کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ ماده غذایی تحریک کننده و ۷ علت میگرن که میگرنی ها باید بدانند

یافته های جدید و مهم درباره میگرن نشان می‌دهد، احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به میگرن که اختلالات بینایی دارند یا هورمون استروژن مصرف می‌کنند، بیشتر است. در این نوشتار با ۱۳ ماده غذایی تحریک کننده میگرن و ۷ علت میگرن آشنا خواهید شد.

علت میگرن

مطالعات جدید نشان می‌دهد بیماران مبتلا به میگرن که قبل از حمله اصطلاحا پیش‌درآمد دارند و حالت‌هایی مانند جرقه یا نقاط کور در چشم خود احساس می‌کنند، ۲.۴ برابر بیشتر در معرض سکته مغزی ناشی از لخته‌ی خون قرار دارند. در این مطالعه آمده است احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به میگرن که هورمون جنسی استروژن مصرف می‌کنند، ۳۰ درصد بیشتر از بیمارانی است که به میگرن مبتلا هستند؛ ولی از هورمون استروژن مصرف نمی‌کنند.

مطلب مرتبط:‌ ۱۱ خطر میگرن برای سلامتی‌

محققان بر این باورند که ترکیب هر دو عامل می‌تواند برای زنان خطرناک باشد.

در این مطالعه فقط ارتباط بین میگرن همراه با پیش درآمد اختلال بینایی، هورمون درمانی و سکته مغزی مورد مطالعه قرار گرفته و به رابطه علت و معلولی بین این عوامل پرداخته نشده است. منظور از اختلالات بینایی یا پیش در آمد میگرن، مشاهده جرقه‌های نور، نقاط کور یا اشکال هندسی مختلف است.

سردرد‌های میگرنی به صورت درد‌های ضربه‌ای و تپش‌دار در نقطه‌ای از سر توصیف می‌شود و معمولا نیمی از مغز را در بر می‌گیرد. مدت زمان این درد بین ۴ تا ۷۲ ساعت است. معمولا بیماران نسبت به صدا و نور حساس می‌شوند و علایم بیماری با این دو عامل افزایش می‌یابد. رژیم غذایی، استرس و تغییرات هورمونی در میزان و شدت این بیماری نقش مهمی دارد. طبق آخرین آمار انستیتو ملی سلامت، حدود ۱۰ درصد از افراد سراسر دنیا به این میگرن مبتلا هستند و تعداد مبتلایان زن ۴ برابر مردان است.

نتایج یک مطالعه جدید که در شصت و ششمین نشست سالانه مغز و اعصاب امریکا در فیلادلفیا مطرح شد نشان می‌دهد که استرس مهمترین عامل عود حملات میگرن است.

۷ مهمترین علت میگرن

۱. استرس ( ۸۰ درصد)

استرس شایعترین علت میگرن و سردردهای میگرنی است. در یکی از مطالعات اخیر در این رابطه اشاره شده است که بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به میگرن، استرس و اضطراب را به عنوان عوامل محرک سردرد های خود ذکر کره اند.حوادث و تغییرات اجتناب ناپذیر زندگی روزمره، مانند ازدواج،بچه دار شدن، تغییر محل زندگی، از دست دادن وابستگان، تغییر شغل و … همگی منابع ایجاد استرس هستند.

۲. هورمون (۶۵ درصد)

سردرد و به خصوص میگرن در طول سیکل قاعدگی وابسته به سطوح هورمون زنانۀ استروژن است. سطوح استروژن در جریان قاعدگی افت می کند. زمانی که هورمون های زنانۀ استروژن و پروژسترون به کمترین میزان سقوط می کند، میگرن قاعدگی اتفاق می افتد.

گاهی اوقات در طول بارداری میگرن به خصوص میگرن وابسته به هورمون، برطرف می شود؛ در برخی از موارد هم ممکن است سردرد های میگرنی تنها در سه ماهه اول بارداری وجود داشته باشد.

در برخی از زنان استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری و همچنین استفاده از روش جانشینی هورمون ها در یائسگی می تواند باعث تحریک میگرن شود. در مطالعه ای در سال ۱۹۶۶، مشاهده شد که قرص های پیشگیری از بارداری به خصوص قرص های با دوز بالای استروژن سردردهای میگرنی را بدتر می کنند.

۳. بو (۴۴ درصد)

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد از افرادی که از میگرن رنج می برند به یک بوی خاص هم حساسیت دارند. محققان از این شرایط با عنوان بو هراسی (osmophobia) یاد می کند و تنها چند دقیقه قرارگرفتن در معرض برخی بوها و رایحه های خاص برای ایجاد یک میگرن شدید کافی است.

۴. نور (۳۸ درصد )

در حین یک حمله میگرنی، درد نیمی از جمجمه را فرا می‌گیرد و با نشانه‌هایی مانند حالت تهوع، خستگی و ناراحتی‌های بینایی همراه می‌شود. در این حالت تحمل نور سخت بوده و فرد برای تسکین درد خود از نور گریزان می‌شود.

۵. دود (۳۶ درصد)

محرک‌های میگرن ممکن نیست یکی باشد و یکسان عمل کند. باید بدانید که چطور گروهی از محرک‌های شخصی می‌توانند مقصر باشند و دود سیگار می‌تواند محرکی برای میگرن‌های دردناک باشد.

۶. گرما (۳۰ درصد)

گرما به عنوان یکی از این عوامل باعث گشاد شدن عروق و فشار در اعصاب مجاور عروق می شود که در نتیجه سر درد را به همراه دارد و مکانیزم دیگر تشدید کننده سردرد، کاهش آب بدن به علت تعریق فراوان در تابستان است.

۷. مواد غذایی تحریک کننده (۲۷ درصد)

مواد غذایی وجود دارند که  می توانند میگرن را تحریک کنند از جمله آنها ؛ شیرین کننده های مصنوعی، پنیر مانده ، خیارشور، غذاهای تخمیری؛ غذاهای پرنمک، شکلات؛ فست فود و الکل است . که در ادامه و قسمت دوم این مقاله با این خوراکی ها بیشتر آشنا می شویم.

مطلب مرتبط: ۱۸ نشانه میگرن را بشناسید

۱۳ ماده غذایی تحریک کننده میگرن

 • انواع ترشیجات
 • انواع مخمرها
 • انواع ادویه‌ها
 • انواع غذا‌های کنسرو شده
 • نوشابه‌های انرژی زا
 • مقادیر زیاد کافئین
 • کاکائو
 • پنیر چدار
 • ماهی دودی
 • سوسیس و کالباس
 • نوشابه
 • پیاز
 • مشروبات الکلی

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: stylecraze

۱۳ ماده غذایی تحریک کننده و ۷ علت میگرن که میگرنی ها باید بدانند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی