شخصیت جنسی که شما یکی از آن ها هستید

حقیقت جالب

به دنبال سرمایه‌گذار مالی باشید که تطابق‌پذیری بالایی داشته باشد. مطالعات نشان داده است سرمایه‌گذاران تطابق‌پذیر کمتر احتمال دارد در دادوستدهای پرخطر پول از دست بدهند. از سرمایه‌گذاری که گشودگی فراوانی دارد دوری کنید ـ این تیپ شخصیت با اعتماد به نفس بیش از حد در ارتباط است که می‌تواند یک سرمایه گذار را به پذیرش ریسک بیش از حد وادارد.

۴. گشودگی نسبت به پذیرش تجربیات

افرادی که گشودگی بالایی دارند به طیف وسیع علائق و تصورات روشن‌شان شناخته می‌شوند. آن‌ها کنجکاو و خلاق هستند و معمولا تنوع را به یک روال سفت و سخت ترجیح می‌دهند. آن‌ها به خاطر دنبال کردن خودشکوفایی از طریق تجارب شدید و سرخوشانه مانند مراقبه یا زندگی خارج از کشور شناخته می‌شوند. دیگران ممکن است آن‌ها را غیرقابل پیش‌بینی و غیرمتمرکز بدانند.

حقیقت جالب

گشودگی تنها خصوصیت شخصیتی است که دائما جهت‌گیری سیاسی را پیش‌بینی می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که گشودگی بالایی دارند بیش‌تر احتمال دارد از آزادی‌خواهی حمایت کنند و بیش‌تر احتمال دارد عقاید سیاسی‌شان را ابراز کنند.

مطلب مرتبط: ۴ نوع شخصیت بر اساس رنگ ها و چگونگی تعامل با آن‌ها

۵. روان رنجوری

آدم‌های روان‌رنجور بی‌ثباتی عاطفی زیادی را تجربه می‌کنند. احتمال آن‌که واکنش‌گر و یا تحریک‌پذیر باشند بیش‌تر است و درجات بالاتری از عواطف منفی مانند اضطراب و بی‌قراری را گزارش می‌کنند. دیگران ممکن است آن‌ها را بی‌ثبات و متزلزل بدانند.

حقیقت جالب

افراد روان‌رنجور با منتشر کردن تصاویر زیاد در فیسبوک به دنبال پذیرش هستند. مطالعات نشان داده است این افراد کمتر احتمال دارد نظرات یا پست‌هایی بگذارند که ممکن است بحث‌برانگیز باشند، و بیش‌تر احتمال دارد عکس ارسال کنند ( هم‌جنین بیش‌ترین عکس‌ها را در هر آلبوم دارند).

 درک مبانی شخصیت

شخصیت در طول زمان نسبتا پایدار می‌ماند. خصوصیات شخصیتی که در سن ۷ سالگی خود را نشان می‌دهند احتمالا بیش‌ءتر رفتار شما را در بزرگسالی پیش‌بینی می‌کنند. البته می‌توانید برخی از این خصوصیات را تغییر دهید. تلاش و کار زیادی لازم است تا تغییر بزرگی ایجاد شود اما بیش‌تر دانشمندان موافقند که این کار شدنی است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: inc

مدل پنج عاملی شخصیت : شما کدام نوع شخصیت را دارید؟

مدل پنج عاملی شخصیت


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی