کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ محور وعده های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری

پس از اولین مناظره بین کاندیداهای ریاست جمهوری و برخی سفرهای استانی کاندیداها بحث ها و موضوعات بسیار زیادی درباره وعده های انتخاباتی این کاندیداها صورت گرفت. در ادامه ۲۰ محور وعده های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری را با هم می خوانیم.

وعده های انتخاباتی

وعده های انتخاباتی حسن روحانی

۱. پس از اولین مناظره انتخاباتی که نقطه عطف آن به چالش کشیدن وعده اشتغالزایی دولت یازدهم از سوی محمدباقر قالیباف بود، حسن روحانی در سفر یزد گفت: «ایجاد اشتغال وظیفه است ولی راه عقلانی برای آن وجود دارد.»

روحانی در جمع مردم یزد عنوان کرد که برای یک طرح فولاد در این استان، شش‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که به اشتغال ۶۰۰ نفر می‌انجامد.

۲.او در تبلیغ سیاست خارجی دولت یازدهم، به قطعنامه‌های شورای امنیت اشاره کرد که “همچون شمشیر” بالای سر مردم بود و گفت: «امروز آرامش و امنیت ما بیشتر است یا سال ۹۲. در سال ۹۲ صبح و ظهر نمی‌دانستیم قیمت‌ها چگونه خواهد بود.»

۳.روحانی هم‌چنین وعده کرد که جلوی بازگشت فضای امنیتی به کشور و دانشگاه‌ها را بگیرد: «در خرداد ۹۲ راهی را با هم انتخاب کردیم و می‌خواهیم در برابر خشونت و افراط ایستادگی کنیم. سفر روحانی به یزد در چارچوب کمپین انتخاباتی صورت گرفت و او روز یکشنبه دهم اردیبهشت به هرمزگان رفت.

وعده های انتخاباتی ابراهیم رییسی

۴. هم‌زمان، ابراهیم رئیسی در حاشیه ضبط برنامه انتخاباتی‌اش در صدا و سیما، درباره محرمانه ‌ماندن آمار بیکاری و لزوم عبور از بحران اشتغال حرف زد.

کاندیدای مورد حمایت “جمنا” که در مناظره نخست کمتر سخن گفت و کلی‌گویی کرد، در مورد آمار بیکاری گفته است: «ما دچار نوعی محرمانگی شده‌ایم اما به فرض اینکه آمار کنونی را درنظر بگیریم شمار بیکاران حدود ۴ میلیون نفر است که با احتساب مشاغل ناقص، شمار آنان حدود ۶ میلیون نفر می‌شود.»

۵.رئیسی افزوده که اگر کسی نگران بحران و جنگ در کشور است باید بداند بحران  واقعی، جمعیت بیکار و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن است که باید نگران بود و از آن عبور کرد: «آمار جوانان بیکار تحصیلکرده ۴۰درصد است و خانواده‌ها با چنین مشکلاتی روبرو هستند و از آن خجالت می‌کشند.»

۶.او بار دیگر روی مسئله مسکن و ایجاد حداقل سالانه یک میلیون واحد مسکونی و یک میلیون ازدواج تاکید کرده است.

اظهار نظر کرباسچی درباره وعده های انتخاباتی رییسی

۷.غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران، قبلا در باره حرف‌های کلی رئیسی گفته است: «ایشان باید در بیان آمار و ارقام کمی بیشتر دقت کند کما اینکه وقتی می‌گوید یک میلیون ازدواج به یک میلیون مسکن نیاز دارد خیلی واضح است که برای این تعداد ازدواج به پانصد هزار مسکن نیاز است چرا که هر دو نفر که با هم ازدواج کنند یک واحد مسکن نیاز دارند.»

وعده های انتخاباتی قالیباف

۸.محمدباقر قالیباف، شهردار تهران بار دیگر با اشاره به سه برابر شدن هزینه‌های زندگی از سال ۸۹ تا کنون، از ضرورت افزایش یارانه‌ها حرف زد. قالیباف می‌گوید ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان امروز، ارزش سال ۸۹ را ندارد: «امروز در حقیقت این مبلغ ۱۵۰هزار تومان شده است. اگر به مردم هم کمک نکرده باشیم، بایستی قدرت خرید آنها را به همان سال ۸۹ برسانیم یعنی یارانه را به ۱۵۰هزار تومان افزایش دهیم.»

قالیباف تا قبل از مناظره انتخاباتی، شعار یارانه ۲۵۰هزار تومانی را می‌داد. بحث سه برابر کردن یارانه‌ها را در این مناظره، ابراهیم رئیسی طرح کرد.

۹. شهردار اصولگرای تهران در مناظره نخست، وعده ‌روحانی در ایجاد چهار میلیون شغل را به چالش کشید اما روحانی این ادعا را رد کرد و توضیح داد که این امر را مشروط به درآمد ارزی و ورود سالانه ۱۰میلیون توریست دانسته بود.

کنایه های جهانگیری به قالیباف

۱۰. قالیباف که آمده بود کنایه “سرهنگ” و “حمله گازانبری” در مناظره ۹۲ را جبران کند، از اسحاق جهانگیری کنایه ‌جدیدی در رفتارهای گازانبری شهرداری با دستفروشان شنید. جهانگیری این را هم گفت که عامل حمله به سفارت عربستان در تهران، عضو کمپین انتخاباتی قالیباف در سال ۹۲ بود.

۱۱.شهردار تهران پیش‌تر شعار داده بود که ۵ میلیون شغل جدید ایجاد و درآمد مردم را دو برابر و نیم می‌کند. این وعده با استهزا و انتقاد کارشناسان اقتصادی روبرو شد که او و مشاورانش را به ناآگاهی از معنای اعداد و منطق اشتغال‌زایی متهم کردند.

وعده های انتخاباتی

۱۲.تدابیر احتیاطی برای انجام مناظره‌ای بهداشتی بی‌نتیجه ماند. حملات شهردار تهران به روحانی با ضد حمله معاون اول او روبرو شد. ابراهیم رئیسی کلی‌گویی کرد. کاندیداها در زمینه عدالت اجتماعی یا مسکن حرفی برای گفتن نداشتند.

وعده های انتخاباتی

انگشت اتهام به سوی روحاتی

۱۳.قالیباف، روحانی را به «بی صداقتی» متهم کرد و گفت که او ابتدا وعده حل مشکلات در ۱۰۰ روز را داده و سپس آن را تکذیب کرده است. محمدعلی ابطحی، معاون پارلمانی دولت خاتمی در توئیتر نوشت: وقتی قالیباف کاغذ را بالا برد فکر کردم مثل احمدی‌نژاد می‌خواهد عکس همسر روحانی را نشان دهد.

وعده های انتخاباتی

شما مسئول کل عالمید!

۱‌۴. اسحاق جهانگیری به قالیباف گفت: «شما شهردار تهران هستید نه بیشتر از آن، حتی در حوزه ارگان‌های زیر نظر شهرداری نیز موفق عمل نکرده‌اید اما یک‌جوری حرف می‌زنید که انگار مسئول کل عالمید.»

وعده های انتخاباتی

۱۵.روحانی به قالیباف گفت شما مجوز ساخت «برج‌های بیست طبقه» «در کوچه‌های ده متری» را صادر کردید. او اضافه کرد که اگر دولت او بر سر کار نبود، فضای مجازی مسدود شده بود و نامزدهای انتخابات نیز نمی‌توانستند از این فرصت برای تبلیغ خود از آن استفاده کنند. قالیباف در پایان مناظره مستنداتش علیه روحانی را به خود او تحویل داد.

وعده های انتخاباتی

رییسی کم فروغ و بی چالش

۱۶.ابراهیم رئیسی که مورد حمایت سپاه، بسیج، آستان قدس رضوی و سایر نهادهای قدرت در اردوگاه اصولگرایی قرار دارد، در مناظره نخست، کم فروغ بود و تقریبا در هیچ فراز و چالشی حرفی برای گفتن نداشت. پس از مناظره بحثی بین کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در گرفته که آیا رئیسی گزینه اصولگراها باقی می‌ماند یا از فرآیند انتخابات حذف می‌شود.

38526343_303

۱۷.رئبسی در مناظره دوباره از سه برابر کردن یارانه‌ها حرف زد و بر خلاف قالیباف روی قشر متوسط تکیه نکرد. خبرگزاری انتخاب در تحلیل سکوت و کلی‌گویی‌های رئیسی نوشت، او می‌کوشد از خود وجهه یک کاراکتر آرام، منطقی و بدون حاشیه نمایش دهد و رای خود را نه از مناظره‌ها بلکه از بدنه ایدئولوژیک اصولگرایان و یاری جستن از برخی وزرای احمدی‌نژاد دنبال می‌کند.

وعده های انتخاباتی

میرسلیم شاکی از زیرمیزی ها

۱۸.مصطفی میرسلیم، کاندیدای موتلفه این پرسش را مطرح کرد که چرا «آزادی دسترسی به اطلاعات هنوز میسر نشده و چرا هنوز زیرمیزی گرفتن رواج دارد؟» او وجود ده میلیون بیسواد در ایران را در شان جمهوری اسلامی ندانست و یادآوری کرد که مهاجرت از روستا به شهر به مشکلات متعدد فرهنگی، امنتی و اقتصادی و… منجر شده است.

38633206_303

۱۹.هاشمی طبا اظهار تاسف کرد که برنامه ششم توسعه مجموعه‌ای از آمال و آرزوهاست: «انگار مانند خداوند ما هم از خود این تصور را داریم که کن فیکون کنیم.» او این ادعا را که دولت می‌تواند در امر ازدواج جوانان هم دخالت کند، زیاد از حد خوشبینانه خواند و گفت سبک زندگی و مسائل فرهنگی کشور ما و آنچه دست و پای جوانان را بسته باید مورد توجه قرار گیرد.

وعده های انتخاباتی

۲۰.ظاهرا بین روحانی و جهانگیری تقسیم کار صورت گرفته بود چون می‌کوشید وارد مجادله‌ای نشود و پرستیژ دولت را حفظ کند اما سرانجام در اعتراض به سه ادعای قالیباف در باره حرف‌های خودش، پاسخ داد. میانه‌داری و خویشتنداری روحانی در مناظره از دید بسیاری ناظران “کم فروغی” توصیف شده است. بحثی پس از مناظره در گرفت که روحانی برنده بحث‌ها بود یا جهانگیری؟

قالیباف در بخشی از مناظره، با اشاره به تشدید افسردگی، رو به دوربین و خطاب به مردم گفت: «آیا حس شما این است که آمار بیکاری بیشتر شده یا کمتر شده؟» او در جواب روحانی عنوان کرد که اشکال اساسی اقتصاد ایران سرمایه نیست بلکه نوع مدیریت و عدم تحمل اوست. احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران چند ساعت قبل از شروع مناظره هشدار داده بود که تضعیف نظام در این برنامه حرام است.


 

وبگردی سایت کسب و کار بازده

۲۰ محور وعده های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری


برچسب ها

بازده

  1. رها گفت:

    کرباسچی که خودش اشتباه کرد..
    ایا دو نفر که با هم ازدواج می کنن ما میگیم دو ازدواج کردن؟؟؟!!!
    رییسی درست میگه…دو میلیون نفر که ازدواج کنن ، میشه یک میلیون ازدواج و یک میلیون شغل نیازه…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی