کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ماموریت اقتصادی ظریف در اروپا

نخستین تور اروپایی ظریف  وزیر امور خارجه ایران به چهار کشور لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی در شرایطی عصر روز یکشنبه در ایستگاه ورشو آغاز شد که یک هیات بلندپایه اقتصادی ۶۰ نفره متشکل از تجار و بازرگانان، رییس اتاق ایران، معاون بین‌الملل بانک مرکزی و تیم رسانه‌ای، محمدجواد ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند. این سفر که نخستین سفر مهم سیاسی و عمدتا اقتصادی هیات دیپلماتیک ایران پس از اجرایی شدن برجام است، به دنبال آن است تا نوسازی روابط با اروپا را عملیاتی کند.

علاوه بر این، تحکیم روابط دوجانبه و هموار کردن تبادلات تجاری و به‌خصوص بانکی از دیگر دستور کارهای ظریف و هیات همراه به اروپای مرکزی و شمالی است. موضوعی که بارها در ترافیک دیدارهای وزیر خارجه بر آن تاکید شد.

ماموریت اقتصادی ظریف در اروپا

محمدجواد ظریف در نخستین ملاقات رسمی خود در دیدار با همتای لهستانی‌اش، همکاری‌های دو کشور را مناسب دانست و گفت: بخش خصوصی موتور همکاری‌های اقتصادی ایران و لهستان است و اطمینان دارم رسیدن به حجم مبادلات میلیاردی، کاملا در دسترس است.» ماه گذشته یک هیات یکصد نفری از لهستان به ریاست معاون وزیر خارجه این کشور وارد ایران شدند و از علاقه ورشو به سرمایه‌گذاری در ایران خبر دادند. حجم مبادلات تجاری تهران و ورشو کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار است که وزیر خارجه این کشور در دیدار با ظریف این موضوع را اعلام و از آن ابراز نارضایتی کرد.

ویتولد واشچیکوفسکی که از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۱ سفیر لهستان در تهران بود، عصر روز یکشنبه در مقر وزارت خارجه لهستان و در دیدار با همتای ایرانی خود ابراز امیدواری کرد تا دو کشور بتوانند حجم میلیون دلاری را به میلیارد دلار تبدیل کنند. او از ایران به‌عنوان کشوری بزرگ که در لهستان همواره قابل احترام زیاد است، یاد کرد و افزود: «تاریخ ما در دهه ۷۰ و ۸۰ قرن ۲۰ مشابه ایران است، چون هر دو کشور برای رهایی از تسلط بیگانگان تلاش کردند.» در این ملاقات همچنین یک یادداشت تفاهم همکاری امضا شد.

همایش تجاری ایران و لهستان

ظریف در ادامه دیدارهای خود در ورشو، ظهر دوشنبه در همایش تجاری دو کشور با بیان اینکه قدمت روابط سیاسی ما بیش از ۵۰۰ سال است و مردم دو کشور به خوبی یکدیگر را می‌شناسند، گفت: «تجار ما بسیار زودتر از سیاسیون با یکدیگر ارتباط داشته‌اند و امروز هم نگاهمان به شما فعالان اقتصادی است تا یکبار دیگر روابط را شما راهبری کرده و پیش بروید.» وزیر امورخارجه با بیان اینکه امروز بهترین فرصت برای فعالیت اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت توسط دوستان ما در لهستان محسوب می‌شود، تاکید کرد: «ایران در سال‌های آینده رشدی بسیار بیشتر از متوسط رشد جهانی تجربه خواهد کرد و با تورم تحت کنترل و رشد گسترده تر زمینه را برای فعالیت اقتصادی در بستری آرام فراهم خواهد کرد.»

رییس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت که ایران از حضور شرکت‌ها و توریست‌های لهستانی استقبال می‌کند. پیش از سخنرانی وزیر خارجه، رییس اتاق بازرگانی ایران نیز به سخنرانی درخصوص روابط دو کشور پرداخت. همایش تجاری تهران و ورشو با حضور ۱۸۰ فعال اقتصادی ایرانی و لهستانی در هتل سوفیتل برگزار شد.

در این مراسم، تفاهمنامه بازرگانی بین اتاق ایران و لهستان در حضور وزیر امور خارجه ایران و مقامات لهستانی امضا شد که پس از اتمام این بخش، معاون بین‌الملل بانک مرکزی به سخنرانی با موضوع «سرمایه‌گذاری، رفع تحریم‌ها و تاثیر آن بر روابط بانکی» پرداخت. همچنین در این نشست «آرند آرسکی» رییس اتاق بازرگانی لهستان با یادآوری ظرفیت‌های موجود در ایران و علاقه سرمایه‌گذاران برای حضور در این کشور، سطح روابط دوجانبه را نامتناسب با ظرفیت‌های دو کشور ارزیابی کرد.

قدرت ایران متکی بر مردم است

پیش از برگزاری همایش مهم تجاری دو کشور، ظریف صبح روز دوشنبه در صبحانه‌ کاری با جمعی از ایرانیان مقیم لهستان با اشاره به ظرفیت‌های گسترده کشور در زمینه اقتصادی و تجاری ابراز امیدواری کرد در مرحله پسابرجام این ظرفیت‌های بالقوه به‌طور کامل عملیاتی شود. ظریف با تاکید بر سیاست دولت در زمینه روابط متوازن با کشورهای مختلف جهان، توفیق در مذاکرات هسته‌ای را توفیق ملت ایران دانست و افزود: «هدف اقتصاد مقاومتی، انزواگرایی نیست، بلکه مبتنی بر دو اصل درون‌زایی و برون‌گرایی در عین اتکا به ظرفیت‌های داخلی است و به دنبال گسترش روابط متوازن با جهان هستیم.»

وزیر امور خارجه نیروی انسانی کارآمد را مهم‌ترین سرمایه کشور دانست و افزود: «قدرت ایران متکی بر مردم است و همین مهم‌ترین عامل حفظ امنیت ملی کشور است.» او همچنین در این دیدار با اشاره به تعهدات غربی‌ها به‌خصوص امریکایی‌ها در اجرای برجام گفت که متاسفانه امریکا در اجرای تعهدات خود آن‌طور که باید باشد، توجه جدی ندارد. او همچنین اضافه کرد که هنوز برخی بقایای ذهنی تحریم در سیستم‌های پولی اروپایی باقی مانده و این به دلیل جریمه‌های سنگینی است که این شرکت‌ها در دوران تحریم متحمل شده‌اند.

هدف‌گذاری تجارت یک میلیارد دلاری

در ارتباط با هدف اقتصادی ظریف از سفر به اروپا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ورشو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن تشریح برخی ابعاد این تور اروپایی هدف‌گذاری تجارت یک‌میلیارد دلاری با لهستان را از اولویت‌های اصلی سفر محمد جواد ظریف بر شمرد. «رامین مهمانپرست» که پیش‌تر در قامت سخنگوی وزارت خارجه ایران نقش‌آفرینی کرده، زمینه‌های مساعد در دو سو را یکی از دلایل تحقق این امر دانست و افزود: «ظرفیت‌های تهران و ورشو به‌خصوص بازار ۸۰ میلیونی ایران و ۴۰۰ میلیونی اتحادیه اروپا عامل بسیار مهمی در افزایش حجم تجارت دو کشور است.»

مهمانپرست با اشاره به همراهی یک تیم اقتصادی ۶۰ نفره در سفر ظریف به لهستان، از برگزاری همایش بزرگ تجاری ایران و لهستان در ورشو و علاقه‌ شرکت‌های لهستانی به کار با ایران خبر داد. او همچنین صبح روز دوشنبه در ضیافت صبحانه وزیر خارجه ایران با نخبگان ایرانی گفت که ظریف برای توسعه روابط دوجانبه و به ویژه اقتصادی به لهستان آمده است.

ترافیک دیدارها

وزیر امور خارجه در ادامه برنامه دیدارهای خود، صبح روز دوشنبه با معاون وزیر توسعه لهستان در هتل «اینترکنتیننتال» محل اقامتش دیدار و درخصوص همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت‌وگو و رایزنی کرد. دیدار با معاون اول نخست‌وزیر و وزیر فرهنگ لهستان و گفت‌وگو درخصوص همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی از دیگر برنامه‌های ظریف بود.

ملاقات با رییس امنیت ملی لهستان نیز دیگر برنامه رییس دستگاه دیپلماسی ایران بود که در آن وزیر خارجه ایران با تاکید بر اینکه جنگ‌ها هیچ پیروزی ندارد، گفت: «معتقدیم بحران‌های جاری در غرب آسیا راه‌حل نظامی ندارد و مبارزه با تروریسم نیز نیازمند راه‌حل همه‌جانبه است که برخورد نظامی تنها جزو کوچکی از آن است.»

شرکت در مراسم یادمان تقدیر از ملت ایران در ورشو و اهدای تاج گل و سخنرانی در دانشگاه ملی ورشو از دیگر برنامه‌های ظریف در ایستگاه اول خود در تور اروپایی بود. وزیر خارجه و هیات همراه دوشنبه شب، فرودگاه ورشو را به سمت دومین مقصد خود یعنی هلسینکی ترک کردند و امروز دیدارها را در پایتخت فنلاند ادامه می‌دهند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

منبع : دنیای اقتصاد

مامویت اقتصادی ظریف


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی